Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Το γαμίδι με τσίτωσε άσχημα. Για low budget ταινία είναι μούρλια. Κι εξαιρετική μουσική. Στο διάολο, με στρέσαρε το μπουρδέλο, αλλά μπράβο του:

Από εμένα είναι όχι 100%.
Ίσως το πιο αδιάφορο slasher της εποχής εκείνης που έχω δει.

Μια παράξενη ταινία, σίγουρα μια προσπάθεια εκμετάλλευσης της μανίας του κοινού με το “Jaws” του 1975. Φυσικά δεν τη φτάνει, αν και διαθέτει αρκετά “τυράκια” για να πέσεις στη φάκα της: Ρίτσαρντ Χάρις, Σάρλοτ Ράμπλιν, νεαρή σαγηνευτική Μπο Ντέρεκ, όμορφα πλάνα στο νερό, μουσική του μαέστρου Μορικόνε.
Το σενάριο είναι αρκετά παράξενο.
Είναι η μόνη ταινία εκδίκησης που γνωρίζω, πέρα από τον Κινγκ Κονγκ, με πρωταγωνιστή ένα… ζώο!

1 Like

Είχε παίξει πολύ στην ελληνική τηλεόραση - τη θυμάμαι πολύ έντονα μικρός !

2 Likes
3 Likes

Είδα για πρώτη φορά μετά από σχεδόν δεκαετία το Interstellar.

Απίστευτη ταινία που έχει γεράσει καταπληκτικά, και αναμφισβήτητα η καλύτερη του Nolan για μένα, ίσως σε ισοπαλία με το Dark Knight.

Μπόνους το ότι το είδα με ένα σωρό 12-17χρονα στο σχολείο στα πλαίσια ενός project , και έβλεπα τις φάτσες τους να έχουν συγκλονιστεί και συγκινηθεί όσο περισσότερο γίνεται.

7 Likes

Είδα το αρκετά χαϊπαρισμένο Godzilla Minus One. Συμπαθητικό σίγουρα αλλά κάπως ξύλινο και by the numbers.

Επίσης στο ertflix το…

Δεν είναι η καλύτερη κωμωδία έβερ αλλά την κάνει την δουλειά της. Σε μια εποχή που οι καλές κωμωδίες γίνονται όλο και σπανιότερες η Γαλλία κάτι κάνει.

2 Likes

Πολύ κλάμα

1 Like

Ηθελα να δουμε κατι χαλαρό και βαλαμε το Madame webb.Οκ ουτε χαλια ουτε καλο.Περνας ενα ευχάριστο 2ωρακι.

Εμεις χθες ειδαμε το talk to me και ήταν τιμιοτατο θριλερακι με possession θεματολογία.

1 Like

Μόλις τελείωσα το zone of interest. Λοιπόν πέρα της εξαιρετικής σκηνοθεσίας, του φακινγκ ανμπιλιβαμπλ σαουντ ντιζάιν, των πειστικότατων ερμηνειών, καθώς και του γεγονότος ότι η ταινία είναι από τις πολύ λίγες που έχουν γυριστεί τόσα χρόνια για το θέμα και πραγματικά αποτελούν ένα αδυσώπητο σχόλιο για τη βασική αιτία που η θηριωδία του εθνικοσοσιαλισμού πήρε μορφή χιονοστιβάδας και κάλυψε τα πάντα (και που κάποια στιγμή, σχετικά σύντομα, θα επιστρέψει, αλίμονο μας, in full force), θα ήθελα να σταθώ στη χρήση της πειραγμένης θερμικής κάμερας.

Fucking visually stunning stuff. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό να το χαζεύω…

5 Likes

Στο πρώτο μισό, σκεφτόμουν πως είναι η πιο αχρείαστη ταινία της χρονιάς, χωρίς απολύτως κανένα λόγο ύπαρξης.
Αυτός ο ναρκισσισμός του Μπάτλερ και η προσπάθεια να μοιάσει στον Τζόνι Ντεπ σε βλέμμα και ομιλία, είναι παροιμιώδης.
Κι ο Τομ Χάρντι αν δεν αλλάξει υφάκι θα καταλήξει σαν Πατσίνο & ΝτεΝίρο με τις ίδια φάτσα σε όλες τις ταινίες του.
Στο τέλος, ισορρόπησε λίγο η φάση, αλλά και πάλι πέρασε και δεν ακούμπησε.

6/10

1 Like

Σήμερα είχε σε ένα κανάλι το (την;) Carrie. Το πέτυχα μετά τη μέση, αλλά μια που πλησίαζε πια η εμβληματική σκηνή - ξέρετε σε ποια σκηνή αναφέρομαι - είπα να το αφήσω.

Παραμένει ένα από τα πιο καθηλωτικά, ανατριχιαστικά πράγματα που έχουν γυριστεί ποτέ, σε οποιοδήποτε κινηματογραφικό είδος. Η εμπειρία του να το βλέπεις ξανά, ακόμα κι αν ξέρεις πια τι θα γίνει, είναι πραγματικά όπως την πρώτη φορά.

Α ρε Μπράιαν, τι έφτιαξες εκεί πέρα ρε αλήτη…

Summary

5Ej6

5 Likes

Δεν το 'χω δει, ας το κατεβάσω.

1 Like

Θυμάμαι να το βλέπω παλιότερα, εντελώς αποσπασματικά.
Ήρθε χθες η ώρα να το δω και ολόκληρο.
Πιστεύω ότι πρόκειται για μια ταινία σταθμό στο σινεμά αλλά και στη ζωή όλων όσων ενεπλάκησαν στην παραγωγή της.
Μια ταινία που δεν έγινε εύκολα.
Το στούντιο πίεζε τους παραγωγούς, οι παραγωγοί τον σκηνοθέτη, ο σκηνοθέτης τους ηθοποιούς. Είναι γνωστές οι ιστορίες ψυχολογικής πίεσης, έλλειψης ενημέρωσης για τα τεκταινόμενα στο πλατό, “τραμπουκισμούς” από έναν ηθοποιό προς άλλον…Όλα αυτά με την υποστήριξη του Ridley Scott, προκειμένου οι ηθοποιοί να φαίνονται πραγματικά στρεσαρισμένοι στις σκηνές τους.
Τεράστια η συνεισφορά του H.R. Giger στο στήσιμο όλης της ταινίας, δεν θα μπορούσε να γίνει τίποτα χωρίς το δικό του όραμα, το δικό του έργο, τη δική του πνοή. Δυστυχώς δεν έλαβε τότε την αναγνώριση που του άξιζε.
Μετά την περίφημη σκηνή (που δεν άντεξα να δω :crazy_face: ) νομίζω ότι η ταινία κάνει μια “κοιλιά” , αλλά ανεβαίνει ξανά στην πορεία.
Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι sound design και εφέ ήταν χρόνια μπροστά απ’ την εποχή τους, για αυτό η ταινία βλέπεται άνετα, 45 χρόνια μετά.

4 Likes

Ελα οκ απιστευτο! Και εγω για καποιον λογο την ειδα ξανα εχθες μετα απο απειρα χρονια…

3 Likes

Χαχα! Mind blowing τύπε.
Πες μας τη γνώμη σου…

1 Like

Φοβερη ταινια.Ειναι οπως τα λες ακριβως…

H.R. Giger…χωρις αυτον τιποτα δεν θα ηταν το ιδιο.Ειδικα οι ληψεις μεσα στο εξωγηινο διαστημοπλοιο…

2 Likes

Hot Take: δεν υπάρχει καμία κακή ταινία Alien, υπάρχουν απλά πολύ καλές (1), εξαιρετικές (2), και αριστουργήματα (3)

Προφανώς δεν εννοώ τα crossover AVP που ήταν άλλη φάση.

1 Like

Alien 3 - Όταν ήμουν πολύ μικρότερος και το πετύχαινα στην τηλεόραση νόμιζα ότι ήταν το 1 και αναρωτιόμουν γιατί βάζουν το 1 με άλλα χρώματα… :rofl: Τώρα που μεγάλωσα ενώ μου αρέσει πολύ δεν έχει φύγει εντελώς αυτή η απορία από μέσα μου.
Resurrection - Πολύ μεχ και εξαιρετικό ταυτόχρονα, δεν έχω καταλήξει ακόμα
Covenant - Έχω κάνει λακαμία που δεν το έχω δει ακόμα; Όταν είχα δει τα τρέιλερ δεν με έπεισε και είπα λίγο μέσα μου “όχι άλλο alien”

Προφανώς για Alien και Aliens δεν λέω τπτ, πιστεύω ότι μαζί με Terminator 1 & 2 είναι τα καλύτερα ζευγάρια ταινιών το καθένα στο χώρο του

2 Likes