Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Χθες βραδυ το Unthinkable με Samuel Jackson.Ωραια δυνατη ταινια αν και δεν το περιμενα,νομιζα πως θαναι κλασσικη Αμερικανιά αλλα εχει και τα ψυχολογικα της!!!

καλό το απο πάνω αλλά θα μπορούσε να δώσει ακόμη ποιο πολλά…

το πρώτο το έχω ξαναδεί και γενικά μου αρέσει σαν ιδέα…
το donnie darko ήταν κ αυτό ωραία φάση κ ειδικά το τέλος :slight_smile:

παντρέψουμε.!
το πρώτο μεγάλη αγάπη όταν ήμουν μικρός…το είχα σε βιντεοκασέτα και την είχα λιώσει την ταινία…

The Man From Earth (2007) του Richard Schenkman

Πωπω, πόσο πολύ γουστάρω όταν βλέπω ταινιάρες ρε γαμώτο… Ειδικά οταν είμαι τελείως ανυποψίαστος και από το πουθενά με πιάνουν από τα μούτρα και με στέλνουν για βρούβες!

Λοιπόν, πιο συγκεκριμένα τώρα, το σενάριο δεν υπάρχει πουθενά. Λιτό, εκπληκτικά καλογραμμένο και σχεδόν αποθεωτικό. Δεν θα αποκαλύψω πολλά πράγματα, εκτός από τα βασικά: Σε ένα τύπου αποχαιρετηστήριο πάρτι, ένας καθηγητής, που αποφασίζει να φύγει απρόσμενα, αποκαλύπτει στους φίλους και συναδέλφους του ότι στην πραγματικότητα είναι ένας άνθρωπος των σπηλαίων 14.000 ετών. Γαμάτο;;;
Η σκηνοθεσία, επίσης λακωνική χωρίς ψεύτικους εντυπωσιασμούς (εξάλλου όλη η ταινία εκτυλίσσεται σε ένα δωμάτιο με τους 7 πρωταγωνιστές διαρκώς on screen), με υπέροχη κλιμάκωση στο φινάλε χωρίς όμως και πάλι να χάνει σε ουσία στο ελάχιστο.
Τα θέματα που πραγματεύεται η ταινία είναι πολλά, εξαιρετικά ενδιαφέροντα, ίσως μερικές φορές προπαγανδιστικά ή και αιρετικά αλλά πάντοτε γεμάτα ουσία, με έντονο σατυρικό χαρακτήρα και άκρως διασκεδαστικά.
Η ταινία είναι από αυτές τις ελάχιστες περιπτώσεις, που αποδεικνύουν, ότι με έλαχιστα μέσα και χρήματα αλλά με πολύ όρεξη και μεράκι μπορεί κανείς να δημιουργήσει θαύματα. Όπως αυτήν την ταινία ας πούμε.

Χμ εγώ δεν έχω απαντήσει ακόμη μέσα μου γιαυτήν την ταινία. Δηλαδή οκ, κάπου το παράκανε μάλλον:p

Ναι πολλά ρεσπεκτ για μπατζετ κτλ και τι μπορείς να δημιουργήσεις με αυτό, για το ενδιαφέρον που όντως σου προκαλεί όταν τη βλέπεις, αλλά νομίζω κάπου χάθηκε η ουσία της μέσα σε έναν υφέρποντα ναρκισσισμό. Α, και ερμηνείες χάλια ε, αν και είναι το στόρυ έτσι που δεν φαίνεται πολύ.

ευχαριστώ δημοσίως τον Keyser που μου βρήκε ταινία για το βράδυ.! :smiley:

amazing_journey μην μου τα χαλάς…!

και μενα μου αρεσε παρα πολυ το man from earth \μ/

Ρε δες το, όχι αξίζει, αν μη τι άλλο, σε βάζει σε ωραία τριπάκια σκέψης και προβληματισμού, εγώ βρήκα κάποια πραγματα τραβηγμένα και φαιδρά, αλλά αυτό δεν αναιρεί τα πολλά θετικά που έχει και ανέφερε ο Keyser. Δες τη, σίγουρα δεν είναι αδιάφορη!

Ειναι μια απο τις ταινίες που αξίζει να δούν όλοι βσκ και να κρίνει ο καθένας μονος του τι εισέπραξε.

Έναν ναρκισσισμό τον βγάζει αλλά επειδή είχε πράγματα να πει, δεν μπορούσε να το αποφύγει.

Με λίγα λόγια θα μπορούσα να χαρακτηρίσω την ταινία, ως μια πανέξυπνη σάτιρα καμουφλαρισμένη σε ένα διασκεδαστικότατο και πρωτότυπο σενάριο.

Εγώ, προσωπικά πέρασα τέλεια και ούτε που κατάλαβα πως πέρασε 1,5 ώρα, κάτι που είναι ελαφρώς παράδοξο για τέτοιου τύπου ταινία.

Πολυ ωραια ταινια το man from earth και το πιο γαματο ειναι οτι συνηθως εισαι αψιλιαστος οποτε σε εκπλησσει θετικα!

κατέβηκε ήδη…
άντε να δούμε…

:D:D

Κάνω ότι μπορώ αλλά δεν χρειάζεται να το κάνεις και δημοσίως, γιατί αν το κάνω εγώ αυτό θα έπρεπε να έχω ευχαριστήσει τον Lupin, τουλάχιστον 100 φορές…
(αν και με την πόρωση του για το Expendables, έδειξε ότι έχει κι αυτός τρωτά σημεία:p)


8)

για τους υπόλοιπους το σταρ έχει κολλητά :

The terminal
Ο άρχοντας των δαχτυλιδιών: Η συντροφιά του δαχτυλιδιού
Η επιστροφή των ζωντανών νεκρών 2

:!:

Πολλά είπες ρε… Κανε ένα εντιτ… Σοβαρά…

Το The Man from Earth είναι η πρώτη ταινία που σκέφτομαι όταν με ρωτάνε ποια είναι η αγαπημένη μου…
απίστευτη

Έτσι ξεκινάει η ταινία. Τα καλά έρχονται μετά…

Νομίζω πως η κατάλληλη περιγραφή για την ταινία είναι: Ένας καθηγητής Πανεπιστημίου αποφασίζει να αποχωρήσει από την περιοχή στην οποία διδάσκει μετά από δέκα χρόνια και μαζεύει τους συναδέλφους του για μια τελευταία κουβέντα.

Όλα τα υπόλοιπα άσε να έρθουν από μόνα τους, μην αναφέρεις ΤΙΠΟΤΑ άλλο…

Αυτό που είχε το Star, στις τρεις τα ξημερώματα, που στην περίοδο της βιντεοκασσέτας ο τίτλος του ήταν ‘‘Τα Ζόμπι Δεν Είναι Χορτοφάγα ΙΙ’’:stuck_out_tongue: :slight_smile: :!: