Eminem

Χαχαχαχα. Αυτό κατάλαβες εσύ;
Όσο για το δεύτερο, ουδέν σχόλιον. Απλά 0.
no offence

Και γυρναμε πριν μερικες μερες

Ουδεν Σχολιον …

Ma8e na diavazeis file dyingfreedom. Eipa “ENA allo eidos mousikhs ektos tou rok”. Oxi OLA ta ypoloipa.

Yo τότε, a ! ha.

Θα συμφωνήσω με Arcade (επιτέλους, καιρός ήτανε :wink: ), ο Snoop έχει τη δική του ιστορία στο χώρο και δε πρέπει να την ακυρώνουμε.(Tupac forever!!!)

Για να είμαι on-topic, ο Eminem (όσο απαράδεκτο και αν τον βρίσκω σε μερικά που λέει) πιστεύω ότι έχει το χάρισμα του να ξέρει τι θα έχει απήχηση στο κοινό. Δεν ήταν ο μεγαλύτερος ράπερ στην ιστορία, αλλά ο πιο πετυχημένος (σίγουρα βοήθησε ότι ήταν λευκός, δε ζούμε στην ιδανική κοινωνία ακόμα) και αυτό κάτι δείχνει. Συνδύασε πολύ πετυχημένα το όλο hip-hop style με pop ήχους και πρέπει να του καταλογισθεί.

Υπάρχει ένα ωραίο άρθρο της ελευθεροτυπίας για το σύγχονο ραπ (βασικά εγώ εντυπωσάστηκα που έλεγε ότι το ραπ υπάρχει από τη δεκαετία του 60 και δε το ξερά). Το Link για όσους ενδιαφέρονται είναι:
http://www.enet.gr/online/online_text?c=113&id=23254248&dt=04/12/2005

Προτείνω και τη ταινία “Slam” που έχει πολύ ωραίο ραπ (το slam είναι κάτι παρόμοιο).
Γενικά,το ραπ είναι άλλο μουσικό είδος (και όχι 100% μουσικό), ή σε συγκινεί ή όχι. Μη το συγκρίνεται με τη ροκ (ή με όρους της), δεν έχει νόημα…

Καλά αυτό το χει και ο Φοίβος.

Πράγματι, και η Μαντόνα επίσης. Δεν είναι λίγο ξέρεις…
Εννοείται θα προτιμούσα να ήταν πιο δημιουργικοί και να εκμεταλλεύονταν αλλιώς το ταλέντο τους, αλλά και αυτό που κάνουν δεν είναι μικρή υπόθεση. Συγκροτήματα που ήταν εξαιρετικά δημιουργικά, διαλύθηκαν γιατί όσο και αν το προσπάθησαν δεν έκαναν ποτέ κάποια εμπορική επιτυχία. Εγώ τουλάχιστον, όπως και ο περισότερος κόσμος, όσο και να προσπαθούσα να φτιάχνω επιτυχίες δε θα τα κατάφερνα τόσο καλά όσο αυτοί…

(μου είναι αδιάφορη η μουσική και των τριών, δεν είμαι κανένας fan του Φοίβου, αλλά σέβομαι το τι έχουν πετύχει στη καριέρα τους)

Πήρα το curtains call δώρο σε μια πορωμένη φίλη μου και είπα να το ακούσω λίγο…μετά απο 3 ώρες που είχα κολλήσει εντελώς :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: επέβαλα στον εαυτό μου το διπλό μπεστ των μπλακ σαμπαθ!! και τωρα ειμαι καλα!!! κοιτα τι μπορεί να παθει ο άνθρωποσ στα καλά καθούμενα!!

panagia mou!! 8O :o
makria apo mas! :lol:

Το διπλό Best of που δεν έχει παρα 2 κομμάτια απο Dio και κανένα απο τους υπόλοιπους.
Κάποιος πρέπει να βραβεύσει αυτόν που έκανε την επιλογή των κομματιών!

Ούτε αυτός αξίζει να τον κριτικάρεις έτσι. Προφανώς δεν έχεις ακούσει και πολύ eminem.Αλλιώς δεν εξηγείται να μιλάς έτσι.Δε λέω πως κόβω φλέβα αλλά΄κάνει κάτι που εσύ δεν θα μπορούσες να κάνεις ποτέ…

Τι κάνει δηλαδή ? Του λεεί ο Dre τι να κάνει και κάνει ενα σχετικά αργό Rapping ?
Οι MC’s του κάνουν τη “μουσική/sampling”. Μεγάλη δουλεία. Κι εσύ δεν μπορείς να κάνεις οτι κάνει ο Halford. Ειναι επιχείρημα αυτό? Σ’ αρέσει ο Eminem. Cool. Αλλά μην λές αρλούμπες επειδή δεν αρέσει σε άλλους.
Και για να εξηγηθώ. Μπορώ να rap αν θέλω. Μπορώ επίσης να παίξω κιθάρα.
Αμφιβάλλω οτι ο ΕΜΙΝΕΜ ξέρει απο μουσική. Και όταν ακούω μουσική, θέλω να ακούω
κάτι μουσικό, κάτι original, κάτι που με συγκινεί. Όχι ένα αχταρμά απο samples άλλων.
Ο ΕΜΙΝΕΜ και ο κάθε ΡΑΠΠΕΡ τύπου 50 cent κτλ κτλ. πουλάει attitude, thugίλίκι και νταβατζιλίκι. Ε δεν θέλω να αγοράσω. Δεν γεννήθηκα in da ghetto. Ούτε είμαι P.I.M.P.
Ούτε θέλω να ακούω κάποιον να κλαίγεται για τις κακές επιλογές ή τις ατυχίες που τον βρήκαν. Μπορεί να το κανει αν θέλει, αλλά ας το κάνει μεταφορικά. Αν μ αρέσει κάτι απο μαύρη μουσική, αυτό είναι Blues, reggae, φανκ. Αντε στο τσακιρ κέφι και black metal. :smiley: [/i]

[quote="karja_kurunen"Δεν γεννήθηκα in da ghetto. Ούτε είμαι P.I.M.P.
Ούτε θέλω να ακούω κάποιον να κλαίγεται για τις κακές επιλογές ή τις ατυχίες που τον βρήκαν. Μπορεί να το κανει αν θέλει, αλλά ας το κάνει μεταφορικά. Αν μ αρέσει κάτι απο μαύρη μουσική, αυτό είναι Blues, reggae, φανκ. Αντε στο τσακιρ κέφι και black metal. :smiley: [/i][/quote]
Αρχικά θα ήθελα να σου πω ότι δεν το πα σε εσένα.Σχολίασα τον hetfield89…Όσο για τον αν θα ακούς eminem ή όχι είναι δική σου επιλογή.Αλλά για να ξέρεις τόσα πολλά έχεις ασχοληθεί και ξέρεις. :idea: Επίσης νομίζω ότι υπάρχουν και metal τραγούδια τα οποία μιλάνε για κακές επιλογές και για χειρότερα…

Sodom him till death. Eleor & 3 lol.

kai afots ala kai oloi osoi asxoloude me aftou tou idous tin mousiki ine gia toun poutso///// apla— opios thelei mporei na diafonisei

Πολυ απολυτο αυτο που λες. Κοψε κατιτις.

edaksi exei poles ipervoles–exw akousei arketa kala komatakia- ala den pavoun na ine malakies re ta perisotera-- elaxista ine kala-

prosopika,an kai akouo edo kai 10 xronia kai afti tin mousiki,alla kyrios rnb,tha ithela na po,pos an kai den m aresei idiaitera o eminem,par ola afta einai arketa eksypnes oi paragoges tou gi afto kai exei arketi simasia.
idiaiteri mou sympatheia,an s endiaferei i gnomi mou pano s afto to eidos,einai o snoop dogg.gia mena einai makran kalyteros rapper ap opoiondipote allon.o defteros kalyteros gia mena einai o method man!an thes katevase kapoia komatia,an den to xeis kanei idi!

1ον - Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι. Δεν είναι flame.

2ον - Ε, όχι και respect στον τσοντόβιο ρε παιδιά. Δηλαδή τι έχει επηρεάσει στον χώρο του; Λες και είναι μουσική (που λέει ο λόγος) που επιδέχεται επιρροές. Το ίδιο πράμα είναι είτε ακούσεις τον eminem είτε ακούσεις τον dmx. Ένα 0 από μουσικής απόψεως. Όσον αφορά την διασκευή στους metallica, όσοι είχανε δεί το mtv icon ξέρουν τι εννοώ. Μιλάμε για την απόλυτη παρακμή. Yo, aha Sad but true και κάνα δυό καμμένοι δίπλα του να χοροπηδάνε σαν μαλάκες. Loopaρισμένο κομμάτι με έναν ατάλαντο να τραγουδάει.
Τέσπα, απλά είναι το μοναδικό είδος που δεν μπορώ να ακούσω γιατί πολύ απλά προσωπικά δεν μου προσφέρει τίποτα. Ούτε καν το γέλιο πλέον. Άσε που έγινε μόδα και δεν παλεύεται.[/quote] Respect ston Dyingfreedom plz! lol!

Respect σε όποιον ξέρει να κάνει quote plz!
:lol: