Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

έλα ένα στα γρήγορα…

βλέπει κανείς εδώ μέσα [SIZE=“1”]κατεβασμένες[/SIZE] ταινιες στο dvd player του αλλά βάζοντας φλασακι και όχι dvd??
κανένας??

Το παλιότερο ‘‘Ο Πλανήτης Των Πιθήκων’’:):!:

4η ταινία του Ρένου Χαραλαμπίδη πίσω από την καρέκλα του σκηνοθέτη. Πάντα ξεχωριστός ως σκηνοθέτης/σεναριογράφος τα καταφέρνει και εδώ μια χαρά.

Υπόθεση: (αντιγραφή από σαιτ)
Τέσσερις χρεοκοπημένοι νεκροθάφτες οργανώνουν την αρπαχτή που θα τους δώσει την ευκαιρία να αλλάξουν τη ζωή τους εγκαταλείποντας το επάγγελμα - που αρχικά ξεκίνησαν σαν προσωρινή λύση, αλλά έμειναν σε αυτό μία ζωή. Πραγματοποιούν λοιπόν, με την υπόσχεση μεγάλης αμοιβής, την τελευταία επιθυμία ενός αποθανόντα Έλληνα της αλλοδαπής, που είναι να τον πάνε για ταφή από την Αθήνα στο χωριό Λεύκτρα της Βοιωτίας, με τα πόδια. Πραγματοποιώντας αυτήν την παράξενη τελευταία επιθυμία, θα εμπλακούν σε μια οδύσσεια, που θα μετατραπεί σε ένα απροσδόκητο ταξίδι αυτογνωσίας.

Και πάλι όπως και στις προηγούμενες ταινίες του σκηνοθετικά θυμίζει αρκετά αμερικανικό ανεξάρτητο κινηματογράφο που τόσο αγαπά. Η ωραία αλλαγή είναι πως εδώ ξεφεύγει από το συνηθισμένο τύπο χαρακτήρα που ερμηνεύει συνήθως ως τώρα στις ταινίες του, αφού ναι μεν εδώ είναι και πάλι μπατίρης αλλά δεν προσπαθεί να κάνει τον χαρακτήρα συμπαθή στον θεατή. Ο χαρακτήρας του είναι αρπακολλατζής που προσπαθεί απλά να βγάλει λεφτά να ξεχρεώσει με κάθε τρόπο που μπορεί τα χρέη που του δημιουργεί το πάθος τους για τον τζόγο.

Αυτό που κάνει την ταινία του αυτή να ξεχωρίζει είναι όταν επικεντρώνεται στους άλλους 3 χαρακτήρες που είναι μαζί τους σε αυτό το παράξενο road trip και στους δαίμονες του παρελθόντος που αυτοί συναντούν στην διαδρομή. Πολύ καλοί στους ρόλους τους οι Γιάννης Ζουγανέλης Τάκης Σπυριδάκης και Άλκης Παναγιωτίδης.

Γενικά για μια ακόμα φορά ο Χαραλαμπίδης ξεχωρίζει δημιουργικά από τον σωρό των κάκιστων ελληνικών κωμωδιών και βγάζει μια πολύ καλή ταινία. Έξτρα credit το ανατρεπτικό και υπέροχα συγκινητικό φινάλε της ταινίας χωρίς ίχνος συναισθηματικού εκβιασμού. Αν η ταινία δεν υπέφερε σε πολλά σημεία από μερικούς κακούς διαλόγους και ερμηνευτικούς μανιερισμούς που θυμίζουν τηλεόραση θα μιλούσαμε ίσως και για μικρό αριστούργημα.

κυνοδοντας επιτέλους!

ΓΚΑΜΩ

Το δα και γω χτες! Καύλα όντως!

Τον τελευταιο καιρο ειδα τα εξης.

Το Tekken για το καλο και επειδη γουσταρα μικρος το παιχνιδι, αλλα ηταν αθλιο με ακυρους πρωταγωνιστες που δεν εμοιαζαν οι περισσοτεροι με τους ηρωες που υποδυονταν…

Το The Echo b-movie θριλερακι που ηταν καλυτερο απο οτι περιμενα και ειχε ενδιαφερον ειδικα απο την μεση και μετα, στην αρχη πηγαινε πολυ αργα. Οχι κατι τρομερο, αλλα μου αρεσε πως το πηγε στην πορεια οπως και το τελος.

Το Staten Island που εχει να κανει με τις ζωες 3 κατοικων του δημου Staten Island της Νεας Υορκης και πως οι ιστοριες τους μπλεκονται… Μου αρεσε αρκετα και προς το τελος θυμιζε ελαφρως και λιγο Tarantino…

Επισης ειδα το The Expendables που και αυτο ηταν καλυτερο των προσδοκιων με ωραια δραση και ολους τους ηθοποιους-σημαιες ταινιων δρασης μαζεμενους. Το περιμενα σιγουρα χειροτερο αλλα περασα καλα βλεποντας το, καλη η σκηνοθετικη προσπαθεια του Sylvester Stallone. Και ειχε και κλασικες αγαπημενες ατακες-κλισε που τσακιζουν κοκκαλα… \m/

Τελος ειδα και το I Know Who Killed Me που πρεπει να το εχω κατεβασει εδω και 2 χρονια, αλλα παντα βαριομουν να το δω. Θριλερακι με την λιγοτερο ‘‘καμμενη’’ τοτε Lindsay Lohan το οποιο χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο, ειχε ωραια πλοκη, μετριο προς ευχαριστο. Αν σας αρεσει η Lindsay Lohan μαλιστα πολυ ευχαριστο…

o οποίος Κυνόδοντας θα είναι η ελληνικη ταινία που θα εκπροσωπήσει την ελλαδα στα όσκαρ…
δηλαδή στην προεπιλογή…
μακάρι να μπει στην πεντάδα…(πεντάδα δεν είναι ακόμη?)

Το δρόμο για τα Όσκαρ πήρε από χθες ο Κυνόδοντας, η ταινία του Γιώργου Λάνθιμου, καθώς επιλέχθηκε να εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη διαδικασία των βραβείων Όσκαρ στην κατηγορία Ξενόγλωσση Ταινία 2010.

Η ταινία επιλέχθηκε χθες κατά τη συνεδρίαση της επιτροπής, που συστήθηκε από το Yπουργείο Πολιτισμού ειδικά για αυτό τον σκοπό.

Μακάρι να πάει καλά, πραγματικά. Ηταν εξαιρετική ταινία.

Πολύ σκληρό, πολύ άρρωστό, πολύ αληθινό, πολύ καλή σκηνοθεσία, πολύ καλές ερμηνείες. Τί άλλο δηλαδη?

‘‘88 minutes’’. Ο Pacino δε με ενθουσίασε και πολύ (περίεργο), αλλά σαν ταινία έλεγε σε κάποιες (μεμονωμένες) στιγμές.

Οντως ειχε τις στιγμες της, αλλα γενικα τιποτα τρομερο…

Μπραβο στον Κυνοδοντα, δεν την εχω δει ακομα, αλλα θα το κανω.

+1 Μόλις την είδα βασικά…Μέχρι το 1/3 της ταινίας έλεγα ότι απλά είναι ενδιαφέρουσα,αλλα από τη μέση και μετά μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά και οτι είναι πολύ ενδιαφέρουσα.Γιατί νιώθω αρρωστημένη να το λέω αυτό;:pΣε κάποια σημεία τρόμαξα πραγματικά.Ένα είναι το μόνο σίγουρο.Αυτή τη νύχτα θα σκέφτομαι πάλι διάφορα με αφορμή τη ταινία.Σουρεαλισμός.Πρωτόγονα ένστικτα.Τί είναι σωστο και τί λαθος;Τί είναι ανώμαλο και τι αγνό;Αυτη η ανθρώπινη περιεργεια που μας ωθει στο να ψάχνουμε διαρκώς.Και το οτι πνιγόμαστε σε έναν μικρό χώρο…το ότι θέλουμε ελευθερία και ανεξαρτησία και είμαστε ικανοί να κάνουμε απίστευτα πράγματα προκειμένου να το πετύχουμε.
Καλή επιτυχία στα βραβεία.:slight_smile:

Ειδα σημερα επιτελους το The Ghost Writer που το εψηνα πολυ καιρο, αλλα περιμεναμε να μαζευτει η παρεα που ειχαμε πει να το δουμε μαζι. Πολυ καλη ταινια, ειχε ενδιαφερον να δεις που το παει, ωραια πλοκη, αλλα περιμενα κατι παραπανω… Μου αρεσε, αλλα μπορουσε και καλυτερα, ειχε τα φοντα για πολυ καλυτερο τελικο αποτελεσμα.

@angus7pl : και εγω ειμαι τεκκεν φαν αλλα δεν νομιζω να ψαξω ποτε να δω την ταινια, το τρειλερ εδειχνε απαισιο και αφου το βρηκες απαισιο και εσυ… κριμα παντως :frowning:

και για να ειμαι ον τοπικ, ειδα το blue velvet (χτες) για δευτερη φορα στη ζωη μου. μου αρεσε μαλιστα περισσοτερο απο την προηγουμενη

Ειδα τον κυνοδοντα αλλα δεν εντυπωσιάστηκα

Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη :stuck_out_tongue:

Μια απ’τα ιδια. Δεν περιμενα και πολλα. Ειναι απο το στυλ ταινιων που δε με τραβανε πολυ. Και επεσα μεσα. Με το ζορι το ειδα ολο βασικα και απο περιεργεια να δω μπας και το σωσει στο τελος.

…και οι ηθοποιοί δεν φαινόντουσαν πολύ ατάλαντοι έτσι όπως μιλούσαν;

Αυτος ο τροπος που μιλουν ειναι που με χαλαει πιο πολυ. Αυτο ειδα και στο trailer και δεν περιμενα να μου αρεσει η ταινια. Μου φαινεται πολυ… fake. Δεν ξερω αν ειναι θεμα ταλεντου αλλα… απλα δε μου κολλαγε καλα. Το εχω δει και σε αλλες ελληνικες ταινιες.