Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Όπως είχα γράψει μιας και δεν βλέπω σειρές αυτήν την περίοδο, ξαναβλέπω μερικές ταινίες.

Σήμερα είδα το [B]match point[/B].

Θα μπορούσε να γίνει αρκετά καλή ταινία αλλά το τέλος του είναι αρκετά απογοητευτικό, σεναριακά πάντα.

Αύριο θέλω να δω το girl with a pearl earring για να κλείσω με την scarlett.

Αν βρηκες σχετικα απογοητευτικο σεναριακα το match point, τοτε σιγουρα με το girl with a pearl earring θα σε παρει ο υπνος. Απο τις πιο βαρετες/ανουσιες ταινιες που χω δει ποτες.

Τις έχω δει τις ταινίες, απλά είναι και μια καλή ευκαιρία να τις ξαναδώ σε HD :stuck_out_tongue:

τι το διαφορετικο εχει το HD σε αυτες τις ταινιες?? τονιζει πιο πολυ τα χειλη της γιοχανσον?? :lol:

πολυ καλη ταινια με δυνατη σκηνοθεσια και πολυ καλες ερμηνειες. αναφερεται στην ιστορια 3 παιδιων που μεγαλωσαν στην “πολη του θεου” το Ριο, μια πολη με τεραστιο ποσοστο εγκληματικοτητας και διαφθορας. τα παιδια επρεπε να επιλεξουν απο πολυ μικρη ηλικια αν θα παρασυρθουν απο τη μαζα της διαφθορας η αν θα βαδισουν μονα τους… ειναι κ αληθινη ιστορια και εγω προσωπικα κολλαω πολυ με κατι τετοια.

Πιθανοτατα η καλυτερη ταινια πανω στο μετα-πολεμικο σοκ του μεσου Αμερικανου για τον πολεμο του Βιετναμ, αυτο το μελαγχολικο-εσωστρεφες δραμα χαρακτηρων με στοιχεια περιπετειας κομψοτεχνημα του μεγαλου Mark L. Lester δινει την ευκαιρια στον Αρνολντ να πετυχει μια σεξπηρικων διαστασεων ερμηνεια ενος αντρα διχασμενου αναμεσα στην θεληση για ζωη και στο σκορπισμα του ολεθρου, καθως αντιπαραβαλλει το αμφιλεγομενο εκδικητικο μενος με την αγαπη προς την κορη του και την δημιουργεια ενος επιγειου παραδεισου για αυτην ωστε να ζησει τη ζωη της… δανεια υπαρχουν απο τα ποιηματα Paradise Lost & Regained του Μιλτον, καθως ο John Matrix στην προσπαθεια του να κατακτησει τοσο νοητικα/πνευματικα οσο και κυριολεκτικα τον επιγειο παραδεισο, αφηνει ενα ολοκληρο νησι πτωματων και κατεστραμενων κτιριων…δεν ξερω, το εχω δει 48 φορες αλλα ακομα να καταλαβω το μεγαλειο του ή τις προβληματικες του…η παρακατω σκηνη πχ

κρυβει τοσους συμβολισμους και αλληγοριες οσο νομιζω, ή μηπως ειναι κατι αλλο…

τεσπα, να το ξανα-δειτε ολοι σας, προκειτε περι μεγαλειωδους σινεμα!

:bow2::bow2::bow2::bow2::smiley:

Lupin είσαι θεός :lol:

Μετά από το Prometheus ήθελα και άλλο…:slight_smile: Γλυκόπικρη ταινία, πολύ καλή η Charlize Theron, μου άρεσε γενικά.

Προς όλους τους μηχανόβιους του φόρουμ: Gentlemen start your engines !

[B][SIZE=“4”]TT3D: Closer to the Edge[/SIZE][/B] (2011) [[I]trailer[/I]]

Πωρωτικό ντοκυμαντέρ σχετικά με το θρυλικό [B]Isle of Man[/B] [B]T[/B]ourist [B]T[/B]rophy και πιο συγκεκριμένα με τον αγώνα του 2010.
Πρωταγωνιστούν οι αναβάτες (κυρίως η μορφάρα ο Guy Martin) οι οποίοι μιλούν τον παθολογικό έρωτά τους για τις μηχανές, για τις προσωπικές τους ζωές και φυσικά αποδεικνύουν με την εξωπραγματική οδήγησή τους στους δρόμους του Isle of Man τα @@ από ατσάλι που διαθέτουν.
Δεν ξέρω τί σκατά κάμερες κλπ χρησιμοποιήθηκαν αλλά η εικόνα είναι [U]συγκλονιστική[/U] (αν έχετε καινούργιες τηλεοράσεις θα το απολαύσετε ακόμη περισσότερο φαντάζομαι).
Αδρεναλίνη στο κόκκινο, πολύ χιούμορ, συγκίνηση, θρίαμβος & τραγωδία με σκηνές που κόβουν την ανάσα.

Προσοχή όμως, το ποστάρω για ένα ακόμη λόγο-κλειδί.
Κατεβάστε [U]οπωσδήποτε[/U] τους ελληνικούς υπότιτλους που κυκλοφορούν στα γνωστά μέρη (αν θέλετε υπόδειξη πείτε μου).
Οι υπότιτλοι αυτοί πήγαν το ντοκυμαντέρ σε άλλο επίπεδο. ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ !
Κάποιος καμμενάκιας μηχανόβιος (Σαλονικιός πιθανότατα) έχει κάνει τον υποτιτλισμό, με ατάκες φωτιά, ΕΠΙΚΗ μετάφραση στα βρισίδια και τη βρώμικη γλώσσα. Απλά respect. Γέλαγα μόνος μου :lol:
Δείτε το και θα καταλάβετε !!

…το τελευταιό Underworld…πολύ καλύτερο απ’ότι περίμενα:):!:

To Mary And Max [2009] γάμευσε σύμπαντα και ψυχολογίες ε.

Συνηθως βλεπω ταινιες/σειρες/ντοκυμαντερ χωρις υποτιτλους και αν ειναι να δω βρετανικες παραγωγες οπου εκει η γλωσσα τρεχει ροδανι, τοτε βαζω αγγλικους.
Το συγκεκριμενο το ειχα δει με αγγλικους, αλλα με εψησες να το δω με τους ελληνικους του τυπα. :smiley:


0:50 ΑΗΑΗΑΗΑΗΗΑΗΑΗΑΗΑΗΗΑΗΑΗΑΗ

  • DO YOU CARRY ANY LUGGAGE?
  • JUST HIM

2:00

  • FUCK YOU ASSHOLE (ΚΛΙΚ)
  • FUCK YOU ASSHOLE!!! (ΓΚΝΤΟΥΜΠ)

:lol::lol::lol::lol:

Επισης στην τελικη μαχη με τον bennet που του λεει ο Arnold :
Come on Bennett, throw away the chicken shit gun, you don’t just want to pull the trigger, you want to put the knife in me, and look me in the eye, and see what’s going on in there when you turn it, that’s what you want to do, right?

Επικη σκηνη :p:p:p

Εχω χασει το μετρημα με τις ταινιες του Σβαρτσερφουρτενβουχτεν


ανάλαφρο δράμα απ’τη Δανία με μήνυμα, μπλέκωντας έναν σκινά, ιερέα, αλκόολα, χοντρανώμαλο, κι έναν πακί. Ξεκινά ενδιαφέρον αλλά…

Το βρηκα στο σπιτι και το εβαλα για να περασει η ωρα.Κακο δεν το λες αλλα δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα κιολας.Ωραιος ο Ματ Ντιλον.

…αυτό…αρχίζει βαρετά, αλλά μετά γίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα ταινία


:):!:

Kι εκει που ησουν ετοιμος να σιχτιρισεις τους παντες και τα παντα μεχρι την μεση της ταινιας, ερχεται το σκηνικο στις πισινες και σε αποζημειωνει. Καλτιλα και γελιο δλδ. Αλλα ειπαμε ομως ε, η μιση ειναι γτπ.

Αν πλησιάζει έστω το έπος του 2010, τότε θα μιλάμε για εργάρα…:stuck_out_tongue:

Αρκετά καλό…περιπέτεια με τα όλα της…