Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

αφου και στην Βορεια Φινλανδία σουηδικα μιλάνε…:stuck_out_tongue:

Tαινιάρες και τα δυο αν και το Rounders κλισεδιαρίζει πολύ στο τέλος.

Το ότι ένα σενάριο είναι απλό δεν σημαίνει πως δεν θα είναι καλό. Επίσης προφανώς και ένα καλό σενάριο θα γίνει καλή ταινία μόνο αν υπάρχει και η κατάλληλη σκηνοθεσία αλλά όπως ξαναείπα μια καλή σκηνοθεσία μόνη της δεν κάνει απαραίτητα ωραία μια ταινία. Γι’ αυτό θεωρώ το σενάριο το νούμερο 1 συστατικό μιας καλής ταινίας.

Η πρώτη ήταν ταινιάρα αλλά η δεύτερη από ένα σημείο και μετά απλά δεν βλεπόταν. Την τρίτη δεν την έχω δει ακόμα αλλά μετά την απογοήτευση του νούμερο 2 κάτι με τρενάρει. Θα την δω πάντως.

το εχει στο mega τωρα… ωραιο ταινιακι!!

τι να πουμε για αυτη την ταινια παλι ? το ειδα για 10η(η μηπως 11η?) φορα κ παλι με αφησε μαλακα.

ΕΠΟΣ.ισως η πιο αγαπημενη μου ταινια εβερ.

κ ο νικολσον ειναι ΘΕΟΣ

οσοι το εχετε δει τσεκαρετε το παρακατω λινκ να ‘καειτε’ λιγο παραπανω…απλα ενα καλογυρισμενο θριλλερ ? think again.

http://www.visual-memory.co.uk/faq/html/shining/shining.html

http://www.visual-memory.co.uk/amk/doc/0052.html

Φοβερή η ‘‘Λάμψη’’, όπως και το remake για την tv:):!:

Κυνόδοντας (2009) του Γιώργου Λάνθιμου

Το είδα επιτέλους!!
Η πιο πρωτότυπη και αυθεντική ελληνική ταινία που έχω δει στη ζωή μου.
Εκπληκτική σκηνοθεσία, δημιουργεί έναν υποβόσκων τρόμο που πνίγει τον θεατή, δραματουργικά τέλειο και εξαιρετικές ερμηνείες.
Μιλάμε για συγκλονιστική εμπειρία. Δεν είναι τυχαίο ότι σάρωσε τα βραβεία σε όλα τα μεγάλα φεστιβάλ (εκτός από τα αντίστοιχα φεστιβάλ των ΗΠΑ, που επειδή εκεί χρησιμοποιούν έντονα την κατ’ οίκον εκπαίδευση, θίχτηκαν -δεν πειράζει, ξυδάκι)
Μαζί με τον Βασιλιά ίσως οι καλύτερες ελληνικές ταινίες που έχω δει.

Πω, πρέπει να το δω αυτό.

Πολύ καλό φαίνεται:):!:

Η 3η μπορώ να πω ότι ήταν σαν τη 2η αν και είχε κάποιο ενδιαφέρον. Πάντως έχεις δίκιο, σαν την πρώτη δεν είναι καμία από τις 2 :confused:
Δες την πάντως, δε χάνεις και τίποτα!:wink:

Έχει κάποιες ενδιαφέρουσες ιδέες αλλα τις ξεχειλώνει τόσο πολύ σεναριακά που καταντούν γελοίες. Εντελώς τραβηγμένη απο τα μαλλία ταινία που ακόμα και ιδεες που θα μπορούσαν να θεωρηθούν προχωρημένες φαίνονται κακές.

όπως το χορευτικό κομμάτι στην τελικά αναμέτρηση

Το διαβασες δηλαδή; :slight_smile:

οχι την ταινια ειδα…απλα μαρεσε πιο πολυ αυτο το εξωφυλλο απο το κομικ:)

πριν απο λιγο…

αν το πηγαινε σε κωμωδια ή δραμα/περιπέτεια θα ηταν καλυτερη…(τωρα ηταν και τα δυο σχεδον)
Edward Norton(σε διπλο ρολο!), Susan Sarandon(αλλα για μονο 4 σκηνες:(),

Ενδιαφερουσα ταινια με εξυπνο σεναριο

ετσι μπραβο…!!!

*για το απο πανω…

pepsi… για οταν δεν υπαρχει κοντα σας coca cola…!!!

το invention of lying είναι πράγματι πολύ καλή ταινία με εξαιρετικό σενάριο.πάντως πιστεύω πως αν τη σκηνοθετούσαν οι αδερφοί κοέν θα ήταν αριστούργημα.

Καψιμο λιγο η ταινια…

δηλαδη ??
δυσκολο??

Εγώ είδα το “The Golden Door”.
Κλασική χαζοαμερικανιά λαβ στόρυ, αλλά δε βαριέσαι να περνάει η ώρα.