Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Είδα και εγώ το παραπάνω γιατί τα court movies είναι η πρέζα μου :stuck_out_tongue:
Αν το For a few good men’’ είναι το The Rock των δικαστικών ταινιών, το The Trial of the Chicago 7 είναι το Face/Off και περιμένουμε και ένα ακόμα να πάρει την θέση του ConAir :stuck_out_tongue:

Πέρα από το χαβαλέ, να πώ ότι πρώτη φορά σε ταινία - μεγάλη παραγωγή του Netflix, με ενόχλησε η αισθητική, η σκηνοθεσία κτλ… όχι γιατί ήταν φτηνή ή ανεπαρκής, αλλά γιατί μου έβγαζε τηλεορασίλα. Πιο πολύ μια τηλεταινία του HBO μου θύμισε παρά κινηματογραφική παραγωγή. Νομίζω με άλλον σκηνοθέτη και όχι τον -οκ νέο στον χώρο της σκηνοθεσίας ακόμα- Σόρκιν, ίσως πολλές σκηνές πέραν του ότι θα ξέφευγαν της ‘‘τηλεοπτικίλας’’, θα είχαν και πολύ περισσότερη ένταση ή το αναμενόμενο νεύρο και άγχος που χρειάζονται τέτοιες ταινίες… όχι ότι έκανε κακή δουλειά ο ίδιος, απλά συγκριτικά με πχ ακόμα και τις αντίστοιχες σκηνές του A Few Good Men, νομίζω η διαφορά ήταν εμφανής στο gravitas της φάσης…

Επίσης, με ενόχλησε -όχι σε σημείο όμως που δεν πέρασα σούπερ βλέποντάς το-, το ‘‘πολιτικό’’ κομμάτι της ταινίας στο μεγαλύτερο βαθμό του, που δεν είναι πολιτικό per se αλλά μια μίξη όλων των φιλελεύθερων δημοκρατικών αξιών που πρεσβέυει ο μέσος δημοκρατικός των ΗΠΑ αυτή τη στιγμή, σε βαθμό που η ταινία σε πολλές στιγμές έμοιαζε σαν μια προεκλογική -καλή ώρα- καμπάνια του υποψηφίου των Δημοκρατικών αυτή τη περίοδο: λίγο woke κίνημα, λίγο black lives matter, λίγο το ένα λίγο το άλλο, κουτάκια τσεκ τσεκ τσεκ + o αναμενόμενος συντηριτισμός από αμερικανική ταινία…

Σκέφτηκα πολλές φορές πχ το In the Name of the Father, πόσο πιο δυνατή πολιτική ταινία ήταν, καθώς το main συμβάν είχε πολιτικές προεκτάσεις αλλά εστίαζε σε κάτι πιο συγκεκριμένο και προσωπικό για το δράμα της υπόθεσης, ή σε ένα και μόνο aspect του ζητήματος και όχι στο να υπερασπιστεί τόσο εκδήλως διδακτικά θεσμούς και αξίες που φαίνεται ότι απευθύνονται σε κάποιον Αμερικανό πολίτη που σε ένα μήνα πρέπει να ψηφίσει… κάπου διάβασα κάπου ότι το σενάριο ήταν έτοιμο από το 2007 με Σπίλμπεργκ σκηνοθέτη τότε, οπότε all made sense then :stuck_out_tongue:

Δεν θέλω να το αφορίσω από την άλλη -ασχέτως αν σε πολιτικό επίπεδο επίσης δεν είμαι ούτε καν κοντά στο target group της ταινίας-, καθώς είναι μια ταινία-υπέρμαχος των δημοκρατικών διαδικασιών μιας φιλελεύθερης δημοκρατίας, στην οποία καλώς κακώς ζούμε όλοι και σε ένα αρκετά υπεραπλουστευμένο λαικό επίπεδο ε ναι, προφανώς ταυτίζεσαι με πολλές καταστάσεις και ζητάς και εσύ κοινωνική δικαιοσύνη με τα όργια που βλέπεις στην οθόνη -και συνέβησαν και στην πραγματικότητα σε μια ‘‘δημοκρατική’’ χώρα στα μέσα του 20ου αιώνα-… κοινώς, είναι ωραίο, λαικό πολιτικό σινεμά, με ότι μείον συνεπάγεται αλλά και ότι συν!

Από την άλλη, ναι η ταινία είναι απολαυστική σε θέαση. Περνάς άψογα, δεν βαριέσαι στιγμή και είναι γραμμένη με τέτοιο τρόπο ώστε κάθε λεπτό της να είσαι invested 100% σε αυτήν. Οι ερμηνείες όλου του καστ ήταν ΤΟΠ με highlight τον Κοέν για εμένα + τον Λαγκέλα, ενώ ένα μεγάλο thumps up στο τρελό guest ενός ηθοποιού με ατσάλινα @@ :stuck_out_tongue: που δεν το περίμενα στη μέση της ταινίας

Πολύ καλή αναπαράσταση εποχής και μουσική, ενώ θα πώ και άλλο ένα μπράβο στον Σόρκιν γιατί έχει αυτό το κάτι στα σενάριά του, που πραγματικά δεν βαριέσαι καθόλου, σε ρουφάνε τελείως και ασχέτως αν συμφωνείς με κάποια πράγματα ή όχι, του αναγνωρίζω ότι ξέρει πως να χειριστεί κάποια λεπτά θέματα με τέτοιο τρόπο ώστε σε μεγάλο βαθμό να ικανοποιήσει πολλούς ετερόκλητους θεατές.
2 ώρες ούτε για κατούρημα δεν σηκώθηκα :stuck_out_tongue:

Γενικά, πέρασα τέλεια και το ξαναβλέπω για πλάκα παρόλα τα θέματά του. Αν έπρεπε να το χαρακτηρίσω σε 2-3 λέξεις, θα έλεγα καλό, τίμιο και στιβαρό 90ς δικαστικό δράμα.-

2 Likes

Ήθελα χτες να χαζέψω κάτι ανάλαφρο πριν κοιμηθώ κι έβαλα το now you see me, παρόλο που το απέφευγα χρόνια. Η ουσία της ταινίας αναλώνεται σε δύο λέξεις: απολαυστικό. καστ. και πραγματικά δεν βρίσκω άλλον λόγο ύπαρξής της. Εμφανές επίσης το τέλος/πλοτ τουιστ από τα μισά τουλάχιστον. Αυτά…

1 Like

Μη δεις ποτέ και για κανέναν λόγο το sequel :expressionless:

Προφανώς και ούτε καν, εδώ με το ζόρι είδα αυτό.

Α εμένα μου άρεσαν και τα 2, ειδικά το πρώτο βέβαια. :roll_eyes:

1 Like

Είδα αυτό χτες το βράδυ.

Αρχικά να δηλώσω πως μου άρεσε. Βέβαια, θα πέσουν quotes τώρα γιατί πρώτον:

Δεύτερον:

Ιστορικά και πολιτικά, δεν είναι πολύ ακριβές. Ο Σόρκιν ήθελε να μείνει στην ουσία, συνέπτυξε γεγονότα και ημερομηνίες, και ενώ όντως ήθελε να βάλει τον πολιτικό διάλογο στο κάδρο και να δείξει τις διαφορετικές ιδεολογίες που βρέθηκαν τότε στο Σικάγο,το έκανε εν τέλει με ένα τρόπο που μου άφησε γλυκόπικρη γεύση.

Ενώ δηλαδή με κράτησε, και με έκανε να νιώσω συναισθήματα, κάτι που για μένα την κάνει στοχευμένη, εν τέλει μου άφησε μια απορία ως προς το πως μπορούσε να αφαιρέσει λίγο ανάλαφρο στοιχείο για να δώσει βάση στον πολιτικό διάλογο. Βέβαια, το ότι ήθελα κάτι τέτοιο δεν το κάνει και εφικτό. Υπήρχαν στιγμές που χτύπησε φλέβα και άλλες που ένιωσα αμήχανα.

Ο Κοέν ήταν τεράστιος. Γενικά το κάστ έπαιξε καλά και αυτό ανέβασε πολύ τους σχετικά ΟΚ διαλόγους, αλλά η ενσάρκωση του συγγραφέα του “Steal This Book” από την ηθοποιάρα το πήγε σε ένα άλλο επίπεδο.

Οπότε, ναι μεγάλο σε αυτά:

Θα κλείσω με μια σκέψη που μου γεννήθηκε κατά τη διάρκεια της ταινίας.

Σκέφτηκα πόσο μεγάλη ανυπομονησία έχω για το biopic του Fred Hampton. Χάρηκα που έστω και ψιλοάκυρα τον χώρεσε ο Σόρκιν μέσα (διάβασα πως έγραφε το σενάριο από το 2007 και ήταν αρχικά να αναλάβει σκηνοθεσία ο Σπίλμπεργκ), χάρηκα για τις αναφορές σε Baldwin (έχετε δει το I Am Not Your Negro έτσι;) και θυμήθηκα ξανά, αυτό εδώ το remake του εμβληματικού “Fight The Power” που ίσως και να συνοψίζει την προσέγγιση της ταινίας:

Που κολλάει; Ένας στίχος μόνο: “You love Black Panther but not Fred Hampton”.

Summary

(Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κανείς να και το ριβιού μου για τον δίσκο)

3 Likes

έχει αναφερθεί και πριν λίγο καιρό , την είδα κι εγώ χθες

Εξαιρετική , με ενδιαφέρουσα ιστορία . Μόνη ένσταση μου ότι χρησιμοποιεί αφηγητή ο οποίος κάνει αρκετά νωρίς exposition , εξηγώντας σου την κατάληξη κάποιων χαρακτήρων και δεν ξέρω αν είναι κάτι που ήθελα . Παρόλα αυτά με κράτησε από την αρχή μέχρι το τέλος

Πολύ δυνατό καστ και εκτίμησα πολλές ερμηνείες . Ειδική μνεία στον Tom Holland που με εντυπωσίασε πραγματικά όντας αρκετά μικρός για τόσο καλή ερμηνεία και επίσης αρκετά μικρός για τόσο μεγάλο στατους που έχει αποκτήσει . Δεν τον λες και συχνό συνδυασμό

Βασικά, με βάση το αποπάνω ( και έχοντας χρόνο για χαλαρή συζήτηση ) , τα παιδιά που είναι σαφώς μεγαλύτεροι σινεφιλ από μένα , ας πουνε άλλους ηθοποιούς που στα 24-25 ήταν και τόσο καλοί και " δυνατά " ονόματα . Dakota Fanning μου έρχεται στο μυαλό , ίσως …

4 Likes

Ρε τι αριστούργημα είναι τούτο εδώ! Αδιανόητο καστ (Pacino, Lemmon, Baldwin, Alan Arkin, Pryce, Spacey, Ed Harris) και παίζουν ΟΛΟΙ σούπερ. Αναμενόμενα υπέροχη γραφή γιατί ο Mamet είναι εγγύηση και φανταστικός ρυθμός στην ταινία. Εντελώς ρεαλιστική απεικόνιση της ζωής του μέσου εργαζομένου της εποχής μας, καθώς σε όλους τους χαρακτήρες αποτυπώνονται με κάποιο τρόπο τα άγχη που δημιουργούνται από την πίεση και τους ρυθμούς της σύγχρονης ζωής, τα προβλήματα του όλου καπιταλιστικού συστήματος λίγο ως πολύ, δηλαδή το να δουλεύεις με το μόνιμο φόβο μη μείνεις άνεργος, τα αφεντικά να σε γαμάνε (αλλά και αυτοί πιόνια είναι γιατί έχουν και αυτοί αφεντικά, άρα βγάζουν και λίγο το άχτι πάνω σου). Και για να αποτυπωθούν όλα αυτά, επιλέγεται σωστά ένα επάγγελμα με τρομακτικό ανταγωνισμό, δηλαδή μια εταιρεία που απασχολεί πωλητές (κτηματομεσίτες εν προκειμένω) και ισχύει 100% το “το μεγάλο ψάρι, τρώει το μικρό”. Βγαίνει, δηλαδή, ο Spacey (το αφεντικό) ένα βράδυ και βάζει deadline μιας μέρας, λέγοντας πως όποιος δεν πουλήσει απολύεται, όποιος πουλήσει περισσότερο θα ανταμειφθεί διατηρώντας την θέση του + δώρα απο την εταιρεία.

Πραγματικά εξαιρετική, επίκαιρη, καλοφτιαγμένη ταινία, με σπουδαίους ηθοποιούς.

6 Likes

υποτιμημένο πολύ αυτό, δεν νομίζω πως έλαβε την αναγνωρισιμότητα που του άξιζε ανα τα χρόνια
Άλεκ Μπάλντουιν <3

4 Likes

Baldwin εμφανίστηκε για 10 λεπτά και ένιωθες την παρουσία του για τα υπόλοιπα 100. Τεράστιος!

3 Likes

-What’s your name?
-Fuck you, that’s my name!

Από τα καλύτερα intro σε κομμάτι ever. R.I.P. Tony Sly.

2 Likes

Μία ψήφο έχω και τη δίνω αβίαστα:

5 Likes

Λατρευουμε Σαουαρσε Ροναν <3

Επισης Timothée Chalamet, Ezra Miller, Dakota & Elle Fanning, Emma Watson, Chloe Grace Moretz, Jennifer Lawrence, Aiden Ehrenreich, Tom Holland

3 Likes

Και Gyllenhaal ρε σεις!

2 Likes

H Ronan είναι μακράν η καλύτερη ηθοποιός της γενιάς της.Ελπίζω να συνεχίσει τις καλές επιλογές και να μην υπερεκτεθεί όπως έκανε ο Hardy πχ.

1 Like

The New Mutants

Γενικά δεν λέει πολλά. Πηγαίνει στην κατηγορία ταινιών όπως το τελευταίο Fantastic 4. Με μια σημαντική διαφορά. Εδώ το όλο story είχε τρομερό potential, θα μπορούσαμε να είχαμε ένα δεύτερο Logan αλλά βγάζει μάτι ότι η ταινία έχει δεχτεί τρελές παρεμβάσεις. Το πρώτο πράγμα που γίνεται γρήγορα εμφανές είναι ο αρχικός R-rated χαρακτήρας της ταινίας (και υποψιάζομαι μάλιστα πως αρχικά ήταν αρκετά σκληρό R-rated και όχι μόνο σε θέμα βίας) όπως και η προσπάθεια να πέσει το απαραίτητο τσεκούρι για να βγει PG-13. Σου δίνει την εντύπωση μιας καθαρά horror ταινίας που είχε σκοπό να ασχοληθεί σοβαρά με την ψυχολογία των χαρακτήρων, πιάνοντας μάλιστα και αρκετά δύσκολα και βαριά θέματα. Κάτι που προφανώς δεν άρεσε σε κάποιους και σχεδόν όλα περνάνε αρκετά ανώδυνα και γρήγορα από την οθόνη. Δεν είναι όσο κακή περίμενα με βάση όσα άκουσα. Πιο πολύ με εκνεύρισε επειδή είδα μια προσπάθεια για κάτι ξεχωριστό να μένει στη μέση. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία.

Cold Souls

Δεν ήξερα απολύτως τίποτα για το όλο story. Η περιγραφή στο IMDB ευτυχώς δεν αποκαλύπτει απολύτως τίποτα, και ομολογώ με έπιασε απροετοίμαστο. Είναι αρκετά παλαβό και αρχικά μου έκανε εντύπωση που ο τόνος της ταινίας έμοιαζε να μην συμβαδίζει απόλυτα. Ένιωθα πως έβλεπα ένα τυπικό indie δράμα. Παρότι όμως ο τόνος δεν έχει τρομερές αλλαγές στην συνέχεια, σιγά σιγά με ρούφηξε στην παράνοια της και πολύ μου άρεσε. Φοβερός και τρομερός ο Giamatti (σιγά την έκπληξη θα μου πεις). Αν και ίσως με μια πιο παιχνιδιάρικη διάθεση στη σκηνοθεσία να είχαμε πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα, ακόμα και έτσι αξίζει και με το παραπάνω.

On the Rocks

Δεύτερη συνεργασία της Sofia Coppola με Bill Murray. Το Lost in Translation παίζει και να είναι μια από τις αγαπημένες μου ταινίες ever. Το βλέπω 3-4 φορές το χρόνο και κάθε φορά μου φαίνεται καλύτερο. Εδώ δεν φαίνεται να έχουμε ανάλογα αποτελέσματα. Όμορφη ταινία βέβαια, ο Murray έχει τα κέφια του, αλλά δεν καταφέρνει να σε πιάσει συναισθηματικά, ούτε να σου περάσει αυτή την γλυκόπικρη μελαγχολία του Lost αν και φαίνεται να θέλει να πιάσει ανάλογη διάθεση. Περισσότερο μου έδωσε την εντύπωση μια soft εκδοχής του γερμανικού Toni Erdmann.

The Farewell

Πολύ όμορφο και πολύ συγκινητικό. Ούτε εδώ ήξερα πολλά πέρα από το ότι το story είχε να κάνει με ένα γάμο. Το φοβόμουνα λιγάκι αφού η προηγούμενη ταινία αυτού του είδους, συνεργασία Κίνας Αμερικής στην παραγωγή με ασιάτες ηθοποιούς, μας έδωσε εκείνο το αφόρητο Crazy Rich Asians. Ευτυχώς καμιά σχέση. Χειρίζεται ωραία χιούμορ και δράμα χωρίς να γίνεται ούτε ανόητο ούτε μελό. Μου άρεσε που έπιασε, έστω και πιο περιστασιακά, κάποια κοινωνικά θέματα δίνοντας έμφαση σε κάποιες διαφορές δύσης και ανατολής. Εξαιρετικό όλο το cast.

Paddleton

Παραγωγή από Duplass brothers άρα ξέρεις τι να περιμένεις πάνω κάτω. Ίσως η πιο απλή ταινία τους ever. 2 μάλλον απροσάρμοστοι και αχώριστοι φίλοι καλούνται να αντιμετωπίσουν τα άσχημα νέα για την υγεία του ενός. Αν και το story θυμίζει κάπως το 50/50 αυτό κρατάει ένα πολύ πιο μινιμαλ ύφος σε όλη την, μικρή, διάρκεια της. Αν και το “τέρας” είναι συνεχώς παρόν, οι 2 φίλοι προσπαθούν να συνεχίσουν την καθημερινή τους ρουτίνα σε μια προσπάθεια είτε να ξορκίσουν το κακό ή απλά να μην χρειαστεί να το αντιμετωπίσουν παρά μόνο στο τέλος. Αβίαστα συγκινητικό το φινάλε.

2 Likes

Ξεκίνησα το λοκνταουν με θεματική horror Carpenter και ήθελα να πω πόσο, πόσο μου αρέσει το In the Mouth of Madness :black_heart:

5 Likes

αν αρχισες Carpenter και δεν εχεις δει ακόμα τα βασικά εστω, ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ :stuck_out_tongue:

1 Like

Με προσβάλλεις. Κάνω ρετροσπεκτιβ, επειδή ξαναείδα το χαλλογουην κοντά στο χαλλογουην.

1 Like

A ok ενταξει… ελπιζω να εχεις δει

Big Trouble in Little China
The Fog
Assault on Precinct 13
Escape from New York
The Thing
Christine
Starman

ενα κι ενα ολα, με τον τροπο του το καθενα

5 Likes