Enforcer, Strikelight, Released Anger κ.α.Metal Union Festival Αγρίνιο - 01/09/2013

στο πάρκο του Αγρινίου θα γίνει στο κηποθέατρο

περισσότερες πληροφορίες εδω

https://www.facebook.com/events/1391095027771555/

Ναι το γραφει και μεσα στη σελιδα, απλα θελω να μαθω ποσο κοντα ειναι στο κεντρο του Αγρινιου, αν ειναι τελικα κλειστος η ανοικτος χωρος (βρισκω και για τα δυο!) εχει μεσα καφετεριες κτλ.
Δεν μπορω να βρω πολλες πληροφοριες μεσω του google γιαυτο ισως καποιος κατοικος/γνωστης της περιοχης να γνωριζει περισσοτερα.

το πάρκο είναι 5 λεπτα με τα πόδια από την κεντρική πλατεία του Αγρινίου

μεσα μια καφετερεια έχει αλλά για γερόντια κιετσι. ο χώρος είναι ανοικτός

θα έχει μπύρες και σουβλάκια σε πολύ φιλικές/αλκοολικές :stuck_out_tongue: τιμές (ντενεκέδια σε βαρέλι με πάγους

ξερει καποιος αν εχουν μεινει θεσεις στο πουλμαν;

Πολύ λίγες. Μίλα με Greg σύντομα. Πάνω από 4-5 δεν πρέπει να είναι.

Κυριακη μεσσημερι θα ειμαι εκει.ειμαι Ναυπακτο τωρα.και μαλλον θα κατσω εκει το βραδυ σε καποιο ξενοδοχειο.και θα φυγω Δευτερα πρωι.ο χωρος του live ειναι κοντα στην πλατεια Δημοκρατιας.

αν παρεις την πλατεια προς τα πανω(παπαστρατου)φτανεις παρκο

Εβγαλε ο eatmetalgreg τα ονοματα απο αυτους που δηλωσαν συμμετοχη για την συναυλιακη εκδρομη στο Αγρινιο. Ειναι περιπου 45 ατομα. Αν υποθεσουμε οτι θα ερθουνε ολοι, και οτι το λεωφορειο θα ειναι για πενηντα ατομα, τοτε υπαρχουν περιπου πεντε θεσεις ακομα. Οσο θελετε να ερθετε, καντε τις κινησεις σας συντομα.
Παραλληλα, ολοι οσοι δειξαν ενδιαφερων, στειλτε μηνυμα στο ηλεκτρονικο ταχυδρομειο του Greg η σε μηνυμα στο facebook.
[COLOR=#333333][FONT=lucida grande]info@eatmetalrecords.com[/FONT][/COLOR]

EΦΤΑΣΕ Η ΜΕΡΑ!ΚΑΤΑΝΑ ΟΛΑ!!!

ο Απολυτος χαμος!respect σε οσους ειμασταν μπροστα!Ατελειωτο παρτυ!ευχαριστουμε τον κοσμο απο τις υπολοιπες περιοχες κ την πουλμαναρα απο Αθηνα ειδικα

Πόσο παίζει να [B][SIZE=“5”]ΓΑΜΗΣΕ[/SIZE][/B]…ΠΟΣΟ…

Αναλυτικά αύριο.

Και επειδή ως άντρας πρέπει να τονε κρατάω το λόγο μου, πάμε.

Κατ’ αρχήν αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά απο το Metal Union που έκαναν μία άψογη διοργάνωση, ειδικά αν συνυπολογίσουμε την απειρία τους σε τέτοια θέματα (είδαμε και οι “έμπειροι διοργανωτές” τι κάνουν θα μου πεις και θα ‘χεις και δίκιο) και το γεγονός ότι το φεστιβάλ έγινε σε μία επαρχιακή πόλη. Στα δυνατά συν ήταν και τα πολύ καλά μηχανήματα που είδα όση ώρα βοηθούσα μερικούς φίλους από τις μπάντες ως “roadie” στο στήσιμο και στο κουβάλημα, και οι πίτσες που μας δίνανε με το ζόρι :smiley: Υπάρχουν και μάρτυρες που με βλέπουν να εξαφανίζομαι με ένα κουτί πίτσας πίσω απ’ τα ηχεία και να ξαναβγαίνω κρατώντας το αγκαλιά και σχεδόν άδειο. :stuck_out_tongue: Τέλος, σύμφωνα με το ρολόι μου, τηρήθηκε επακριβώς και το πρόγραμμα και δεν είχαμε γκρίνια και καθυστερήσεις.

Πάμε τώρα στις μπάντες.

Project 4: Παίξανε διασκευή Savatage (“Power Of The Night”). Έχουν όλα τα μείον ενός νεανικού άπειρου συγκροτήματος (στην ηλικία μου πρέπει να ήταν τα παιδιά) αλλά με δουλειά και επιμονή θα κάνουν θόρυβο θέλω να πιστεύω. Τα δικά τους κομμάτια πάντως δεν ήταν και πολύ του γούστου μου μιλώντας από άποψη μουσικού ύφους και όχι από άποψη απόδοσης.

Slide It In: Μεγάλες προσδοκίες από το όνομα και τελικά μην πω τι πήραμε. Με όοολο το σεβασμό και την καλή διάθεση στις κοπελίτσες, απλά “δεν”. Ειδικά σε θέμα φωνής πάσχουν πολύ, και ενώ έχουν αυτό που λέμε “looks that kill” (η ντράμερ τουλάχιστον :p), είναι πολύ μέλι και από τηγανίτα τίποτα. Ας δουλέψουνε κι άλλο και τα ξαναλέμε.

[SPOILER]Α, και να αλλάξουν όνομα, έχουν τόση σχέση με Whitesnake όση ένα παγκάκι στην πλατεία Συντάγματος με την παραδοσιακή βολιβιανή κουζίνα. Και μην πει κανείς ότι θα την έπεφτε σε όλες τους ο Coverdale, ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ :p[/SPOILER]

Bandemonic: Από τις μπάντες που δεν είχα ξαναδεί, σίγουρα η καλύτερη. Αν και πολύ εξτρίμ για τα γούστα μου, τα παιδιά έχουν πολύ ταλέντο και ωραία παρουσία στη σκηνή. Έχουν όλα τα εχέγγυα για να πάνε μπροστά αν το παλέψουνε. Και είχαν και μια διασκευή Judas Priest στο set τους. Μεγάλη υπόθεση να κερδίσουν έναν γραφικό τρουμεταλλά σαν κι εμένα. Θα τους έχω από κοντά από 'δω και στο εξής

Whispers Circle: Γενικά δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με μπάντες που στηρίζονται σε βαριές κιθάρες, ατμοσφαιρικά πλήκτρα και στο δίπολο γυναικεία οπερετικά φωνητικά-ανδρικά growls οπότε δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη. Ήρθαν χωρίς την πληκτρού τους όπως μας ενημέρωσε η κοπελίτσα απ’ το μικρόφωνο, και μάλλον είναι καλή μπάντα για το είδος τους.

Released (fuckin’) Anger: Η αγαπημένη μου ελληνική thrash μπάντα και το απέδειξαν και στη δεύτερη φορά που τους βλέπω (η πρώτη ήταν πάλι ως support στους Enforcer). Τρομερή απόδοση (πάλι με ατύχημα στην κιθάρα), ο Ντίνος στη φωνή είναι κτήνος, ακόμα πονάει η αγκωνιά που έφαγα στο μάτι στο pit, ΔΙΑΣΚΕΥΑΡΑ σε Dark Angel και γενικά στηρίζουμε μωρέ, όσο πάει. Στο μπάσο έκτακτη συμμετοχή λόγω απ’ ό,τι κατάλαβα εξεταστικής του κανονικού μπασίστα, ο Σάββας Μπετίνης από Acid Death.

STRIKELIGHT: Όταν λέω πως είναι η καλύτερη ελληνική heavy metal μπάντα το πιστεύω. Πιο παλία ίσως να ήταν η φιλία με τα παιδιά, αλλά μετά και απ’ το χτεσινό λάιβ, ότι το απέδειξαν (για πολλοστή φορά) ακόμα και στον πιο δύσπιστο φελλό. Τρομερός ήχος, τρομερό παίξιμο (2-3 λαθάκια εδώ κι εκεί είναι το αλατοπίπερο σ’ αυτή τη μουσική), τρομερή όρεξη, τρομερό δέσιμο επί σκηνής, η πιο τσαχπίνα φωνή της Ελλάδας (γεια σου Γιώργο) και ένας Stargazer να έχει βγει εκτός ορίων και να χοροπηδάει δεξιά αριστερά, να βουτάει μικρόφωνα και να τραγουδάει κλπ κλπ. Άπειρο respect στα παιδιά και για τη διασκευάρα στο “Heavy Metal Angels (In Metal And Leather)” των Heavy Load, με τον κιθαρίστα να πηδάει κάτω απ’ τη σκηνή και να παίζει μέσα στον κόσμο!!!

Σημείωση: Τις μεγάλες μπάντες λέει τις κάνουν τα μεγάλα κομμάτια. Και οι Strikelight έχουν αρκετά από δαύτα. Πιστεύω όμως ότι λέει πολλά και το γεγονός ότι οι ίδιοι οι Enforcer αντί να είναι στο καμαρίνι και να αράζουν, είχαν στηθεί στην άκρη της σκηνής και έβλεπαν τη μπάντα με ένα χαμόγελο ως τα αυτιά.

ENFORCER: Άλλοι τιτανομέγιστοι αυτοί. Χωρίς μεγάλες διαφορές από το setlist του Φεβρουαρίου (με τον ίδιο αριθμό κομματιών και πάλι έμεινα χωρίς “Running In Menace” :() αλλά με τόση ΚΑΥΛΑ και τρομερή απόδοση πώς διάολο να τους κρατήσεις κακία. Χωρίς πολλά λόγια (κλασικά), χωρίς ανούσια “Greece you’re the best”, ανέβηκαν, μας έριξαν στη μάπα καυτό μέταλλο και έφυγαν. Αυτό το Rickenbacker μπάσο, όσο πιο πολύ το ακούω, τόσο πιο πολύ με πορώνει. ΗΧΑΡΑ. Η φάση είναι πως πίσω απ’ τη σκηνή είναι πολύ χαλαροί και low profile τύποι, και τρώνε πολύ. Respect στον Tobias (μπάσο) που καθόμασταν στο πεζοδρόμιο μετά τη συναυλία και κέρναγε μπύρες (ε αφού είχε πάρει 4 εξάδες ο θέουλας) και εμείς προσπαθούσαμε να του μάθουμε ελληνικά. :smiley:

Πάντα τέτοια να 'χουμε. Τίγκα!!!

και γω τα ιδια με τον Πανο.πραγματικα ολα ηταν φοβερα.απο τις μπαντες και την διοργανωση γενικα.ακουσα και into the night.και τρελαθηκα λεμε.Δεν το ειχαν παιξει στο kyttaro .περισσοτερα απο αυριο που γυρναω Αθηνα.

Ωραιος ο πανος με το ριβιου, μας πορωσε και μας ξενερωσε ταυτοχρονα…:-s
Οσο σκεφτομαι οτι για μια βδομαδα θα μπορουσα να ειμαι κι εγω…
Δεν πειραζει την επομενη φορα:drunk:

ο τομπιας ειναι γιγαντας

Μεγάλη αλήθεια αυτό. Και σαν μουσικός και σαν χαρακτήρας.

Μακάρι να μπορούσα να συμμεριστώ τον ενθουσιασμό σας.

Όχι πως δεν πέρασα καλά, αλλά η δικιά μου οπτική γωνία είναι πολύ μακριά από αυτή που παρουσιάζετε.

Στο μόνο που δεν έχω να πω τίποτα είναι στο τρέξιμο και στο μεράκι των παιδιών της Λέσχης, που το γνωρίζω πριν το live και από πρώτο χέρι καθότι έχουμε “αδελφικές” σχέσεις κάποιοι εξ’ ημών…

Από εκεί και πέρα, δεν θα ήθελα να κάνω κάποιο σχόλιο στην εμφάνιση των Released Anger και Strikelight γιατί όπως λένε και στο Αγρίνιο, it’s not my cup of tea.

Οι Enforcer ήταν αρκετά καλοί, αλλά σίγουρα έχουν περιθώρια βελτίωσης από αυτό που έβλεπα. Επίσης, δίπλα στον ηχολήπτη ανάθεμα κι αν άκουσα δύο καθαρά σόλο.

Δυστυχώς, η επαρχία απέδειξε πως δεν μπορεί να υποστηρίξει τέτοιες εκδηλώσεις / συναυλίες και καλό είναι να το πάρουμε χαμπάρι. Οι ντόπιοι (εκτός λέσχης) ήταν ελάχιστοι προς απογοήτευση των παιδιών που έτρεξαν πολύ. Λιγότεροι από αυτούς που πήγαν από άλλες πόλεις για να στηρίξουν.

Πάντως, δε συζητάμε αν άξιζε.

Αυτο ισχυει και θεσσαλονικη που τους ειχα δει ο τομπιας ηταν πολυ χαλαρος μιλαγε μαζι μας λες και μας ηξερε. Παλικαρι μου φανηκε και μου εκανε εντυπωση η συμπεριφορα του πολυ απλος.

[SPOILER]Την ιδια ωρα οι αλλοι μιλουσαν με κοπελιτσες στον πανω οροφο του ειτμπολ:p[/SPOILER]

Κοίτα σ’ αυτό που λες για επαρχία, εγώ πιστεύω ότι απλά τόσοι είναι οι Αγρινιώτες μεταλάδες, τόσοι πήγαν. Σιγά άλλωστε την τεράστια μεγαλούπολη που είναι το Αγρίνιο πληθυσμιακά. Τα παιδιά πάντως όπως είπα έχουν μεράκι, όρεξη, αγάπη γι’ αυτό που κάνουν και τους αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια.

Τώρα στα άλλα, θεωρώ ότι είναι το πρίσμα υπό το οποίο βλέπει κανείς τα πράγματα, και το υπόβαθρό του. Εσύ λόγου χάρη, είσαι ένας άνθρωπος που τα περισσότερα ακούσματά του υπάγονται στο ευρύτερο prog στερέωμα. Αντίθετα οι μπάντες που ακούω εγώ μπαίνουν κάτω απ’ την ομπρέλα του heavy-NWOBHM και του (US) power. Έχοντας λοιπόν εσύ συνηθίσει περισσότερο τα κατα γενική ομολογία άρτια prog lives, όπου οι μπάντες είναι αλάνθαστες μια και δίνουν μεγάλη βαρύτητα στο εκτελεστικό κομμάτι, πιστεύω είναι απολύτως λογικό να σε ξενίσει το ότι οι Enforcer έχουν περισσότερη βαβούρα (αν κι εγώ δεν είχα κανένα θέμα με τον ήχο) ή ότι ξέρω ‘γω ο Wikstrand ξεχνιέται συχνά και χάνει τις πρώτες συλλαβές από κάποιο στίχο επειδή είναι μακριά απ’ το μικρόφωνό του και παίζει κιθάρα. Αντίστοιχα εμένα ενδεχομένως να με ξενέρωνε ένα λάιβ των Dream Theater όπου ό Petrucci είναι παγοκολώνα με το ένα πόδι πάνω στο stand και τα μάτια του είναι μονίμως καρφωμένα στην κιθάρα του δεν πα’ να παίζει και παπάδες (που παίζει όντως). Πάντως, ανοίγω εδώ μια παρένθεση και λέω ότι καλύτερα να βρουν έναν 2ο κιθαρίστα οι Σουηδοί γιατί όταν ο Wikstrand έχει μόνο το μικρόφωνο, είναι απλα ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΣ ως frontman. Με την κιθάρα είναι ίσως επιβλητικότερος (και καλός κιθαρίστας πανάθεμά τον) αλλα χάνει αυτό το αγρίμι-style που είχε ως το Diamonds.

Τι θέλω να πω, με όλη την καλή διάθεση: Πιστεύω ότι πήγες στο “λάθος” λάιβ για τα γούστα σου, και είχες ενδεχομένως άλλες προσδοκίες (μια και απ’ ό,τι λες δεν ειναι η κούπα τσαγιού σου κάποιες απ’ τις μπάντες) οπότε αναμενόμενα δε συμμερίζεσαι τον ενθουσιασμό μας και αναμενόμενα δεν ένιωσες όσα νιώσαμε εμείς, που έχουμε αποδεχτεί και γουστάρουμε το γεγονός ότι τα λάιβ των Enforcer και των κάθε Enforcer δεν θα είναι αλάνθαστο από εκτελεστικής άποψης, δεν θα είναι τέλειο από ηχητικής άποψης αλλά όσα του λείπουν θα τα αναπληρώνει με ειλικρίνεια, με καύλα, με όρεξη, με ενθουσιασμό και με καυτό ατσάλι. :metal:

Όλα αυτά τα λέω πραγματικά με όλη την καλή διάθεση για κουβέντα, πλιζ μην τα πάρεις στραβά γιατί δεν έχω όρεξη για φλεημ και τέτοια :wink:

Στο προηγούμενο λάιβ είχε φέρει το γκομενέτο απο Σουηδία οπότε δεν τον έπαιρνε να κάνει τσαχπινιές :stuck_out_tongue: Αν και στα μπακστέητζ που την είδα, ψιλοπατσαβουρίτσα τη θυμάμαι :stuck_out_tongue:

Ξανά συγχαρητήρια στους Αγρινιώτες, και πάντα τέτοια και καλύτερα!!! :smiley:

fixed :stuck_out_tongue: