Elysion - silent scr3am

Στις 18 δεκεμβριου κυκλοφορισε το 1ο τους cd με τιτλο silent scr3am. Αν και καινουρια μπαντα μπορω να πω πως το cd τους το βρηκα πολυ ενδιαφερον. Οι ιδιοι δηλωνουν οτι η μουσικη που παιζουν ειναι ατμοσφαιρικη με στοιχεια μεταλ συνδιασμενα με ποπ/ροκ στοιχεια καθως επισης αλτερνατιβ και γκοθικ. Εγω με απλα λογια θα ελεγα γκοθικ ροκ.

ενα δειγμα για οσους ενδιαφερονται ειναι η σελιδα τους στο myspace:

http://www.myspace.com/elysionmyspace

εντιτ: ξεχασα να πω το πιο σημαντικο. τα παιδια ειναι ελληνες! :slight_smile:

αρκετά καλό αλμπουμ

επισης θα ανοιξουν και τη συναυλια των draconian στην αθηνα.

Ζωντανά που τους είδα ήταν πολύ καλόι, τον δισκο δεν τον άκουσα αλλα μου κάνει εντυπωση που τους βαζουν μαζι με τους Draconian για live

Τις τελευταίες ημέρες το ακούω συνέχεια…νομίζω ότι είναι αρκετά αξιόλογη δουλειά καθώς στο live Draconian που τους είδα πρώτη φορά είχαν όλο το πακέτο…φωνή,σκηνική παρουσία,τραγούδια. H έκπληξη είναι αυτό που διάβασα χθές, ότι έχουν υπογράψει στην Massacre 8O …την γνωστή Massacre…
(ότι πρέπει για να μιζεριάσουν οι Ελληνάρες, ξέρετε,χεχε)

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ το cd τους??? Κέντρο δεν βρήκα τίποτα!

φαντάζομαι ότι δεν έχεις ακούσει ποτέ γκόθικ ροκ…

αυτή τι μαλακία να λέμε ότι έχει γυναικεία φωνητικά gothic δεν την καταλαβαίνω. με έχουν πρήξει να ακούσω το άλπμουμ αλλά επειδή δεν το έχω δει και γω κάπου το κατέβασα. είναι πραγματικά πολύ καλή δουλειά και θα το πάρω σίγουρα. anyway για μένα οι ελυσιον είναι ατμοσφαιρικό metal με απλά λόγια.

γκοθικ ροκ/μεταλ ακουω κυριως τοσα χρονια… ελεος.
Απλα και αυτοι το εχουν δηλωσει οτι ειναι γκοθικ και γι αυτο το ειπα…

ισως αυτο να ειναι πιο σωστο.

Δεν τους πάω για προσωπικούς λόγους και δεν τους εκτιμώ καθόλου σαν άτομα οπότε δεν θα ασχοληθώ καν να ακούσω τα τραγούδια τους.

και επειδή το έχουν δηλώσει τί σημαίνει αυτό; άντε βάφουμε και λίγο το φρύδι, έχουμε και μια γκόμενα μαυροντυμένη, και είμαστε γκόθικ. φιγούρα περιτύλιγμα - περιεχόμενο κενό… και λες ότι ακούς και χρόνια :-k:-k μήπως εννοείς τπτ μπάντες όπως nightwish και within temptation??? #-o

Λοιπόν, για να μην πολυλογώ, γκοθικ ροκ είναι κάτι σαν αυτό

και γκοθικ μεταλ είναι κάτι σαν αυτό

οφφ τοπικ τέλος.

+1000 στον απο πανω συνονοματο

τις ακουω και αυτες αλλα εφοσον εσυ ξερεις τα παντα θα συμφωνησεις οτι αυτες απλα εχουν μερικα στοιχεια γκοθικ και δεν ειναι γκοθικ απο μονες τους…

απο κει και περα ξαναλεω οτι ακουω γκοθικ αρκετα και ξερω κι εγω καποια πραγματα. οχι βεβαια περισσοτερα απο σενα…

συμφωνω, ας μιλησουμε για το cd των elysion απο δω και περα. :slight_smile:

Μα το κενο δεν επιστρεφεται, κατραστρεφεται

βασικα αυτο το στυλακι δεν μπορει να περιγραφτει με 1- 2 λεξεις

ο παναγιωτης πολυ σωστα εδωσε παραδειγματα

για το ποια μουσικη ειναι το gothic rock και το gothic metal

οι elysion κινουνται στα μονοπατια των evanescence, lacuna coil κλπ κλπ

και απο τι ειδα και οι ιδιοι λενε οτι εχουν στοιχεια απο ατμοσφερικο/γκοθικ μεταλ αλλα και απο ποπ/ροκ

οπωτε ενα σκετο γκοθικ ροκ δεν στεκει

δεν ειναι ανακγη να τους βάζετε ταμπέλα ντε και καλά…Παραείναι χαρούμενοι για evanescence, με τους δε lacuna coil δε θα έλεγα οτι έχουνε κοινα στη νοοτροπια των συνθεσεων ή στον ηχο.Πολύ καλή δουλειά στο δίσκο τους ΑΛΛΑ να σημειωθεί ότι όλο το περιεχόμενο του δίσκου αποτελείται από συνθέσεις (σε ποσοστό 75% για κάθε κομμάτι)της προηγούμενης τραγουδίστριάς τους Maxi Nil οποία πλέον τραγουδά στους Visions Of Atlantis.

Το άκουσα και εγω αυτές τις μέρες. Καλό άλμπουμ όχι κάτι καινουργιο στο χωρο (δεν εννοω αποκλειστικα τον ελληνικό χωρο). Εχει μερικά χιτάκια (dreamer, walk away). Με καλή προωθηση μπορουν να κάνουν επιτυχία. Το πόσο θα διαρκεσει αυτη αν ερθει εξαρταται απο τους ίδιους.

το πήρα την πέμπτη απ το metal era 16 γιούρα

πολύ καλός δίσκος,όσοι αρέσκονται σε αυτό το είδος να τον πάρουν άμεσα!

δεν θα μπορουσες να το θεσεις καλυτερα!
εγω αναμενω αποκλειστικα δικο τους βημα ως τοτε επιφυλασσομαι αν και ι χριστιαννα δεν μου αρεσει σαν φωνη και απο τοτε που ηταν στους bare infnity