Edge of Sanity

Μετά απ’ αυτό, τι?

Α και φυσικά περιμένουμε Davi να αρχίσει να πλέκει το εγκώμιο του Swano στο γνωστό υπέρμετρο βαθμό που μόνο αυτός ξέρει :stuck_out_tongue:

To purgatory afterglow είναι καλύτερο…Το twilight ειναι απο τα κομματια διαμαντια των 90s…Ok,για τον Swano τωρα τι να πρωτοπούμε?Ο ανθρωπος πανω απο ολα ειναι μουσικόφιλος και μετα παραγωγός-πολυοργανίστας και αυτο φαινεται σε ολα τα συγκροτήματα και project που εχει συμμετασχει…Μια μπαντα που συμμετείχε και εχουν περασει εντελως απαρατηρητοι απο το forum ειναι οι πολυ καλοι Nορβηγοί doomsters Godsend…

Purgatory afterglow it is λοιπόν. Εμπρός καλό μου d/l.

[c=55]NiHiLiST®[/c] Βallbreaker alla einai enas ap ta pio progressive miala s oli tin skadiavia
swano
[c=55]NiHiLiST®[/c] Βallbreaker
i magiki leksi einai edge of sanity

[c=55]NiHiLiST®[/c] Βallbreaker http://www.metal-archives.com/band.php?id=106

Βallbreaker [c=55]NiHiLiST®[/c] τους ειχα δει σε ενα μπλογκ αυτους

Βallbreaker [c=55]NiHiLiST®[/c] για ντεθ κυριως

[c=55]NiHiLiST®[/c] Βallbreaker death einai

Βallbreaker [c=55]NiHiLiST®[/c] θα τσεκαρω

[c=55]NiHiLiST®[/c] Βallbreaker pata kai des to album crimson

[c=55]NiHiLiST®[/c] Βallbreaker stin diskografia

Βallbreaker [c=55]NiHiLiST®[/c] 40λεπτο!!!

[c=55]NiHiLiST®[/c] Βallbreaker hehe

[c=55]NiHiLiST®[/c] Βallbreaker itan toso brosta pou oi opeth moiazoun
kathisteroimenoi brosta tous
[c=55]NiHiLiST®[/c] Βallbreaker oxi oti den einai alla anyway

[c=55]NiHiLiST®[/c] Βallbreaker edometaksi des se poses bades exei simetasxei o swano:P

Βallbreaker [c=55]NiHiLiST®[/c] ναι τον μπουστη

Βallbreaker [c=55]NiHiLiST®[/c] οι οπεθ γαμανε:D

[c=55]NiHiLiST®[/c] Βallbreaker
pou na anaferane kai tis bades pou exei kanei paragogi

[c=55]NiHiLiST®[/c] Βallbreaker kai epeidi leipei auto to atomo pleon ap tous bloodbath exo arxisei na anisixo

Aκόμη δεν έχω ακούσει…:oops::frowning:

Ωχού ο Νάηλιστ μετά την Ντίμιτάλλικα προσπαθεί να χαλάσει όλον τον κόσμο? Που να του καεί το πισι :!:

:stuck_out_tongue:

Αγαπημενη μπαντα του Swano (για την ιστορία) είναι οι Marillion…Eπισης εχει κανει την παραγωγη στο θεικό ντεμπουτο των Εxhumation-Seas of eternal silence οπου συμμετειχε και στα δευτερα φωνητικά…(εχει κανει δευτερα φωνητικα και στο slipstream των Τhreshold…)

Το οποίο είναι κομματάρα, από έναν φανταστικό επίσης δίσκο :!:

O Scourge με κάλυψε. :stuck_out_tongue:
Ο Swano είναι απλά διάνοια και οι Edge of Sanity τεράστια και πολύ υποτιμημένη μπάντα. Και φυσικά Crimson! :smiley:

Edge of Sanity είχα ακούσει ένα κομμάτι και με ξενέρωσε εντελώς, δε θυμάμαι ποιο, αλλά τους περίμενα πιο death αν θυμάμαι καλά. Πάντως θα τσεκάρω αυτό το ‘‘Crimson’’, γιατί απλώς μπορεί να έτυχα σε άσχημο κομμάτι.

Δε ξέρω αλλα θεωρώ το Crimson II ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ εθιστικό άλμπουμ.

Ντάξει, φοβερή μπάντα και το Crimson είναι φανταστικό άλμπουμ. Από τις πιο υποτιμημένες μπάντες των 90’s.

Εχουν κάνει και φανταστικες διασκευές στα Blood of my enemies (Manowar) και criminally insane (Slayer)…Μαλιστα είχαν ρωτησει τον Swano για την διασκευή στους Manowar και τους απαντησε -αν και οι Μαnowar είναι πανάθλιο συγκρότημα,το συγκεκριμένο τραγούδι ειναι καταπληκτικό για αυτό και το διασκευάσαμε…

Πολυ μεγαλοι!Και ο Swano ειναι ενας απο τους εξυπνοτερους και πιο πολυασχολους ανθρωπους στο μεταλ
γενικοτερα.Παρα πολλες καλες μπαντες τον ειχαν στις ταξεις τους.
Οσον αφορα τους Edge Of Sanity αγαπημενο μαλλον το Spectral Sorrows ή μηπως το Crimson ?
Δυσκολα μας βαζεις Μανο.

θεοι απλα!!!

@leper jesus

οι edge of sanity εχουν παιξει μεχρι και “μπαλαντοειδες” κομματι (the last song απο το infernal)
το οποιο προσωπικα βρισκω φοβερο - ιδιαιτερα ως κλεισιμο του δισκου!
γενικα δηλαδη εχουν υποστει πολλες αλλαγες

οπωτε τσεκαρε τους οπωσδηποτε

προσωπικα αγαπημενα
crimson
purgatory afterglow
και spectral sorrows

trivia
περα απο τον ακερφελντ
σαν guests εχουν εμφανιστει οι κυριοι peter tagtren,jonas renkse,mike wead και simon johansson

bump!

Εχθες.

…αντιληφθηκα ποσο πραγματικα μεγαλο αλμπουμ ειναι το Infernal. Οκει, μπροστα σε κατι Purgatory Afterglow και Spectral Sorrows χανει τη μαχη ανετα, αλλα αν ειχε βγει τετοιος δισκος σημερα, ολος ο μεταλλοκοσμος θα παθαινε τρελη πλακα.

Πολυ αδικημενο τελικα και το Cryptic, το οποιο οκει, δεν ειναι κατι το απιστευτο, αλλα παραμενει πολυ καλο αλμπουμ εν τελει.

Επειδη δεν εχω γραψει εδω, αγαπημενο αλμπουμ The Spectral Sorrows. Μαλλον, δεν ξερω, δλδ. Τα τρια που ανεφερε ο Signal παιζουν μπαλα σε κοντινα επιπεδα.

Τo riff του Darkday παντως μου χε σφηνωσει στον εγκεφαλο για καμποσο καιρο, οταν το πρωτακουσα.

Ενα εξαιρετικό album, με φοβερά ριφς ( πχ [U]Livin’ Hell[/U]), ωραία φωνητικά, μια ενδιαφέρουσα διασκευή ([U]Blood Of My Enemies[/U]), σολίδια, ατμόσφαιρες, ωραία πράγματα γενικά.
Και αυτό το [U]Sacrificed[/U] δεν είναι καν metal!

Από κει και πέρα, το [B]“Crimson”[/B] το χω ακούσει, αλλά δεν μπορώ να πω ότι το κατέχω με τα 40 λεπτά του…

ο The Spectral Sorrows ειναι ενας απο τους καλυτερους τους,οταν ακομα οι Edge Of Sanity δεν ηταν μονο ο Swano.Για την μουσικη πλευρα μας καλυψε απο πανω.Απλα να αναφερθει οτι το εξωφυλλο βγαζει ματια οτι ειναι του Dan Seagrave,οτι το μπασο λογω θητειας δεν το παιζει ο Anders Lindberg αλλα ο Dread(Andreas Axelsson).Και μιας και ανεφερα υποχρεωτικη θητεια,αξιζει να αναφερθει οτι ο τοτε ντραμμερ τους,Benny Larsson ευχαριστει τους Nightfall και τον τοτε μπασιστα των Rotting Christ,Mutilator.Μιλαμε για το 1993.Αψογα τραγουδια τα Lost, Jesus Cries και Sacrificed που ειναι επιτυχημενος φορος τιμης στους Fields Of The Nephilim(οσοι ακουνε goth rock ας το ακουσουν και να εκφερουν γνωμη) ενω η διασκευη των Manowar κρινεται αδεξια(πιστη αντιγραφη με ντεθ φωνητικα)αρα και ακυρη/μετρια.Εν τω μεταξυ εχω σπασει το κεφαλι μου να βρω απο πιο progressive rock γκρουπ ειναι κλεμμενο το σολο του Across the Fields of Forever.Βοηθηστε!!!:-k

July Morning - Uriah Heep

Σωστοτατος ο φιλος.Κολλησα ασχημα εχθες και δεν μου ερχοταν αλλα εχεις απολυτο δικιο.Uriah Heep.Πηγαινετε στο 3¨58 του τραγουδιου και τσεκαρετε το!!!