Eναλλαγές φωνητικών

__Καταρχήν, να “ξεκαθαρίσω” πως δεν πολυγουστάρω τα growl φωνητικά… Με κουράζουν και απο πολύ λίγους δεν μου φαίνονται “ψέμα” και “ανούσιος εντυπωσιασμός”… Π.χ. η πρώτη φορά που δεν με κούρασαν καθόλου και μάλιστα μου φάνηκαν “σωστά” και τα ευχαριστήθηκα, ήταν με τους Cynic. Και μετά με τους Atheist (αν και όχι ακριβώς growl) ή τώρα με το Halo των Machine Head που δίνουν ρέστα κατά τη γνώμη μου (παλιότερα, μάλλον με κούραζαν). Οι περισσότεροι μου φαίνονται “απλά”… “βόθροι”…!

__Charade. 8) Ενα απ’ τα αγαπημένα μου τραγούδια ever -και ούτε 'γω ξέρω το “γιατί”! TREλA!!! 8) :smiley: 8) Πόσο δίκαιο έχεις! ΤΕΡΑΣΤΕΙΟΣ. Είτε με Mr, είτε με Fantomas, με ΤΟΜ, με Faith ή με εκείνον τον ράπερ, ο άνθρωπος είναι απίστευτος, χαμελέον και καλλιτέχνης που έχει επιρρεάσει άπειρους. Γενικότερα ως “εναλλαγές φωνητικών” είναι νικητής με “κατεβασμένα τα χέρια” όπως λένε στη χώρα του, δηλαδή ένας μποξέρ που νικάει τον οποιοδήποτε φορώντας χειροπέδες (και μάσκα ύπνου μαζί μη σας πω! χαχαχα! :lol:).

__ΟΜΩΣ, εσείς το έχετε πάει πιο πολύ στο growl /καθαρά φωνητικά το poll… κάτι που κατά τη γνώμη μου το περιορίζει πολύ (σύμφωνα με τον τίτλο) και που αβαντάρει /“εξυπηρετεί” κατά πολύ τις μπάντες /καλλιτέχνες που αναφέρετε (οι οποίες είναι κορυφαίες στο στιλ τους φυσικά! άλλο το ένα, άλλο το άλλο).

__Ενας ακόμα που σίγουρα θα έπρεπε να έχει θέση, είναι (παρόλο που δεν τον πολυγουστάρω προσωπικά) ο κορυφαίος King Diamond. Αυτός κι αν έχει εναλλαγές και αυτός και αν τις κάνει για πλάκα και μάλιστα μέσα στο ίδιο τραγούδι!

__Τέλος πάντων, αξιολογότατοι οι περισσότεροι (όσοι γνωρίζω), αλλά εγώ θα προτίνω έναν που δεν έχει αναφερθεί και που συνδιάζει και αυτό το στιλ που αναφέρουν οι περισσότεροι, αλλά και αυτό που λέει ο τίτλος και πιστεύω πως θα έπρεπε να πραγματεύεται το topic. Λοιπόν, ιδού:

[B][CENTER]RODY WALKER

RODY WALKER[/CENTER][/B]

__Είναι ο τραγουδιστής των Protest The Hero (νέα σχετικά μπάντα). Τσεκάρετε οπωσδήποτε το βίντεο-κλιπ τους “Sequoia Throne” ΕΔΩ.

__Τον ανακάλυψα πρόσφατα. Μιλάμε για τρελό τσογλανάκι (και νεότατος!!). Πολύ μεγάλο φωνητικό εύρος, δύναμη και εναλλαγές που σκοτώνουν. Νομίζω πως το εν’ λόγω τραγούδι, είναι το πιο δύσκολο που έχω ακούσει ποτέ (φωνητικά) -σίγουρα με άνεση ένα απ’ τα πιο δύσκολα που έχω ακούσει ποτέ. Βρείτε να lyrics και απλά προσπαθήστε να τραγουδήσετε απο πάνω… Δύσκολο κούρδισμα, πολλά στιλ (καθαρά, βαριά growl, τσιριχτά growl, pop, nu-metal και φαλτσέτο), ΠΟΛΥ γρήγορα περάσματα απο το ένα στιλ στο άλλο, πολύ δυνατή φωνή, συνεχής αλλαγές σε τονικότητες, πολύ μεγάλες και άνετες ανάσες, επίπονες τεχνικές, μεγάλο εύρος, φωνητικά “εκτός μέτρου και χρόνου” σε σχέση με την μπάντα, κόντρα μελωδια σε σχέση με το instrumental και ένα δικό του στιλ με χαρακτήρα και προσωπικότητα και ιδιότυπο τσαμπουκα που είναι true. Βάλτε σ’ αυτά και τα lyrics ως κείμενο και την ταχύτητα που τραγουδά ενώ έχει άριστη άρθρωση και νοηματική απόδοση, και μαζί με prog αντιστοίξεις κλπ σε ένα τραγούδι με χαοτική δομή και έλλειψη ρεφρέν κλπ, και έχουμε έναν πραγματικό δυναμίτη!!

__Τώρα ψάχνω την μπάνα και τον τυπά αυτόν (βασικά όλοι είναι ένας κι ένας!), αλλά δηλώνω ήδη εντυπωσιασμένος αν όχι ενθουσιασμένος. Δύσκολο άκουσμα οι Protest The Hero (είναι πιτσιρικάδες στα 20 κάτι και η μπάντα έχει την ίδια ακριβώς σύνθεση με αυτή της πρώτης μέρας όταν ήταν 12 χρονών!). Είναι prog στην ουσία τους. Σίγουρα όχι το “καθαρόαιμο” και “αναγνωρίσημο” prog, και συνδιάζουν και πολλά άλλα ακούσματα (μπορείς να τους πεις και metalcore π.χ.), αλλά είναι πραγματικά αποδομωτικοί και τολμηροι, αλλά και ΠΟΛΥ καλοί τεχνίτες. “Πραγματική” prog λοιπόν σε όλα, χωρίς στεγανά ούτε σε μελωδικές γραμμές, ούτε εμπφάνιση, ούτε στοίχους, ούτε δομή κομματιών (ή και δομή δίσκου, π.χ. έχουν ένα κομμάτι τους χωρισμένο μέσα σε δύο άλλα μισα, π.χ. το μισό δεύτερο του 4ου και το μισό πρώτο που 5, είναι ένα κομμάτι που θα έπρεπε, ας πούμε, απο μόνο του να είναι το “3ο” ή “6ο” κ.ο.κ. -δύσκολα περιγράφεται). Αναμένω με ενδιαφέον την εξέλιξη /πορεία του (/τους)…

__Και μόνο το να είσαι ο frontman αυτής της μπάντας λοιπόν, αλλά και να μπορείς να παίζεις live αυτά τα κομμάτια, λέει πολλά. Μπράβο στον Καναδό (και τους συμπατριώτες του). 8) Respect 8)

Σωστότατος ο Shadowcaster και δισκάρα το τελευταίο Protest the hero. Το bloodmeat ειδικά έχει φάει τρελό λιώσιμο

Πω, χαιρομαι που γουσταρουν ολο και περισσοτεροι. :slight_smile: Αυτα που λες περι προγκ τα ειχα αναφερει και στο review του δισκου, πιο περιεκτικα βεβαια

Το Bloodmeat εχει μαζεμενες τοσες ριφφαρες, που ανετα γραφεις τρια κομματια αντι ενος.

Επισης και το Kezia λεει. Πολυ. Μεγαλη ελπιδα τα παλικαρια

[CENTER][/CENTER]

__Οντως! Σωστά και τα όσα λες με Angmar (έχεις γράψει review? πώς μου ξέφυγε? πάω για ανάγνωση!! :)) για Bloodmeat. Αν και είναι λίγο εμπορικό… :lol: Α, και το “τεπ-τεπ-τερεπ” θεματάκι που τσιρίζει, είναι ΟΛΟ ξεσηκωμένο απο το “Charade” των Fantomas (απο Director’s Cut, το πρώτο τους) και τον Mike Patton… :wink:

__Tο κομμάτι που υπάρχει μέσα σε άλλα δύο είναι τα Palms Read (το δεύτερο μισό είναι prog ονείρωξη!!) και το Limb From Limb, απο τον προαναφερθέν δίσκο των Pth. Αρχίζει στο “3:47” του Palms Read, και λειτουργεί ως intro του επόμενου. 8) Περίπου το ίδιο κάνουν και με το “Spoils”.

Υπάρχει και ειδικό thread μάλιστα για το δίσκο. Αν θες μπες να διαβασεις http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=6418&page=4&highlight=protest

__Θεκνς! :wink:

υ.γ. πρόταση: παίδες, ρίχνετε και κανα βιντεάκι απο τον καλλιτέχνη, συγκρότημα, ερμηνία που ψηφίζετε… :slight_smile: Ετσι, να μαθαίνουν, να συγκρίνουν και ν’ απολαμβάνουν και οι υπόλοιποι. 8)

Παρατηρησα οτι δεν ειχα ψηφισει στο συγκεκριμενο poll…Μy Dying Bride λοιπόν ενοψει και του μεγάλου αυριανού live…











και πολλα αλλα

Opeth…χαλαρά…
http://www.youtube.com/watch?v=xvLn8j4c5l4 :bow:


απλα δεν μπορεις να το ακουσεις και να μην κανεις headbanging

επειδη μιλαμε για τις εναλλαγες


βαλε και κανενα in flames:p

βαλε και κανενα in flames

μπαααα δεν λεει :p:p (εχω κολλημα με inflames δεν φαινεται??:p:p)

ναι οκ, οι Fear Factory πού είναι όμως?

Εγώ είμαι μεταξύ In Flames, Scar Symmetry, και Bullet

Aν και οι τελευταίοι είναι πολύ καγκουρομεταλλάδες που ξεκίνησαν να παίζουν κιθάρα για να ρίξουν γκομένα…

Οπότε μάλλον η ψήφος παίζεται μεταξύ Ιn Flames και Scar Symmetry

Aν και παίζουν στο παιχνίδι κι άλλες πολλές μπάντες που δεν είναι στο πολ οπότε δεν ψηφίζω :stuck_out_tongue:

Οπότε μάλλον η ψήφος παίζεται μεταξύ Ιn Flames και Scar Symmetry

in flames εννοειται!!:):slight_smile:

λοιπον δεν ειναι μεσα αλλα πιστευω καλυτεροι σε εναλλαγες ειναι arkaea

νατοι!

Τον είχα ξεχάσει τον Devin

O ανθρωπος με την φωνή λάστιχο…

Απο τα παραπανω το εριξα My Dying Bride, εκτος πολλ Amorphis.

Πολύ εύκολο.