Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Στα μισα πετυχημενο στα αλλα μισα αλλου εντελως.

Μας τα χαλαει πολυ στο Ματριξ. Τα sequels του ειναι φοβερες ταινιες, και φοβερα αδικημενες επισης. Επισης το Terminator 3 δεν ειναι τοσο κακο πια, ισα ισα που ειναι το μονο που σεβεται (εστω μερικως) το time travel. Και το Godfather 3 μια χαρα.

Στα Batman, ειτε μιλαει για ταινιες του Burton ειτε του Nolan, τα πρωτα 2 ειναι 10/10. Το Batman Forever μετριο και το Dark Knight Rises πολυ καλο.

2 Likes

Η αλήθεια είναι ότι ειδικά στο Batman έπρεπε να έχει τη 2η στο μαξ αν μιλάμε για Νόλαν. Για Godfather επίσης υπερβολικό για το 3ο μέρος.

Για Μάτριξ ίσως υπερβάλλει όντως αλλά η 1η είναι μακράν η καλύτερη ε. Για Star Wars, να φανταστώ, συμφωνείς…

Και του Burton, αδιαπραγμάτευτα.

2 Likes

Planet of the Apes ελπίζω πραγματικά να εννοεί τις παλιές ταινίες γιατί αν το γραφικό αναφέρεται στις νέες ταινίες μιλάμε για epic fail. Επίσης δεν νομίζω πως το Mad Max 3 είναι καλύτερο από το πρώτο. Batman είτε Burton εννοεί είτε Nolan είναι fail.

Από εκεί και πέρα σε τέτοιου είδους ταινίες το προσωπικό γούστο σαφώς παίζει και τον μεγαλύτερο ρόλο. Εγώ τα Lord θα τα γέμιζα και τα 3 μέχρι πάνω ξέρω γω σε αντίθεση με τα Rocky που μόνο το πρώτο ξεχωρίζει.

Δεδομενου οτι εχει ολα τα κλασικα franchises των 80ς και 90ς, νομιζω πως εννοει τα παλια Batman. Που ακομα κι αν δεχθουμε οτι το Batman Forever (στο οποιο ο Jim Carrey κενταει) ειναι κακο, τα δυο πρωτα ειναι εξαιρετικα, και το Batman Returns με Michelle Pfeiffer παιζει να εχει διαμορφωσει για παντα το ποιες γυναικες με ελκυουν :stuck_out_tongue:

Για Star Wars δεν εχω μεγαλες ενστασεις, αν και το Return Of The Jedi μου αρεσει περισσοτερο απο το New Hope.

Παντως μιας και εστιασαμε μονο σε αυτες που κατα τη γνωμη μας εφαγαν υπερβολικο κραξιμο, να πουμε καπου εδω πως οι βαθμολογιες του στα Die Hard, και στο πρωτο Jaws ειναι για γελια.

ΥΓ. Τα Lord Of The Rings θα τα κατεβαζα προσωπικα λιγακι και τα 3.

τα 2/3 από τη λίστα είναι απλά η πρώτη κλασσική ταινία + 2 σαβούρες που έπρεπε να μπουν για να περάσει σαν τριλογία η όλη φάση, ώστε για να κομεντάρει ο μέσος αμερικανός καμένος 15χρονος στο inc.gr or whatever… well done anyways, επιπλέον κατεστραμμένα εγκεφαλικά κύτταρα στο μέσο Millenial μυαλό που θα ψάχνει ένα συνδετικό κρίκο στο πρώτο Jaws με τις 2 συνέχειές του ή στο Planet of the Apes, Matrix, Rambo κτλ…

Όλη η τριλογία του back to the future θα πρέπει να αντιμετωπιστεί σαν μία ταινία και είναι ένα αριστούργημα και οι 3.
Terminator 1 & 2 ακατέβατα 10ρια και μοναδική άξια συνέχεια ήταν το genisys.
Το ίδιο και alien 1 & 2 ακατέβατα 10ρια.
Matrix διαφωνώ για το κράξιμο στο 2 (πιστεύω ότι πρέπει να το βλέπει κάποιος στο καπάκι μετά το 1) και αν θέλει μετά βλέπει και το 3 που είναι μεχ…

1 Like

Ραμπο 2 και 3 γαμανε, απλα με διαφορετικο τροπο. Το ιδιο και τα Ροκυ, εννοειται.

2 Likes

Μιας και είδα σχετικά πρόσφατα όλα τα Ράμπο ξανά μετά από αιώνες, το 3ο μου φάνηκε υπερβολικά κακό ακόμα και για την mindless cult-ο φάση του, δηλαδή ζορίστηκα να το τελειώσω σχεδόν (και είμαι και μέγας σκουπιδιάρης όταν χρειάζεται, κάτι Combra, Commando και σία τα έχω εικονίσματα ε :stuck_out_tongue: )…

Σε σχέση ειδικά με το 2ο που είναι ο ορισμός της b-movi-ιάς που δεν παίρνεις στα σοβαρά τίποτα και περνάς γαμώ, το 3ο έδωσε μόνο στο τελευταίο μέρος με την μάχη λίγο αλλά σχεδόν τα 2/3 του ήταν ψιλοχάλια + πολύ βαρετό και κακογραμμένο… το πρώτο οκ, αντικειμενικά μια σχετικά καλή ταινία και αρκετά καλύτερη δη περιπετειάρα, ενώ το 4ο το καλύτερο μάλλον μετά το 1ο… γενικά 1>4>2>3

το 3ο εξιλεώνεται λιγάκι ελέω αυτού του έπους βέβαια:

Ρόκυ άλλη φάση, ακόμα και οι κακές τους στιγμές ή οι πιο παιδικές -δλδ σχεδόν όλα :stuck_out_tongue: - είχαν κάτι, απλοϊκό παιδικό αμερικάνικο μεν, ειλικρινές μέσα στην αφέλειά τους να πούνε και να ταυτίσουν τον θεατή με τον ήρωα και τις κακουχίες του… ήταν ο ορισμός του πραγματικού λαϊκου american dream σινεμά της εποχής τους, πήγαινες σινεμά ή τα έβλεπες πιο μικρός σε κασέτα και το σινεμά/σπίτι γινόταν γήπεδο από τις φωνές και τα παλαμάκια όταν ο Ρόκυ σηκωνόταν με τη μούρη σαν κιμάς και έλεγε του μαλάκα του Mister T ‘‘Is this all you got?’’ , πριν με κάποιο μαγικό τρόπο ανακάλυπτε ξανά και ξανά το eye of the tiger και εκεί που είχε φάει ένα κουβά μπουκέτα ξαφνικά έβγαινε αντεπίθεση και τον άρχιζε στα μαπίδια:p

Επίσης τα Rocky έδωσαν κάτι που δυστυχώς, όσο και να στηρίζω/που στηρίζω και προτιμώ γενικότερα ούτως ή άλλως/ Ευρωπαικό σινεμά, δεν έδωσε ποτέ στις αντίστοιχες δικές του περιπέτειες: την δεύτερη ευκαιρία.
Ο Ρόκυ καλώς ή κακώς ήταν η επιτομή του American Dream έτσι όπως ήθελε το Hollywood να περάσει εκείνα τα χρόνια στην μετά - Βιετνάμ περίοδο και για ταινία τέτοιου είδους το έκανε σωστά και ορθά, εξού και η σχεδόν παγκόσμια ταύτιση σε τέτοιο βαθμό με τον ήρωά …
Το ότι στην πραγματικότητα ήταν ψέμα -βλέπε και το απόλυτο αντιπαράδειγμα το οποίο έχασε και το όσκαρ ης χρονιάς εκείνης από το Rocky, το Taxi - Driver- δεν αναιρεί την αξία μιας ταινίας που φτιάχτηκε για να σε ανεβάσει, να σε ψυχαγωγήσει, να σε κάνει να ξεφύγεις από τη σαπίλα της καθημερινότητας και να σε τονώσει, τονίζοντας σου ότι για κάθε σου πτώση θα έχεις μια ακόμα ευκαιρία να σταθείς στα πόδια σου.

Όταν εξαντλούσαμε όλη τη σκληράδα της ανθρώπινης φύσης στις περιπέτειες επί Ευρωπαικού εδάφους ή πολεμούσαμε ακόμα την παλιά αριστοκρατία, στην Αμερική η pop ταινία της εποχής διαλαλούσε το δικαίωμα να σταθείς ξανά στα πόδια σου και να βγείς νικητής…για αυτό το Ρόκυ και γενικότερη η σειρά αυτή ήταν είναι και θα είναι διαχρονική σημαντική, τουλάχιστον στο ηλικιακό επίπεδο που κάποιος θα χρειάζεται τζούρες τόνωσης της αυτοπεποίθησής του και θα τον παραδειγματίζει ένα τόσο απλοικό ή αφελές αλλά στοργικό έργο όπως πχ το Rocky…γενικά στηρίζω Ροκυ saga παρόλα τα προφανή κακά του -Rocky 4 και ψυχροπολεμικές ανοησίες- ή την τόση απλοική δομή τους και τις γραφικότητες ανα ταινία…και με soundtrack διαμάντι)

γενικά το saga του Ρόκυ δεν έχει καμία σχέση σαν ποιότητα -αλλά και παραγωγή γενικότερα- με τα Ράμπο…επίσης ψήθηκα να ξαναδώ Ρόκυ, μπράβο στα παραπάνω πόστ τελικά :smiley: :stuck_out_tongue:

επίσης ποστάρω από το κινητό σε παραλία άκρη θεού οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι βγάζει νόημα ότι γράφω γιατί βουτάω σε 3-2-1…:stuck_out_tongue:

1 Like

To Rocky το πρωτο ειναι γενικα ταινιαρα, και τα sequels απο καλα ως αξιοπρεπη με εξαιρεση το Rocky V που ειναι μια πραγματικα πολυ κακη ταινια απο οπου κι αν την πιασεις.

Τα Rambo ειναι καλουλες περιπετειες αν τα εχεις δει στην εφηβεια. Αν τα πιασεις ως ενηλικος, αστο καλυτερα. Οποιαδηποτε θετικη εντυπωση προερχεται απο νοσταλγια, κι οχι απο καποια σοβαρη ποιοτητα της σειρας.

1 Like

smile you son of a bitch

1 Like

εννοείται :joy:

3 Likes

This is where the law stops…
…and I start.

3 Likes

You are a disease… and i am the cure

3 Likes

we’re gonna need a bigger boat.-

tumblr_o7d5qviZ1R1qfr6udo1_500

1 Like

Go ahead. I don’t shop here.

2 Likes

Αγαπημένη τριλογία
(ολα δεκάρια)

8 Likes

images(11)

6 Likes

i am the hero of the new world!!!

giphy

3 Likes

say hello to my little friend