Electric Wizard - Black Masses

Μοναδικό μελανό σημείο, νομίζω είναι η παραγωγή. Δεν ξέρω αν φταίει η κόπια, αλλά η παραγωγή μου ακούγεται λίγο θολή. Σαν να το ακούω να παίζει από κασσέτα.

Πέρα από αυτά, ο δίσκος είναι τελειότητα.

Όλα τα κομμάτια είναι ένα κι ένα.
Προς το παρόν, αγαπημένο κομμάτι είναι το Nightchild, αφού με το που σκάει το ριφ στην αρχή, με στέλνει κατευθείαν στο διάολο.

Εντυπωσιακό είναι το Satyr IX, που είναι το μοναδικό κομμάτι του δίσκου (άντε μαζί με το Crypt Of Drugula, αλλά αυτό είναι άλλη περίπτωση), που κλιμακώνεται διαρκώς, με αποτέλεσμα, από τα μισά και μετά να φτάνει σε μια, άνευ προηγουμένου, επική κορύφωση. Μιλάμε οδηγεί σε τρελή νιρβάνα το κομμάτι.

Αλλά, τι να λέμε τώρα, όλος ο δίσκος σπέρνει… Έχω ξεμείνει και από λόγια… Αλλά και αυτά τα γαμημένα είναι περιττά μερικές φορές. Οπότε, απλά, πατάω ριπίτ…

Εντίτ: Τώρα είδα τα προηγούμενα ποστ. Δεν νομιζω ότι ήταν έτσι η παραγωγή στα προηγούμενα άλμπουμ τους. Πρώτη φορά την ακούω “κάπως”…

θα την ειχαν πιει και τα μηχανηματα μαλλον

Χαχα! Αυτό με 2-3 συνειρμικές σκέψεις, όχι απλά μου κάνει, αλλά και τα γυρνάει όλα τούμπα…:lol:

χαχα:lol::lol:

:lol::lol::lol:
θεός!

το λιωνω ασταματητα απο χθες, δεν μπορω να σταματησω λεμε: πρωι μεσημερι βραδυ στο σπιτι στο δρομο, ακομα και στον [B]καμπινε[/B] \m/

θα αρχισω να αποθεωνω οταν αρχισετε να αποθεωνετε και σεις οι γνωστοι αγνωστοι, αλλα μιλαμε πρεπει να ΑΠΟΘΕΩΣΕΤΕ οχι αστεια.
οσο για την παραγωγη, ειναι τελεια, ιδανικη, αψογη και τα λοιπα, δεν ξερω τι λετε εσεις…οπως ειπε και ο θεουλης ο savealekos τα μηχανηματα ειχαν πιει γιατι [B]επρεπε [/B]να πιουν ωστε να ακουγονται τα ασματα οπως ακουγονται (φουλ 70ιλα, ψυχεδελεια, μαγισσες, occultism και τελετες στο μικρο σπιτι στο λειβαδι με τα [COLOR=“SeaGreen”]φυτα[/COLOR])…εγω προσωπικα τη λατρεψα την παραγωγη, πολυ διαφορετικη απο το witchcult, χανει ισως σε χεβινεςς κερδιζει παρα πολυ σε ατμοσφαιρα.

αν και ακομα δεν εχω καταλαβει τι ρολο βαραει το crypt of drugula

νταμπλ ποστ, αλλα δεν ξερω τι γινεται δεν μπορω να σταματησω να το ακουω, τι στο διαολο σαν να μου κανανε μαγια
το παραγγελνω τωρα

το ξαναχωνω και γω τωρα γιατι πολυ ωρα εμεινα νηφαλιος…αρρωστημενα τελειος δισκος!

Την παραγωγη δεν την προσεξα μεχρι που αναφερθηκε…και δεν νομιζω πως παιζει προμπλεμ, ειναι τοσο γαμημενα τελεια και αυτη οσο πρεπει…αρχιζω να στριβω απο τωρα για το live

\m/

ενα πμ και σε μας που δεν γνωριζουμε πως να βρουμε την πηγη ρε παιδια…πλιζζζζζζζ!

Ωχ! Το είχα ξεχάσει το νέο Wizard! Για πάμε για ακρόαση…

βασικά αυτό.η παραγωγή απλώνεται περισσότερο στο χώρο, και δεν είναι ο heavy ογκόλιθος του “witchcult today”.έχει όμως μια μαστούρικη occult 70’s αύρα, και στα αυτιά μου ακούγεται ακριβώς όπως πρέπει.
γενικά ο δίσκος είναι τρομερά εθιστικός.σπάνια κολλάω τόσο πολύ με ένα δίσκο, ώστε να μην έχω όρεξη να ακούσω τίποτε άλλο.

ΥΓ: αυτή τη στιγμή έχω σχεδόν ξεχάσει το νέο cough.γι’αυτό έλεγα πως θα προτιμούσα να συνεχίσουν στο λσσασμένο sludge τους.ναι μεν το “ritual abuse” είναι ένας πάρα πολύ καλός doom δίσκος, αλλά τους μάστορες δεν τους κοντράρει κανείς…

ναι. και?

Συνεχίζω να λιώνω το δίσκο πρωί βράδι. Όλα τα κομμάτια είναι ένα κι ένα αλλά νομίζω Nightchild και Satyr IX είναι κυρίως αυτά που στέκονται επάξια πλάι σε Funeralopolis, Return Trip και λοιπά εξωδιαστασιακά έπη ανείπωτου κοσμικού τρόμου. Να δω αν θα βγάλουν ποτέ κάτι απλά καλό οι πούστηδες.

Πλιτς!

Συνειδητοποιησα οτι οποτε βγαινω απο το σπιτι το mp3 μου παιζει μονο το Black Masses.Ειναι σκετο κολλημα το αλμπουμ!Μολις ξαναβαλω λεφτα στην καρτα δεν υπαρχει περιπτωση να μην το αγορασω…Τωρα οταν ακους αυτο το αλμπουμ πως μπορεις να προσεχεις την παραγωγη!

Η παραγωγη ταιριαζει γαντι και οπως ειπε και ο haliseco για να αναδειξει την ψυχεδελικη ατμοσφαιρα του δισκου…
Μετα απο πολλες ακροασεις μπορω να πω οτι ολα ειναι κομματαρες αλλα στο Turn Off Your Mind δακρυζω ρε πουστη μου
ΔΙΣΚΑΡΑ…
Και με τα φωνητικα του Jus Oborn ανατριχιαζω…

τι και?
απλά λέω την άποψή μου για την electricwizard-ική στροφή των cough, και για το πόσο γκαντέμδες είναι που λίγες μέρες μετά την κυκλοφορία του δίσκου τους έσκασε αυτό το [COLOR=“Green”]οικολογικό[/COLOR] αριστούργημα.

οκ, κράτα μας ενήμερους για τις συγκλονιστικές ανακατατάξεις στα doom τοπ-τεν αυτού του σαββατοκύριακου.

βρε χορορ πραγματικα σεβομαι την αποψη σου,το θεμα ειναι οτι εαν ελεγες εξ αρχης οτι δεν γουσταρω την καινουργια κυκλοφορια των cough μιας και θα το ηθελα να ακουγοταν πιο sludge και καραγουσταρω το Black Masses τοτε θα σε καταλαβενα μιας με αυτα που γραφεις προσωπικα δεν σε επιασα.Τωρα εαν ειναι γκαντεμηδες οι cough πραγματικα δε το γνωριζω αυτο που γνωριζω ειναι οτι εβγαλαν μια απο τις κορυφαιες Doom κυκλοφοριες του 2010 και οι Electric Wizard την κορυφαια κυκλοφορια μεχρι τωρα αρα και τα 2 θα ειναι στη λιστα μου(προσωπικη αποψη παντα)
και παντα φιλικα

το ότι θα έβλεπα φωτογραφία του τσαουσόπουλου στο thread για το νέο δίσκο των electric wizard, η αλήθεια είναι πως δεν το περίμενα. :stuck_out_tongue:

[SPOILER]πάντως με ενοχλεί να μην παίρνουν τις απόψεις μου στα σοβαρά.νομίζω πως έκανα απλά μια διαπίστωση, και την τοποθέτησα και σε υστερόγραφο.νομίζω πως έχω σταματήσει εδώ και πολύν καιρό την ακατάσχετη λιστολογία…[/SPOILER]

[SPOILER]μα την άποψή μου για το νέο cough την έχω γράψει και στο thread τους.και δε λέω πως δεν είναι καλό.το αντίθετο.απλά είχα πει πως σε σχέση με το “sigillum luciferi” μου έκατσε…κάπως.
και βασικά δε βρίσκω γενικά το λόγο να απολογούμαι για μια άποψή μου.δηλαδή κάθε φορά που γράφω κάτι πρέπει να γράφω στην αρχή “κατ’εμέ” ή κάτι παρόμοιο?δεν είναι προφανές πως λέω την άποψή μου, και πως δεν ισχυρίζομαι ότι κατέχω τη μια και μοναδική αναπόδραστη αλήθεια?[/SPOILER]

Οκ, επειδή θίχτικες, πάμε να σου πω στα σοβαρά γιατί λές μπουρδίτσες.

Κάνεις μια βαρύγδουπη διαπίστωση συγκρίνοντας δύο σημαντικούς δίσκους του χώρου που έχουν κυκλοφορήσει εδώ και 8 μέρες ο ένας, 4 μέρες ο άλλος? ε wtf δηλαδή.
Ε τι να πώ, είχα την εντύπωση πως η μουσική μας είναι διαχρονική, μάλλον κάνω λάθος, εξού και ο τσαουσό λίγο πιο πάνω.

Τι πάει να πει “βγήκαν την ίδια βδομάδα”? Πλάκα κάνουμε? Τι σε εμποδίζει δηλαδή να ακούσεις το Cough (μια από τις πιο γαμάτες doom-ιές που βγήκαν φέτος) την άλλη βδομάδα? ή την παράλλη? ή τον άλλο μήνα? ή σε ενάμιση χρόνο? Σού’βαλλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό? Αυτό το επιχείρημα στέκει μόνο στην περίπτωση που σκοπεύεις να [U]αγοράσεις [/U]ένα μόνο από τα δύο άλμπουμς και λες ναι, το EW είναι ανώτερο, θα τα σπρώξω εκεί.
Άμα κάτσω να ψάξω, θα βρω τουλάχιστον είκοσι ζευγάρια κλασικών δίσκων που κυκλοφόρησαν ίδια εποχή αλλά είναι εντελώς βαρετό και ηλίθιο. Η μουσική είναι διαχρονική και μετριέται σε δεκαετίες, όχι σε βδομάδες. Γενικότερα, δώσε λίγο περισσότερο χρόνο στη μουσική που αγαπάς, χαμένος δε θα βγεις.

Αυτό, βασικά το’χα μυριστεί πως πάλι για χόρορ φλέημ το πας, αλλά ας ακούσει κανείς και το Cough κι αυτό δισκάρα είναι. :blues: