Empyrium

Ενας συνδιασμος folk & doom metal απο Γερμανια.Μελωδιες απο ακουστικη κιθαρα, ηλεκτρικη, βιολι, τσελο και φλαουτο, και σε συνδιασμο με τα οπερατικα(ή και τσιριχτα σε καποια σημεια) φωνητικα, μας δινουν ενα αποτελεσμα μελαγχολικο(ή καλυτερα καταθλιπτικο:p), ταξιδιαρικο και γενικα οτι πρεπει για να βγεις μονος σε ενα δασος και να κατσεις καπου μονος κοβοντας τις φλεβες σου.

Δισκογραφια απο την αγαπητη wiki

A Wintersunset

Songs of Moors and Misty Fields

Where at Night the Wood Grouse Plays

Weiland

Οι δισκοι Where at Night the Wood Grouse Plays και Weiland ειναι ακουστικοι, και μαλιστα το εξωφυλλο του Where at Night ειναι απο τον Theodor Kittelsen, απο τον οποιον ειχαν παρει front cover και οι Burzum

οχι ασχημοι αλλα ulver-wannabes και αυτοι…:stuck_out_tongue: Τα 2 & 3 παντως ωραιοι δισκοι…τα αλλα δεν τα εχω ακουσει

Συμππληρώνουν την δική μου τριάδα: Anathema - Saturnus - Empyrium.
Τους έμαθα από την Νεφέλη κοντά στα χριστούγεννα και έχουν γίνει από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα.
Πολύ καλοί δίσκοι, και κρίμα που το σταμάτησαν:(


Now playing: Dropkick Murphys - Noble
via FoxyTunes

Όχι ρε γαμώτο…δεν το πήρα χαμπάρι!:frowning:
Εντάξει τι να πω…δε χρειαζόταν καν η εισαγωγή!όπως είχε αναφέρει και ο tolkki αν θυμάμαι καλά σε ένα thread “δεν υπάρχει μέτριος δίσκος των Empyrium”!Άκουσα πρώτα το A Wintersunset και κόλλησα τελείως!Το Songs of Moors and misty fields είναι το δεύτερο αγαπημένο μου, αν και ουσιαστικά ό,τι έχουν βγάλει μου αρέσει.
Συμφωνώ με τον κλώνο για την τριάδα που παρέθεσε!:stuck_out_tongue:
Επίσης πολλοί καλοί είναι και οι Vision Bleak και οι Νoekk που είναι από παλιά μέλη των Εmpyrium (αν και παίζουν διαφορετικό είδος)!

τους εμαθα πριν λιγο καιρο απο τον Mackintosh και μου αρεσουν πολυυυ :slight_smile: :wink: :stuck_out_tongue:

Πήγα σπίτι Χαλκίδα και ξέχασα να βγάλω φωτογραφία του limited box set να σας κάνω μόστρα.

Θ-Ε-Ο-Ι!!!

…Der Wie Ein Blitz Von Himmel Fiel… demo (1995)
A Wintersunset… (1996)
Songs of Moors and Misty Fields (1997)
Where at Night the Wood Grouse Plays (1999)
Die Schwäne Im Schilf single (2000)
Drei Auszüge aus Weiland e.p (2002)
Weiland (2002)
A Retrospective best of (2006)
A Retrospective… Boxed set (2006)

Ωραία φωτογραφία!
Την έκλεψα!:smiley:

Όντως την έκλεψα λίγο αργότερα…8)


Now playing: Opeth - The Grand Conjuration
via FoxyTunes

Μπανταρα απλα…

Εμένα δεν μου αρκεί μια απλή φώτο. Θα κλέψω τους ίδιους τους Empyrium 8)

Σημερα τους ακουσα για πρωτη φορα…Σε λιγο τελειωνει το A Wintersunset και μετα θα ακολουθησει το Songs Of Moors And Misty Fields…Απλα τρομερο συγκροτημα που βγαζει συναισθημα και μια πρωτογνωρη (για μενα τουλαχιστον) μελαγχολια…Οι στιχοι και η μελωδια δημιουργουν πολλες εικονες στο μυαλο και με ταξιδευουν…:slight_smile:

Που να ακούσεις+το Songs of…

Μπάντα για γκόμενες και για ανθρώπους που ξεκινάνε το μέταλ.

Ότι πρέπει για εσένα δλδ!

:lol::lol:Κάτι τέτοιο θα έλεγα και εγώ
.Ήμαρτον ρε παιδιά, αν δεν σας αρέσει μια μπάντα,οκ το δέχομαι, αλλά αφήστε εμάς να γουστάρουμε.


Now playing: Saturnus - Pretend
via FoxyTunes

Από τις αγαπημένες μου μπάντες κ αυτοί…με ταξιδεύουν σε άλλα μέρη :slight_smile:
θυμάμαι που είχα αγοράσει το Where At Night The Wood Grouse Plays χωρίς να έχω ακούσει καθόλου τη μπάντα κ απλά κόλλησα…υπέροχο album όπως κ τα υπόλοιπα…μακάρι να μην είχαν διαλυθεί :(…

Αχαχαχα! Α στο καλό δεν είχα δει ότι υπάρχει τέτοιο τοπικ. Νταξει να πω τώρα οτι είναι απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα? Φαίνεται και απο το nick μου άλλωστε! Εξαιρετικοί οι Empyrium με καταπληκτικά album στο ενεργητικό τους! Respect στο Where At Night The Wood Grouse Plays!