Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Είδα τον Πήτερ Παν… :sweat_smile:

1 Like

Είδα αυτό το αριστούργημα των b-movies… ευτυχώς με είχε πάρει και ο ύπνος στη μέση

Το Dune II κυκλοφορεί πλέον ελεύθερο στα γνωστά μέρη.

2 Likes

Απο καμερα;

1080 Blu Ray

1 Like

Ωω τελεια! Υποτιθεται 15/4 εβγαινε ψηφιακα

2160p ή τίποτα

1 Like

Είδα τo Primer

ταινία επιστημονικής φαντασίας γυρισμένη με μπάτζετ μόλις 7000 δολάρια! Οι πιο ψαγμένοι μπορεί να την ξέρουν. Hardcore science time travel σπαζοκεφαλιά που στην πρώτη προβολή δεν καταλαβαίνεις Χριστό από το τι ακριβώς παίζει. Παρόλα αυτά με ιντρίγκαρε στην συνέχεια να ψάξω πληροφορίες/θεωρίες στο δίκτυο. Μικρή σε διάρκεια, με απαιτητικό διάλογο και με ανατροπές και εκπλήξεις που αρχικά δεν τις αντιλήφθηκα καν. Αξίζει πιστεύω να την δείτε, αλλά σίγουρα δεν θα αρέσει σε όλους.

5 Likes

πωω που το θυμήθηκες αυτο το διαμάντι!! την ειχα δει φοιτητής ειχα ειχα παθει τσοτσο(ελπιζω να το χρησιμοποίησα σωστα :joy:)…

3 Likes

Απο το 2004 εως το 2014 περιπου με επρηζαν δυο φιλοι μου (αδερφια) να την δω, γιατι θα γουσταρα παρα πολυ. Δεν ημουν αρνητικος στο να την δω, απλα ηθελα να το κανονισω ωστε να την δω μαζι τους, και να ειμαι σε μια φαση που να εχω ορεξη να προσεξω τα παντα και να καταλαβω τα παντα, μιας και με ειχαν προιδεασει με περιπου την ιδια περιγραφη που εδωσες κι εσυ.

Δεν θα ελεγα οτι δεν καταλαβαινεις χριστο απο το τι ακριβως παιζει με την πρωτη προβολη, αλλα πρεπει να προσεχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και καθε λεπτομερεια, και να παιρνεις “mental notes” την ωρα που βλεπεις την ταινια, αλλιως ειναι πολυ πιθανο να χασεις την μπαλα οντως. Την ειδα τελικα με τα δυο αδερφια και δεν χρειαστηκα δευτερη φορα, αλλα καναμε παυση στην ταινια κανα 2-3 φορες για να συζητησουμε αυτο που βλεπουμε. Ειναι φανταστικη ταινια πραγματικα.

Στο ιδιο στυλ υπαρχει και το Coherence, το οποιο παιζει με παραλληλα συμπαντα και κβαντομηχανικη (ελαχιστα). Επισης ταινιαρα, αν και σε λιγοτερο επιστημονικο υφος, και περισσσοτερο φιλοσοφικο.

Και ολο αυτο με εκανε επισης να θυμηθω οτι τελειωσα το Constellation στο AppleTV+ πριν μια βδομαδα περιπου, και ειναι απο τα καλυτερα πραγματα που εχω δει στο ειδος. Βεβαια εχω μια υποψια οτι μπορει να χρειαστουν και δευτερη σεζον, αλλα και να μην βγαλουν δευτερη σεζον δεν εχω προβλημα. Το δευτερο μισο της σειρας αυτης εγινε περισσοτερο ανθρωποκεντρικο και λιγοτερο επιστημονικο επισης, αλλα ισως να ειναι και καλυτερα ετσι. Η Naomi Rapace ειναι απιθανη, την λατρευω και αυτην και το κοριτσακι που επαιζε την κορη της.

2 Likes

Μάλλον θα το τσεκάρω παρά το γεγονός ότι έχοντας καεί από χρόνια κατανάλωση αμέτρητων σειρών, πλέον προτιμώ να βλέπω ταινίες. Δυνατό κάστινγκ πάντως. Naomi, ο γαμάτος τύπος από Breaking Bad/Better Call Saul, Βarbara Sukowa-θεά, το κοριτσάκι που λες είναι τελικά δύο! Δίδυμες μάλλον :smile:

1 Like

Αν και πρέπει να το ψάξω αυτό, γενικά είναι πολύ συχνό να γίνεται casting διδύμων σε τέτοιες ηλικίες, και σίγουρα υπάρχει και νομοθετικό υπόβαθρο (child labor laws κτλ). Σε πάρα πολλές ταινίες και σειρές έχουν δίδυμα παιδιά να υποδύονται τον ίδιο ρόλο.

Διαφωνώ με την αντιμετώπιση σου για τις σειρές , οι οποίες κατ’εμε πλέον είναι σε ίδιο επίπεδο με ταινίες όσον αφορά την παραγωγή, κι έτσι υπάρχουν ευκαιρίες για πιο αναλυτικό και εν τέλει καλύτερο storytelling. Με μένα έχει συμβεί το αντίθετο, όπου πλέον δύσκολα θα κάτσω να δω 2 ώρες ταινία όταν υπάρχουν τόσες γαμάτες σειρές εκεί έξω :joy::stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Το θέμα για εμένα είναι η επένδυση σε χρόνο. Η σειρά δεν θα είναι μόνο για 2 ώρες αλλά για 10 και παραπάνω. Άσε που πολλές σειρές ξεκινάνε γαμάτα αλλά στην συνέχεια δεν παλεύονται ( πχ the walking dead) και μέχρι να τις τελειώσεις το πράγμα καταντάει αγγαρεία. Η παραγωγές στις σειρές όπως λες έχουν πραγματικά ξεφύγει και επίσης βλέπουμε πολλούς πρωτοκλασάτους ηθοποιούς κάτι που δεν ίσχυε παλιότερα. Αν κάτι είναι κοντά στα γούστα μου δεν θα πω όχι. Απλά πλέον προτιμώ το φορμάτ μιας ταινίας. Δύο ωρίτσες και ξεμπερδεψες!

Και εγω προτιμω σειρες γιατι θα καθησεις 45 λεπτα -1 ωρα.Λογω ελλειψης χρονου ειναι αρκετα δυσκολο να δεις 2-2,5 ωρες ταινια σερι.Οταν το κανουμε και παλι την σπαμε στα μισα και την συνεχιζουμε καποια απο τις επομενες μερες.

Εξαιρετικο Α24 σουρεαλ indie διαμαντακι με τον Νικολα, που δεν ειχα ακουσει καθολου και εξεπληξε!
Με πολυ κοινονικο σχολιο για το κονσεπτ της φημης στον συγχρονο κόσμο, τα social media, τις διαφημιστικές εταιρείες κλπ, ο Cage παιζει εξαιρετικα τον “βαρετο” του ρολο.
Ενας αοσμος και βαρετος καθηγητης πανεπιστημιου, ξαφνικα αρχιζει να εμφανιζεται στα ονειρα ασχετων ανθρωπων (!). Μια πολυ ευχαριστη ψυχολογικη σουρεαλ σατιρα.

2 Likes

Ω, να σου…

Δεν θυμάμαι ποιος και τι, αλλά θαρρώ πως ήταν κάπως χλιαρές οι κριτικές εδώ μέσα.

Προσωπικά, με πήρε και με σήκωσε (φαντάσου να το είχα δει και στην αίθουσα, δηλαδή).

Επίσης, σε όλη την ταινία μόνο vibes ως ακολούθως.

The wilderness is gathering all its children in…

4 Likes

ναι ωραίο όντως και στην αίθουσα ήταν δυνατό

1 Like

Εξαιρετική ταινία δράσης, με μπόλικη Ινδία, και μουσικά και ως κοινωνικό σχόλιο. Τρελό ξυλίκι, κάτι ανάμεσα σε Tarantino & John Wick.

3 Likes

Με όρους τυπικής ορθότητας θα έπρεπε να κάνω αυτό το ποστ στο “περί σειρών γενικά”, επέλεξα να το κάνω εδώ όμως γιατί ουσιαστικά πρόκειται για δύο ταινίες - απλά, συνήθως, σπασμένες σε 6 επεισόδια.

Έχει πλέον εικοσαρίσει βέβαια (2003) αυτή η 6ωρη μίνι σειρά με σκηνοθέτη τον μεγάλο Mike Nichols (RIP), βασισμένη στο διμερές θεατρικό έργο Angels in America: A Gay Fantasia on National Themes του Tony Kushner, κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως για ένα από τα καλύτερα πράγματα που έχω δει ποτέ σε οθόνη. No, seriously. Τα πάντα στο Angels αγγίζουν την τελειότητα: Ευφυές σενάριο με ορισμένους από τους καλύτερους διαλόγους που έχουν ακουστεί ποτέ, ώριμες, on-point ερμηνείες (από όλο το καστ και όχι μόνο από τους “κράχτες” Meryl Streep / Al Pacino / Emma Thompson), πλάνα και εικόνες σπάνιας ομορφιάς, μουσική από άλλο πλανήτη (ειδικά αυτό το εισαγωγικό θέμα, από τα ωραιότερα που έχω ακούσει ποτέ σε ταινία ή σειρά ή οτιδήποτε) και ένα ανθρωπιστικό μήνυμα που πάει πολύ παραπέρα από το (στην επιφάνεια) “γκέι άντρες προσπαθούν να τα βρουν με τους εαυτούς τους και τους γύρω τους στην Αμερική του Ρέιγκαν”.

Όχι απλά προτείνεται, επιβάλλεται.

3 Likes

Word.-

2 Likes