Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Well there’s your problem

Και νόμιζα ότι μόνο εμένα με πήρε ο ύπνος…

1 Like

Ο Κάμερον ότι είχε να δώσει στο Terminator το έκανε στο 1 & 2… αφού δεν μας έδωσε άλλο ένα επεισόδιο να κλείσει η τριλογία με ένα future war τότε δεν θα έπρεπε να το αγγίξει κανένας. Θεωρητικά το Salvation ήταν αυτό που θα έπρεπε να κλείσει την τριλογία αλλά ενώ είχαμε καλή σκέψη, η εκτέλεση πέτυχε τις μπεκάτσες…

Στο Dark Fate τώρα υπάρχει για μένα ένα μεγάλο αν…

Αν βλέποντας την πρώτη σκηνή δεν πετάξετε ότι βρεθεί πιο κοντά στο χέρι σας πάνω στην τηλεόραση και δεν φωνάξετε “ΟΧΙ ρε μαλάκες… δεν θα μου γαμήσετε εσείς το Terminator”… οι Jonh/Sarah Connor, Kyle Reese & T-800 (T2) έκαναν τόσες προσπάθειες για να τα καταφέρουν και εσείς βάζετε ένα T-800 να εκτελεί τον John στο ρελαντί ενώ ήταν διακοπές;;;;;; ντροπή ρε μαλάκες… Τότε δείτε το άφοβα αλλά να ξέρετε ότι είναι απλά μια ταινία δράσης και τπτ περισσότερο

Εγώ αφού έβρισα και έκλεισα την τηλεόραση, την επόμενη μέρα αποφάσισα να τη δω με δεδομένο ότι δεν βλέπω Terminator πια… Από αυτή τη σκοπιά την ταινία την ευχαριστήθηκα. Χορταστική δράση και εξαιρετική δουλειά στα εφέ που αφορούσαν τον Rev.9… για όποιον έχει παίξει τα τελευταία Mortal Kombat σίγουρα θα θυμήθηκε τον Noob Saibot…

Το τελευταίο μου σχόλιο αφορά τον Arnold… φανταστικός… μακράν ότι καλύτερο είχε να δείξει η ταινία. Είναι ο μοναδικός που σεβάστηκε το franchise καθώς και στο Rise of the Machines και στο Genisys και εννοείται στο Dark Fate παίζει μπαλίτσα μόνος του και τραβάει τις ταινίες από το χέρι. Αυτό που έχει καταφέρει με τον τρόπο που παίζει, είναι να σε κάνει να νομίζεις ότι τις ατάκες του τις έχει γράψει ο ίδιος. Την παραμικρή κουβέντα που λέει την έχει κάνει “δική του”

2 Likes

Να το δείτε. Για πολλούς λόγους. Δυο -ευχάριστοι- εξ αυτών είναι πως ο Ράφαλο είναι και γαμώ τα παιδιά και για τη συγκίνηση, όταν ανοίγει το pc του με windows 2000 pro.

1 Like

Εκεί που πέταγε, με χάλασε λίγο αισθητικά η αλήθεια είναι. Κατά τ’ άλλα όμως:

1 Like

Ναι! Το είδα προχθές καρδούλες πολλές!

Color Out of Space

Τούτο εδώ υποτίθεται θα ξεκινήσει το πρώτο κινηματογραφικό Lovecraft universe. Οι κριτικές ήταν εξαιρετικές, το διήγημα εξαιρετικό, όλα έδειχναν αρκετά υποσχόμενα. Αλλά όπως φαίνεται κανένας σύγχρονος σκηνοθέτης δεν μπορεί η ίσως και να μην θέλει να πιάσει τον υπαινικτικό τρόμο του Lovecraft, να αναπλάσει την ατμόσφαιρα των διηγημάτων του. Όλοι φαίνεται να αρκούνται σε φτηνά b movies με σενάρια γραμμένα από 15χρονους προφανώς. Το ίδιο γίνεται και εδώ. Η έλλειψη διαλόγων στα διηγήματα του Lovecraft δεν φαίνεται να μπορεί να ενεργοποιήσει την φαντασία των δημιουργών ούτε εδώ. Αποτέλεσμα ένα ακόμα κακό b movie που προσπαθεί ενίοτε να πιάσει λίγο από Cosmatos, λίγο από Carpenter προκαλώντας περισσότερο γέλιο παρά τρόμο. Και μέσα σε όλα έχεις και έναν ανυπόφορο Nicolas Cage να χτυπιέται σαν νευρόσπαστο. Μάλλον θα πρέπει να αποδεχτούμε πως δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να δούμε κάτι αληθινά σπουδαίο που να βασίζεται σε Lovecraft. Κρίμα.

Την απέφευγα από τότε που βγήκε μιας και τα love story αυτού του τύπου έχουν πληθύνει τον τελευταίο καιρό και σε ελάχιστες περιπτώσεις έχουν καταφέρει να με συγκινήσουν πραγματικά (Blue is the Warmest Color, Moonlight τα μοναδικά που μου έχουν μείνει) συν κάποια πολύ αρνητικά και άκρως αποτρεπτικά σχόλια εδώ μέσα.

Ε λοιπόν την λάτρεψα, μου κάνει εντύπωση η μεγάλη αρνητικότητα εδώ μέσα. Σπάνια ανάλογη ταινία κατάφερε να με συγκινήσει τόσο πολύ. Αριστουργηματική η σκηνοθεσία κυρίως στον τρόπο χειρισμού των 2 ηθοποιών. Κατάφερνε κάθε μικροσκοπική κίνηση, κάθε φευγαλέο βλέμμα να το γεμίσει με συναίσθημα. Σε βάζει σε ένα 100% γυναικείο κόσμο σε μια 100% ανδροκρατούμενη εποχή. Το δε τελευταίο πλάνο είναι από τις πιο όμορφες στιγμές της δεκαετίας. Edit στα αγαπημένα του στα 2010s. Μετάνιωσα που το απέφυγα σινεμά.

1 Like

Ότι πιο κοντινό υπάρχει σε αυτό που ζούμε αυτές τις μέρες. Ιός που ξεκίνησε από το Χονγκ Κονγκ και πανικός…

1 Like

την είδα χθες , καλή είναι

1 Like

Σε αυτήν την ταινία, το πιο σημαντικό μήνυμα είναι αυτό πάνω από τον τίτλο της:

Food for thought, αλλά για κάποιο άλλο νήμα, όχι αυτό…

1 Like

Πχοια contagions, εμείς (ξανά)είδαμε τούτο :

\m/

Πείτε καμιά άλλη σχετική πρόταση. Επόμενο στη λίστα νομίζω 28 days later. Αλλά θα παίξει και μια αφιερωματική παρένθεση στον gilliam, επειδή έτσι.

8 Likes

Το Outbreak ηταν καλουτσικο αποτι θυμαμαι
A και το epidemic του τριερ για πιο αβανγκατε καταστασεις

2 Likes

Με μερικά “δάνεια” από 300 και LOTR, με πολύ ωραίες μάχες και ποκιλία στα πετσοκόμματα. Μπράβο τους

Ευκολάκι, αλλά έχει γούστο:

Σάββατο 14/03. Ποιο από τα παρακάτω έγινε sold out σε video club (ναι ρε, ακόμα ανοιχτά είμαστε);

1. Maleficent 2
2. Contagion
3. 28 Days Later
4. Midway
5. Contagion + 28 Days Later

Μόνο σεβασμός για 28.

Για όσους θέλουν κάτι επίκαιρο αλλά στο πιο γλυκούλικο, υπάρχει και επιλογή με Eva Green (και Ewan McGregor)

2 Likes

Ω οκ. Παίζει να το τσεκάρω, για την εβάρα <3<3

2 Likes

Εμεις οι μεγαλυτεροι στηριζουμε Outbreak ταινιαρα.

@Sh_Wo_f οταν λες θελεις κατι παρεμφερες με 12 Monkeys εννοεις με time travel?

Τσεκαρε τα εξης:

  1. Primer (απλα το καλυτερο)
  2. Donnie Darko (theatrical cut και ΟΧΙ director’s cut)
  3. The Butterfly Effect (πολυ τιμιο)
  4. The Jacket (επισης πολυ τιμιο)
  5. Predestination (αρρωστο)
  6. The Time Machine (και το αρχικο του 1960 και το ρημεηκ του 2002)
3 Likes

Και hot tub time machine

1 Like

Το είδα χθες, σημασία έχει ότι δείχνει βυζΓια η Ευάρα!

3 Likes