Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;


Ομολογώ ότι μέχρι πριν λίγες μέρες δεν γνώριζα την ύπαρξη αυτής της ταινίας. Ο σκηνοθέτης ( William Friedkin ) είναι πασίγνωστος φυσικά κυρίως λόγω Εξορκιστή. Στο Wikipedia γίνεται αναφορά στην ταινία ως εισπρακτική αποτυχία λόγω του ότι κυκλοφόρησε παράλληλα με το Star Wars. Κάτι στην υπόθεση της ταινίας (τέσσερις άντρες με δύο φορτηγά γεμάτα εκρηκτικά έτοιμα να εκραγούν διασχίζουν μια ζούγκλα) με τράβηξε και έτσι αποφάσισα να περάσω δύο ωρίτσες μαζί της. Και αμέσως έγινε μία από της αγαπημένες μου ταινίες ever.
Καταρχήν η σκηνοθεσία είναι εκπληκτική. Υπάρχουν σκηνές που σου κόβουν κυριολεκτικά την ανάσα. Επίσης μου άρεσε ο πρόλογος. Σήμερα ο κάθε ατάλαντος σκηνοθέτης θα πετούσε μερικά φλας μπακ αλά Lost, αντίθετα με το Sorcerer ξεκινάει η ταινία και δεν ξέρεις που το πάει.
Θα χαρακτήριζα την ταινία μάλλον “αντρική”. Από τη μία είναι μία ιστορία υπέρβασης του εαυτού σου κάτω από αντίξοες συνθήκες όπως π.χ. το Die Hard, το Rocky κλπ , από την άλλη υπάρχει η ματαιότητα και ο μηδενισμός όπως στα Καμία Πατρίδα για τους Μελοθάνατους και Αποκάλυψη Τώρα.
Χαρακτηριστικό ότι στην ταινιά εμφανίζονται και μόνο για λίγο ελάχιστοι γυναικείοι χαρακτήρες. ( Μία νύφη που στην τελετή του γάμου της έχει μαυρισμένο μάτι, μια άσχημη ιθαγενής που ανταλλάζει λίγες στιγμές ανθρωπιάς με τον πρωταγωνιστή, μια συγγραφέας που ωστόσο λέει κάτι που είναι κλειδί για την ταινία: Κανείς δεν είναι μόνο ένα πράγμα.
Τελειώνοντας πρέπει να αναφερω την υπέροχη φωτογραφία (ταινία για γιγαντοοθόνη) και το τέλειο ηλεκτρονικό soundtrack (Tangerine Dream).
4 Likes

Ωραίος, ηταν μεγάλος ποιητής ο Ταρκόφσκι

1 Like

Ρε μλκ!!! Χτες το ειδα!!! Ειναι remake του “Μεροκαματου του τρομου”, γαλλικης ταινιας των αρχων των '50ς (που βασιζεται στο ομωνυμο βιβλιο).

Θα το τσεκάρω !

Ταινιαρα παντως το Sorcerer, οντως η εναρξη ειναι καταπληκτικη. Η σκηνη στην κρεμαστη γεφυρα, φοβερη. Η μουσικη πολυ ταιριαστη. Περιπετεια που δε σε αφηνει να ησυχασεις λεπτο, σκατιαρικη σεβεντιλα η ατμοσφαιρα. Πρωταγωνιστει ο Roy Scheider.

1 Like

ΟΚ, κατανοώ πώς το λες και συμφωνώ πλήρως τόσο με την τελευταία σου πρόταση, όσο και με τη γενική σου παρατήρηση αν θες, υπό την έννοια ότι οι «συμβολισμοί», όπως τους εννοώ εγώ, αναφέρονται σε μεταφορές (ή αλληγορίες, αν προτιμάς) και πολλαπλά επίπεδα συνδέσεων. Δεν χρησιμοποίησα τον όρο με την αυστηρά «τεχνική» έννοιά του. Υπό αυτό το πρίσμα, χαρακτηριστικό παράδειγμα σκηνών της ταινίας που ευνοούν τη δημιουργία συνδέσεων (καταχρηστικά συμβολισμών) αποτελούν (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια) η σκηνή της σταύρωσης και αντίστοιχα της γυναίκας που κολυμπάει στο ποτάμι για να ξεφύγει την ίδια ώρα που περνάει η βάρκα από δίπλα της με τον αγιογράφο με σκυμμένο το κεφάλι.

Όπως και να ‘χει, μέγιστος κινηματογράφος. Για κάποιον ανεξήγητο λόγο, μετά την παρακολούθηση της ταινίας, μού προέκυψε η ανάγκη να ξαναδώ (μετά από πολλά χρόνια) το “Aguirre, the Wrath of God” του Herzog. Μυστήρια πράγματα…

2 Likes

Λάθος τοπικ ως προς την απάντηση μου , αλλά την τελείωσα σήμερα και συντάσσομαι . Εξαιρετική και η 2η σεζόν

Άντε να περιμένεις 1 χρόνο τώρα

1 Like

είδα χθες τον κύκλο των χαμένων ποιητών και του έβαλα 5 αστεράκια

ταυτίζομαι

6 Likes

Πρωτη φορα?!

ναι :anguished:
εχω κι αλλες ελλειψεις απο ακομη πιο κλασικα

Καλα κι εγω, αλλα δεν τα γραφω γιατι ντρεπομαι (Νονος γκουχου γκουχου)

Ταινιαρα το Dead Poets.

1 Like

έλα ναι ποιός με φώναξε (κελ ντροπή… :/)

1 Like

Νταξει δεν ντρεπομαι στην πραγματικοτητα…
Βαριεμαι ταινιες με μαφια και γκανγκστερς.
Οπως βαριεμαι και πολεμικες. Καποια στιγμη θα τα δω μωρε :stuck_out_tongue:

Ποιους νονούς, εδώ είστε λέττερμποξντ και δε λέτε τίποτα :exclamation:

Με ίδιο νικνέιμ κυκλοφορώ κι εκεί.

Μολις ειδα την ταινια, ωραια ηταν, πολυ καλη, την περιμενα ακομα πιο ωραια να πω την αληθεια.

1 Like

γουατ σορσερυ ιζ δις

Η αυτοπεριγραφή τους είναι αρκετά καλή, οπότε.

Letterboxd is a global social network for grass-roots film discussion and discovery. Use it as a diary to record and share your opinion about films as you watch them, or just to keep track of films you’ve seen in the past. Showcase your favorites on your profile page. Rate, review and tag films as you add them. Find and follow your friends to see what they’re enjoying. Keep a watchlist of films you’d like to see, and create lists/collections on any given topic. We’ve been described as “like GoodReads for movies”.

Φαντάσου ένα imdb με πολύ ωραιότερη βάση χρηστών, που πατάει περισσότερο σε ρεβιούζ (βλ. ποστ παραπάνω) και λίστες (πχ).

Επίσης ομορφαίνουν τα τουίτερς.

1 Like

Ναι μόλις το έκανα φολλοου. Πω, ακούγεται μαγευτικό. Εννοείται πάω μπροστά μόνο με λίστες imdb (i keep track of everything) κι εννοείται πως από τότε που κατήργησαν τα boards χάθηκε το νόημα, θα το τσεκάρω όταν νιώσω έτοιμη να καταστραφώ. Θα σε κατηγορήσω προσωπικά, αλλά θενξ ;p

1 Like

ο καλος λογαριασμος twitter ειναι αυτος ομως

απο την παραπανω λιστα προτεινω το Mustang που απ’ ότι βλέπω εχει μια αναφορα στο τοπικ

2 Likes

Θεωρείται κλασική ταινία το dead poets society? Μωρέ μπράβο :stuck_out_tongue:

1 Like