Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Εξαρτάται ποιον θα ρωτήσεις πάντα. Αν ρωτήσεις πιουριστες που είδαν το τρέιλερ για το επερχόμενο Alien και ενθουσιάστηκαν παρόλο που φαίνεται ως ένα γυαλισμένο φτηνό ρημεηκ του πρώτου, θα σου πουν ότι το Prometheus και το Covenant είναι μαλακίες.

Αν γουστάρεις εμβάθυνση της ιστορίας των xenomorphs, του πως προέκυψαν, και φιλοσοφικά και υπαρξιακά ερωτήματα , τότε θα σου αρέσει και το Covenant. Βέβαια το Prometheus είναι σαφέστατα πιο “grande” και έχει κάπως πιο συγκεκριμένο όραμα, αλλά και το Covenant συνεχίζει στο ίδιο μονοπάτι. Μακάρι να είχαμε πάρει και το τρίτο μέρος της άτυπης τριλογίας, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να εξερευνηθεί απαραίτητα.

1 Like

Ridley τέλος από το Alien;

Καλοκαιράκι κι είπα να κάνω ένα μίνι αφιέρωμα στο ελληνικό σινεμά early 2000. Άλλωστε το ertflix προσφέρεται για να βρεις αυτό το είδος.
Ξαναείδα την ταινία “Μάτια από νύχτα” (2003), ένα κοινωνικό δράμα με έντονο το ψυχογραφικό στοιχείο. Η ταινία είναι ένα κομμάτι από την ιστορία τριών ανθρώπων, ενός ζευγαριού και μιας νεαρής κοπέλας που ξεκινάει ένα roadtrip στην Αθήνα τελείως χύμα, χωρίς να ξέρει τι ψάχνει. Οι τρεις ήρωες συναντιούνται, οι σχέσεις τους περιπλέκονται με κέντρο την κοπέλα, τη Βάλια, που μέσα από τα λάθη της τους προκαλεί να δράσουν και να αντιδράσουν. Πιστεύω πως πιο πολύ ένταση δίνεται στην γυναίκα και την κοπέλα, που αναπτύσσουν μια σχέση μάνας και κόρης, αφού η πραγματική μάνα της δεύτερης απέχει χιλιομετρικά και συναισθηματικά από εκείνη. Μία πολύ καλή προσπάθεια ελληνικού σινεμά σε γενικές γραμμές. Ίσως υπερπροσπαθεί να δείξει και μία παραβατική πραγματικότητα, όπως όλα τα έργα εκείνης της εποχής. Ωστόσο, οι σεναριακές αδυναμίες είναι αναμενόμενες αν λάβουμε υπόψη ότι ο σκηνοθέτης έγραψε ο ίδιος και το σενάριο, δύο τόσο σημαντικοί ρόλοι σε ένα άτομο αποδυναμώνουν το τελικό αποτέλεσμα. Για την ιστορία, σε δύο σκηνές συμμετέχουν οι FFC, που δεν ξέρω πώς κόλλησαν με το concept του σκηνοθέτη.

Είδα την ταινία “Uranya” (2006), για να περάσει η ώρα. Θεωρείται μία καλή ταινία, ωστόσο την βρήκα μία προσπάθεια αναπαλαίωσης ενός σκηνικού με φόντο την εποχή της χούντας και μία ρομαντική αναδιήγηση της παιδικής ηλικίας από έναν μεσήλικα σκηνοθέτη. Κι εδώ σκηνοθέτης και σεναριογράφος είναι το ίδιο άτομο, πράγμα που κατέβασε πολύ το τελικό αποτέλεσμα. Ενώ η σκηνοθετική ματιά είναι ξεκάθαρη και λίγο κλισέ, δηλαδή αγόρια που κάνουν ποδήλατο και στο background νοσταλγική μουσική, το σενάριο είχε πολλά σκαμπανεβάσματα. Δηλαδή κάπου κόλλαγε η εκδιδόμενη Ουρανία που τα αγόρια έπαιρναν μάτι και ονειρεύονταν να την επισκεφτούν, κάπου κόλλαγε η πρώτη προσελήνωση στο φεγγάρι και η προσπάθεια να αποκτήσει το χωριό μία τηλεόραση για να δει το γεγονός, κάπου κόλλαγαν οι παλιές κόντρες των μεγάλων από τον εμφύλιο και η τρομοκρατία από τα όργανα της χούντας με όλα τα παρελκόμενα, σαν ένα συνονθύλευμα από αναμνήσεις που δεν έφτιαχναν μια καλή ροή της ιστορίας. Βλέποντας κάτι τέτοιες ταινίες καταλαβαίνεις εύκολα γιατί στην εποχή μας κερδίζει τόσο πολύ η σαπουνόπερα εποχής. Ακόμα κι ένα κακοστημένο σκηνικό και κακοί διάλογοι, με ελάχιστες εξαιρέσεις τις ερμηνείες κάποιων ηθοποιών, μπορεί να θεωρηθεί αριστούργημα. Το χιούμορ προσπαθεί να παρεισφρύσει με διάφορους τρόπους στην ταινία, αλλά παραμένει χλιαρό και χειρότερο από το χιούμορ του “Καφέ της Χαράς”.

2 Likes

Ειδα την τελευταια εβδομαδα: (εκτος απο το Alien που το ειχα δει ξανα παλιοτερα)

Memoirs of a Geisha Πολυ ωραια ταινια που σου δειχνει στοιχεια ενος πολιτισμου πολυ διαφορετικου απο τον δικο μας.Την προτεινω σε οσους ειδαν το Shogun προσφατα.Δεν μου αρεσε που οι διαλογοι ηταν στα Αγγλικα.

The killing of a sacred deer:Αρρωστη ταινια. Φοβερες ερμηνειες.Το μονο που με χαλασε οτι δεν δινει καθαρες απαντησεις για το ολο σκηνικο.

Avatar:The way of the water: Μου ειχε αρεσει πολυ η 1η ταινια.Αυτη ειναι ενα πολυ μικρο κλικ πιο κατω αλλα και παλι ενα απιστευτο υπερθεαμα…

4 Likes

Πρέπει να το ξαναδώ, όντως πολύ καλή ταινία.

1 Like

Είδα στο ertflix την ταινία “Η δεύτερη αλήθεια” (The Second chance, 2014). Είναι ταινία ψυχολογικό θρίλερ σκανδιναβικής παραγωγής και από σκηνοθέτιδα του δόγματος 95. Ωραία ταινία, που επικεντρώνεται στα ηθικά διλήμματα των πρωταγωνιστών μέσα από ένα μη προφανές σενάριο. Με τις ανατροπές του μου κράτησε ως το τέλος το ενδιαφέρον. Τον βασικό ρόλο ενσάρκωνε ο Nikolaj Coster-Waldau, που έπαιζε τον Jammie Lannister στο GoT, και με εξέπληξε ευχάριστα καθώς είναι πολύ καλός ηθοποιός για τέτοιου είδους ταινίες.
Μην το δείτε αν έχετε ή περιμένετε μωρό, θα πάθετε κατάθλιψη.

Είδα το “Crimes of the future” (2022), ταινία επιστημονικής φαντασίας του David Cronenberg με μεγάλη συμμετοχή της Ελλάδας στην παραγωγή και στο cast. Αρκετά καλή ταινία, που όμως υστερεί σεναριακά. Ενώ σε βάζει άμεσα στο κλίμα της δυστοπίας και του gore που τη χαρακτηρίζει, η ιστορία δεν σε κρατάει, ενώ κάποιες σκηνές κουράζουν. Η ιδέα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ταινίες τύπου Underworld (μάλιστα παίζει κι εδώ ο Scot Speedman που έκανε τον Michael εκεί) ή Blade Runner. Ωστόσο, σε ένα τόσο καλοστημένο σύμπαν, χρειαζόταν και λίγη πλοκή για να κρατηθεί το ενδιαφέρον του θεατή.
Ενδιαφέρον credit είναι ότι κάποιες σκηνές είναι γυρισμένες στην Ίριδα στην Ιπποκράτους, ενώ όλη η ταινία γυρίστηκε στην Αθήνα.

5 Likes

Χτες, με κινήσεις Kyrie ανάμεσα σε 3 παίκτες των Clippers απέφυγα να πάω το βράδυ θερινό σε… Γαλλική κωμωδία μετά Κυρίας :thong_sandal: :flat_shoe: και παρέας ΑΚΑ “απλά ας με πυροβολήσει κάποιος στο δόξα πατρί” οπότε υποσχέθηκα στο σπίτι ΚΑΛΗ ταινία από Cinobo → βαρβάτα κλασσική και κάτι που δεν θα άφηνε περιθώριο αμφισβήτησης της ποιότητας της.
Δηλαδή, κάτι τόσο κλασσικό όσο και ο Παρθενώνας ή το Screaming for Vengeance.

Οπότε χωρίς να τα πολυλογώ, λέω αράξτε καναπέ -προφανώς μην τρώτε, τσικι-τσικι, χρατσα-χρουτσα κτλ γιατί some heads are gonna roll- σβήστε φώτα και πάρτε εδώ όλο δικό σας ένα έργο που άλλαξε το παγκόσμιο σινεμά - και μετά από μιάμιση ώρα πιθανόν και εσάς:

Οκ το έχω δει καμιά 50αριά φορές (καθότι, πάνω κάτω από τα 18-19 μέχρι και τα 22-23 μου, πέρασα μια περίοδο 2-3 ετών όπου Σινεμά = αποκλειστικά Nouvelle Vague για εμένα) αλλά ποτέ δεν είναι κακή στιγμή να επισκεφτεί κανείς ξανά το εμβληματικό coming of age αριστούργημα του Francois Truffaut.

Από τις πρώτες ταινίες του Γαλλικού Νέου Κύματος που άλλαξαν το σινεμά με το να συστήσουν μια νέα κινηματογραφική γλώσσα, το 400 Χτυπήματα εμπνέεται τον τίτλο του από την ρήση “faire les quatre cents coups”, η οποία ειπώθηκε για τους κατοίκους της Montauban όταν άντεξαν μια ολοήμερη ομοβροντία κανονιών από τον Λουδοβίκο τον ΙΓ. Φράση όχι τυχαία και ούτε άσχετη με την ταινία, αφού και σε εδώ, ο μικρός της πρωταγωνιστής Antuan δέχεται διαρκώς χτυπήματα από παντού (από το σχολείο, από τους συμμαθητές του, από τους γονείς του, από τους κοινωνικούς λειτουργούς κτλ) ώσπου τελικά να πάρει την απόφαση ωα εξεγερθεί απέναντι σε όλα και σε όλους - ορθώνοντας ανάστημα απέναντι σε ένα σύστημα που τον αντιμετωπίζει διαρκώς χωρίς ίχνος αγάπης ή συμπάθειας.

Ο μικρός Antuan -και κατά προέκταση ο ίδιος ο Truffaut, σε μια ούτως ή άλλως βαθιά προσωπική ταινία που δανείζεται πολλά στοιχεία από την παιδική ηλικία του ιδίου- αυθαδιάζει και βγάζει προς τα μπροστά αντίδραση με άκρως επιθετικό τρόπο, αρνείται διαρκώς να καταβροχθισθεί από την αδικία και τον αυταρχισμό και βάζει στόχο να “δραπετεύσει” προς τη θάλασσα που δεν έχει δει ποτέ - το απόλυτο σύνορο που χωρίζει την καταπίεση από την ελευθερία και ανεξαρτησία.
Ο Truffaut γίνεται κοινωνός των ενεργειών του μικρού Antuan και της αναζήτησης της νεανικής ελευθερίας με τρόπο ουσιαστικό, κινηματογραφώντας τις περιπέτειές του με μικρά δάνεια από τον Ιταλικό Νεορεαλισμό αλλά αναμεμιγμένα με μια νέα γλώσσα, αυτή της Nouvelle Vague - δηλαδή απελευθερώνοντας και εκείνος τον ίδιο τον κινηματογράφο από φιλμικούς κανόνες κανόνες, στενά αφηγηματικά πλαίσια και καταπιεστικά πρότυπα (καθώς ήδη η Αμερικανική σχολή με την τυπική ανάπτυξη μιας ιστορίας και η αναμενόμενη έκβαση θεωρούνταν τετριμμένη, ενώ και η Νεορεαλιστική Ιταλική σχολή είχε πλέον αξιοποιηθεί στο έπακρο μέχρι τα τέλη του ‘50): γυρίσματα σε εξωτερικούς χώρους, φυσικός φωτισμός, ερασιτέχνες στη πλειοψηφία τους ηθοποιοί, κάμερα στο χέρι, zoom in/zoom out/gros plan σε πρόσωπα και καταστάσεις, πηγαίος και αβίαστος ρεαλισμός στο κάδρο, η αφήγηση δεν σκιαγραφεί συμβατικά τους πρωταγωνιστές ούτε ξετυλίγει με συμβατικό και γραμμικό τρόπο την πλοκή κτλ κτλ.
Το σινεμά του Truffaut με το 400 Blows κοιτάει μπροστά, ατενίζει το μέλλον με ανατρεπτική διάθεση και σηματοδοτεί ένα νέο σημείο 0 για το παγκόσμιο σινεμά -το οποίο θα επικύρωνε ένα χρόνο μετά ακόμα πιο εμφατικά ο Goddard με το Α bout de souffle (Breathless) που θα έκανε ουσιαστικά τον αυτοσχεδιασμό πρωταγωνιστή της ταινίας -και κατ’ επέκταση του ιδίου του σινεμά έκτοτε.

Το συγκλονιστικό φινάλε της ταινίας και το αξέχαστο τελικό της πλάνο, επικυρώνουν απλά ότι έχει ήδη προηγηθεί - ότι μοναδική διέξοδος απέναντι στο οτιδήποτε που περιορίζει την ελευθερία σου είναι η αντίδραση. Έτσι, Antuan και Truffaut ορθώνουν ανάστημα απέναντι στην καταπίεση, στο παλιό και ξεπερασμένο και αλλάζουν τον κόσμο - ο καθένας με τον τρόπο του.
Αποκάλυψη ο νεαρός τότε Jean-Pierre Léaud, ο οποίος θα συνεργαζόταν πολλές φορές μετά με τον Truffaut (μεγαλώνοντας επίσης δούλεψε με όλους σχεδόν τους μεγάλους Ευρωπαίους δημιουργούς του 20ου αιώνα), ενώ η φωτογραφία της ταινίας από τον Henri Decaë (επίσης πιονέρο της σύγχρονης κινηματογραφικής φωτογραφίας και μόνιμο συνεργάτη πολλών σπουδαίων δημιουργών του Γαλλικού Νέου Κύμματος) είναι από μόνη της σχεδόν λόγος να δει κανείς αυτή τη ταινία.

Αυτά εν ολίγης, το προτείνω κάργα τώρα που είναι και καλοκαιράκι, κυλάει φοβερά εύκολα για ταινία του 1959, δεν έχει χάσει χιλιοστό film από τη μαγεία του, φαντάζει διαολεμένα επίκαιρο ακόμα και πάνω από όλα είναι μια ταινία, που όπως είπα και στο πρόλογό μου, εφόσον κάποιος θέλει να δει το Σινεμά με άλλο μάτι μπορεί κάλλιστα να ξεκινήσει από αυτήν.
Την είχα δει πρώτη φορά στο σχολείο στο Δημοτικό θυμάμαι και με είχε γοητεύσει από τότε (προφανώς για άλλους λόγους), φοβερό πως με τα χρόνια όποτε την επισκέπτομαι ξανά την “διαβάζω” διαφορετικά αλλά και πάλι νιώθω το αρχικό συναίσθημα κάπου στο βάθος να μην με έχει εγκαταλείψει ακόμα.

:metal:

Υγ. Την ταινία η παρέα την λάτρεψε, οπότε νίκησα και εγώ και μάλλον επήλθε μια όρεξη για Nouvelle Vague - οπότε πιθανολογώ ότι μέχρι την Κυριακή θα έχει υπάρξει και άλλη προβολή (μάλλον το Hiroshima mon Amour του Alain Resnais, μια από τις μάλλον 5 αγαπημένες μου ταινίες ever δλδ :v: )

13 Likes

Αν η παρέα είναι όλοι παντρεμένοι (και μόνο σε αυτή την περίπτωση + δεν υπάρχει κάνενας ελέφαντας στο δικό σου δωμάτιο!), εκμεταλλεύσου το momentum και παίξε βρώμικα βάζοντας ανέμελα να παίξει το Σκηνές από ένα Γάμο. Και μετά άραξε στον καναπέ με ποπ-κορν για τα μεθεόρτια. :smiling_imp: :laughing:

1 Like

Υπέροχη ταινία για την αντρική εφηβεία τα 400 χτυπήματα και η μόνη του Truffaut που θεωρώ αριστούργημα και βλέπω ξανά και ξανά. Και πάλι όμως τον προτιμώ άπειρες φορές από τον Goddard που περισσότερο με κουράζει παρά εντυπωσιάζει… Εντυπωσιακός ο Jean-Pierre Léaud που σε τόσο νεαρή ηλικία δίνει τέτοια ερμηνεία, με σπουδαία καριέρα μέχρι τα γεράματα. Αξίζει να δει κανείς και τις υπόλοιπες ταινίες του Truffaut με ήρωα τον Antuan - ειδικά τα Κλεμμένα Φιλιά.
Από Nouvelle Vague αγαπημένη είναι και η Cleo από τις 5 εώς τις 7 της Varda για μια πιο γυναικεία οπτική. Το Hiroshima mon Amour του Resnais πρέπει να το ξαναπροσπαθήσω. Θυμάμαι να το ξεκίνησα αλλά να το παράτησα μετά από λίγο, όχι γιατί δεν μου άρεσε η ταινία αλλά γιατί μου φάνηκε πιο απαιτητική για την φάση που βρισκόμουν. Tο ίδιο έπαθα και με το Last Year at Marienbad του ίδιου, θα το έχει αυτό ο σκηνοθέτης!

4 Likes

Γενικά εγώ είμαι πιο κοντά στον Goddard overall - αυτή η ακραία ριζοσπαστική του θεώρηση πάνω στα συμβατικά κινηματογραφικά μοτίβα και κανόνες, η ανανεωτική αναρχική του αντίληψη πάνω στην συνολική δομή ενός έργου με ιντριγκάρει full διαχρονικά και με χτυπάει στο ασυνείδητο πολύ έντονα- αλλά καταλαβαίνω πλήρως την κούραση ή τη σύγχυση που βγάζει όταν γίνεται ακραία πειραματικός.
Η ύστερη πχ φιλμογραφία του, από την πιο πολιτική του περίοδο κοντά στο τέλος των 60s μέχρι και τις τελευταίες του ταινίες (αν και θυμάμαι το Goodbye to Language μου είχε αρέσει όταν το είχα δει σε ένα Φεστιβάλ) και εμένα, κάπως, κάπου με αποξενώνει…
Last Year at Marienbad είναι αν μη τι άλλο, οπτικά τουλάχιστον μια από τις πιο σημαντικές/και εντυπωσιακές ταινίες που γυρίστηκαν ποτέ.
Το Hiroshima mon Amour πάντως, θα έλεγα δώσε του μια ευκαιρία όταν θα είσαι σε κατάλληλο mindset -δεν είναι τόσο δυσπρόσιτο θεωρώ/ούτε και τόσο βαθύ όσο πιστεύει ίσως κανείς (προφανώς δε στερείται βάθους ε :stuck_out_tongue: ), αλλά η ποιητικότητα του είναι ασυναγώνιστη και πολύ “καθαρή” σε απλούς κινηματογραφικούς όρους.
Varda λατρεία - όπως και ο ελαφρώς υποτιμημένος (τουλάχιστον έτσι ένιωθα ότι αντιμετωπιζόταν πάντα) Jacques Demy δίπλα της.
Ας μην αρχίσω τώρα για αγαπημένες ταινίες, ένα post - ποταμός την ημέρα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Τριφό > Γκοντάρ any day of the week, είμαι με Σταμάτη σ’ αυτό (αν και προφανώς σφάλλει όταν λέει ότι τα 400 Χτυπήματα είναι το μόνο του αριστούργημα - δηλαδή ένα Ζιλ και Τζιμ ή μια Νύφη που Φορούσε Μαύρα τι είναι ρε μπαγάσα;;;;;).

400 Χτυπήματα άφθαρτο στον χρόνο αριστούργημα. Θα προσθέσω ότι η σκηνή με τα πιτσιρίκια και το κουκλοθέατρο είναι για μένα από τις ωραιότερες στην ιστορία του σινεμά - και βασικά από τις πιο “pure cinema” σκηνές έβερ.

2 Likes

Λοιπον, διαβαζοντας την λουπινιάδα απο πάνω…

καραχοτ τέηκ

Δεν αντέχω νουβελ βάγκ. Τις ειδα μικρος ; τις ειδα καθημερινες, ωρα 23:00 μετά απο σχολή ; Νομιζω πρεπει να τους ξαναδωσω ευκαιρια. Πχ τα 400 χτυπηματα - θυμαμαι οτι την εχω δει και θυμαμαι οτι δεν θυμομουν τιποτα. Μαλλον κανω κατι λαθος.

Απο γαλλικο εποχης μαρεσανε τα “ο αντρας που αγαπουσε τις γυναικες”, “περιφρονηση”. Αυτα θυμαμαι. Κατι πολυ ρεαλιστικα, τυπου “το γονατο της κλαιρης” καταλαβαινω γιατι ηταν τοσο σουπερ για τοτε, αλλα βαριομουν οικτρα. Ημουν και 20 ετών όμως.

Μας γαργάλισε ο Λουπιν, ξαναβαζω καποιες στη λιστα μου

2 Likes

Πέρυσι στο Μαρίενμπαντ = από τις πιο χασιματικές κινηματογραφικές εμπειρίες που μπορεί να βιώσει κανείς. Αξίζει να το δουν όλοι, δεν πειράζει που συνεχώς θα αναρωτιούνται “τι σκατά συμβαίνει εδώ πέρα”, ίσως δεν υπάρχει κάποιο “νόημα” στην τελική.

Χιροσίμα Αγάπη Μου συμφωνώ ότι είναι πολύ πιο φιλόξενη ταινία απ’ ό,τι έχει περάσει. Βασικά αν έχεις δει και το Μαρίενμπαντ λες νταξ παιχνιδάκι ξέρω γω :sweat_smile:

1 Like

Robert Bresson >>> ολοι οι υπολοιποι. Και ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

Νουβέλ Βαγκ εντελώς hit or miss για εμένα. Εκτιμώ τον Γκοντάρ, αλλά οι περισσότερες ταινίες του που έχω δει ενώ έχουν premise που με ψήνει, ενώ έχουν πράγματα που με ιντριγκάρουν και κερδίζουν τον σεβασμό μου, ε στο τέλος με χάνουν ή με κουράζουν ή ψιλοβαριέμαι. Αυτό ισχύει και για τους περισσότερους γάλλους σκηνοθέτες της εποχής, νομίζω περισσότερο με έχουν τραβήξει μεμονωμένα ταινίες παρά συνολικά καλλιτέχνες. Εξαιρείται ο Melville που ψοφάω με ότι έχω δει, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως ανήκει απολύτως στο ρεύμα (αν και άφησε το στίγμα του και εκεί).

That being said, θεωρώ το Hiroshima Mon Amour μία από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει ποτέ και ίσως την ταινία με το καλύτερο γράψιμο έβερ ή έστω, εκεί ψηλά. Το πόσο οργανικά παρουσιάζει τα θέματά της (και δεν καταπιάνεται και με λίγα) και με τι μαεστρία ξεδιπλώνεται κάθε πτυχή της, είναι κάτι που ελάχιστες φορές έχω δει στον κινηματογράφο.

Κατά τ’άλλα, 40ς-60ς στην Ευρώπη η Ιταλία είναι βασίλισσα για εμένα, εκεί έχω πραγματική αδυναμία.

ΥΓ. Πέρυσι στο Μαρίενμπαντ είχα πάει να δω κάποτε στο Άστυ. Νομίζω το εκτίμησα περισσότερο όταν αποδέχτηκα πως δεν θα βγάλω νόημα :stuck_out_tongue: Οπτικά είναι το κάτι άλλο, θα ήθελα να το ξαναδω μετά από τόσα χρόνια με φρέσκα μάτια.

3 Likes

Hottake για εμένα είναι κάποιος να δει πχ. 2-3 ταινίες από Nouvelle Vague -να επενδύσει φαιά ουσία και χρόνο, είτε αυτό είναι και κατά τη διάρκεια της ταινίας είτε και μετά για περεταίρω διάβασμα και κάποια μικρή ανάλυση για τα πεπραγμένα εντός και εκτός ταινίας- και μετά να πει ότι αυτές ήταν για πέταμα ή κάτι τέτοιο - σίγουρα όχι αυτό που περιγράφεις.

Μπορεί και πάλι να μην τον κερδίσουν συνολικά σαν ύφος, δομή και ιδιοσυγκρασία -γιατί, όντας ένα κινηματογραφικό κίνημα που έκανε σχεδόν κυριολεκτικό reboot στον παγκόσμιο κινηματογράφο, θα ήταν μη ρεαλιστικό ακόμα και σήμερα να περιμένει κανείς κάτι τόσο ριζοσπαστικό να είναι και relevant για όλους- αλλά κάποια αδιαπραγμάτευτα στοιχεία της δυναμικής αλλά και της αξίας τους σαν ταινίες, ναι, θεωρώ πως θα τα εντοπίσει.
Και για να μην παρερμηνευτώ, δεν εννοώ επουδενί ότι μια ταινία της Nouvelle Vague οφείλει να χαίρει αποθέωσης μόνο για την προσφορά της στο σινεμά (που αν με ρωτάει και κανείς, ακόμα και για αυτό μπορεί να χαίρει αποθέωσης αλλά για να φτάσει κανείς εκεί προϋποθέτει και μια βαθύτερη ανάλυση, έρευνα και εσωτερική ενδοσκόπηση πάνω στα fundamentals του σινεμά σαν τέχνη).
Εννοώ ότι είναι άκρως συναρπαστική από μόνη της και σαν θέαμα/συμβάν/whatever αυτή καθαυτή η αφηγηματική, σκηνοθετική και θεματική φιλμική αντισυμβατικότητα, που προκύπτει από την ελευθερία που πήραν οι συγκεκριμένοι πιονέροι του κινήματος τότε για να αποδεσμευτούν από τους όποιους συστημικούς κινηματογραφικούς φραγμούς και να κάνουν πηγαίο, νατουραλιστικό και έτοιμο να ανοίξει πιο ουσιαστικό και πιο προσωπικό διάλογο με το θεατή σινεμά (το οποίο, συν τοις άλλοις, μετουσιώνεται φιλμικά σε κάτι που έπρεπε να φτάσουμε 21ο αιώνα για να βρούμε παρόμοια δείγματα - και σε αρκετά μικρότερο βαθμό).

Δεν είναι και τυχαία η “συγγένεια” Αμερικανικών 70s και Nouvelle Vague, ως προς την επιρροή των δεύτερων σε σκηνοθέτες όπως ο Scorsese ή ο Peter Bogdanovich και ο Friedkin, τόσο αισθητικά όσο και αφηγηματικά και ως προς τον τρόπο που χειρίστηκαν οι Αμερικανοί το ίδιο το Hollywood τότε - ακόμα και αν οι σκληροπυρηνικοί Γάλλοι σκηνοθέτες δεν έβλεπαν καλά την αντιστοιχία τους με ένα μάτσο πιτσιρικάδες Αμερικανούς νεόκοπους δημιουργούς που έκαναν και εκείνοι το σινεμά που ήθελαν, με πειραματισμούς στη φόρμα και όσο το δυνατόν πιο μεγάλη απόσταση από τα μεγάλα studio (λογική και η δυσπιστία από την άλλη, καθώς η Nouvelle Vague θεματικά υπήρξε μια πιο σύνθετη διαδρομή προς τον υπαρξισμό ή το δισυπόστατο της ανθρώπινης φύσης, με πολύ χαλαρή αφήγηση σε σχέση με την πιο σφικτή και… διαφορετική εν πάση περιπτώσει των Αμερικανών της περιόδου).
Το αναφέρω και αυτό, καθότι ως Δυτικοθρεμμένο κοινό και εμείς, με αυτό στο μυαλό και μια ανίχνευση πχ καλή ώρα του 400 Blows για άμεσες και έμμεσες παραπομπές στο έργο πχ και πάλι του Scorsese (ειδικά στα 70s) μπορεί και πάλι κάποιος που βρίσκει «στρυφνό» το Νέο Κύμα να πιαστεί από κάπου και να επενδύσει σε εκείνο μια παραπάνω (προφανώς μιλάω για ευρύτερες και βαθύτερες παραπομπές από ένα σκηνοθετικό tribute μιας σεκάνς για παράδειγμα, όπως πχ το νατουραλιζέ παίξιμο του DeNiro και σια στο Taxi Driver, την handheld κάμερα και το ασύγχρονο voiceover που σε οικειοποιεί με το «ζευγάρι» Καϊτέλ - Φόστερ με τρόπο βαθιά προβληματικό και συνάμα ανθρώπινο υπό μια στρεβλή έννοια κτλ)

Πιστεύω πάντως πως τα 400 Χτυπήματα είναι πιο κατάλληλη ταινία για να μπει κανείς λίγο στον κόσμο της Nouvelle Vague - για αυτό είπα να κάτσω να ποστάρω την συγκεκριμένη σήμερα.
Σε ροή, σε αφήγηση, σε θεματολογία και σε σκηνοθεσία θα εντοπίσει πολύ πιο εύκολα άμεσες αντιστίξεις με το σινεμά όπως το γνωρίζει σήμερα -και θα την παρακολουθήσει αρκετά εύκολα.
Αν αντ’ αυτού πάει κανείς πχ στον Τρελό Πιερό, ε ναι θα ζοριστεί.

Είπα δεν θα γράψω μακρινάρι, καληνύχτα τώρα :stuck_out_tongue:
Πάω οδοντίατρο :crossed_fingers:, αναμένω να διαβάσω ότι περαιτέρω ειπωθεί το βραδάκι

3 Likes

Αφού αρχίσαμε να μιλάμε για τα γούστα μας, ιδού κάποιες εντυπώσεις από τις ταινίες του Truffaut που έχω δει. Στην κορυφή τοποθετώ βέβαια τα 400 Χτυπήματα. Μ’ αρέσαν πολύ, αλλά δεν τα θεωρώ αριστουργήματα τα Stolen Kisses και Day for Night (βάζω για ευκολία τους αγγλικούς τίτλους). Βλέπονται ευχάριστα τα Bed On Board, Love On the Run και Τwo English Girls (λιγότερο αυτό) . Σε όλες τις παραπάνω παίζει ένας απολαυστικός Jean-Pierre Léaud σε διάφορες στιγμές της καριέρας του. Η (πετυχημένη) συνταγή του Truffaut σε αυτές είναι έξυπνοι διάλογοι και μια κλεφτή ματιά στις σχέσεις αντρών και γυναικών.
To Jules and Jim που θεωρείται από πολλούς μια από τις κορυφαίες ταινίες όλων των εποχών το περίμενα καλύτερο, σόρρυ! Ίσως δεν με τραβούσε το στόρι - ταινία εποχής με το ερωτικό τρίγωνο κλπ. Το Shoot the Piano Player πχ το βρήκα αρκετά πιο ενδιαφέρον όπως και το Confidentially Yours, δύο solid crime movies με επιρροές από Hitchcock. Στο Cinobo νομίζω υπάρχουν σχεδόν όλες οι παραπάνω.
Έχω στο πρόγραμμα να δω και τα The Bride Wore Black (με την θεά Jeanne Moreau), Μississippi Mermaid (με την θεά Catherine Deneuve) και The Story of Adèle H. (με την θεά Isabelle Adjani) με την πρώτη ευκαιρία.
Από Goddard είχα την τύχη(!?) να δω τα Vivre sa vie (αυτό μου άρεσε πολύ παραδόξως, Anna Karina και αυτή θεά), Bande à part, Pierrot le Fou και Masculin Féminin (το τελευταίο λόγω αδυναμίας που έχω στον Jean-Pierre Léaud). Σίγουρα όχι μεγάλο δείγμα αλλά δεν βιάζομαι κιόλας να καλύψω το χαμένο έδαφος!
Mε πείσατε να το τιμήσω μια από αυτές τις ημέρες…

Κάπου στο ράφι έχω εδώ και καιρό και το OUT 1 του Rivette πάλι με τον Jean-Pierre Léaud, αλλά η διάρκεια του (13 ώρες) μου προκαλεί δέος και με έχει αποτρέψει να το δω μέχρι σήμερα. Αύριο πάντως το πρόγραμμα έχει Chinatown σε θερινό.

2 Likes

Μια που συνεχίζεται η κουβέντα περί γαλλικού σινεμά, να πω ότι η αγαπημένη μου γαλλική ταινία όλων των εποχών είναι μάλλον Το Μεροκάματο του Τρόμου του Ανρί Ζορζ Κλουζό, ένα αγωνιώδες ντελίριο που χωρίς υπερβολή πετσοκόβει οποιοδήποτε πολυδιαφημισμένο χολιγουντιανό action movie και δικαιολογεί τον όρο θρίλερ περισσότερο από κάθε άλλη ταινία. Όποιος δεν το έχει δει, να το βάλει στο πρόγραμμά του άμεσα.

Επίσης είχα δει χρόνια πριν τα Παιδιά του Παραδείσου του Μαρσέλ Καρνέ και θυμάμαι ότι με είχε συγκινήσει βαθιά - όχι τυχαία άλλωστε θεωρείται από πολλούς (και νομίζω έχει ψηφιστεί κιόλας) η κορυφαία γαλλική ταινία όλων των εποχών. Δεν έχω αξιωθεί να την ξαναδώ, μάλλον πρέπει να το κάνω.

Και την τριάδα μάλλον συμπληρώνουν τα Απαγορευμένα Παιχνίδια του Ρενέ Κλεμάν, ένα από τα πιο γνήσια αντιπολεμικά αριστουργήματα του παγκόσμιου κινηματογράφου και μια σπάνια περίπτωση όπου η χρήση ανηλίκων σε ιστορία που εκτυλίσσεται εν καιρώ πολέμου ΔΕΝ γίνεται εκβιαστικό εργαλείο σε βάρος του θεατή.

EDIT
Ρε σεις, επειδή το έχω παρατηρήσει ξανά: Τι φάση με το imdb που βγάζει τους γερμανικούς τίτλους;;;

3 Likes

Εχεις VPN ενεργοποιημενο?