Earth - Angels of Darkness, Demons of Light I-II (2011)

Τους ξέρετε κάμποσοι. Και αφού δεν παίζουν πια drone, δικό τους θρεντ.

Earth are set to return in 2011 with a brand new studio album, Angels Of Darkness, Demons Of Light 1.

It?s the band?s first LP since 2008′s acclaimed The Bees Made Honey In The Lion?s Skull, and it finds mainman Dylan Carlson and his longtime collaborator Adrienne Davies joined by cellist Lori Goldston (Nirvana, David Byrne) and bassist Karl Blau. For this outing they?ve apparently taken inspiration from British folk-rockers Pentangle and Fairport Convention, as well as North Africa?s Tinariwen, putting more energy into melody and arrangement than ever before, without compromising on heaviness.

Earth recorded Angels Of Darkness? at Avast studios with producer Stuart Hallerman, who engineered their 1993 doom classic Earth 2. It will be released on February 7 via Southern Lord. The cover art is pictured above.

Tracklist:

  1. Old Black
  2. Father Midnight
  3. Descent To The Zenith
  4. Hell?s Winter
  5. Angels of Darknes, Demons of Light I

7 Φεβρουαρίου κλασικά στη Southern Lord. Πιο μετά μέσα στο '11 θα βγει και το ΙΙ.

Καπου σημερα διαβασα αυτο

Listening to Earth’s new album. Feeling pretty epic, kind of need to go and climb a mountain or something.

γεια σας, φευγω τωρα.

Μα όχι κάτσε. Αφου το προηγούμενο άρεσε και σε κάμποσα πουστρ… εεε… άτομα εκτός του drone χώρου. :p:p:p

Γενικά ντάξει δεν περιμένω να γράψει και πολύς κόσμος εδώ μέσα, αλλά δεν κολλάνε πια με τίποτα στα ντρονς, στις ψυχεδέλειες θα μας κυνηγάνε με τις ντομάτες, τα αβαν-γκαρ δεν έχω ιδέα πώς ορίζονται και άμα τα παρακολουθεί κανείς, ε τελικά οι 4 που θα ενδιαφερθούν ας γράψουν εδώ.

Αυτά. Αναμένουμε και τα ξαναλέμε όταν υπάρχουν νεότερα.

Ενδιαφέρον το εξώφυλλο και το καινούριο font :-k

θα γαμαει, ολα γαμανε.

σιγά μωρέ που είναι τόσο ψαγμένοι οι Earth που τους ακούνε 4 άτομα εδώ μέσα.

απ την άλλη, το forum έχει γεμίσει με alex1992s, οπότε μπορεί να έχεις και δίκιο.

χμ ναι τώρα που το λες, το 'βαλα κάτω και είναι καμιά δεκαπενταριά-εικοσαριά όσοι έχουν κατά καιρούς αναφερθεί στους Ερθ εδώ μέσα, οπότε μάλλον παρασύρθηκα από την απογοητευτική εικόνα του μουσικού φόρουμ τους τελευταίους μήνες. =/

Τεσπά, αυτό δεν έχει τόσο όμορφο εξώφυλλο όσο το προηγούμενο, αλλά οι φήμες λένε για μουσική πρόοδο (μακάρι να διαφέρει από το Μπηζ) οπότε τα ξαναλέμε όταν ακουσουμε κάτι.

Εγώ έχω ακούσει το Pentastar που το γούσταρα άπειρα και λίγο το Bees που μετά από μερικές ακροάσεις το ψιλοβαρέθηκα.

Γενικότερα, δεν έχω ψαχτεί πολύ με Earth (ίσως επειδή δεν είμαι τόσο του drone, το Pentastar το γούσταρα γιατί είναι στόουνερ καύλα), οπότε όταν λέμε ότι “δεν παίζουν πια drone”, τι ακριβώς εννοούμε; Ότι το έχουν γυρίσει σε πιο ambient φόρμες ή κάτι άλλο;

εεεε… ότι “δεν παίζουν πια drone” και άρα δεν έχει νόημα να το γράψω στο drone/noise thread. Τίποτα περισσότερο.

Δεν τους εχω ψαξει οσο θα ηθελα τους earth :-k.Ειχα φαει ενα κολλημα ακουσα earth,pentastar,phase και κολλησα…μετα ομως δεν ακουσα τα υπολοιπα αλμπουμ εκτος απο το the bees made honey που το ακουσα οχι πολλους μηνες πριν.Τωρα το the bees σε εμενα ακουγοταν σαν κατι μεταξυ stoner και post rock και νομιζω οτι σε αυτο το στυλ,περιπου,θα συνεχισουν.Περιμενουμε κατι καλο,οσο για τις φημες για μουσικη προοδο μακαρι να βγουν αληθινες.

Ναι ρε, επειδή δεν ξέρω γι’ αυτό ρωτάω. Συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο με το Bees;

κάπου μπερδεύτηκες. Δεν πειράζει όμως:

Studio albums

* 1993: Earth 2: Special Low-Frequency Version
* 1995: Phase 3: Thrones and Dominions
* 1996: Pentastar: In the Style of Demons
* 2005: Hex; Or Printing in the Infernal Method
* 2008: The Bees Made Honey in the Lion's Skull

Τα 2 πρώτα είναι ο ορισμός του drone doom. Από κει και πέρα αρχίζει η εξέλιξη που έχεις παρακολουθήσει κι εσύ. Το Χεξ είναι στο ενδιαμεσο ηχητικά από Πεντασταρ και Μπηζ. Παίζουν και διάφορες άλλες ηχογραφήσεις ενδιάμεσα (ΕΡς, λάιβ άλμπουμς, σπλιτς, συλλογές κλπ) με διάφορες κατευθύνσεις, αλλά γενικά το Μπηζ είναι το τελευταίο πράμα που ηχογράφησαν, οπότε την εξέλιξή του θα τη δούμε όταν βγει αυτό εδώ.

Περιμένουμε δισκάρα κι από δω.

Μάλλον δεν ήμουν εγώ αρκετά σαφής στην πρώτη μου ερώτηση. Όπως και να 'χει, μου έλυσες ότι απορία είχα, οπότε γαμώ.:smiley:

Τους Earth τους άκουσα μέσα στο φετινό καλοκαίρι. Μπάντα- γίγαντας, δε με απογοήτευσε κυκλοφορία τους. Οπότε περιμένω να το ακούσω κι αυτό, κι ας είναι κάτι διαφορετικό, όπως και κάθε album τους στην ουσία.

Δηλώνω δημόσια ότι ανήκω στα εν λόγω πουστρ … εεε… άτομα εκτός του drone χώρου.

(off topic)
Μια και διάβασα κάτι για “climb a mountain”, “epic” και τέτοια όμορφα, για όσους αρέσκονται στα προγκ μέταλς, να πάνε ν’ακούσουν το Carving Desert Canyons από Scale The Summit :stuck_out_tongue:
(/off topic)

Άμα είναι τόσο καλό όσο το Bees προβλέπονται πολλά βράδια αράγματος στον καναπέ με τούτο στο στέρεο

Αγαπήσαμε ψυχεδέλεια [B][I]Bees…[/I][/B], οπότε αναμένουμε με ενδιαφέρον.

Μιας και δεν έχει βγει ακόμα όμως, όσοι ψήνεστε, τσεκάρετε και το [B][I]Angel Coma[/I][/B] split τους με [B]Sunn O)))[/B].
Το κομμάτι των [B]Earth [/B]κινείται ανάμεσα σε [B][I]Hex [/I][/B]και [B][I]Bees [/I][/B]φόρμες.

ρε συ δεν ειναι καπως νωρις για κυκλοφορια που βγαινει φεβρουαριο του '11? :stuck_out_tongue:
οσο νωρις και αν διαρρευσει δηλαδη

για την μπαντα: απο το pentastar και μετα τα λατρευω ολα…τα 2 πρωτα οχι και τοσο, μαλλον ειμαι απο τα πουστρ…εε :stuck_out_tongue:
λογικα και αυτο θα ειναι πχιοτικο

Χμμμ, μάιστα ! Και αναρωτιόμουν τί να κάνουν αυτά τα καλά παιδιά?

Είμαι πολύ περίεργος να δω τί μας ετοιμάζει το ζευγάρι Carlson/Davies…

Και δύο, σπονδυλωτές κυκλοφορίες κιόλας!
Είναι γεγονός πως τα τελευταία χρόνια είναι αρκετά δραστήριοι και δημιουργικοί.

Εντάξει βέβαια ούτε λόγος πια για το drone παρελθόν τους, ούτε καν για stoner.
Η ρότα άλλαξε από το Hex. Πιο “ήρεμες”, ταξιδιάρικες μουσικές.
Προσωπικά γουστάρω τον πειραματισμό τους με διάφορα genres, που δεν μένουν στάσιμοι και αδιαφορούν για μουσικές ταμπέλες.
Πάντως όσα αναφέρει στο αρχικό πόστ ο Bleedin είναι άκρως δελεαστικά…
Η πλάκα είναι ότι τις προάλλες άκουγα Pentangle (είναι εξαιρετικοί για όσους ψάχνουν για ποιοτικό folk rock…)

Τέλος, το εξώφυλλο είναι πολύ όμορφο και προδιαθέτει θετικά για το μουσικό περιεχόμενο…
(θυμίζει λίγο 70’s prog εξώφυλλα ή και ιαπωνική ζωγραφική ή και λέω μ@λ@κίες)

Υπομονή, έχουμε καιρό ακόμα…

μηπως θα μπορουσε ο Bill Frisell να γινει μονιμο μελος της μπαντας? :oops: παντα μου αρεσαν αλλα τι να λεμε τωρα… αλλη διασταση με τον εν λογο κυριο.