Edward Norton

Με αφορμή ένα τραιλερ για την επερχομενη ταινια Χουλκ στο οποίο νομίζω ότι είδα να παίζει ο Edward Norton και που ελπίζω να μην είδα καλά γιατί θα πρόκειται για την πρώτη ταινία - πατάτα στην καριέρα του ίσως κορυφαίου ηθοποιου της γενιάς του, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το thread και ελπίζω να μην υπάρχει άλλο.
Για πείτε γνώμες, προτιμήσεις για έναν ηθοποιο που όι ταινίες που έχει εμφανιστεί έχουν σημαδέψει κατα τη γνώμη μου τα τελευταία χρόνια τον κινηματογράφο?

Πανεύκολα από τους κορυφαίους ηθοποιούς των τελευταίων 10 χρόνων. Οι ερμηνείες τους στα Fight Club, Primal Fear, American History X (ειδικά) είναι επικές! Με ξένισε λίγο η επιλογή του για τον Χαλκ αλλά περιμένω να είναι τουλάχιστον εξαιρετικός.

Πραγματικά φοβερός ηθοποιός :slight_smile: Εντάξει, η επιλογή να παίξει στο Χάλκ δε φαντάζει ως ευκαιρία για απογειωτική ερμηνεία, ειδικά μετά τους ρόλους στον οποίο τον έχουμε δει τον Norton αλλά επιφυλάσσομαι…

Παρόμοια σχόλια κάναμε και για τον Τζόνι Ντεπ και τους Πειρατές, αλλά όταν βγήκε η ταινία είδαμε ότι ο Ντεπ την απογείωσε… Κατά τα άλλα θα ήταν μια απλή, συμπαθητική, πατατούλα.

Βέβαια ο πράσινος Χάλκ ρε γαμώτο… :-k Τέλος πάντων, υπομονή και θα δούμε :stuck_out_tongue:

Fight Club και American History X κορυφές! Ηθοποιάρα σίγουρα! Γιατί δε βάζετε πολλ?

Θεός.ίσως οκαλυτερος της γενιάς του.Πιστύω οτι ο ηθποιος κάνει σε μεγάλο ποσοστο την ταινια και ΄συμφωνω με dexter οτι ο ρόλος αυτος μπορεί να είναι μια πολυ ευχάριστη ανατροπή (και απευχομαι μια μεγαλη πατάτα)

Ελπίζω σε αυτό που λες. Πάντως ισχύει δηλαδη. Νταξει δεν με χαλάει κιόλας, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι δεν έχει παίξει σε μούφα έργο, τουλάχιστον απο όσα έχω δει.
Ο τύπος έχει παίξει κορυφαίους ρόλους σε 2 απο τις κορυφαίες ταινιες των τελευταίων ετών, το American History X, Fight club αλλα προσωπικά εμένα μου άρεσε πάρα πολύ ο Μαγος Αιζενχαιμ και το Rounders. Βέβαια και σε απλά καλές ταινίες όπως το The Score το Italian Job και άλλα τέτοια, τις ανεβάζει κατηγορία…

Πάντως πιστεύω ότι το ντεμπούτο του στο Primal Fear του Γκρέγκορι Χόμπλιτ ήταν τρομερά εντυπωσιακό. Έκανε τον Ρίτσαρντ Γκιρ να μοιάζει με ερασιτέχνη ηθοποιό (βασικά δεν απέχει και πολύ από αυτόν τον όρο). Εκπληκτική ερμηνεία!

Ο καλύτερος ηθοποιός αυτής της γενιάς. Έχει χαρακτηριστεί ο νέος Ντε Νίρο και δεν θα διαφωνήσω. Αυτό που μου αρέσει με τον Νόρτον μου δίνει την εντύπωση πως διαλέγει προσεκτικά τις ταινίες που θα παίξει και δεν παίζει σε ότι μπαρούφα του προτείνουν. Κάτι σπάνιο αν σκέφτει κανείς πως δεν υπάρχει ηθοποιός του Χόλιγουντ που να μην έχουν παίξει σε μπούρδες. Όλοι, ακόμα και οι καλύτεροι, μία τουλάχιστον επιλογή που δεν αρμόζει στο όνομά τους την έχουν κάνει στην καριέρα τους. Ψάξτε το και θα το δείτε. Ο Νόρτον όμως όχι. Όλες οι ταινίες του είναι καλές. Η χειρότερη ταινία του είναι απλά αξιοπρεπής. Σε μπούρδα δεν έχει παίξει.

Κ εγω τον θεωρω τεραστια ταλενταρα,fight club,american history x,primal fear κ 25th hour,τα best του…αν με ξενερωνει κατι,σε αντιθεση με τους περισσοτερους εδω,ειναι πως τα τελευταια χρονια παιζει σε μετριες εως μ@#$κιες ταινιες κ αναλωνεται τζαμπα το ταλεντο του…ομως θελω να πιστευω πως θα δωσει κ αλλα κορυφαια διαμαντια στο μελλον…

Eξαιρετικός ηθοποιός, έχει παίξει σε ταινιάρες. Πέρα από τα γνωστά Fight Club και American History X επίσης πολύ καλό ήταν και το 25th Hour.

Κι ο Τζακ στην ηλικία του Νόρτον δεν είχε παίξει σε μπούρδα… Ούτε ο Ντε Νίρο ή ο Πατσίνο. Από τη στιγμή που γίνεσαι φίρμα αρχίζουν οι μούφες… Ας ελπίσουμε να μη συμβεί το ίδιο στο Νόρτον…

Έχει παίξει στη μουφίτσα Death to Smoochie του Ντάνι Ντε Βίτο. Κανείς δεν είναι τέλειος…:smiley:

Tα ειπες ολα πιστευω.Ο καλυτερος ειναι.

Δεν θα πω κάτι καινούργιο για τον καλύτερο ηθοποιό των τελευταίων ετών και γενικότερα όλων των εποχών.
Κατ’ εμέ η κορυφαία ερμηνεία του είναι στο American History X.
Και στις υπόλοιπες είναι απίθανος.
Δεν με ξένισε η επιλογή του για τον Hulk πάντως.
Ακόμη και εκεί θα αποδώσει όπως πάντα:) .

Με ξένισε ότι τα είχε με την Κούρτνευ Λαβ…#-o

Αργκ, αυτο το ρημαδι το fight club εχω φαει τρελα πρηξιματα απο ενα φιλο μου να το δω και ακομα. Καλυτερη του ταινια κατ’εμε το ιλουζιονιστ, ρησπεκτ αμετρητα.

Και ειναι και καλο κομματι. :naughty:

:stuck_out_tongue:

:oops:

Εντάξει, το Illusionist είναι καλή ταινία, παίζει πολύ καλά εκεί, αλλά η ταινιάρα είναι το American History X, το Fight Club και ένα με τον Ρίτσαρντ Γκιρ, αναφέρθηκε πιο πριν και όντως εκεί ο Νορτον κάνει τον Γκιρ να φαίνεται άχρηστος :stuck_out_tongue:

Αγαπημένη μου όμως: 25th Hour. Είναι κάποια σημεία που είναι απλά συγκλονιστικά. Δε λέω τίποτα για να μην κάνω σπόιλερ, δείτε την και πείτε!!! ΤΩΡΑ!

Το Fight Club, αν και έχει κάποια νοηματικά κενά, είναι πολύ ανατρεπτικό… Μια από τις κορυφαίες ταινίες των 90ς…

Τι διάβασα λέει, θα παίξει στο Χαλκ?? Μη μου πείτε πως θα είναι αυτός ο ίδιος ο Χαλκ? Δε μπορώ να τον φανταστώ!

Όπως και να χει, δεν έχω να διαφωνήσω σε κάτι με τους προλαλήσαντες. Οι ερμηνείες του στα Fight Club και American History X είναι μοναδικές, και οι συγκεκριμένες ταινίες είναι απο τις καλύτερες των 90’ς, απλά (αν και ειδικά το Fight Club είχε διχάσει κόσμο θυμάμαι…)

Νταξ ο άνθρωπός μας αφήνει λίγο την τέχνη για τα λεφτά…
Ποιος δεν το έχει κάνει?
Όσοι δεν το έχετε δει να το δείτε οπωσδήποτε :
People Vs Larry Flynt.
Δεν είναι στον πρωταγωνιστικό ρόλο αλλά έχει έναν μονόλογό του στο τέλος απολαυστικό.
Πάρα πολύ καλή ταινία.

βασικα μην μπερδευεστε με το πρωτο χαλκ. εκεινο ηταν μεγαλη πατατα ενω αυτο θα παει καλα σαν το iron man. κορυφαιος ηθοποιος της γενιας του και μακραν. κανουν μπαμ οι ερμηνειες του, εδικα αυτη στο american history-x ηταν απιστευτη.
Ειχε και γκομενα τη Σαλμα Χαγεκ… :smiley: