Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

ολα τα λεφτα σχολιο μανου που συγχαιρει το σαιτ

2 Likes

Thor:Love and Thunder

Ξεκιναει πολυ ομορφα,καπου στην μεση εχεις σιχαθει την ζωη σου απο τα υπερβολικα πολλα χαζα αστεια και στο τελευταιο μισαωρο το ψιλοσωζουν…Αν ειχαν περιορισει το κωμικο στοιχειο θα ηταν μια πραγματικα καλη ταινια Μαρβελ…Τωρα απλα ειναι οκ!

3 Likes

Πολύ όμορφη Κοεάτικη ταινία που έχει κερδίσει πολλές αποθεωτικές κριτικές. Δεν κάνει κάτι καινούργιο βέβαια αλλά δεν το χρειάζεται κιόλας. Σε ένα στόρι που ξεκινάει νοσταλγικά, παιδική ηλικία, μετανάστευση, επανασύνδεση με παιδικούς φίλους, αλλά και λίγο βιαστικά προσπαθώντας σε σύντομο χρονικό διάστημα να χωρέσει αρκετά πράγματα. Συνεχίζει αρκετά πιο μελαγχολικά και όταν σταματάει τα χρονικά jumps είναι που απογειώνεται με το τελευταίο μισάωρο να σε χτυπάει right in the feels. Για σκηνοθετικό ντεμπούτο το λες και τέλειο βέβαια. Σου περνάει με την κάμερα της και μόνο, τα συναισθήματα των 2 πρωταγωνιστών χωρίς να γεμίζει πάντα τις συναντήσεις τους με διαλόγους. Με κάποιον τρόπο καταφέρνει να απομυθοποιήσει και να αποθεώσει την ίδια στιγμή τον ρομαντικό ανεκπλήρωτο έρωτα χωρίς όμως να “ζαχαρώνει” το σενάριο ούτε για ένα δευτερόλεπτο. Για ελληνικές αίθουσες δεν ξέρω αν θα παίξει, το ασιατικό σινεμα στα μέρη μας το έχουν ρίξει πάρα πολύ δυστυχώς. Προς το παρόν είναι στα καλύτερα της χρονιάς.

4 Likes

Μπράβο και το κατέβασα σήμερα εντελώς τυχαία.

Ταινιάρα ρε, τι να λέμε τώρα!

2 Likes

Συμφωνώ απολύτως!

Θα ζητούσα προτάσεις, αλλά δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου ότι θα κάτσω να τις παρακολουθήσω.

1 Like

Εκατσα χτες να δω το “Tenet” και θυμήθηκα πως μπορείς πάντα να εμπιστευτείς τον Nolan για ένα καλό mindfuck.

Το αποτέλεσμα;

Έκατσα να πιω έναν καφέ με το κορίτσι μου κι εδώ και δυο ώρες μιλάμε για time travel, σκουληκότρυπες, κβαντα, και τι διαολο γινεται στο Cern.

Δηλαδή η ταινία μου άρεσε.

2 Likes

Αν και δεν τρελάθηκα τότε χάρηκα που πήγα σινεμά να την δω. Κάθε ταινία του Νόλαν είναι εγγύηση οπτικά και σκηνοθετικά.

2 Likes

Η μόνη του Νόλαν που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα

6 Likes

Συμφωνώ, overengineering φάση το Tenet.

2 Likes

Τenet έκανα switch off στο 20λεπτο και δεν ξαναμπήκα ποτέ μέσα, το βρήκα ακόμα πιο οικτρό όμως την 2η φορά που επιχείρησα να το δω (sorry αλλά πραγματικά δεν μπορώ να πω σχεδόν τίποτα θετικό για αυτή τη ταινία, πλην ελαχίστων στιγμών της). Δίνω ένα ελαφρυντικό ότι γυρίστηκε εν μέσω κακών συνθηκών, όμως και πάλι δεν μπορώ να δικαιολογήσω πλήρως αυτό το χάλι.
ΟΜΩΣ, θα γράψω ωσονούπω 2 λόγια για ΟΠΕΝΧΑΙΜΕΡ που με έστειλε κανονικά ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ προχτές -και το λέω μόνο θετικά, είχα να πάθω τέτοιο πατατράκ από ταινία του Νόλαν, θα πω από το Dark Knight ίσως, άντε και το Inception.

3 Likes

Τένετ κι εγώ τη θεωρώ ίσως την πιο αδύναμη ταινία του, μαζί με το Dunkirk.

Το Οπενχάιμερ το είδα κι εγώ χθες, πέρασε νεράκι το τριωράκι, αλλά νταξ, δεν νομίζω να την αποθεώνω με τα χρόνια όσο κάποιες άλλες ταινίες στην εξαιρετική φιλμογραφία του.
Φανταστικές ερμηνείες, ειδικά από Μέρφι, αν και 2-3 κάστιν επιλογές νομίζω ξενίζουν περισσότερο απ’ ότι βοηθάνε την ταινία.

1 Like

Kαι R.Downey Jr παντως highlight καριερας - πολυ καλος.
Συμφωνω και εγω με οσα εχουν γραφτει, περασα πολυ καλα και 3 ωρες νερακι οντως.

Απο τη στιγμη που αποφασιζεις να γραψεις μια biopic ιστορικη ταινια πρεπει να βαλεις ολες της πληροφοριες οπως ακριβως εγιναν για να μη πεσεις στη παγιδα της ανακριβειας η του bias.
Οποτε πολλες φορες ενιωθα να βομβαρδιζομαι με νεους χαρακτηρες και πληροφοριες αλλα εχοντας ενα βασικο background της ιστοριας με βοηθησε να το παρακολουθησω πιο ευκολα απο καποιον που μπορει να μην ειχε ακουσει καποιον απο τους αλλους επιστημονες, πολιτικους η γενικα τη κατασταση που επικρατουσε στην Αμερικη τοτε.

Πολυ καλογραμμενο θα πω εγω, το πως μπλεκονται ολες οι ιστοριες μαζι δλδ ειναι για σεμιναριο, και φυσικα αρτια κινηματογραφικα εκτελεσμενο. Προσωπικα στο πρωτο μερος μεχρι να συνηθισω τον ρυθμο του μονταζ με κουρασε λιγο αλλα απο την αλλη σου εδινε εναν ρυθμο κ παλμο της ψυχοσυνθεσης του Οπι.

3 Likes

Μια χαρα το ΤΕΝΕΤ, αν και κατωτερο απο τα Inception και Interstellar με διαφορα για μενα, και αρκετα αδικο το υπερβολικο κραξιμο που τρωει. Και συμφωνω με οσους ειπαν οτι ειναι η χειροτερη του ταινια.

Το προβλημα μου ηταν πως δεν μου προκαλεσε αυτο που περιγραφεις αποπανω. Δεν ενδιαφερθηκα δηλαδη ιδιαιτερα στο να κατσω να σκεφτω και να συζητησω του πως ακριβως λειτουργησε καθε χρονικο τρικ που χρησιμοποιηθηκε. Ποσο μαλλον που τιποτα δεν ειχε σχεση με οτιδηποτε εχει συνεβη ποτε στο CERN :stuck_out_tongue:

Ισως η μοναδικη φορα που βλεπω ταινια Νολαν και θα ηθελα πολυ παραπανω exposition απο οτι δοθηκε. Συνηθως ειναι καλος στο να εξηγει μεσω των πρωταγωνιστων της ταινιας τι γινεται, τωρα μου φανηκε οτι δεν δοθηκαν καλα οι εξηγησεις. Παραμενει μια πολυ καλοφτιαγμενη ταινια.

1 Like

Bοήθησε επίσης πάρα πολύ η χρήση γνωστών ηθοποιών σε σημαντικούς ρόλους, έστω και αν αυτοί εμφανιζόντουσαν για μισό λεπτό. Έμενε στη μνήμη σου πιο εύκολα μετά ο χαρακτήρας και η σημασία του στην ιστορία

2 Likes

Κι εγώ πέρασα καλά διότι δεν μπήκα με προσδοκίες. Μου άρεσε πολύ πάντως ο τρόπος που κινηματογράφησε τις διαφορετικές χρονικές κινήσεις.

Δεν εχω ιδέα τι γινεται στο CERN αδερφέ, εγώ ανήκω στα humanities!

Inception θα ειναι αξεπεραστο για παντα. Oppenheimer θα δω με ηρεμία όταν φύγουν οι ουρές.

1 Like

Το ξεπερασε με την αμεσως επομενη του κανονικη ταινια, εξαιρωντας τα Batman :stuck_out_tongue:

1 Like

The Whale:

Εκπληκτικη ερμηνεια ο Brendan Frazer,δικαιοτατα πηρε οσκαρ για αυτην.
Απο εκει και περα σαν σεναριο δεν ειχε κατι το ιδιαιτερο και ηταν αρκετα περισσοτερο ψυχοπλακωτικη
απο οσο θα ηθελα…

2 Likes

The flash:
Χάσιμο χρόνου

Barbie:

Ειπαμε να το δουμε με την γυναικα μου μιας και εγινε τοσος ντόρος το τελευταιο διάστημα…
ΑΠΟΡΩ πως εκανε επιτυχία αυτο το πραγμα…στα 50 λεπτα το κλείσαμε…κοντεψαμε να κοιμηθούμε…

1 Like