Ejekt Festival 13/07/10 : Faith No More, Bad Religion, Unkle and others

Γειά χαρά σε όλους έκανα register μόνο και μόνο για να απαντήσω και εγώ :stuck_out_tongue: .

Αν και πήρα ticket αποκλειστικά και μόνο για Bad Religion ,γνώριζα από τα 90’ς τα “γνωστά” των FNM.

Οι πρώτες 2 bandes είταν ψιλο αδίαφορες με την έννοια ότι κανείς δε είρθε για να δει αυτούς.

Bad Religion πιστεύω άφησαν όλους τους fans ικανοποιημένους.Και τι δεν έπαιξαν , όλα τα πασίγνωστα songs τους και 2-3 πιο καινούρια για τη νέότερη γενία.
Ο κόσμος γούσταρε άπειρα και φάνηκε από την αρχή.Βλέπωντάς το αυτό ,τα έδωσαν όλα και αυτοί.
Πανικός στην αρένα μπροστά σπρωξίματα ,crowd surfing αλλά όλα σε κόσμια επίπεδα χωρίς να κινδυνεύσουν άτομα.
Οσο αναφορά τον ήχο ,ούτε που μας πτόησε.Δεν είταν τραγικός απλά μπορούσε να είταν καλύτερος.
Και στο κάτω κάτω σε punk συναυλία πήγαμε.

Faith no more νομίζω είχε καλυτερο ήχο κάτι το οποίο το χρειάζονταν ,λογω του ύφους της μουσικής τους.Αν και δεν είμαι fan καλά πρέπει να έπαιξαν αλλα ξενερωσα απίστευτα για 2 λόγους
α)το κοινό είταν πολύ παθητικό ,σχεδόν αδιάφορο,ακόμα και κάτω στην αρενα.Καλά για αυτούς που καθονταν πάνω δε το συζητώ λές και έβλεπαν θέατρο.
β)Που δε έπαιξαν το diggin the grave.

UNKLE klein mein δε έκατσα καν

Θα διαφωνίσω σε αυτούς που υποστήριξαν ότι ο περισσότερος κόσμος πήγε για BR από οτι για FNM.Νομίζω ότι απλά το κοινό των BR είταν πολύ πιο παθιασμένο και έκανε απλώς πιο αισθητή την παρουσία του.Τώρα για το αν θα ξαναρθουν? Μακάρι
αλλά μονοι τους δυσκολο το βλέπω.Θα ήταν καλή φάση σε μικρότερο χώρο πιο private κατάσταση να έιμαστε μεταξύ μας

ΤΙ ΓΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΤΑΝ!!!

Περίμενα χειρότερο τον ήχο, το ομολογώ. Εκεί που καθόμαστε, κερκίδα, ψηλά και λίγο αριστερά, δεν είχαμε ιδιαίτερα προβλήματα.
Για BR δεν μπορώ να έχω άποψη, δεν τους έχω παρακολουθήσει, δεν είναι το στυλ μου. Ομολογώ ότι βαρέσανε καλά και ώρες ώρες γουστάριζα.
Για FNM ουδεμία έκπληξη. Ότι και να λέμε για τον Patton είναι και λίγο και σωστό. Ο τύπος είναι ψυχάκιας, σταρχίδας, απρόβλεπτος, παρανοϊκός και ένας από τους μεγαλύτερους περφόρμερ που έχω δει. Κατανοώ ότι κάποιοι δεν τον γουστάρουν. Εγώ τον γουστάρω. Και γέλασα απίστευτα με τα πιάτα. Για τη φωνή του, ένας φίλος το είπε με μία λέξη. Χαμαιλέοντας. Κάνει ότι θέλει… Και να πω ότι δεν είμαι φανμπόϋς FNM, αλλά τους ξαναβλέπω, άνετα…
Ο κόσμος ήταν πιο εκδηλωτικός στους BR, πιο κουρασμένος στους FNM, αλλά γενικά ήταν επιεικώς υποτονικός. Γεράσαμε παιδιά…

Bad Religion
14 χρόνια τους περίμενα, τότε το '96 θα ήταν το πρώτο μου λάιβ αν δεν στράβωνε κάτι τελευταία στιγμή (το ίδιο μου είπε και ο shadowking, cheerz man), επιτέλους εξιλέωση. Μπορεί να είχαν κακό ήχο στην αρχή, αλλά ντάξει, πανκ είσαι. Χαμός-χαμός-χαμός και προσωπικά λύγισα στο flat earth society. Από τα hits μου’λειψε μόνο το punk rock song. Όσο αφορά το σετλίστ, ο καθένας μπορεί να έχει το προσωπικό του bad religion best of οπότε κάπου ήθελα και κάνα anesthesia ξερω γω. Συνολικά τα γερόντια ήταν μάλλον οι καλύτεροι.

Faith No More
Πρώτη φορά που τους έβλεπα χωρίς τους κλασικούς “πωμαλακατικανειτοατομο” πίθηκους στοιβαγμένους γύρω μου, οπότε μπορούσα με την άνεσή μου να φχαριστηθώ όσο Patton, Gould και Bordin ήθελα. Εμένα μου φάνηκαν καλύτεροι από περσι, τώρα ήταν περισσότερο Faith No More παρά Mike Patton and his band, και ο Πάττον είναι ακόμα ο καλύτερος φρόντμαν στον πλανήτη. κούκου φορ κάκα γάμησε σύμπαντα με τις νόιζ παραμορφώσεις, αλλά κάπου ομολογουμένως το σετ έκανε μια-δυο κοιλιές. Ενκόρ καλή φάση με τον πάτον να σπάει πιάτα, το’χε κάνει και στο Αν το 2004, αλλά θυμίστε μου ποιό κομμάτι έπαιζαν εκείνη την ώρα…
Συνολικά πάντως ήταν γαμώ.
Τζηρζ στον worst enemy που γνώρισα.

Unkle
Τα 2 τελευταία τους είναι μνημεία αδιαφορίας αλλά τα 3 πρώτα είναι έπη. Ξεκίνησαν με 2 νέα κομμάτια και παραλίγο να μας πάρει ο ύπνος. Ένα πέρασμα μερικών δευτερολέπτων από το burn my shadow με έπεισε να κάτσω. Το σετ είχε σκαμπανεβάσματα από απόλυτη νύστα στα νέα κομμάτια (εκτός από ένα κάπου στη μέση) σε συγκλονιστικές στιγμές όπως το keys to the kingdom ή οι οργανικές (σχεδόν industrial) εκτελέσεις των eye for an eye και in a state (εδώ ήθελε λίγη μπασαδούρα ακόμα). Δε με χάλασε που στα μισά κομμάτια τα lead vocals ήταν προηχογραφημένα αλλά δεν ξέρω τι θα έλεγα αν είχα πληρώσει μόνο για αυτούς.

Αυτό το συναίσθημα να βγαίνεις μόλις τελειώνουν οι bad religion από το πιτ σαν βρεγμένη γάτα δεν περιγράφεται :slight_smile: Μπορώ να πω επίσης ότι τα πράγματα ήταν αρκετά καλά μέσα στο πιτ και τέρμα πορωτικά, απόσο ξέρω δεν χτύπησε κανείς όπως γίνεται συνηθως…

Η αλήθεια ήταν ότι κι εμένα μου έλειψε αλλά το καταλαβα ότι έλειπε μετά το τέλος της εμφανιση΄ς τους γιατί με ικανοποιήσαν και με το παραπάνω. Επλίζουμε σε επόμενη φορά, όμω; :wink: (Και μάλιστα σε δική τους συναυλία, που λόγω διάρκειας κομματιών προλαβαίνουν να παίξουν αρκετά μέσα σε ένα δίωρο :roll:)

Αυτή τη χλέπα την είδα να περνάει ακριβώς από πάνω μου, εκτός αν ήταν πολλοί που έφτυναν μέσα στο πιτ [-X

ΜΠαι δε γουέη, μήπως βρήκε κανείς μια ζώνη ή ένα σκισμένο παπούτσι? Ακόμα τα κλαίνε οι φίλες μου :lol:

κοκκινο αλλ σταρ?

Οσο πιο συνοπτικα γιατι ταξιδευομεν σε λιγο:

BR ΓΑΜΗΣΑΝ τα παντα ολα.Ηχος 2η-3η σειρα κεντρο που ημουν ηταν καλουλης.Μεχρι ενα σημειο ο Greg ακουγοταν αρκετα χαμηλα,το ψιλοφτιαξαν καπου στη πορεια.Τις κιθαρες τις ακουγα κομπλε.Generator,Suffer,LA is Burning τα highlights για μενα(στο τριτο με κανε point ο Greg και αισθανθηκα 7χρονο).Συγκινηση και νιωθω τυχερος που τους ειδα…

Περι σετλιστ και τα λοιπα εχω να πω το ιδιο πραμα

Anesthesia γαμω τη Καλιφορνια μου γαμω!:frowning: +για συναισθηματικους λογους Better Off Dead οπως ειχα πει αλλα αυτο δε το παιζαν γενικα οποτε δε το περιμενα κιολας.Aλλα χαλαλι,κανενα πραγματικο παραπονο…


FnM
δεν ειμαι ο καταλληλος να κρινω αλλα 2 points:1)Δε περιμενα ΤΟΣΟ καλη φωνη,δεν ειχα πολυκαταλαβει τι εστι Patton σε αυτο το θεμα,περιμενα απλα εναν γαματο showman απο αυτα που ακουγα κι εκανα λαθος 2)Παροτι δεν ακουω,δε βαρεθηκα ουτε μια στιγμη στο set,μονο καλο μπορει να ειναι αυτο…

Λεποοον!

Bad Religion: Της πουτάνας απλά. Τα ισοπέδωσαν όλα. Ο ήχος μπορεί να ήταν μάπα ( ειδικά στην αρχή τους δεν πιστευα ότι ένας ήχος μπορεί να’ ναι τόσο κακός), αλλά όταν τους έχεις μπροστά σου γαμώτο, όταν ακούς τους ύμνους δε μπορείς παρα να τα ξεχάσεις όλα… Πραγμάτικα σε αυτό το λαιβ, είδα, χόρεψα αγκάλιασα, άτομα που βλέπω στις punk συναυλίες τα τελευταία 6-7 χρόνια και δεν τους είχα μιλήσει ποτέ σχεδόν. Και αυτό μπορούσε να γίνει μόονο στους bad religion.
Setlist, όχι και το καλύτερο για μένα, μιας κι έλλειπαν κομμάτια όπως: you, punk rock song κλπ, τα όποια όμως εχω καταφερει να δω λαιβ, ευτυχως. Αυτό όμως που δεν είχα ξαναδει και με καυλωσε τίγκα ήταν η απιστευτη εκτέλεση του generator!!

Faith No More: Χωρις να είμαι και ο μεγαλύτερος φαν, ήταν σίγουρα καλύτερα από πέρσι. Τα λέγαμε και με bleeding. Τι παραπονιέστε μωρε??? Οι τύποι έκαναν μέχρι και 2 encore, σε αντίθεση με πέρσυ που εξαφανιστηκαν, ενω προστεθηκαν και κάποια κομματια (βλ. king for a day, pristina κλπ). Ηχος πολύ καλύτερος και γενικά καλός αν ήσουν μπροστα…

Unkle: Δεν είχα ιδέα…Εμεινα γιατί ήθελα να εξαντλήσω τελείως τα 50 ευρώ που έσκασα και γιατί ήθελε μια φίλη, αλλά αποζημιώθηκα. Γουσταρα τίγκα ένω σε πολλά σημεία επιασα τον εαυτό μου να χορεύει… Τα visual γαμαγανε, ενω το drummeroni τους ήταν all the money

Χαρηκα ππολύ που γνώρισα Bleeding, Martian!!!

Unkle αν και ηθελα να δω γαμωτο, εφυγα μετα τα πρωτα 2 κομματια γιατι θα τραβαγε πολυ το προγραμμα. Τι ωρα τελειωσαν?

1:40. :sleep:

Σοφη αποφαση να φυγω, δηλαδη :p. Ελπιζω να ερθουν μονοι τους καποια στιγμη και οχι σε φεστιβαλ για να τους δω πιο ανετα…

Λιγοο παραπάνω από μια ώρα νομίζω. Καλά κόσμος μηδέν στους unkle ε

εδιτ: αρκετα παραπανω :stuck_out_tongue:

Πόσο κόσμο λέτε να είχε γενικά?

Ναι ένα που πετάχτηκε μετά βρήκαμε τον πάτο και κάποια κομματάκια :lol:

5000 λογικα ειχε…

Πάντως απο τα δύο μεγάλα ονόματα της ημέρας περίμενα τι θα δω. Απο τους Unkle δεν περίμενα, δεν είχα ιδέα περί τίνος πρόκειται, και με κέρδισαν. Θα ασχοληθώ περισσότερο μαζί τους.

Δεν τρελάθηκα καθ’όλη τη διάρκεια του λάιβ τους, υπήρχαν στιγμές που πραγματικά έπιασα τον εαυτό μου να νυστάζει (ήταν και η κούραση τέτοια), αλλά ρε γμτ, εκεί κάπου στα μισά, που έχωσαν κάτι γαμιστερά χορευτικο-ηλεκτρο-μεταλο-industrial-δε-ξερω-και-γω-τι, πω ρε, εκεί ήταν όλη η φάση. Αν το πήγαιναν έτσι καθ’ όλο το λάιβ, δε θα μπορούσα να κινήσω τα πόδια μου στον γυρισμό απο τους χορούς.

κλαιω που δεν μπορεσα χθες να δω faith no more!!

Ξενέρωσα πάντως που φαγώθηκε ο πατέρας μου να μου πάρει εισιτήριο, τρία άτομα με το δικό μου μπήκαμε και το πλήρωσα όλο μόνος :stuck_out_tongue:
O Patton ο καθυστερημένος δε μπορούσε να προσέχει λίγο με τα πιάτα; Ένα-δυο τα ριξε στη σκηνή και δεν ήταν επικίνδυνο αλλά στα υπόλοιπα ερχόντουσαν πάνω μας από μικρά κομματάκια που μπορεί να σου γαμήσουν το μάτι μέχρι μεγάλα που σε χτυπάνε στο λαιμό. Και δε θέλω να ακούω μαϊμουδιές από φανμποϋδες ότι έτσι πρέπει να είναι ο πάττον και παπαριές, είπαμε πώρωση με τον τύπο αλλά άμα έβγαινε κανα μάτι να βλεπα τι θα λέγατε μετά. Μ’ αρέσει που δε σου δίνουν το νερό με καπάκι για λόγους ασφαλείας.
Πραγματικά εκπλήσσομαι που τόσοι γουστάρανε bad religion. Οι τύποι είναι άθλιοι :stuck_out_tongue: Εκτός του ότι μουσικά είναι γτπ (ένα τραγούδι να παίζανε είχες ακούσει όλα τα υπόλοιπα) είναι και σαν μογγόλια. Δεν βρήκα ένα πράγμα πάνω τους να μου αρέσει. Ακόμα και το fred perry μπλουζάκι του τραγουδιστή με ξενέρωνε :stuck_out_tongue:

Άλλο δε σ’αρέσουν (εντελώς αποδεκτό) και άλλο είναι άθλιοι και γτπ… πραγματικά έλεος. Ψάξε και θα βρεις πολλές μπάντες σαν τους BR…

:eek: