Eminem

twra teleytea pire sto mad to mati mou ena karagiozh mesa me zougla me gomenes pou ton antigrafei…

Οι στιχοι και η μουσικη του sing for the moment(dream on) μαμανε.Μεχρι και το σολο στο τελος μπορω να πω οτι μου αρεσει πιο πολυ απο των aerosmith

ΙΕΡΟΣΥΛΕ!!!
:evil: ουουουου666ουουου

Όσο για τη “ζούγκλα” ironboy θα έλεγα ότι πολύ θα ήθελα να υπήρχαν πολλές τέτοιες ζούγκλες με τόσο τροπικά δέντρα :wink:
Ψευδός όμως ο rapper ε? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Γιατί μόνο στο mad βρίσκεις τέτοιους?όπου κ αν γυρίσει το μάτι σου…

Ε γίνετε ραππερ χωρίς 2μετρες καλλονές δίπλα του να χορεύουν πολύ “σεμνά” με τα μπικινάκια τους :?: :?: :?:

Ο Eminem πάντως τα χώνει τα παίρνει $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ και κάνει τη ζωούλα του μαζί με τη κορούλα του… (Είμαι και ποιήτρια τρομάρα μου :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: )

πριν αρχίσω να ακούω ροκ είχα φάει ένα κολληματάκι με τον τυπάκο… το χιπ-χοπ είναι καλό αν και τα τεράστια κοσμήματα και τα μπικίνιοκόριτσα με χαλάνε!! αυτόσ δεν είναι έτσι -τουλάχιστον όχι όπωσ οι άλλοι- μιλάει για πολιτική τα χώνει κανονικά έχει πολύ συμπαθητική φωνή δημιουργικούς στίχους και κυρίως τρομερή δυναμη… δεν τρελαίνομαι για το είδος… αλλά κάποιοι αξίζουν!! -μου την σπανε τρομερά αυτοί που κάνουνε πως ξερνάνε μολις ακούσουνε κάτι που δεν είναι 100%ροκ!!-

Yperkoryfaios.

Σ’αγαπαω ολο και περισσοτερο εσενα.

-μου την σπανε τρομερά αυτοί που κάνουνε πως ξερνάνε μολις ακούσουνε κάτι που δεν είναι 100%ροκ!!-

Κι εμενα, αφανταστα…
Ελενη εσενα σε συμπαθω λογω avatar.

Μπορώ να συμφωνήσω κι εγώ μαζί σας…;

Δεν είμαι καθόλου κομπλεξικός, δεν έχω πρόβλημα να ακούσω κάτι εκτός rock, αλλά ο εν λόγω κακιτέχνης και το όλο vibe που χει δημιουργηθεί γύρω από το ονομά του, είναι απαράδεκτο. Βασικά το hip hop και καλά προσωπικά το θεωρώ κουλτούρα και όχι μουσική γι’αυτό και προσπερνάω και δεν μπορρώ να ακούσω πάνω από 1 δευτερόλεπτο.όχι τώρα, πάντα. Κάτι 50 cent και άλλοι τραγικοί του είδους μου γυρίζουν τ’άντερα. Δεν μιλάω για τον υπεργελοίο snoop dog ή κάπως έτσι, που είχε το θράσος να διασκευάσει και metallica.

Χαχα για γελια το ατομο…Τελειως “κανω-πως-βαριεμαι-να-ραπαρω-για-να-μην-δειξω-οτι-ΔΕΝ-ξερω-να-ραπαρω” κατασταση. Αισχος.

Το rap ξεκίνησε από τους μαύρους, σαν ?επανάσταση? στην όλη φάση που ζούσαν [δεν χρειάζεται τώρα να γράψω ποια ήταν αυτή].
Όμως, όταν το rap έγινε μόδα και όλοι αυτοί βγάλανε λεφτά, φυσικό ήταν να τους βγει όλο το κομπλεξ που είχαν?
Δεν τρελαίνομαι για την μουσική, αυτή, ειδικά όπως έχει γίνει τώρα?
Τραγουδάω και έχω 5 γκόμενες με μπικινάκια και τους χτυπάω τον κλ.
Αλλά ήταν λογικό να συμβεί και αυτό?
Ο eminem είναι ο μόνος [έστω από αυτά που βλέπω] που δεν έχει αυτό το κόλλημα και αυτό συμβαίνει γιατί είναι λευκός [όχι,δεν είμαι ρατσίστρια, για αποφυγή οποιουδήποτε τέτοιου σχόλιου].
Απλά είναι καλός σε αυτό που κάνει? μέχρι εκεί.

vasika akousa an k den kserw kata poso alitheuh oti ta ‘paratise’
twra fimes h oxi den kserw … :?

O prwtos diskos tou 50cent htan arketa kalos. O fetinos de leei polla.

Ναι πλεον θα ασχολειται μονο με την παραγωγη, απο οτι ακουσα.

Prwton, Respect ston Snoop Dogg. Exei ephreasei oso ligoi ayto pou legetai Rap.

Deyteron, giati na einai kako dyingfreedom pou phge na diaskeyasei Metallica? Htan (to ligotero) para poly endiaferon kai magkia tou pou to prospa8hse (Asxetws an to apotelesma den ton dikaiwse).

Prwton, Respect ston Snoop Dogg. Exei ephreasei oso ligoi ayto pou legetai Rap.

Deyteron, giati na einai kako dyingfreedom pou phge na diaskeyasei Metallica? Htan (to ligotero) para poly endiaferon kai magkia tou pou to prospa8hse (Asxetws an to apotelesma den ton dikaiwse).[/quote]

1ον - Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. Δεν είναι flame.

2ον - Ε, όχι και respect στον τσοντόβιο ρε παιδιά. Δηλαδή τι έχει επηρεάσει στον χώρο του; Λες και είναι μουσική (που λέει ο λόγος) που επιδέχεται επιρροές. Το ίδιο πράμα είναι είτε ακούσεις τον eminem είτε ακούσεις τον dmx. Ένα 0 από μουσικής απόψεως. Όσον αφορά την διασκευή στους metallica, όσοι είχανε δεί το mtv icon ξέρουν τι εννοώ. Μιλάμε για την απόλυτη παρακμή. Yo, aha Sad but true και κάνα δυό καμμένοι δίπλα του να χοροπηδάνε σαν μαλάκες. Loopaρισμένο κομμάτι με έναν ατάλαντο να τραγουδάει.
Τέσπα, απλά είναι το μοναδικό είδος που δεν μπορώ να ακούσω γιατί πολύ απλά προσωπικά δεν μου προσφέρει τίποτα. Ούτε καν το γέλιο πλέον. Άσε που έγινε μόδα και δεν παλεύεται.

Olous osous exoun akousei to debouto tou to 1993 (gia thn yperdiskara to Doggystyle milaw fysika). Apo th stigmh pou kykloforhse mexri shmera ametrhtoi einai aytoi pou tio Kataantegrapsan (mazi me to Chronic tou Dr.Dre).

8a sou pw kati pou exw pei kai ston telisvas polles fores. Akous ena allo eidos mousikhs ektos tou rok kai den sou aresei. ok. Mhn to vrizeis. Kindyneyeis na ekte8eis an kapoia stigmh katalaveis peri tinos prokeitai (leme twra).

K 8a 3anapw kai kati akoma: Ola (ma OLA) ta eidh mousikhs einai wraia. Apla yparxoun oi kaloi kai oi kakoi ekproswpoi.

Rap και hip hop βγάζουν μια μιζέρια. Loops, scratches και samples apo άλλους, σαν κολάζ ένα πράμα, μουσικά. Φώνες που απλά δεν γίνοντε ενοχλητικές. Πολλοί “εκφραστές” του κινήματος αυτού είναι
α) Ναρκέμποροι, Tpac/Biggie κτλ.
β) Bling Bling mofos, με φαρδιά παντελόνια/Mercedes/κολλούδες.
γ) Μαύροι ρατσιστές, βλ. Laureen Hill - που έβριζε τους λευκούς, επειδή είναι λευκοί ?
δ) υπάρχουν και μερικοί cool.
ε) εμμετικοί Puff Daddy !

Εμένα προσωπικα μ αρέσουν οι πρωτοπόροι. Africa Bambaata, Public Enemy, Run Dmc, κλπ κλπ, καθώς επίσης και Vanilla Ice και ο θεός MCHammer-os! αυτοί τουλάχιστο προσπαθούσαν να τραγουδίσουν κιόλας. Καμιά φορά τα καταφερναν κιολα!

O Phlegminem καλός είναι αλλά μετά το My name is και το άλλο που sampla-ρε DIDO δεν λέει πολλά. Εξάλλου το Thank you , μ αρέσει πιο πολύ σκέτο και όχι σαν Sam.

Το ελληνικό HH, ok είναι! τουλάχιστο δεν εχουν τόσα φαρδιά παντελόνια ή μερτσέντες !

Αλλή μια παρατηρησούλα. Ο Εμινεμ είναι Trendy - όχι τόσο πλέον - αλλά είναι.
Ο οπαδός του, πιθανότα θα απαξιώσει το Rock, ως θόρυβο, σατανάδες κτλ κτλ κτλ…
Έχω συναντήσει μόνο 3 trendyδες στη ζωή μου ως τώρα, που ξέραν απο μουσική. O ένας ήταν και μουσικός και το κάνε για “γκόμενα”, ο άλλος DJ, o τρίτος δεν έχω ιδέα.
Ψόφος σε αυτούς που τ ακούνε “όλα” EKTOΣ απο ροκ/metal. Δεν το λέω επιδή μ αρέσει εμένα, αλλά επειδή με δική τους θέληση - χάνουν την ευκαιρία να γνωρίσουν κάποια “όμορφα” και διαφορετικά, ως προς τα βασικά ακούσματα τους κομμάτια !