Edguy

εμένα μ’αρέσει ένα κομμάτι που λέγεται Superheroes… Aλλά γενικά δεν τους ξέρω

Το ‘’ Hellfire Club ‘’ ειναι απιστευτη ΔΙΣΚΑΡΑ !!! :slight_smile:

Νοέμβριος 1997:

Ξεφυλλίζω το περιοδικό Μ. Invader.
Οι σημαντικές κυκλοφορίες του μήνα ήταν το “Jugulator” των Judas Priest και το “ReLoad” των Metallica!
Πάμε στα πιο underground!
Υπήρχε ένα δισέλιδο που ασχολούνταν με heavy / power / epic κυκλοφορίες από άγνωστα κυρίως συγκροτήματα!

Το μάτι μου πέφτει πάνω σε μια μια κριτική για ένα group με πολύ παράξενο όνομα: Edguy!
Ποιοί είναι πάλι αυτοί; :-k

Ο συντάκτης έλεγε πολύ καλά λόγια, ανέφερε τις επηροές από Helloween και γενικότερα τευτονικό metal και αυτό ήταν αρκετό, ώστε να τρέξω στην τράπεζα να αγοράσω 30 μάρκα και να τα στείλω στο συγκρότημα για να μου στείλουν το ντεμπούτο τους, “Savage Poetry” (1995)!
Γιατί ήταν διαθέσιμο αποκλειστικά μέσω της μπάντας και δεν βρίσκονταν πουθενά αλλού!

Στο μεταξύ παραγγέλνω από δισκάδικο (αυτό υπήρχε!) το δεύτερο τους, το “Kingdom of Madness” (1997)!

Mετά από σχεδόν 1,5 μήνα και αφού δεν είχα καμία απάντηση, μου έρχεται επιτέλους ένα γράμμα που περιείχε ένα υπογεγραμμένο flyer, τα 30 μάρκα (περίπου 6.000 δραχμές) και το παρακάτω κείμενο γραμμένο από τον Jens Ludwig:

Το album δεν το είχαν ούτε οι ίδιοι… :frowning:
Sold out, πάει πια, δεν θα το βρώ ποτέ… :-s

Η παραγγελία με το δεύτερό τους ήρθε κανονικά, αλλά, δυστυχώς, ήταν κατώτερο των προσδοκιών μου!
Καλό, αλλά όχι και τίποτα συγκλονιστικό! :-k

Περνάει 1,5 χρόνος, βγαίνει η δισκάρα “Vain Glory Opera” (1998 ), αρχίζουν να γίνονται μεγάλοι, τους παίρνει χαμπάρι το Μ. Hammer, τους αποθεώνει και η συνέχεια είναι λιγο πολύ γνωστή!

Το [COLOR=“Indigo”]“Theater of Salvation” /COLOR που ακολούθησε είναι διαμάντι για το είδος και την επόμενη χρονιά B [/B]βγάζουν μια κυκλοφορία που στο εσώφυλλο ανέφερε:

“More or less surprisingly, people started to ask about the album. Offers of 500$ and more for the album scared us and after we got almost every evening requests for the “Savage Poetry”, we decided to give it a change and listening to the album one more time. We could not agree to release just the original version…”

:yahoo: Φαίνεται υπήρχαν αρκετοί που τους έπρηζαν για το album… :stuck_out_tongue:
H limited edition περιέχει την original ηχογράφηση, αλλά και τo δίσκο εκτελεσμένο εκ νέου!

Τότε μου φαινόταν πάρα πολύ καλός, σήμερα μου φαίνεται απλά συμπαθητικός!

Το 2001 συνεχίζουν την παράδοση και κυκλοφορούν άλλη μια δισκάρα, το “Mandrake” και την επόμενη χρονιά είχα την ευκαιρία να τους δω στο Wacken, όπου και τα έσπασαν! :metal:

Αλλαγή ύφους, αλλά η ποιοτική στάθμη παραμένει πολύ ψηλά με το “Hellfire Club” του 2004, όπου παρατηρήθηκε στροφή σε πιο hard rock ήχους, αλλά με τα μελωδικά power metal στοιχεία να κάνουν συχνά πυκνά την εμφάνισή τους!

Το περσινό “Rocket Ride” ήταν το πρώτο album που με απογοήτευσε… :frowning:
Απαιτώ πολύ πιο δυνατό δίσκο από αυτούς, γιατί έχουν αποδείξει την μεγάλη τους κλάση!

Ότι και να κάνουν πάντως αξίζει ένα :respect: πάνω από όλα στον Tobias Sammet!
Πολύ μεγάλο ταλέντο!

'Νταξ, εισαι πολυ scouter ρε γαμωτο! :bow:

Καλα, ο μειντεν ειναι μορφη, αυτο το ξερουμε…

Αλλα ρε καμμενε, εχεις ολοκληρο σημειωμα απο τους Edguy?:lol: :lol: :lol:

Χαχα! :lol: :lol:

Κρατάω τα πάντα, οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς, για το αρχείο… :roll:

π.χ. Από υπογραφή του Dave Murray σε τιμοκατάλογο ξενοδοχείου, μέχρι υπογραφή του Mike McGill (drummer στο πρώτο album των Iced Earth) σε βιβλίο σχολής κ.τ.λ. :stuck_out_tongue:

Ωραίος ο Μέιντεν! Και δε με λέτε, κάποιος που γενικά δεν έχει ασχοληθεί με το συγκρότημα τι να κατεβάσει να ακούσει ας πούμε για αρχή??

[ul]
[li]Για power metal, το “Vain Glory Opera” και το “Mandrake” νομίζω ενδείκνυνται… :-k
[/li]
Aν σου αρέσει αυτό το στυλ, πιο μετά μπορείς να προχωρήσεις και στο “Theater of Salvation”!

[li]Για πιο hard rock / αλήτικο ήχο, σίγουρα το “Ηellfire Club”! :smiley:
[/li][/ul]

ολο το Mandrake:bow2: :bow2:

Το Burning Down The Opera Live που εχει σχεδον ολα τα παλια καλα τραγουδια τους και το Hellfire Club θα ελεγα εγω.

Ξέρεις για ποιό λόγο δεν το ανέφερα;
Για τον ίδιο που δεν θα πρότεινα το “LiveShit” σε κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με Metallica! :wink:

Το “Burning Down The Opera - Live” έχει πολύ καλό tracklisting, αλλά όλα τα κομμάτια έχουν τον ίδιο ήχο, δηλαδή δεν μπορείς να καταλάβεις την πρόοδο της μπάντας, το πέρασμά τους από διάφορα ηχητικά μονοπάτια και τις διαφορετικές περιόδους που διένυσαν…

Στο συγκεκριμένο live (για μένα) τα κομμάτια του “Mandrake” ακούγονται ιδιαίτερα εντυπωσιακά, αλλά τα tracks που αφορούν παλιότερους δίσκους, ειδικά τους πρώτους, ακούγονται λίγο αταίριαστα με την παραγωγή του 2003 και χάνουν σε δύναμη και συναίσθημα! :roll:
Δεν έχουν το original feeling του δίσκου!

Αnyway, αυτά μπορεί να είναι λεπτομέρειες για κάποιους (όχι για μένα!), αλλά γενικώς προτείνω σχεδόν πάντα studio albums και όχι lives! :dunno:

Ναι εχεις δικιο οτι ειναι καλυτερο να ακουσει κανεις τα στουντιο αλμπουμς πρωτα,απλα επειδη ισως να βαριεται να ακουσει προσεκτικα 4-5 αλμπουμς ολοκληρα,ισως εδω να βοηθαει το λαιβ για να μαθει ολα τα καλα παλια τραγουδια.
Εγω παντως το λαιβ αλμπουμ ακουσα πρωτο και τους γουσταρα,και μετα πηρα το Hellfire Club και τους ειδα και λαιβ πριν 3 χρονια.

thnx παιδιά!! θα τα τσεκάρω αυτά που είπατε! :smiley: :smiley:

[SIZE=“2”]Νομίζω ότι από το Vain glory opera μέχρι το Mandrake ήταν αρκετά καλοί.[/SIZE]:!:

Είναι φλώροι αλλά μ’ αρέσουν!

Οι Edguy είναι μία από τις 10 αγαπημένες μου μπάντες. Θα έβαζα τα album τους μ’αυτή τη σειρά:

  1. Vain Glory Opera
  2. Hellfire Club
  3. Mandrake
  4. Rocket Ride
  5. Theater Of Salvation
  6. The Savage Poetry (Remastered)
  7. Kingdom Of Madness

Και κάτι άλλο, ακούστε (όσοι δεν έχετε ακούσει) το κομμάτι When A Heroe Cries απ’το Kingdom Of Madness και σκεφτείτε αν έχει βγει κάποιο ελληνικό κομμάτι πρόσφατα που η εισαγωγή του μοιάζει απίστευτα.

…Για να σας βοηθήσω… ακούστε το “Πιο Πολύ” του Χατζηγιάννη… αν δεν το έκλεψε, τότε είναι τρελλή σύμπτωση!!!

Σιγα μην ακουει ο Χατζηγιαννης Edguy ρε,το πιο πιθανο να μη τους ξερει καν:lol:

Η φωνη του τραγουδιστη τους μου θυμιζει λιγο dickinson η κανω λαθος?

Ε φερνει λιγο… Αν και ο Σαμμετ βαζει λιγο περισσοτερο γρετζο.

Εμενα γιατι μου θυμιζει περισσοτερo kai hansen?