Edguy

ένα απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα…
Ο Tobias είναι φοβερός…
Hellfire Club:respect:το πρώτο album που άκουσα…
Δυστυχώς δεν τους έχω δει Live ακόμα και το march metal day είναι ο λόγος που θα πάω…
τα υπόλοιπα albums είναι και αυτά φοβερά…αλλά η αγάπη είναι μόνο μια…

Αυτή η μπάντα μετράει πολύ. Ειδικά το Hellfire Club και Rocket Ride είναι γμάτοι δίσκοι…

Είμαι πολύ περίεργος να δω τις απαντήσεις σας…

Υπαρχει ιδιο τοπικ και εχει γινει η συζητηση και στο θεμα για τους Edguy.
Δες εκει.

ΤΟ ΝΕΟ ALBUM ΤΩΝ EDGUY

Ο υπερδραστήριος Tobias Sammet ξαναχτυπάει με τη νέα δουλειά των Edguy, η οποία θα τιτλοφορείται “Tinnitus Sanctus” και θα κυκλοφορήσει το Νοέμβριο του 2008 υπό την επίβλεψη του Sascha Paeth.

:wink: :slight_smile:

Απο τις αγαπημενες παουερ μπαντες :smiley: Κορυφη για μενα ολο το mandrake. Δεν εχω βρει ουτε ενα filler, μου αρεσουν ολα τα σονγκς απο αυτο το αλμπουμ επομενως :respect: Και η φωνη του Tobias στο ομοτιτλο του δισκου που λεω φερνει πολυ σε Dickinson, αλλα σε γενικοτερες γραμμες βαζει πιο πολυ γρετζο οπως ειπε και ο μεταλ_λοζ.

Το Vain Glory Opera είναι φοβερή δισκάρα και για μένα έχει την καλύτερη κιθαριστική δουλειά τους.Riffs,solos απλά γαμάτα.

Ηelfire Club τεραστια δισκαρα !!! :vibrate:
Ολα τα τραγουδια αυτου του δισκου ειναι ενα κιενα με πολυ ενεργεια και πορωση. :wink:

Ακολουθουν τα επισης εξαιρετικα Vain Glory Opera και Mandrake.

Hellfire club:respect:

Νταξ εγώ και οι νεκροθάφτες:p
Έχω αρχίσει να συμπάθω ακόμα πιο πολύ το Rocket Ride.Έχει τραγουδάρες μέσα.Μπορεί να διαφέρει πάρα πολύ από τις προηγούμενες δουλείες τους, αλλά δεν σταματά να είναι ένας ωραίος δίσκος που πάντα με ευχαριστεί που τον ακούω.Sacrifice,Wasted Time,The Asylum,Out Of Vogue,Catch Of The Century κομμάταρες!

Τώρα όσο για το τελευταίο Tinnitus Sanctus σαφώς πιο “σκληρό” album από το το Rocket Ride.Πραγματικά για μένα ακόμα καλύτερο με τραγουδάρες μέσα όπως τα The Pride Of Creation,Nine Lives,Wake Up Dreaming Black,Thorn Without A Rose Dead Or Rock,Speedhoven,DragonFly.

Ελπίζω φέτος να τους δω live και όχι όπως το 2008 στο φιάσκο με το όνομα MMD.


Now playing: Edguy - Rocket Ride
via FoxyTunes

Νο 1 = Ηellfire Club!

παντως και το kingdom of madness μετραει πολυ, αν και η παραγωγη του ειναι σαφως κατωτερη των τελευταιων δισκων.

MAMATI BANDA!

Ξέθαμα.
Συμφωνώ με τον κύριο από πάνω, τεράστια δισκάρα, σαφώς και η πιο heavy προσέγγιση τους. Το πρώτο album που άκουσα και το λάτρεψα. Τώρα αντικειμενικά δεν μπορώ να κρίνω, μου αρέσουν τα πάντα όλα, δεν υπάρχει τραγούδι που να το αλλάξω την ώρα που παίζει.

Κάπου ο Μάνος(?), είπε ότι δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα, αλλά για μένα τα 2 τελευταία, στα οποία έχουν ξεφύγει από το power για μένα, είναι τέλεια albums. O Tobias ξέρει να γράφει κομμάτια και πάρα πολύ καλά μάλιστα. Ότι και να κάνει, ξέρει και το κάνει τέλεια, οπότε τα λόγια είναι περιττά.


Now playing: Edguy - The Kingdom
via FoxyTunes

Μάλλον το Hellfire Club… ωστόσο 5 χρόνια μετά δε μπορώ να το ακούσω με τίποτα (με εξαίρεση ίσως το bonus ντουέτο με τον Mille) πόσο μάλλον τα υπόλοιπα.
Μόνο κάποια μεμονωμένα κομμάτια από εδώ κ εκεί.

ALBUM TITLE AND AND EUROPEAN DATES ANNOUNCED

The time has come: In September EDGUY, one of Germany?s biggest internationally acclaimed guitar driven bands in recent music history will set out on the road again in support of their forthcoming album ?AGE OF THE JOKER? (worldwide release in August 2011). What is going to be EDGUY?s 9th studio effort will also mark the band?s first ?real? album in almost three years; three years in which the band has toured Europe, Asia, Australia, North-, Central- and South America. And it?s been the activities in those years that had a determining influence on forthcoming tour plans: After last year?s chart-breaking collaboration between EDGUY vocalist Tobias Sammet and Klaus Meine of the SCORPIONS in ?AVANTASIA? and EDGUY?s successful arena tour as the SCORPIONS’ special guest, now it?s time for another ?family internal? constellation to kick ass:
?Kottak? (the band fronted by legendary SCORPIONS drummer James Kottak) will be supporting EDGUY during the European leg of the tour. More updates coming soon…

Metal Hammer, Rock It & Musix present:

EDGUY - AGE OF THE JOKER EUROPEAN TOUR 2011

Special Guest: Kottak (feat. James Kottak, Scorpions)

Sept 23 - SWE - Malmö, KB
Sept 24 - SWE - Gothenborg, Trädgarn
Sept 25 - SWE - Stockholm, Tyrol
Sept 27 - GER - Hamburg, Docks
Sept 28 - GER - Berlin, Columbia Club
Sept 30 - GER - Essen, Grugahalle
Oct 01 - GER - Fulda, Wartenberg Oval
Oct 02 - GER - Bamberg, Arena
Oct 04 - GER - Filderstadt, Filharmonie
Oct 06 - CZE - Prague, KD Vitavska
Oct 07 - GER - Langen, Stadthalle
Oct 10 - ITA - Milan, Alcatraz
Oct 11 - SUI - Pratteln, Z7
Oct 12 - FRA - Lyon, Transbordeur
Oct 14 - ESP - Madrid, Heineken
Oct 15 - ESP - Barcelona, Apollo
Oct 16 - ESP - Bilbao, Rock Star
Oct 18 - GER - Saarbrücken, Garage
Oct 19 - FRA - Paris, Bataclan
Oct 21 - GER - Memmingen, Kaminwerk
Oct 22 - GER - Straubing, Messehalle
Oct 23 - CZE - Zlin, Rock Cafe

Τέλεια. Μόλις έμαθα για το album( που ελπίζω να είναι στα επίπεδα ή και καλύτερο του προηγούμενου) αλλά ας ρίξω μερικές κατάρες. Φέρτε τους βρε τυροκεφτέδες της κακής δεκάρας, δλδ τι έχει η Ελλάδα? Δλδ πρέπει να πάμε έξω για να τους απολαύσουμε? Βλέπω οι ημερομηνίες είναι τον οκτώβριο, στρατό δεν θα είμαι, λεφτά θα έχω, οπότε μάλλον έτσι θα γίνει.

…αυτό:):!:

Theater of Salvation και μετά rocket ride!

Age of the Joker o τιτλος του νεου τους αλμπου που θα κυκλοφορησει στις 26/8.

http://edguy.net/eng/index.php

Δεν υπάρχει περίπτωση να έρθουνε κι εδώ; Γιατί στο τουρ δε μας βλέπω μέσα…!