Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

image

2 φίλες αποφασίζουν να περάσουν μαζί ένα σαββατοκύριακο στην εξοχή, μακριά από άπιστους συζύγους και μπερδεμένες σχέσεις… μέχρι ένα απρόοπτο γεγονός θα τις μεταμορφώσει σε φυγάδες και θα δώσει το πάτημα για να ξεκινήσει ένα road trip στην καρδιά της Αμερικής

Διάσημη, πολύ-αγαπημένη από κοινό και πολύ-βραβευμένη ταινία των 90ς, για πολύ κόσμο μια από τις πιο δυνατές φεμινιστικές ταινίες του σύγχρονου Hollywood και παράλληλα ένα από τα πιο σημαντικά σύγχρονα road movies του αμερικάνικου σινεμά

Είχα να το δω πάρα πολλά χρόνια, έκατσε χτες μιας και ένας φίλος με έπεισε να δώσω μια ευκαιρία στο director’s cut του Kingdom of Heaven και μέχρι να το βρω, είδα ότι είχα και την εν λόγω ταινία στον σκληρό οπότε της έδωσα μια προτεραιότητα.

Ο Ridley Scott είναι ένας σκηνοθέτης που αν τον γνώριζα από το 1992 μέχρι σήμερα δεν θα του έδινα καμία ιδιαίτερη ουσιαστική σημασία πλην μόνο για να χαζέψω τις περισσότερες φορές το οπτικό κομμάτι των ταινιών του. Έχω περάσει καλά -όχι όμως κάτι περισσότερο- με κάποιες μετρημένες του ταινίες -Gladiator, Matchstick Men + κάνα δυο ακόμα, άντε και με τον Προμηθέα αν κάνω switch off το μυαλό μου, δεν το συνδέσω με τα Alien και εστιάσω στο εικαστικό και μόνο-, ενώ με κάτι GI Jane, Μωησήδες, Alien Covenants, Counselors, Robin Hoods, A good year, 1492, Ηannibals κτλ έχω βαρέσει μπιέλα… Είναι πολύ δύσκολο να τον συνδέσω πολλές φορές με τον ίδιο άνθρωπο που έκανε το Blade Runner, Alien, το απίστευτα υποτιμημένο αριστούργημα The Duelists (τρείς ταινίες δηλαδή που θεωρητικά λογίζονται στις καλύτερες του 20ου αιώνα σε αρκετές λίστες εδώ και εκεί), το άνισο μα οπτικά συγκλονιστικό Legend και τέλος, με το Thelma and Louise…

Για το έργο, to begin with με το προφανές, την φεμινιστική θεματική του την θεωρώ αρκετά αδύναμη αν απομονωθεί από την υπόλοιπη ταινία. Όχι λάθος ή κάτι τέτοιο, αλλά αρκετά ρηχό, προφανές και εν μέρη αδύναμο σε κινηματογραφικούς όρους. Οι μισές βασικές ανδρικές φιγούρες είναι καρικατούρες όσο δεν πάει, κάποια σκηνικά -όπως αυτό με τον φορτηγατζή- είναι στα όρια του σλαπσικ, ενώ παραδόξως η μόνη που -αν και έχει περιορισμένο χρόνο συμμετοχής- δουλεύει σαν τρισδιάστατος χαρακτήρας, είναι εκείνη του Μαικλ Μάντσεν (παραδόξως γτ τρισδιάστατος χαρακτήρας, ερμηνεία, Μαικλ Μάντσεν :stuck_out_tongue: , ε λίγο παράδοξο).
Όμως -και εδώ έρχεται το σενάριο της ταινίας σαν σύνολο-, όταν αυτό γίνετε blend μαζί με το -για εμένα- προφανέστατο βασικό theme της ταινίας, αυτό της ελευθερίας και της απόδρασης, της ανακάλυψης του πραγματικού σου εαυτού μέσα από την παρόρμηση και φυσικά την αξία της πραγματικής φιλίας όταν ο περίγυρός σου φαίνεται να σε περιορίζει και να σε καταπιέζει, τότε ακόμα και αυτή η φεμινιστική θεματική που προσπαθεί να χωρέσει στις βασικές θεματικές της ταινίας τα καταφέρνει ικανοποιητικότατα… Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μια αμιγώς χολυγουντιανή ταινία και όχι για ένα βαθύ και βαρύ δράμα χαρακτήρων και αρκετές συμβάσεις συγχωρούνται και γίνονται αποδεκτές όταν η γενικότερη εικόνα είναι ικανοποιητικά δοσμένη -στα πλαίσια πάντα μιας καλής χολυγουντιανής ταινίας πάντα-.

Σαν ένα road movie λοιπόν που έχει σκοπό να αναδείξει το απελευθερωτικό ταξίδι των 2 ηρωίδων του από τα όποια δεσμά τους -εαυτό τους, οικογενειακό περιβάλλον, καθημερινή ρουτίνα τους, κόσμο στον οποίο ζουν και τις υποβαθμίζει συνεχώς -, στα πλαίσια ενός καλού χολυγουντιανού έργου, η ταινία είναι εξαιρετική και κάτι παραπάνω ίσως! Δένεσαι πολύ εύκολα μαζί τους, συμπάσχεις στο δράμα και τις ακολουθείς με κομμένη την ανάσα σε αυτό το ταξίδι αυτογνωσίας και απελευθέρωσης στην καρδιά της Αμερικανικής ενδοχώρας.

Πέρα του σεναρίου, αυτό που εύκολα κερδίζει τις εντυπώσεις, είναι η σκηνοθεσία.
Ο Scott, ασχέτως τί σαβούρης :stuck_out_tongue: έχει γίνει σήμερα -ειδικά από τότε που ανακάλυψε και το cgi ακόμα χειρότερα-, ήταν ένας τεχνίτης με την κάμερα που όμοιοί του πραγματικά ήταν πολύ λίγοι στα χρυσά του χρόνια. Έχω μια προσωπική αδυναμία στα road movies αλλά επίσης στην εικόνα της Αμερικής όπως αυτή ήταν στα τέλη 80-αρχές 90…ειδικά όταν μεταφερόμαστε σε περιοχές όπως Texas κτλ, τρελαίνομαι με τα τοπία, τα μπαρ στην άκρη του πουθενά, τον ουρανό, τα φορτηγά κτλ… ο Scott σαν εξαιρετικός visual σκηνοθέτης, στήνει απίθανα το 80% των σκηνών της ταινίας που διαδραματίζονται σε χώρους όπου υπάρχει κίνηση και πλήθος αντικειμένων στο background -ένα μπαρ, ένας αυτοκινητόδρομος, μια βιομηχανική περιοχή κτλ- με τέτοιο τρόπο ώστε όλη η εικόνα μοιάζει να κινείται. Πρωταγωνιστές μπροστά, φόντο γεμάτο λεπτομέρειες και συνεχόμενη κίνηση. Όλα αυτά κάτω από α-πί-θα-νο φωτισμό και φωτογραφία, το αποτέλεσμα είναι σχεδόν μαγικό. Αν κάποιος δεν ήξερε ότι είναι ο σκηνοθέτης του Blade Runner, παρόλο που οι ταινίες είναι τόσο διαφορετικές, θα ίσως καταλάβαινε εύκολα ότι είναι τελικά ο ίδιος σκηνοθέτης.
Ένα πολύ ισχνό παράδειγμα παρακάτω -αν και η ταινία έχει πολύ πιο χτυπητά και τα καταλαβαίνει κανείς μόνο όταν την δεί κανονικά-, όπου σε ένα βενζινάδικο, υπάρχει το αμάξι, οι ηρωίδες, καπνός από την σκόνη του αυτοκινητόδρομου δίπλα, ο βενζινάς, ο αυτοκινητόδρομος (τα τρία τελευταία δεν φαίνονται τόσο στο screenshot γτ το βρήκα online και δεν έκανα crop εγώ ο ίδιος την σκηνή) και ένας bodybouilder (!) που σηκώνει βαράκια παραδίπλα…μιλάμε για απίθανη δουλειά στο στήσιμο σχεδόν κάθε σκηνής της ταινίας, που όμως φαίνεται και απίστευτα οργανική και καθόλου ‘‘στημένη’’ στο σύνολο του έργου
image
Πλην όμως του παραπάνω, μοντάζ για σεμινάριο επίσης. Θυμάμαι χαρακτηριστικά 1 σκηνή πάλι που κινηματογραφεί την κίνηση του αμαξιού, ξεκινάει με λήξη μέσα στα πίσω φώτα του αμαξιού -τα οποία αντανακλούν το τί συμβαίνει στον δρόμο- για να απομακρυνθεί και να το γυρίσει με κάποιο τρόπο σε ένα γενικότερο πλάνο όλου του αμαξιού αφού πρώτα ταξιδέψει από τα πίσω φώτα μέχρι τα μπροστινά και να κάνει ένα μαγικό cut σε ένα τέλειο κάδρο των 2 πρωταγωνιστριών… και πάλι τίποτα από αυτά δεν είναι γκιμικιές, αλλά καταφέρνει να αποδώσει τρομερά την αίσθηση αυτή του ταξιδιού και της περιπλάνησης στους τεράστιους αυτοκινητόδρομους της περιοχής. Στα ίδια υψηλά επίπεδα και ο ρυθμός που δίνει στο έργο, δεν βαριέσαι στιγμή -αν και κάνει κάτι μικρές κοιλιές σε 1-2 σημεία μετά τα μισά, που διαρκούν βέβαια ελάχιστα, just saying-…
Γενικά ναι, ο Scott το λέω συνέχεια όποτε βλέπω εκείνες τις παλιές καλές του ταινίες, ήταν σε ένα πραγματικά πολύ υψηλό τεχνικό επίπεδο αναφορικά με τις ικανότητές του σαν σκηνοθέτης, που λίγοι το είχαν πετύχει εκείνο τον καιρό…

Οι 2 πρωταγωνίστριες, είναι ένα από τα καλύτερα επίσης κομμάτια της ταινίας. Η χημεία τους είναι εξωπραγματική. Η Ντέηβις ξεκινάει σαν μια νοικοκυρούλα της κακίας ώρας για να εξελιχθεί σε μια δυναμική ηρωίδα με -επιτέλους- δική της φωνή και βούληση, χωρίς όμως να χάνει το εύθραυστο του χαρακτήρα της ή τα στοιχεία που την κάνουν ξεχωριστή και να μετατρέπεται ξαφνικά σε μια υπερ-ηρωίδα από το πουθενά. Καμία σχέση δηλαδή με τις μαλακίες τύπου WW και Captain Marvel που έχει βαλθεί το Χόλυγουντ σήμερα να περάσει σαν δυναμικά γυναικεία πρότυπα. Πιο κοντά -και αναμενόμενα- στην Σιγκούρνεη Γουίβερ του Alien, τρισδιάστατος χαρακτήρας με πλήρη επίγνωση του ποιος είναι, από που προέρχεται και τις δυνατότητές του -και πίστη σε αυτές που κερδίζεται, δεν δίνεται έτσι από το κώλο καθενός :stuck_out_tongue: -.
Η Σαράντον πιο ώριμη σαν ηρωίδα, ιδανική ‘‘μητρική’’ φιγούρα για την Ντέηβις αλλά και εξ’ αρχής πιο σκληροτράχηλη και ‘‘ψημένη’’ στις δυσκολίες, μιας και κουβαλάει ήδη βαρύ ‘‘φορτίο’’. Και οι δυο μαζί, τρομερή χημεία όπως είπα και σε κερδίζουν από το πρώτο δευτερόλεπτο που μοιράζονται την οθόνη.

Το υπόλοιπο cast πολύ καλό σε επίπεδο ερμηνειών, με ξεχωρίζουσα μορφή τον πιτσιρικά Brand Pitt σε μια από τις πρώτες mainstream εμφανίσεις του.

Τελευταίο αφήνω το μουσικό κομμάτι της ταινίας, που είναι εξαιρετικό. Τα κομμάτια που παίζουν είναι ένα και ένα ενώ τα μουσικά χαλιά του Hanz Zimmer με ηλεκτρικές κιθάρες δουλεύουν 110% στο να χτίσουν ατμόσφαιρα και να βοηθήσουν την αφήγηση όταν χρειάζεται.

Special αναφορά στο διάσημο και iconic φινάλε της ταινίας, που 30 χρόνια μετά, δεν έχει χάσει καθόλου τον χαρακτήρα του και παραμένει -για εμένα- το καλύτερο σημείο της ταινίας!

Γενικά αυτά, είχα να το δω χρόνια, με συγκίνησε αρκετά και δεν το περίμενα, ένα εξαιρετικό road movie του σύγχρονου Hollywood που ενίσχυσε το φεμινιστικό κίνημα του σημαντικά την εποχή που βγήκε, αλλά κυρίως για εμένα έπιασε και απέδωσε πολύ πετυχημένα αυτό που κάθε road movie οφείλει να είναι, ένα έργο απόδρασης. Και από τα δεσμά που μας κρατάνε πίσω στην καθημερινή μας ζωή αλλά και εκείνα του μυαλού μας!

2 Likes

Το τελευταίο πλάνο της σκηνής που μένει μόνος ο Χόπκινς στο ημίφως με τη σκιά και το βλέμμα που καρφώνεται, είναι ξεκάθαρα Χάνιμπαλ

1 Like

καλά το βλέπαμε με την δικιά μου και εκείνη τη φάση μου κάνει ‘‘δεν ξέρω αν θέλω να κλάψω ή να ουρλιάξω’’

1 Like

Καλά ναι, ένα δίκιο το χε. Εμένα μου ρθε να σηκωθώ να βαρέσω παλαμάκια και να πω ναι μωρή παιχτούρα

1 Like

Με τρωγε ο κώλος μου και την είδα. Αφού είπαμε, να εμπιστεύεσαι το ένστικτο, βλάκα

Ξεκινάει υποσχόμενα, σε φάση άντε να δει ο κόσμος τη μάστιγα της Αμερικής με τους guardians και την οικονομική εκμετάλλευση των ηλικιωμένων. Nice. Αμ δε. Έπειτα από το πρώτο μισό, το γυρνάει σε περιπέτεια όπου μια δυναμική απατεώνισσα τα βάζει με τη ρώσικη μαφία. Αλήθεια τώρα;

Μιλάμε για τη μέγιστη καρικατούρα. Από τη δυναμική γυναίκα/φεμινίστρια μέχρι την αποτύπωση της ρώσικης μαφίας. Φαντάζομαι πως και οι δυο τους μοίραζαν αφειδώς φάσκελα στην οθόνη αν κι εφόσον την είδαν. Ειδικά το τέλος είναι για γέλια, αφού ξεπεράσουμε τα κλάματα. Α, παίζει και η ατάλαντη.

Δείτε αυτά καλύτερα και μετά προσπαθήστε να συμπαθήσετε την πρωταγωνίστρια…νοτ:

και έλεγα να την δω.

Αν κρίνω από τα κοινά μουσικά γούστα που έχουμε, θα σε εμπιστευτώ και δεν θα την δω!

Fuck Yeah!

2 Likes

Δεν είναι Metallica Family approved ρε συ :stuck_out_tongue:

3 Likes

τομπουλοτοτε!

4 Likes

image

Ίσως η αγαπημένη μου ταινία του Κar Wai Wong, τον έκανε γνωστό στην Δύση -μέσω της ‘‘προώθησης’’ της ταινίας από τον Tarantino που δήλωνε το '94 τεράστιος φαν της- και μας σύστησε το δεύτερο νέο κύμα του σινεμά του Χόνγκ Κόνγκ (μαζί με σκηνοθέτες όπως η Clara Law).

2 ερωτικές ιστορίες back to back με κοινό σημείο αναφοράς μια καντίνα σε χαοτική γειτονιά του Hong Kong. Στην πρώτη ένας ονειροπόλος και αντικοινωνικός αστυνομικός που χώρισε με την φίλη του και τρώει 30 κουτιά ανανά την ημέρα των γενεθλίων της, μοιράζεται την μοναξιά του με μια μυστηριώδη γυναίκα με ξανθιά περούκα, γυαλιά ηλίου και ένα όπλο για ένα βράδυ… στην δεύτερη, ένας επίσης χωρισμένος αστυνομικός θα νταραβεριστεί με μια υπάλληλο της καντίνας στην οποία συχνάζει στα break του η οποία έχει μια ιδιαίτερη ψύχωση με το California dreaming των Mamas and Papas.

Και οι 2 ιστορίες μοιάζουν στον πυρήνα τους αλλά είναι η παρουσίαση του καθενός που κάνει το αριστούργημα αυτό του Kar Wai να ξεχωρίζει: φρενήρεις ρυθμοί, κάμερα στο χέρι, έκρηξη χρωμάτων και σαν να εισβάλλει η μια εικόνα μέσα στην άλλη συνεχώς δημιουργώντας ένα χαοτικό σχεδόν αποτέλεσμα εκπληκτικής ομορφιάς χαρακτηρίζουν την πρώτη ιστορία. Έκρηξη χρωμάτων, πιο low tempo, περισσότεροι εσωτερικοί χώροι και αργοί ρυθμοί χαρακτηρίζουν την δεύτεροι, φτιάχνοντας συνολικά ένα εξαιρετικό μοντέλο σύγχρονης και μοντέρνας απεικόνισης της ζωής σε μια μεγαλούπολη όπως το Hong Kong όπου όλα τα ετερόκλητα παραπάνω συνυπάρχουν και αλληλοσυμπληρώνονται… ο Kar Wai έφερε ένα στυλ από εκείνα που χαρακτηρίζουν και συχνά διαμορφώνουν ολόκληρα κινηματογραφικά ρεύματα, μοντέρνο, αυστηρά προσωπικό, πρωτότυπο και εξαιρετικά ερεθιστικό για τον κάθε αμφιβληστροειδή…

Ο έρωτας σε αυτή τη ταινία παρουσιάζεται σαν μια μίξη μελαγχολίας, χιούμορ, υπέρμετρου στυλ, pop διάθεσης, ακραίου αυτοσαρκασμού και ισχυρές δόσεις απλής καθημερινότητας και ρουτίνας, που στο τέλος αυτό που μένει είναι μια πραγματικά φρέσκια όσο δεν πάει εμπειρία, μέσω ενός εικαστικού θαύματος που συμπληρώνει εξαιρετικά την όποια ποιητικότητα απορρέει επίσης συνεχώς από την ταινία

Γενικά, ένα αριστούργημα και μια ξεχωριστή εμπειρία για όλους, όπως είπα και νωρίτερα, ίσως η αγαπημένη μου ταινία του Wai χωρίς όμως να σημαίνει ότι σε 2 βδομάδες μπορεί να μην θεωρώ το 2046 ή το In the Mood for Love ή το Fallen Angels την καλύτερή του…

9 Likes

Άθεος που θέλησε να “ξεσκεπάσει” την εκκλησία των μορμόνων αλλά και να κερδίσει οικονομικό όφελος. Αλητήρια ιδιοφυία. Από τους καλύτερους, αν όχι ο καλύτερος παραχαράκτης/πλαστογράφος και λόγω των έξτρα ικανοτήτων και της αντίληψής του. Δυστυχώς δεν ήταν μόνο αυτό. 3 επεισόδια στο χαλαρό, μακάρι να γίνει και ταινία/μίνι σειρά για περισσότερες λεπτομέρειες:

1 Like

διαδικτυακές δωρεάν προβολές. Το δα σήμερα, ποιοτικά φτιαγμένη ανασκόπηση του τελευταίου έτους. Δεν καταλήγει σε κάποιο βαρυσήμαντο ή καινοφανές συμπέρασμα, ωστόσο αξίζει α) για τα πλάνα από μόρια, β) ως όπλο ενάντια στη λήθη. Αυγερόπουλος ρισπεκτ.

2 Likes

εχω δει αυτες τις ταινιες τελευταια


Θελω να μιλησω μονο για την πρωτη γιατι οι αλλες ειναι λιγο πολυ γνωστες

Chinese Roulette (1976) του Rainer Werner Fassbinder

Αντρόγυνο λέει ψέματα ο ένας στον άλλον και κανονίζουν και οι δύο να πάνε στην ίδια έπαυλη με τους εραστές τους. Αργότερα έρχεται η κουτσή κόρη τους και τους βάζει όλους να παίξουν ένα παιχνίδι.
Ψυχρές στάσεις, εχθρότητα στα βλέμματα, παντού καθρέφτες και αντανακλάσεις. Λάτρεψα την κίνηση της κάμερας.



7 Likes

Μια ταινία που απέφευγα για χρόνια, καθώς είχα την ατυχία (!) αρκετά μικρός να δω κομμάτια της -μικρός εννοώ γύρω στα 12-14 νομίζω, ίσως και νωρίτερα- και δυστυχώς είχα πετύχει μια αρκετά σκληρή σκηνή -από τις πάρα πολλές- της ταινίας, ίσως την σκληρότερη βασικά, που με είχε λίγο τραυματίσει και την απέφευγα μετά από αυτό μέχρι και σήμερα… αν συνυπολογίσω και το γεγονός ότι ενώ εκτιμώ πολλά πράγματα στον Μπερτολούτσι δεν είμαι ο μεγαλύτερος φαν του, έτσι έφτασα κοντά στα 40 για να αποφασίσω να δω επιτέλους το 5ωρο (!) έπος του, για την γέννηση του σοσιαλισμού και την άνοδο του φασισμού στην Ιταλία στις αρχές του 20ου αιώνα!

Το έπος αυτό έχει ως κεντρικό άξονα της ιστορίας και των θεματικών του, 2 άνδρες που γεννήθηκαν την ίδια μέρα το 1900, τον γιο του τσιφλικά της περιοχής (Ντε Νίρο) και τον νόθο γιο του αγρότη του (Ντεπαρτιε). Η ιστορία θα περάσει μέσα από τα μάτια των 2 ανδρών, φίλων, εχθρών, πάλι φίλων που ανήκουν σε διαφορετικά στρατόπεδα θεωρητικά αλλά αποτελούν το ίδιο νόμισμα στην πορεία της ανόδου των Σοσιαλιστικών ιδεωδών, του Φασισμού και τέλος στην ‘‘οριστική’’ πτώση του το 1944…

Η ταινία είναι προφανέστατα ιστορικά συμβολική και δεν έχει πολύ επαφή με τον ρεαλισμό. Για αυτό και οι εικόνες και τα γεγονότα που λαμβάνουν χώρα στη ταινία, δεν έχουν πολύ επαφή με την πραγματικότητα επί του πρακτέος, όπως και η ιδεολογία της παρουσιάζεται ως αρκετά απλοϊκή.

Όμως παράλληλα είναι βαθιά Μαρξιστική -ο Μπερτολούτσι ήταν ενεργό μέλος του Κ.Κ.Ι.- και αυτό αποδίδεται επαρκώς θεωρώ στην ταινία, καθώς δεν αντιμετωπίζει τις κακουχίες, ήττες και δυσκολίες σαν τελεσίδικες αλλά αντίθετα με την αστική αντίληψη, γνωρίζει ότι με την σωστή ανάγνωση της ιστορίας, οι όποιες αυτές δυσκολίες ή ‘‘τοίχοι’’ θα πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν παρενθέσεις μπροστά στο γενικότερο όραμα και αγώνα.
Έτσι πολλά γεγονότα σε αυτή την τεράστια σε διάρκεια ιστορία σχετιζόμενα με την φασιστική ιδεολογία, δεν θα αναγνωστούν ως μια απλή παραβίαση ηθικών ή νομικών φραγμών στο μέλλον, αλλά ως γεγονότα και σαφέστατα ντοκουμέντα καθώς η οπτική του Μαρξιστή Μπερτολούτσι έχει πλήρη και σαφή επίγνωση του ιστορικού γίγνεσθαι. Έτσι ίσως σε πολλές στιγμές της θα δείξει την ταξική πάλη ως μοχλό και πραγματική πηγή προέλευσης κάθε είδους πολιτικών γεγονότων και αποφάσεων στην Ιστορία…

Όμως προσωπικά, δεν ικανοποιήθηκα στο έπακρο, γιατί όπως προείπα, παραήταν συμβολική ταινία στα φλέγοντα ζητήματα που απασχολείται, γεγονός που εμένα με βγάζει λίγο off -γενικότερα δεν είμαι καθόλου φίλος του συμβολισμού-.
Πιο πολύ μου έβγαλε μια ρομαντική ανάγνωση των βασικών αρχών του Σοσιαλισμού παρά ένα απτό, to the point ουσιαστικό και σε βάθος περιεκτικό πολιτικό έργο. Δεν είμαι απόλυτος γιατί η ταινία στο πολιτικό της κομμάτι έχει πολλές αρετές (είναι βαθύτατα πολιτικοποιημένη και αυτή η ανάγνωση γεγονότων υπό πολύ ξεκάθαρο πολιτικό πρίσμα μου λείπει απεριόριστα στον σύγχρονο κινηματογράφο) και ο συμβολισμός σε σημεία είναι αρκετά πετυχημένος (πχ με πολύ ωραίο τρόπο υποδεικνύει επίσης την ταξική προέλευση του φασισμού αλλά και την σχέση του με την Καθολική Εκκλησία) αλλά συνολικά, λίγο πολύ δεν με ικανοποίησε όπως περίμενα.
Θα περίμενα σε σημεία να είναι πιο ουσιαστική πολιτικά ενώ και δομικά, το να τοποθετήσει 5-10 χαρακτήρες όχι τόσο καλογραμμένους ή με το απαραίτητο βάθος τεσπα, μέσα σε έναν πελώριο κοσμογονικών σχεδόν διαστάσεων ιδεολογικό χάρτη, με τον τρόπο που το έκανε, δεν με κέρδισε στο έπακρο…

Οι χαρακτήρες γενικότερα, λειτουργούν κυρίως σαν μαριονέττες εντός του τεράστιου θεατρικού χάρτη που απλώνει ο Μπερτολούτσι για να καλύψει μισό+ αιώνα πολιτικών αναταραχών και ανάπτυξης πολιτικών συνειδήσεων. Καλοί στους ρόλους τους οι ΝτεΝίρο και Ντεπαρτιέ, όμως ΕΥΚΟΛΑ, πολύ ΕΥΚΟΛΑ αυτός που ξεχωρίζει -και θα μου μείνει για πάντα- από την ταινία, είναι ο Αττίλας του Ντόναλντ Σάντερλαντ.
Βετεράνος του Βασιλικού στρατού, έρχεται σε βοήθεια για να οργανώσει τους γαιοκτήμονες ώστε να αντιμετωπίσουν τα πρώτα οργανωμένα κινήματα των εργατών και στο πρόσωπό του βρίσκει τρόπο έκφρασης η πιο σκληρή και αδίστακτη φασιστική ιδεολογία που ίσως (?!) έχω δει ποτέ σε ταινία -μάζι με κάποια άτομα στο ‘‘Salo’’ οκ-. Του ανήκουν 2 από τις πιο σκληρές σκηνές της ταινίας (πολύ σκληρές όμως) και με την παρουσία και τον ρόλο του βοηθάει να γίνει ακόμα πιο ξεκάθαρη η πολιτική της ταινίας, καθώς αναδεικνύει την ταξική της προσέγγιση και τον ταξικό διαχωρισμό στο 110%. Ενσαρκώνει πλήρως ολόκληρη την αστική τάξη η οποία μένει ατιμώρητη διαπράτωντας κάθε είδους βία και μορφή καταπίεσης.

Στα της σκηνοθεσίας, σε σημεία είναι να υποκλίνεσαι στα σκηνική που στήνει ο Μπερτολούτσι και στο τρόπο που κινηματογραφεί τα μεγάλα γεγονότα. Μπορώ να σκεφτώ ήδη 5-6 σκηνές που δεν ξέρω αν άλλος σκηνοθέτης εκείνη την εποχή θα μπορούσε να αποδώσει καλύτερα πλην ελαχίστων πολύ μεγάλων. Σε άλλα σημεία όμως, προσωπικά με κούρασε και αλλού η ηλικία της ταινίας ίσως να φανεί λιγάκι παραπάνω… γενικά όμως, οπτικά η ταινία είναι ψιλο-θρίαμβος και δεν μπορώ να το αναλύσω περαιτέρω, μιλάμε για Μεγάλο Σινεμά των 70ς…

Μουσική Μορικόνε στα 70ς, δεν χρειάζεται κάτι άλλο, προχωράμε :stuck_out_tongue:

Η βία της ταινίας -γιατί έχει πολύ βία και πολλές σκληρές σκηνές αλλά και λίγο ακραίες σεξουαλικές σεκάνς-, στα περισσότερα σημεία την βρήκα λίγο αχρείαστη, υπερβολική και δεν μπορώ να πω ότι έδωσε κάτι στη ταινία, πλην σοκ. Κρίμα, δεν έχω κάτι με τις ακρότητες και το πως αυτές μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να αποτελέσουν πολιτική τοποθέτηση -βλ ‘‘Salo’’-, αλλά θεωρώ ότι σαν συνολική εικόνα η ταινία δεν χρειαζόταν αρκετές από αυτές τις σκηνές ούτε ευνοήθηκε κάπως από αυτές…

Συνολικά, η ταινία μου άφησε λίγο περίεργη γεύση. Μου έλειψε και χάρηκα αφάνταστα που είδα σπουδαίο επικό 70ς σινεμά Δημιουργού στα φόντα ενός Κόπολα, Κουροσάβα, Αγγελόπουλου, Λεόνε κτλ που σήμερα επουδενί δεν συναντάς πλέον. Έμεινα λίγο μουδιασμένος από την απλοϊκότητα της ταινίας και κάποιες αστοχίες της σεναριακά, όπως και λίγο σε κάποια θέματα μοντάζ, ρυθμού και μερικές σκηνοθετικές επιλογές -ειδικά προς το φινάλε-… 5 ώρες και 20 λεπτά πάντως, δεν κατάλαβα πως πέρασαν και είναι στα υπέρ της. Σε πολλά σημεία, σκέφτηκα τον ‘‘Θίασο’’ ή το ‘‘Κάποτε στην Αμερική’’ ή και τον ‘‘Νονό’’. Ειδικά όμως τον ‘‘Θίασο’’. Χωρίς να έχουν κάποια ευθεία συγγένεια, εκτίμησα ακόμα περισσότερο το αριστούργημα του Αγγελόπουλου για κάποιο λόγο :stuck_out_tongue: που ακόμα τον επεξεργάζομαι…

Γενικά, περίεργο έργο, νομίζω από αυτά που θα παλεύουν διαρκώς και διαχρονικά να τοποθετηθούν σε ένα πολύ υψηλό ή ένα μεσαίο ράφι ή και ενδιάμεσό τους, στην παγκόσμια κινηματογραφική Ιστορία…

6 Likes

Τα νούμερα και τα στατιστικά που αναφέρονται είναι συγκλονιστικά, ακόμα κι αν τα μισά από αυτά είναι αλήθεια:

5 Likes

Τι διάολο, έχετε σκιστεί στα βιβλία και δε βλέπετε τπτ;

Αυτό δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος για να μην το δείτε. Συγκινήθηκα κιόλας:

Κι αυτό επίσης δε χάνεται. Υποκειμενικά, γιατί είμαι φαν και των 2, παίρνει 100/10. Το Kong bows to noone βέβαια με κάνει 51-49 υπέρ του άρχοντα.

Summary

Η σκηνή που παίρνει το τσεκούρι του και κάθεται στο θρόνο είναι Κόναν επική.

Μπόνους, οι Judas Priest στιγμές στην ταινία δλδ, 110/10:

3 Likes

Λοιπόν… είδα και γω godzilla vs kong…
Θυμίζω είμαι μεγάλος kaiju movie οπαδός και τις συγκεκριμένες ταινίες τις κρίνω ως αυτό που είναι και ως αυτό που απαιτώ να δω από αυτές. Για όσους ψάχνουν κάτι πιο φιλοσοφημένο/ψαγμένο σε τέτοια ταινία σόρρυ μάγκες δεν είναι στραβός ο γιαλός…

Δεχόμαστε λοιπόν ότι είναι σχεδόν αδύνατο να μην υπάρχει πλοκή της π0υτσας η οποία προσπαθεί να δέσει την ταινία

αλλά…


ρε μλκ…

τι μάχες ήταν αυτές;;; τι αριστοτεχνική σχεδίαση του godzilla και του kong, τι εφέ καταστροφής, τι ξύλο έπεσε μεταξύ τους, τι μαεστρικά πλάνα… πράγματα τα οποία υπήρχαν όλα στο king of the monsters, αλλά με συνεχείς διακοπές μέσα στη μάχη για να δούμε τι κάνουν οι ηλίθιοι άνθρωποι κατέστρεψαν όλη την ταινία.

Ε σε αυτό οι μάχες είχαν το χρόνο που έπρεπε. Ειδικά το ξύλο που ρίχνουν μεταξύ τους μέσα στο Χονγκ Κονγκ είναι ε π ι κ ό!

Κατάφεραν ακόμα και μερικά βλέμματα που έριχνε ο ένας στον άλλον να γίνουν οι πραγματικοί πρωταγωνιστές της ταινίας και κανένας από τους ανθρώπους που we don’t give a fuck.

Μπράβο στους δημιουργούς, έπιασαν το νόημα για το τι πρέπει να δίνει μια τερατοταινία στον οπαδό και όχι στον τουρίστα θεατή.

5 Likes


Ξεκινωντας το οσκαρικο ταξιδι για φετος, ειδαμε το πολυ μετριο το Midnight Sky του Clooney …
Οπως με πολλες (κακες) scifi ταινιες δεν υπαρχει καποιο σοβαρο σεναριο, εξελιξη χαρακτηρων και αρκετα προβλεψιμη… Κριμα γιατι ξεκιναει με ενδιαφερον και ο Κλουνει κανει καλη δουλεια σκηνοθετωντας - ωραιες οι αναποδες σκηνες στο διαστημα - αλλα απλα συμβαινουν πραγματα που δε βγαζουν νοημα και πολλες φορες φανταζουν κλεμμενα απο αλλες ταινιες (Martian, Interstellar).
Πολυ μεγαλη διαρκεια χωρις νοημα, τιποτα δε καλο-εξηγειται , κριμα…!

1 Like

Ναι ο γνωστός Justin Timberlake και ένας εξαιρετικός πιτσιρικάς, πως σκατα τα καταφέρνουν τα παιδάκια και παίζουν τόσο καλά;

Η ιστορία είναι ότι ο Justin βγαίνει από τη φυλακή και γνωρίζει αυτόν τον "ιδιαίτερο " πιτσιρικά που είναι από μια διαλυμένη οικογένεια και έρχονται κοντά.

Δεν το περίμενα αλλά ήταν πολύ καλό.

1 Like

Superman punch με …παρκουρ του Kong στον Godzilla δεν βλεπεις καθε μερα!Τελειοτητα… :rofl:

2 Likes

What is a King to a God λοιπόν αναρωτήθηκα χτες το βράδυ:

Η πρώτη ψύχραιμη τοποθέτηση είναι: Snyder Cut πονάς;

Την περίμενα αυτή την ταινία, γιατί οι 2 του Godzilla σε αυτό το Monsterverse έως τώρα μου άρεσαν ντροπιαστικά πολύ, ενώ ακόμη και το Skull Island αν και ψιλοαδιάφορο είχε προοπτικές.

Στα θετικά:

Το τρέηλερ. Ναι, και όμως, έκανε όλα όσα έπρεπε να κάνει ένα τρέηλερ μιας ταινίας. Δηλαδή να χτίσει hype και να αποπροσανατολίσει.

Οι μάχες. Φρόντισαν αυτή τη φορά για πλήρες fan service με τον υγιή τρόπο, αφού δεν υπήρχαν “ανθρώπινες” παρεμβολές ούτε ήταν χαμένα μες την θολούρα και το σκοτάδι. Επίσης τα CGI (είπαμε, JLA πονάς;) ήταν τόσο πετυχημένα, τα ηχητικά εφέ το ίδιο, τα χτυπήματα τα ένιωθες ρε παιδί μου, η διάρκεια του ξύλου, απόλαυση πραγματικά. Ειδικά η μάχη στο Hong Kong θα μείνει πιστεύω.

Το ότι οι 2 αντίπαλοι ήταν πρωταγωνιστές και αντιλαμβανόσουν τα κίνητρα και τις ορμές τους και το πόσο χαμένοι ήταν ανά σημεία σε κάτι στο οποίο δεν ευθύνονταν. Επίσης σποραδικές γκριμάτσες και γέλια/ήχοι ήταν καλύτερα και από βαρετούς μονολόγους. Μπόνους το ότι αφιέρωσαν χρόνο να παρουσιάσουν την (συναισθηματική) νοημοσύνη του Kong και, κλασικά όπως και στις άλλες ταινίες, την αντίληψη πως ο Godzilla είναι προστάτης του πλανήτη.

Το ότι ο νικητής ήταν αυτός που έπρεπε να είναι για να μην κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας.

Το ότι ο τρίτος πόλος (δεν σποϊλάρω) ήταν πραγματική απειλή και πως έφερνε κάτι μέσα του από εκδίκηση/βεντέτα εξαιτίας της νοητικής του προέλευσης από την δεύτερη ταινία.

Το atomic breath που βρήκε κέντρο. Κυριολεκτικά.

Οι Judas Priest.

Η διάρκεια. Κάτι λιγότερο από 2 ώρες, εξαιρετικό.

Στα αρνητικά:

Το ότι το αλκοόλ καταστρέφει ζωές το ξέρουμε, αλλά επίσης απέτρεψε από την ταινία να απογειωθεί με υπερεπική τρίτη πράξη. Γενικά το πως κατέληξε να διευθετηθεί το ζήτημα με εκνεύρισε ελαφρώς και είχε το μόνο περιττό arc χαρακτήρων στην ταινία. Θα μπορούσε να την κάνει κάτι πολύ καλύτερο από ένα wholesome 7/10. Δηλαδή, οκ, op ή όχι ο ξέρετε ποιός αν το δείτε, κουρασμένοι οι άλλοι, δώστου μια ευκαιρία για επικό μπιλμπάο.

Το nerf του Godzilla σε μέγεθος και δύναμη για να έχει νόημα η μάχη. Πιστό στην φιλοσοφία της Toho να αλλάζει κατά το δοκούν και ανάλογα την ταινία επίπεδα ισχύος και μεγέθους, αλλά μου φάνηκε ενοχλητικό μέχρι να το συνηθίσω γιατί μεταξύ μας, η απειλή εδώ δεν ήταν και επιπέδου Ghidorah.

edit: Μπορεί να κάνω και λάθος ίσως γιατί είδα αυτό τώρα, still μου φάνηκε κάπως:

On March 11th, 2021, Legendary Studios revealed the official heights of both titans for their ‘Monarch Profiles’; Godzilla stands at 393 feet (120 meters), which is the same height in Godzilla: King of the Monsters (2019), while Kong stands at 336 feet (102 meters). This is the largest incarnation of Kong in history, and both the largest ‘american’ incarnation, and the second largest overall of Godzilla, after the anime version in Godzilla: Planet of the Monsters (2017).

Τα mumbo jumbo με ανάποδες βαρύτητες και Kong χωρίς προστασία να αντέχει τέτοιες καταδύσεις στο κέντρο της Γης.

Η απουσία atomic pulse.

Το ότι ο Kong ανά στιγμές την έβλεπε Thor με Stormbreaker.

Ήθελε cinema αυτό το κάφρικο έπος.

3 Likes