Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

ο συγκεκριμενος σκηνοθετης αρεσκεται να δινει εμφαση στις κοινωνικες ταξεις
κατι αναλογο κανει και με το parasite

Ειδα αυτο χθες βραδυ και ηταν εξισου απολαυστικο με το Welcome To The Jungle το οποιο το ειχα λατρεψει (και το θεωρω ελαφρως καλυτερο). Η τριαδα Jack Black, The Rock και Kevin Hart ειναι αχτυπητη, και Karen Gillan λατρευω εδω και 10 χρονια απο τοτε που πρωτοεμφανιστηκε στο Doctor Who. Τιμιες και οι εμφανισεις De Vito και Danny Glover.

1 Like

Τι γαμάτη ταινία

11 Likes


Για οσους εχουμε δουλεψει σε δισκαδικο ειναι η μεγαλύτερη αληθεια

9 Likes

indeed…και ακομα καλυτερα οταν παιζοταν αυτην η ταινια…

1 Like

Ωραια η ταινια οταν την ειχα δει το 2000… τωρα πλεον ποτε ξανα, και εδω και πολλα χρονια μου φαινεται μπουρδα. Ο τροπος αντιμετωπισης των ερωτικων σχεσεων και των συναισθηματων απο τον πρωταγωνιστη μου φαινεται παντελως ακυρος πλεον. Ισως χτυπαει too close to home για καποια πραγματα που λεει?

Και οκ αν το ranking για δισκους ειναι 1 φορα χαζο (ή 10), τοτε για γυναικες και σχεσεις ειναι 1000

1 Like

Δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω αυτό στο φόρουμ, εν πάσει περιπτώσει, μιλάμε για το Netflix άλλωστε κανονικά οπότε γιατί όχι;

Οι σινεφίλ σπεύσατε στο ελληνικής δημιουργίας Cinobo, ένα Netflix για arthouse, σινεφίλ κτλ κινηματογράφο. Έχω πάθει ευχάριστη πλάκα και είναι μόνο η αρχή ελπίζω καθώς θα μπουνε κι άλλες ταινίες.

3 Likes

Χτες τελειωσε το free 15ημερο κ πληρωσα τον πρωτο μηνα… καλα εχει μονο ταινιαρες + ειναι νομιζω κ ελληνικη πλατφορμα! Ναι γνκ μια περιηγηση ν κανει κανεις κ θα δει οτι αξιζει 1000%

1 Like

Ρε το πόσο το φχαριστήθηκα δε λέγεται. Πάντως η ομάδα αγαπάει πολύ γαλλικό κινηματογράφο φαίνεται, ξεκίνησαν φουλ με αγαπημένες ταινίες από Ανιές Βαρντά μέχρι και Τριφό και Μπρεσόν (!). Άσχετο-σχετικό εχω καταλήξει ότι ο Μπρεσόν παντως είναι θεότητα επιπέδου Ταρκόφσκι, Κιούμπρικ κτλ, υπερβατικός σκηνοθέτης απλά.

1 Like

Εννοειται ο Μπρεσον επηρεασε πολυ απο αντονιονι μεχρι ταρκοφσκυ, σκορσεζε κ χανεκε. Ακομα κ στα τελευταια του, το Χρημα του 80κατι ειναι απο τα συγκλονιστικα του εργα - εφαμιλλης αξιας με τον Πορτοφολα πχ-… ηταν περα απο πρωτοπορος και πολυ μοντερνος για την εποχη του παντοτε!
Βαρντα εγω τιμαω που δυστυχως ειχα δει μια δυο ταινιες της μονο αλλα ευτυχως και αποκαθιστω τα χαμενα τωρα κ περναω τελεια γτ ειναι πραγματικα καταπληκτικη!

2 Likes

Ως πληροφορια που ελεγχεται για την εγκυροτητα της, καθως δεν το ξερω προσωπικα, αλλα το μεταφερω γιατι το διαβασα απο πολλους, η πλατφορμα αυτη ειναι του τυπου που ειχε τα βιντεοκλαμπ σεβεν, ο οποιος εφαγε τα λεφτα/αποζημιωσεις εργαζομενων. Κουλτουρε νετφλιξ λοιπον στην υγεια των κοροιδων; Αν ισχυει, δε θα παρω

Aν ισχυει θα παρει το πουλι, θα το ψαξω κ γω μια

1 Like

ισχυει, managing director είναι η Δάφνη Μπεχτσή, κόρη του διανομέα Χρήστου Μπεχτσή (της Seven Films).

1 Like

Έλα ρε…παιδιά είχα πλήρη άγνοια, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Κρίμα θα πω, σε τέτοια πράγματα πρέπει να είμαστε κάθετοι.

1 Like

Επειδη ψαχνω αλλα μαλλον εχω καψει απο τη δουλεια κ δεν τα βλεπω μπροστα μου (;), εχει κανει καποιο link τι επαιξε με seven κ αποζημιωσεις απολυμενων;

1 Like

Για να μην παρεξηγουμε το δικό μου το ισχύει έχει να κάνει μονο το εάν έχει σχέση αυτή η πλατφόρμα με το seven. Για τις αποζημιώσεις δεν γνωρίζω κάτι.

Το 'χασα για λίγο σινεμά και το τίμησα σήμερα. Τεράστια έκπληξη, μέσα στις 2-3 καλύτερες horror του 21ου αιώνα if you ask me. Δεν ξέρω αν ήταν λόγω σχετικά χαμηλών προσδοκιών αλλά ειλικρινά δεν νομίζω. Είχα διαβάσει αρκετές αποθεωτικές κριτικές και σαφώς περίμενα κάτι καλό, βάλε και στα συν τον σκηνοθέτη Leigh Whannell (σεναριογράφος του πρώτου Saw, σκηνοθέτης του Upgrade) ο οποίος εδώ ξεπέρασε τον εαυτό του. Η σκηνοθεσία είναι που ανεβάζει την ταινία τόσο πολύ. Και κυρίως η τεράστια αυτοσυγκράτηση για εύκολο εντυπωσιασμό που έχει γαμήσει το είδος τα τελευταία χρόνια. Η ταινία παίρνει τον χρόνο της, χτίζει τον χαρακτήρα της κεντρικής ηρωίδας εξαιρετικά χωρίς να σε βάζει σε διαρκείς αμφιβολίες για την ψυχική της κατάσταση. Καταφέρνει να λειτουργήσει εξαιρετικά και ως δράμα χαρακτήρων ενώ πολύ σοφά δεν γεμίζει την πλοκή με συνεχείς εξηγήσεις ή υπερβολές για να χτίσει ένταση. Το κάνει με σχετικά αργούς ρυθμούς (για το είδος) και φοβερά αποτελεσματικά χωρίς jump scares. Εξαιρετική η Moss. Πραγματικά χρόνια είχα να δω τόσο καλό αμερικάνικο horror.

2 Likes

Επειδη εγω το ανεφερα, επαναλαμβανω, δεν εχω διαβασει κατι σε επισημη καταγγελια/ανακοινωση η οτιδηποτε (νταξει ισως με ολη τη φαση που ζουμε δε θα γινοταν κιολας, γιατι τα καταστηματα κλεισαν νομιζω λιγο πριν την καραντινα). Μονο γουορντ οφ μαουθ εν γενει, γι αυτο επιφυλασσομαι για την εγκυροτητα αλλωστε

Είπα να δω το power rangers του '17, έτσι για την νοσταλγία. Πραγματικά ειναι απίστευτο πως μπορεί να να χαλάσεις 110 μύρια μπάτζετ και να εχεις αυτό το ΤΡΙΣΆΘΛΙΟ αποτέλεσμα. Η ταινία απλά δεν βλέπεται με τίποτα, χάλια ηθοποιοί, χάλια οι στολές, χάλια τα ζορντς(6ποδο μαμούθ ρε μαλακα😡), τελείως χάλια το μεγκαζορντ και φαίνεται φτηνιάρικο πάρα τα τόσα λεφτά. Και καμιά στιγμή δεν σε έκανε πάλι 8-9 χρόνων, καμία.
Καλύτερα να έβαζα το πρώτο επεισόδιο στο γιουτουμπ.
Με παρέσυρε κ το 6αρι του imdb, ούτε για 3 δεν ήταν.

1 Like

Και λιγα λες

1 Like