Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Αφήστε το Ferrari. To Holdovers να δείτε, γλυκιά ταινία (στο τέλος, τέλος πάντων, αυτή η γεύση μένει). Και μουσικάρα.

2 Likes

Τη “φοβόμουν” λίγο αλλά κάθισα να τη δω για δύο λόγους:
1ον η υπόθεση πατάει σε κάτι που συνέβη στα swinging sixties στο Λονδίνο
2ον είναι η τελευταία ταινία της υπέροχης Diana Rigg
Τελικά πέρασα πολύ καλά βλέποντάς τη!
Η νεαρή πρωταγωνίστρια (μόλις 21 όταν βγήκε η ταινία) στέκεται πολύ καλά ως alter ego της Anya Taylor - Joy.
Bonus η μικρή παρουσία του εμβληματικού Terence Stamp και τα υπέροχα τραγούδια της εποχής.

Δε με ενόχλησαν τα CG effects, σε αντίθετη με πολλούς άλλους που την έχουν παρακολουθήσει!

images (1) (22)

1 Like

Από τα καλύτερα δικαστικά δράματα όλων των εποχών. Για να μην πω το καλύτερο.
Απλά κάθεσαι και χαζεύεις αυτόν τον υπέροχο ηθοποιό να κοιτάζει τον φακό, να μιλάει, να πίνει, να εκφράζεται.
Verdict1

3 Likes

Τσέκαρε κι αυτό, αν δεν το έχεις δει

10 Likes

Εκπληκτικό το 12 Angry Men. Εντυπωσιακό το ότι πάνω από το 95% της ταινίας διαδραματίζεται μέσα σε μία αίθουσα.

5 Likes

εγω ειδα και το Network (1976) πρόσφατα, πάλι από τον Sidney Lumet (12 Angry Men) και το συστήνω ανεπιφύλακτα

TELEVISION WILL NEVER BE THE SAME
When veteran anchorman Howard Beale is forced to retire his 25-year post because of his age, he announces to viewers that he will kill himself during his farewell broadcast. Network executives rethink their decision when his fanatical tirade results in a spike in ratings.

6 Likes

ΕΠΟΣ

1 Like

Είδα στο ertflix και τη δεύτερη ταινία από το Divergent, το Insurgent (2015).
Θυμόμουν κάποια αποσπάσματα που είχα δει παλιότερα. Από τη μέση και μετά, η αφήγηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα και σαφής. Η Τρις περνάει από τις δοκιμασίες/προσομοιώσεις που θέτουν στα όρια τις αντοχές τις και μετά από πολλές περιπέτειες αποκαλύπτεται μία μεγάλη αλήθεια για το σύμπαν της ταινίας. Η αποκάλυψη και το μήνυμα πέρα από τα τείχη μου θύμισε έντονα το “Attack on Titan”. Νομίζω πως η δεύτερη ταινία μου άρεσε πιο πολύ από την πρώτη, που ήταν το establishment του σύμπαντος.
Τώρα μένει να δω και την τρίτη ταινία, αν και δεν θα δώσει το τέλος της ιστορίας, όπως μου αποκάλυψε συμφορουμίτης λίγο πιο πάνω σ’ αυτό το thread.

1 Like

@SvenN να προτιμήσω αυτό ή του Friedkin;

ωραίο και το τηλεοπτικό 12 Angry Men του Friedkin, αλλά δεν υφίσταται καμία σύγκριση με το πρωτότυπο

3 Likes

Αυτό 100%

Έπιασα πάλι το View Askewniverse. Πόσο στενάχωρο μου φαίνεται ακόμα το Chasing Amy.

Ευτυχώς θα κλάψω πάλι με το Dogma τώρα. :laughing:

5 Likes

Δεν μπορω να εξηγησω γιατι, αλλα παντοτε με εριχνε αυτη η ταινια.
Ενω θεωρητικα δεν εχει κατι τοσο στεναχωρο πια. Επος το Dogma.

2 Likes

Το παληκάρι είναι σε άλλη φάση. Και ο πρωταγωνιστής και ο αληθινός χαρακτήρας που υποδύεται.
Καλό θα ήταν να διαβάσετε την ιστορία αφού δείτε πρώτα την ταινία:

1 Like

Είδα στο ertflix την ελληνική ταινία "Πίσω από τις θημωνιες". Σπονδυλωτή ταινία, με την αφήγηση των βασικών γεγονότων να συμπληρώνεται από τις οπτικές τριών χαρακτήρων. Το θέμα της ταινίας είναι η σύγχρονη Ελλάδα, η προσφυγικη κρίση και η ελληνική οικογένεια με τις αδυναμίες της. Το σενάριο περιπλέκεται αρκετά καλά, κρατωντας το ενδιαφέρον αμείωτο. Οι ηθοποιοί μας έδωσαν πολύ καλές ερμηνείες και μερικές πολύ δυνατές στιγμές. Από τις καλύτερες ελληνικές ταινίες των τελευταίων ετών. Είναι επίσης γυρισμένο σε κάποια πολύ όμορφα τοπία κοντά στα σύνορα.
Τα θέματα που θίγει είναι τόσο διαχρονικα στον ελληνικό κινηματογράφο που θυμήθηκα ελάχιστα το Μπραζιλερο του 2001, που περιέγραψε κωμικα κάποιες παρόμοιες καταστάσεις.

1 Like

Poor things…Μου αρεσε παρα πολυ. Η Emma Stone το αξιζε το oscar…

3 Likes

Αμεσα φυλακιση Liman- Gyllenhaal(εχει παρει κατηφορο χωρις φρενα εδω και πολυ καιρο) για το εκτρωμα-ανουσιουργημα για το οποιο σπαταλησα το Σαββατοβραδο μου,το remake του Road House.
Απιστευτο σκουπιδι,απο που να αρχισεις και που να τελειωσεις?Δεν υπαρχουν λογια,συναγωνιζεται το tourist σε αισχος!
Αν δεν μπορειτε να κανετε ενα αξιοπρεπες remake για να τιμησετε μια ταινιαρα με την οποια μεγαλωσαμε,μην την ακουμπατε ρε μπακαλιαροι!Στο διαολο μλκς!

Φτιάχτηκε remake του Road House? Πως, γιατί και ποιος το ζήτησε; Μπράβο σου που βρήκες όρεξη να ασχοληθείς :stuck_out_tongue:

Damsel και The Holdovers (Τα παιδιά του Χειμώνα οπως βγηκε στην Ελλαδα)

Το πρωτο ειναι 90 λεπτα ευχαριστα με ποπ κορν, ενω το 2ο ειναι ταινιαρα που και άλλη 1 ωρα αν είχε την εβλεπες ανετα…

3 Likes

Είδα την Barbie. Έχασα περίπου 2 ώρες και περίπου 5 ευρώ.

Όχι πενηνταράκια, εδώ μιλάμε για μασημένη τροφή μέχρι να γίνει κομμένη κρεμα βελουτε…

Ευτυχως που βγήκε σχεδόν παράλληλα το Poor Things και αποδόθηκε η βασική ιδέα όπως της αξίζει, χωρίς να θεωρεί ο film maker ότι το κοινό έχει IQ πάπιας.

1 Like