Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Batman Returns
The Batman
Dark Knight
Dark Knight Rises
Batman Begins
Batman
BvS
Batman Forever
Batman and Robin

Όσο για τον Νόλαν σίγουρα είναι τεράστιος σκηνοθέτης, από τους μεγαλύτερους της εποχής.Το μόνο που δε μ’αρέσει σε κάποιες ταινίες του είναι αυτή η με το ζόρι επίδειξη των τεχνικών δυνατοτήτων του.Σε φάση ‘δες τι μπορώ να κάνω και άσε την ιστορία σε δεύτερη μοίρα’.Από τα φιλμ του το αγαπημένο μου είναι το Dunkirk γιατί σε αυτό δεν είδα καθόλου το παραπάνω αρνητικό στοιχείο.Interstellar και Memento επίσης τεράστιες ταινίες, τα μπάτμαν και το τένετ μια χαρά.Inception δεν ήταν καθόλου του γούστου μου, και δεν έχω δει κάτι άλλο.Νομίζω χαρακτηριστικό του Νόλαν είναι να βρίσκει μια όντως πολύ πρωτότυπη σεναριακή ιδέα, και να χτίζει ταινία γύρω από αυτήν, δίνοντας περισσότερο βάση σε τεχνικά χαρακτηριστικά,εικόνες και ήχους, κάπου αδιαφορώντας (σε λογικά πλαίσια) για το σενάριο.

Καλά που υπάρχει και ο Νόλαν (πλέον και ο Βιλνέβ από τα 10ς και άνω) και βλέπουμε ακόμα ενδιαφέρον, ποιοτικό, ψυχαγωγικό mainstream σινεμά. Κανείς άλλος δεν το κάνει με τέτοια συνέπεια. Αρκεί οκ, να κατάλαβε τι παπαριά ήταν το Tenet και να μην ξανακολουθήσει αυτή τη συνταγή.

3 Likes

Είδα χθες το Decision to Leave (2022). Δεν φτάνει με τίποτα Oldboy και The Handmaiden αλλα προτεινεται σιγουρα. Λίγο δυσκολο στην παρακολουθηση (εκτος αν ειμαι εγω χαζος) λογω του τροπου που ξεδιπλωνεται η ιστορια και των μεταβασεων απο σκηνη σε σκηνη αλλα απο την αλλη αυτο ειναι και ενα απο τα highlights του. Μεγαλος μαστορας ο Park Chan-wook και πραγματικα πανεμορφο να το βλεπεις. Εκπληκτικες εικονες συνεχεια.

3 Likes