Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

lol,εννοειτε μακρια απο s.darko,ειδα περιπου μιση ωρα και το εκλεισα μετα…απαραδεκτη ταινια,απαραδεκτη ιδεα να κανουν τα στουντιο,σηκουελ τετοιου αριστουργηματος,ευτυχως που ο Κελλυ δεν ασχοληθηκε καν…

Lost μωρε γουσταρω,εχει πλακα,χαβαλε κτλ,απλα δν μου προσφερει τπτ αλλο νομιζω πλην ανεγκεφαλης διασκεδασης,μπλεκοντας πραματα και καταστασεις τελειως παιδικα και ανευρα…πλεον το βλεπω απο συνηθια,περαν του οτι η οποια διασκεδαση που μου προσφερε εχει χαθει κ αυτη,μιας και πλεον ειναι γτπ καβαλα σε καθε τομεα…

μου κανει εντυπωση που δεν κολλησες με το dollhouse ειναι μια παπατζιδικη μεν τιμια δε σειρα (αλλα την κοβουν κ αυτη σε 3 επεισοδια)

επισης να αναφερω ξανα το breaking bad ειναι βερι μπεστ σειρα

το ειχα ξαναγραψει νομιζω στο αντιστοιχο τοπικ,δεν μου αρεσε καθολου οσο ειδα,αλλα μαλλον τωρα θα το κατεβασω ολο μαζεμενο,να του δωσω μια β ευκαιρια,μιας και βλεπω πως αρεσει γενικα εδω μεσα…αλλα ναι,δεν με συγκινησε καθολου μπορω να πω εξ’αρχης…breaking bad εχω ακουσει πολυ καλα λογια,οταν βρω χρονο να χωσω κι αλλη σειρα στο προγραμμα,θα τιμηθει λογικα…

Μόλις είδα ξανά μετά απο πολλάααα χρόνια (απο τότε που ήμουν παιδί είχα να το δω βασικά) την ΤΑΙΝΙΑΡΑ που ακούει στο όνομα Legend. Οι μεγαλύτεροι το θυμάστε, οι μικρότεροι μάλλον όχι.

Τελικά πριν κατακλύσουν τον φανταστικό κινηματογράφο τα συναρπαστικά εφέ κλπ, οι ταινίες αφήνονταν περισσότερο στην ικανότητα του σκηνοθέτη. Και το Legend είναι τρανό παράδειγμα. Οι εικόνες, η ατμόσφαιρα και τα πλάνα της ταινίας (γυρισμένη το 1985) είναι πραγματικά έργα τέχνης, απο το παραμυθένιο δάσος με τους μονόκερους ως το άντρο του διαβόλου, μιλάμε για το Fantasy στα καλύτερα του. Και πως να μην είναι έτσι όταν σκηνοθέτης δεν ήταν άλλος απο τον Ridley Scott. Συν η εκπληκτική μουσική απο τους Tangerine Dream (κατά κύριο λόγο, αλλά όχι μόνο). Χαλαρά μια απο τις κορυφαίες φανταστικές ταινίες που έχουν γυριστεί ποτέ. Και ρίχνοντας μια ματιά στο ίντερνετ, διαπίστωσα πως δεν ήμουν ο μόνος που είχα τρομάξει με τον διάβολο όταν το είχα δει μικρός…

Ωστόσο, αυτό που ξανάδα είναι η κομμένη εκδοχή της ταινίας. Θα ψάξω να βρω και το director’s cut, που διαρκεί μισή ώρα παραπάνω, έχει άλλη μουσική και τέλος και απ’ ότι βλέπω αξίζει τον κόπο πραγματικά…

Φιλε αυτη ειναι μια απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει ποτε!!! Την ειχα νοικιασει μικρος απο ενα βιντεο κλαμπ με 500δραχμες! Ειχα φαει κολλημα θυμαμαι…

παω να τν κατεβασω!

Πωωω… Τι μας θυμησες τωρα ρε Ellanor; Συμφωνώ σε οτιδήποτε λες, τρομερή ταινία. Θυμάμαι ότι την είχα πρωτοδει γυρω στα 9 με 10 και πως ο (τρομερός) διάβολος αποτελούσε και το εξώφυλλο της ταινίας. Η ταινία είναι για όλες τις ηλικίες καθώς από την μία η υπόθεση της είναι παιδική ωστόσο η ατμόσφαιρα που επικρατεί είναι πέρα για πέρα ενήλικη. Μάλλον ένα ενήλικο παραμύθι θα την χαρακτήριζα… :stuck_out_tongue:

Κατά τα άλλα το “The box” που αναφέρει λίγο πιο πάνω ο Lupin είναι επίσης θεΐλα. Η επιστημονική φαντασία συναντάει τον Ντέιβιντ Λιντς. Και μάλλον αυτή η πρόταση θα πρέπει στο εξής να συνοψίζεται με το ονοματεπώνυμο Ρίτσαρντ Κέλι. Θέλω να δω και το Southland Tales για να έχω δει και τις τρεις ταινίες του αλλά έχω ακούσει πως είναι και πατάτα και τεράστιο σε διάρκεια και διστάζω αλλά σύντομα θα το κάνω. Πάντως όποιοι γουστάρατε Donie Darko τσεκάρετε όπως και δήποτε (αν και είναι κατώτερο, ε).

transformers 2

το γαμησαν και ψοφησε
υπερβολικα ομως

απιστευτη μπουρδα

με ρομποτ καρικατουρες
ανυπαρκτα transformers
περα των 2-3 γνωστων
ενας απαισιος devastator που το μονο που τους μαρανε ηταν να κανουν αστεια με τα αρχιδια του

σκηνες μαχης που δεν καταλαβαινεις τι γινεται

επιτηδευμενες σκηνες

ο στρατος χωρις λογω υπαρξης
δηλαδη ποσο αστειο ειναι να προβαλουν αντισταση σε καμια δεκαρια decepticons
μια ομαδα πεζοναυτων με 2-3 autobots
οταν ξερεις οτι ενα ρομποτ μπορει να γαμησει μια ολοκληρη βαση (transformer 1)
ή ενα αεροπλανοφορο (transformers 2)

ακομα και η μεγκαν ηταν πιο αχαρη και απο αγγουρι

το πρωτο βλεπωταν
αυτο ηταν ανεκδοτο

και παει και για τριτο
με σκοπο να εμβαθυνει τους χαρακτηρες…

MOON

And the Oscar goes to…
Sam Rockwell
Οδυσσεια του Διαστηματος εν ετει 2009.
Καταπληκτικη ταινια.

Ellanor σου στελνω pm με τα links
Legend (1985) Director’s Cut WS XviD DVDRip 5.1 AC3

Είδα επιτέλους το District 9 και γάμησε σύμπαντα! Πάρα μα πάρα πολύ καλή ταινία, δράση, αγωνία, ξύλο, πολύ ξύλο τα πάντα όλα γενικά. Πρωτότυπο σενάριο, ωραίες σκηνές, ειδικά στο τέλος. Θα ήθελα οπωσδήποτε ένα copy από αυτό το "μικρό"warmachine στο τέλος, εε καλέ άγιε βασίλη???:D:D:roll::roll::roll:

Γενικά έχω διαπιστώσει ότι έχουν βγει μερικές ωραίες ταινίες τώρα τελευταία, και χαίρομαι για αυτό.


Now playing: Biffy Clyro - Saturday Superhouse
via FoxyTunes

[SIZE=“3”]hell yeah[/SIZE]

στο τελος της ταινιας βγαλτε καμια φωτο την φατσα σας…
να την δείχνετε στους αλλους οταν σας ρωτουν αν σαν αρεσε η ταινια…

η δικια μου παντως ηταν λες και κερδισα το λοττο, το τζοκερ, το μπινγκο και ολα σε ΤΖΑΚ-ΠΟΤ…

:slight_smile:

Περιττα λογια,απο τον κορυφαιο για μενα καλλιτεχνη του αιωνα…ειχα να το δω αιωνες,αλλα εδενε ωραια με τον καιρο εδω,οπωτε το εχωσα και χαθηκα τελειως…


η παραπανω σκηνη,δεν ξερω,με στοιχειωνει αφανταστα…ισως απο σκηνοθετικης αποψης,να ειναι η καλυτερη ταινια του,ζωγραφιζει κανονικα…

Επισης,ενα ωραιο βιντεακι με σκηνες της ταινιας υπο τους ηχους ενος απο τα πιο μελαγχολικα και ταξιδιαρικα τραγουδια των Fields of the Nephilim,για οσους θελουν να παρουν μια ιδεα και να χαθουν λιγο…
http://www.youtube.com/watch?v=cra4mnDB2cI

Επομενη σταση Alphaville-γυρισα κρητη ατ λαστ και βρηκα τα κουτια με την ‘‘ταινιοθηκη’’ που εφτιαχνα τοσα χρονια,οπωτε προβλεπεται ξεθαμα και λιωσιμο…

^Απιστευτη ταινια. Aπο τις αγαπημενες μου, ανετα.

Τhe Hudsucker Proxy (Ο κύριος Χούλα Χουπ).

Ακόμη μια εξαιρετική ταινία των Κοέν, με τρελούς ρυθμούς, άφθονο μαύρο και μη χιούμορ, με αρκετά πλάνα δανεισμένα από Terry Giliam, 3-4 καταπληκτικές σκηνές, με Τιμ Ρόμπινς και Πολ Νιούμαν άψογους, ε τι άλλο να πούμε, δείτε το.

Τον Χαρι Ποτσερ και τον ημιαιμο πριγκιψ.

Μουφα.

Mεγαλος Γκονταρ,οχι απο τις πιο συγκλονιστικες του,αλλα και παλι αριστουργηματικη,απο καθε σχεδον αποψη…(πρεπει να την εχω δει πιο πολλες φορες απο καθε αλλη του ταινια και δεν τη βαριεμαι,παρολο που προτιμω καποιες αλλες πολυ περισσοτερο)…

Κατι πιο καινουριο,
(το ειδα πριν καμια βδομαδα)

Πολυ καλο,τρομερη εμβαθυνση στην παιδικη ψυχοσυνθεση,ταινια ζορικη προσωπικα πιστευω,ειχα διαβασει και πιο μικρος το βιβλιο,οπωτε ηξερα πανω κατω τι να περιμενω…αυτος ο ακυρος ο Τζονζ,πρεπει να κουβαλαει γενικα πολλα θεματα:p…α,και το soundtrack απο Karen O των Yeah yeah yeahs παταει κατω οτι εχω ακουσει φετος στο χωρο…

Uber καψιμο τελος για σημερα με Βισκοντι και


Ενας κατεστραμενος απο καθε αποψη συνθετης,παει στη βενετια-εν μεσω μιας επιδημιας- ωστε να ανακαμψει(?),και εκει κολλαει και παραμενει,επειδη μαγευετε απο την απιστευτη ομορφια ενος νεαρου,τον οποιο παρακολουθει απο μακρυα…

νταξ…μπηκε στο πανθεον των ταινιων,που αμα ημουνα σκηνοθετης,θα ηθελα να ειχα γυρισει…απλα αριστουργημα…τρομερη ερμηνεια απο Dirk Bogarde,απιστευτες σκηνες-πινακες για γκαλερυ τεχνης,τρομερο φιναλε και απιστευτα κατεστραμενος πρωταγωνιστης…γενικα οι φαν του χωρου-αν δεν το ειχαν δει- να το δουν αμεσα…

(κανα Dark City Βλεπω να ερχεται πιο βραδυ,για να δω και κανα γοτθικο σκηνικο να στανιαρω λιγο,το σηκωνει η μερα νομιζω:p)

Ειδα αυτες τις μερες το Paranormal Activity που ειχα ακουσει πολλα. Καλη ταινια, ηταν βαρετη σε καποιες στιγμες, αλλα ηταν και εντονη σε αλλες. Και προς το τελος μου αρεσε πολυ, ειδα το κλασικο τελος, εχει δει κανεις αυτο που ειναι με αστυνομια? Ποιο λεει πιο πολυ?

Ιnglourious Basterds

Oύτε κρύο, όυτε ζέστη. Δυστυχώς

Είχα ετοιμάσει τεράστιο ποστ ψιλοκραξίματος και στεναχώριας αλλά τελικά άλλαξα γνώμη. Το αποθήκευσα το ποστ στο pc, και προτίμησα να δώσω στο έργο άλλη μία ευκαιρία γιατί πως το λένε, παλιά τον αγαπούσα κι εγώ τον σκηνοθέτη

Αν και με μια πρώτη ματιά, όπως άφησα και πριν να εννοηθεί, δεν εντυπωσιάστικα καθόλου. Και σίγουρα η ταινία ήταν πολύ κάτω από τις προσδοκίες και τις απαιτήσεις που είχα πριν τη δω.

Κρίμας

Βέβαια το πολύ ξενερωτικό και κλασσικό πράγμα που συνέβη είναι ότι πριν δω το έργο άκουσα κάτι εξωπραγματικές και διθυραμβικές κριτικές με αποτέλεσμα να περιμένω να δω το έπος/αριστούργημα…

Τον πολιτη Κειν.Ομορφη ταινια αν και δεν επρεπε να την δω χρονιαρες μερες.

Την ‘‘Τζούλι Και Τζούλια’’, με την Μέριλ Στριπ:):!: