Enforcer, Strikelight, Released Anger κ.α.Metal Union Festival Αγρίνιο - 01/09/2013

:lol: :lol: :lol: ε, είναι και λίγο πότες αν και ο ΘΕΟΣ ο Tobias πίνει λίγο περισσότερο απ’ τους άλλους…σου λέω 4 εξάδες μπύρες αγόρασε και πήρε και ένα μπουκάλι τσίπουρο (ΘΕΟΒΑΡΟ, απ’ τη μυρωδιά και μόνο φτιαχνόσουν).

Πάνο για να συνεχίσω την καλοπροαίρετη κουβέντα…

όσο καυλωμένος και αν είναι κάποιος δεν πρέπει να κλείνει τα μάτια σε τρανταχτές αδυναμίες…

οι Strikelight όσο καλή διάθεση κι αν έχουν δεν έχουν (κυρίως) φωνή…ο άνθρωπος φάλτσαρε στο “πάμε Αγρίνιο” τι άλλο δηλαδή να πει κανείς;

Έχουν μεράκι, αγάπη για το ιδίωμα αλλά ως εκεί…

Δεν ήμουνα ποτε υπέρμαχος της Ελληνικής σκηνής για τους σωστούς λόγους, όχι δηλαδή απο ελιτισμό αλλά επειδη κάποιες μπάντες δεν είναι τόσο γαμάτες και κάλτ όσο θέλουν κάποιοι να νομίζουν πως είναι…υποστήριζα, υποστηρίζω, θα υποστηρίζω αλλά ως εκεί…υπάρχουν αξιόλογες μπάντες αλλά όχι πολλές

Οι enforcer γάμησαν αλλά ακόμη είναι μπάντα νομίζω για κλειστο και μικρό χώρο…ισως να εφταιγε και η διάθεσή μου δεν ξέρω, αλλά νομίζω πως συνολικά σαν θεαμα ήταν ένα σκαλί παρακάτω από το κύτταρο.

Για τους συντοπίτες μου τι να πω; Κρίμα … λες και έχουν την δυνατότητα να βλέπουν καθε μέρα τέτοιες διοργανώσεις…από όσο εχω καταλάβει όμως η αλήθεια είναι πως δεν είναι πως δεν υπάρχει κόσμος…οι παλιές καραβάνες ήμασταν εκεί…απλά οι πιτσιρικάδες δεν πορώνονται και δεν τους ενδιαφέρει να παρακολουθούν τέτοιες εκδηλώσεις…προτιμούν να ακούνε την χ,ψ καφρίλα σπίτι τους και να βγαίνουν κυριλέ … πως αλλιως να εξηγήσω πως οι μισοί ήταν από Γιάννινα, Πάτρα, Αθήνα; (το Αγρίνιο έχει 80.000 κόσμο…δεν ειναι και τόσο μικρό πια)

Κατά τα άλλα … τα παιδιά απο την λέσχη μας, τρέξανε, αγχώθηκαν αλλά στην τελική περάσαμε καλά πίνοντας Χένιγκερ με 1,5? και τρώγοντας (λίγο άψητα είναι η αλήθεια) σοβλάκια με 1?

άντε και του χρόνου λοιπόν :drunk:

εντιτ:

αν ειδε κάποιος ένα μωρο με φορμάκι metal union αυτος ήταν ο γιος του αδερφού μου και φαίνεται ήδη απο τώρα πως γουστάρει να ακούει μεταλ :metal::metal:

ωραία τα λετε, μου αρέσει η κουβέντα σας, αλλά σε αυτό εγω δεν άντεξα. με άκουσε ενα άδειο 4οροφο κτίριο :lol:

Κάνει μπαμ πιστεύω ότι οι απόψεις μας είναι η μέρα με τη νύχτα :stuck_out_tongue:

Πάμε λοιπόν στα περί ελληνικής σκηνής και ειδικότερα σε Strikelight: Όσα εσύ βλέπεις ως αδυναμίες, εγώ τα θεωρώ αβαντάζ. Εξηγούμαι. Η μπάντα ανήκει σε όλο αυτό το early 80s revival σκηνικό των τελευταίων ετών. Παίζουν ευρωπαϊκό NWOBHM-inspired heavy metal. Γενικά σε όλο το metal, έχουμε προσκυνήσει ΑΠΕΙΡΕΣ κυριολεκτικά φωνές που είναι ακατέργαστες έως και φάλτσες (να σε πάω σε Ozzy, να σε πάω σε Lemmy, να σε πάω σε Mustaine, όποια πέτρα κι αν σηκώσεις, κάποιο φάλτσο είδωλο θα βρεις). Ακόμα δηλαδή και οι ΦΩΝΑΡΕΣ, σιγά την προπόνηση που είχαν (πχ ο Midnight ξέρω ‘γω ή ο Oliva). Πάμε τώρα σε Ευρώπη μεριά και γενικά στο κλασικό, το μπυρόβιο (:p) heavy των Άγγλων, των Ολλανδών (Emerald πχ), των Σουηδών (Heavy Load πχ). Εκεί κι αν γίνεται χαμός από τέτοιες φωνές. Di Anno, Biff, οι Αφοι Wahlquist των Heavy Load, ο Heybourne από Angel Witch αν μη τι άλλο, ακατέργαστες φωνές είχαν, και ο Di Anno ειδικότερα φάλτσαρε ακόμα και ΜΕΣΑ στο studio (όταν σηκώνει τη φωνή του στο “Remember Tomorrow” στα yeeeeeeeeaaaaaah κλπ). Παρ’ όλα αυτά, όλες αυτές οι φωνές των περιορισμένων δυνατοτήτων, ταίριαξαν ΥΠΕΡΟΧΑ με τις μουσικές που έγραφαν τα συγκροτήματα και με τους δίσκους που έβγαλαν παραμιλάει και προσκυνάει το σύμπαν ολόκληρο. Υπήρχαν βέβαια και εκεί οι φωνάρες (πχ ο Mark Kelser από Tyrant) αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Άρα για να καταλήξω κάπου, πιστεύω ότι τα παιδιά από Strikelight παίζουν και τραγουδάνε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως πρέπει να παίζει μία μπάντα που υπηρετεί αυτό το είδος. Ναι, για μένα το στονάρισμα του τραγουδιστή ή μια λάθος νότα του κιθαρίστα είναι όπως είπα και πιο πάνω το αλατοπίπερο σε αυτή τη συγκεκριμένη μουσική. Και γενικά, αν και λειψοί σε τεχνική έχουν κατά τη γνώμη μου πολύ ταλέντο στη σύνθεση και έχουν γράψει κομματάρες κι ας είναι τo lick της εισαγωγής του “Angel In Exile” σήκωμα από το “Sweet Danger” των Angel Witch (που το 'χουν σηκώσει και οι Enforcer στο “Black Angel”).

Anyway, παραπλάτιασα, ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις την άποψή μου, και γιατί στηρίζω τόσο πολύ.

Για Enforcer, ίσως και να 'χεις δίκιο αλλά μην τρελαινόμαστε δεν ήταν και κάνας τεράστιος ανοιχτός χώρος…μιαμιση φορά το Κύτταρο ήταν. Δεν είχε μεγάλη διαφορά.

Στα περί της πόλης, εσύ μάλλον τα ξέρεις καλύτερα μια και κατάγεσαι από 'κει.

Όσο για τον αδελφό σου, respect άπειρο, το μωράκι ήταν στο κέντρο της προσοχής απ’ όπου κι αν πέρασε και το άτιμο ούτε που γκρίνιαξε αν και ήταν δυνατά η μουσική και έβλεπε παντού μαύρα ρούχα, και μουσάτους μαλλιάδες ήταν ατάραχο. :stuck_out_tongue: Και ο αδελφός σου πρέπει να ήταν αυτός που ήθελε με το ζόρι να μου δώσει την πίτσα “έλα ρε, φάε, για 'σας είναι ρε, ρε θα μείνουνε ρε, σιγά τώρα, φάτε όσο θέλετε ρε”, ε πώς να του χαλάσω χατίρι :stuck_out_tongue:

λες για Midnight, Biff, Oliva, Wahlquist … θελω να πιστεύω πως καταλαβαίνεις το άτοπο της σύγκρισης…

πορώσου…γούσταρε…αλλά μην θεοποιείς και μην υπερβάλλεις…περισσότερο κακό κάνεις σε αυτές τις μπάντες παρά καλό…

για ενφορσερ δεν λέω για την χωρητικότητα αλλά πως άλλη μαγκιά βγάζουν σε κλαμπ από οτι σε ανοικτό χώρο

ναι μάλλον αυτός ηταν ο αδερφός μου … παντρεύτηκε (μικρότερος απο εμενα είναι btw) έκανε παιδί και έβαλε και 10 κιλά έτσι για το κουλ του πράγματος :lol:

Στο εξειδικεύω για να καταλάβεις που το πάω. Μου φαίνεται οξύμωρο να προσκυνάω Wahlquist και Di Anno και να κράζω Σταυρόπουλο. Αν και πάλι πάμε στο “γούστα είπε ο πίθηκος κι έφαγε το σαπούνι”. Midnight και Oliva μπήκαν στο γενικό σκέλος της σύγκρισης :stuck_out_tongue:

Ναι, και λέει ο αδελφός σου, ας πάρει 10 κιλά και το παλικάρι που ήρθε από Αθήνα :stuck_out_tongue:

Το καλτομετρο του θρεντ εκτοξευτηκε… :’)

το Αγρινιο εχει μεταλλοκοσμο,πολλες γνωστες φατσες δεν ηταν εκει,πιστευα κ εγω οτι θα ερθουν παραπανω βεβαια

Πάνο, καλό θα είναι να μην προτρέχεις σε συμπεράσματα, κατά βάση αυθαίρετα.

Σέβομαι την άποψή σου, μπορείς να έχεις την άποψή σου για όλα (που την έχεις), αλλά μην προεξοφλείς και το τι είδα, τι γνωρίζω ή πως κρίνω τα πράγματα.

Ισχύει αυτό! Το καλύτερο live που έχω δει από strikelight είναι όταν παίξανε σαπορτ στους angel witch κ ο λόγος είναι επειδή τραγούδαγε ο τραγουδιαρης των crimson fire τότε για κάποιο λόγο!

εγω παντος ειμουνα μπροστα στα δεξια στον Toll.προσωπικα δε πηρα χαμπαρι ουτε απο φαλτσα ουτε σουπα μουπες.τρελλη πορωση επεφτε.ολοι εκαναν μικρολαθακια.επισης απο Αθηνα ειχανε δηλωσει 300 ατομα και ηρθανε 50.την επομενη φορα enforcer στο gagarin.δε γινετε χωρις μπαρες μπροστα.

ενα απο τα αυτογραφα που πηρα

Αριστερά (όπως βλέπουμε τη σκηνή) ήταν ο Tholl ρε :stuck_out_tongue: Και ναι, λάθη όλοι έκαναν, αλλά αυτό έλειπε να γκρινιάξω για λάθη σε μπάντες όπως οι Enforcer. Είναι σαν να γκρινιάζω επειδή δεν όργωσε τη σκηνή ο Jim Matheos :stuck_out_tongue:

Όσο για Αθήνα, τους 50 κάν’ τους 30-35 γιατί στο πούλμαν της εκδρομής ήταν και οι ίδιες οι μπάντες. Και υπήρχαν απ’ όσο ξέρω και κάποιοι λίγοι που ήρθαν με δικά τους αυτοκίνητα. Αν και δε μπορώ να πω πως δεν τους καταλαβαίνω, για κάποιους ακόμα και τα 15? του εισιτηρίου και τα 15? των οδοιπορικών (αν έρχονταν με την εκδρομή, γιατί αν έρχονταν με δικό τους μέσο το κόστος πάει στο θεό) είναι αρκετά μεγάλο ποσό με τις καταστάσεις που ζούμε τώρα.

Και όχι μπάρες. Πώς θα πηδάμε στη σκηνή για stagediving? :stuck_out_tongue:

ναι αριστερα χαχα.λαθος.θα πηδαμε απο τη μπαρα.γινοτανε το χαλι.φευγανε καλωδια,μονιτορ.ειναι σπαστικο για αυτους που παιζουν.εγω ηρθα απο Ναυπακτο.και εμενα στο ξενοδοχειο των enforcer.δε ξερω.την επομενη φορα gagarin προτεινω.

Τριτη φορα λοιπον με τους φιλους μας τους Enforcer, ελπιζω ομως να τους δω τουλαχιστον εκατον τρεις ακομα. Αρχιζω με τις εντυπωσεις μου απο ολα τα συγκροτηματα στο πρωτο μερος.

[B]Project 4[/B]
Πιτσιρικαδες απο το Αγρινιο, παιζουνε Heavy της αμερικανικης σχολης. Ειναι αδικο να πω κατι αρνητικο γιαυτους, μιας και τα παιδια τωρα ξεκινανε και το παλευουν οπως μπορουν. Καλη τους αρχη λοιπον, το μελλον ειναι ολο δικο τους.

[B]Slide It In[/B]
Λοιπον ειχα διαβασει διαφορα για τις κοπελες, αλλα το αγχος τους δεν τους επετρεψε μαλλον να αποδωσουν οπως θα θελανε. Μιας και πιτσιρικες ολες τους, σε ενα οχι ευκολο γιαυτες χωρο, τουλαχιστον το διασκεδασανε. Ελπιζω ωστοσο να κοιταξουνε λιγο παραπανω την διασκευη του born to be wild, γιατι ειναι αγαπημενο κομματι και ειμαι συναισθηματικα δεμενος με αυτο, και χρηζει προσοχης και βελτιωσης η ζωντανη εκτελεση του. Πολλα χαμογελα απο κατω την ωρα που παιζανε, ειδικα το πολυ ομορφο πρασινο μαγιο της κοπελας στα drums κερδισε τις εντυπωσεις.

[B]Bandemonic[/B]
Δεν ειχα ξανακουσει κατι απο τα παιδια, αλλα η σκηνικη παρουσια τους, ηταν τουλαχιστον πολυ καλα δεμενη, και ηχος τους καλος. Παιξαν power/heavy και με αλλα στοιχεια, τιμια μουσικη και δικαιωματικα χειροκροτηθηκαν.

[B]Whispers Circle[/B]
Ε λοιπον τα παιδια αξιζαν δυο φορες χειροκροτημα. Και γιατι το παλευουν ακομα με “δυσκολο” ηχο για τα δεδομενα του τοπου μας, κατι μεταξυ power symphonic/gothic, αλλα και γιατι εμφανιστηκαν χωρις την κοπελα που εχουνε στα πληκτρα.
Αν και δυστηχως, η τελευταια ηταν κατι παραπανω που ελειπε στον ηχο τους, το παλεψανε μονοι τους με οτι αυτοσχεδιασμο μπορουσανε να κανουνε. Η κοπελα που εχουνε στα φωνητικα, απλα ειναι απο τις καλυτερες γυναικειες φωνες που εχω ακουσει στην Ελλαδα και ΠΡΕΠΕΙ να συνεχισει να δουλευει πανω στα φωνητικα της, γιατι μπορει και γιατι πρεπει.

[B]Released Anger[/B]
Για λογους που θα αναφερω επιγραμματικα λιγο παραπανω, εχασα το μεγαλυτερο μερος της συναυλιας τους δυστηχως. Στο τελος που τους παρακολουθησα, επαιξαν στο πολυ υψηλο επιπεδο που τους χαρακτηριζει, και ο κοσμος απο κατω χαρουμενος χορευε και ξεδινε ξεφρενα. Τιμια η διασκευη απο Dark Angel επισης.

[B]Strikelight[/B]
Ε λοιπον, τα παιδια εχουν απο τους αγαπημενους μου ηχους στην Ελλαδα. Ενθερμο το κοινο απο κατω, τραγουδουσαμε και γουσταραμε ολοι μαζι. Οπως αναφερθηκε και προηγουμενος, οι Olof με τον Jonas κρυφοκοιταζαν πισω απο την σκηνη χαμογελωντας τα παιδια, λογικη αντιδραση αφου και το διασκεδαζαμε ολοι μαζι.
Πως θα μπορουσε και διαφορετικα αλλωστε, οταν το συγκροτημα εχει τεσσερις εξαιρετικους μουσικους, και τον Superman στα φωνητικα;

[B]Enforcer[/B]
Και καποια στιγμη λοιπον, ανεβηκανε οι ΕΝΦΟΡΣΕΡ. Τα δικα μας αυτα παιδια απο την Σουηδια, οι ΕΝΦΟΡΣΕΡ, επεστρεψαν στα πατρια εδαφη τους ωστε να μας τιμησουν με τον ηχο τους, και να τους αποθεωσουμε οπως εμεις γνωριζουμε. Παιξανε ισαξια τραγουδια και απο τις 3 κυκλοφοριες τους εξισου παθιασμενα και δυναμικα.
Ο Olof πλεον τα καταφερνει κατα πολυ καλυτερα παιζοντας και τραγουδοντας, και φυσικα τιμωντας πλεον και κομματια απο το into the night.
Αν δεν χτυπησα τοσο πολυ το κεφαλι, κλεισανε με το Mistress from hell, επειτα απο ενα δευτερο παληκαρισια κερδισμενο και μη προγραμματισμενο encore οπως ξερουμε να το κερδιζουμε εμεις.

Περι ανεμων και υδατων τωρα. Eχοντας καποια προβληματακια πριν φυγω, ημουν οπως και οι περισσοτεροι αλλοι με ελαχιστες ωρες υπνο, αλλα οι Θεοι μου δωσανε μερος της Ισχυς τους και τελικα τα καταφερα. Λυπαμαι που δεν τα καταφεραν φιλοι και γνωστοι να ερθουν μαζι μας, οσο και για την προσελευση του κοσμου. Καμια κατοσταρια ατομα απο γυρω περιοχες την αξιζαν αλλα και μαλλον την περιμεναν…
Τα παιδια του metal union φιλικοτατα και χιλια μπραβο τους για την προσπαθεια και διοργανωση, δυστηχως λογω κακης συνεννοησης δεν πηγαμε σε καποια επιχειρηση οπου θα πιναμε και θα τρωγαμε, και ακομα χειροτερα για εμενα, μου πηρε μιαμιση ωρα ωστε να καταφερω να εντοπισω το ενα και μοναδικο σουβλατζιδικο ανοικτο εκεινη την ωρα… Αυτο που αναφερθηκε για ερημια σε φαση ερημος στην αγρια δυση, ΙΣΧΥΕΙ.
Οι εντυπωσεις μου ηταν και ειναι εξαιρετικες απο την ολη συναυλια, αλλα και απο την εκδρομη και τα σκηνικα στο λεωφορειο. Τα ειχαμε ολα, απο μετσαλ ιστοριες που μας εξιστορουσε ο Γρεγκ, τις συζητησεις με τα παιδια, τις καφριλες και τα ανεκδοτα, αλλοι φυγανε λαβωμενοι και αλλοι ερωτευμενοι. Η ζωη εξαλλου ειναι μεταλ.

Πρεπει επισης να πω, το ποσο εξαιρετικα ατομα ειναι οι Tobias και Joseph. Εκτος απο εκπληκτικοι μουσικοι, ειναι και φοβερα ατομα. Μιλουσαμε για μουσικη και γενικοτερα, και δεν σου εδιναν καμια εικονα υπεροψιας, ουτε ιχνος απο υφακι. Και για να ειμαι πιο ευθυς, μακαρι πολυς “μεταλοκοσμος” να ειχε το ενα δεκατο της ταπεινοτητας τους, του εξωτερικου αλλα και εγχωριοι υπερδιαγαλαξιακοι οριζοντες και αστρα.

Κλεινοντας, να ευχαριστησω και παλι τα παιδια της διοργανωσης, ολα τα παληκαρια που γνωρισα εκει, και φυσικα τον τεραστιο (κυριολεκτικα και μεταφορικα) Γρεγκ οπου ηταν καθως και παραμενει απο τους αληθινους μεταλαδες εν Ελλαδι.
Αυτη η τιμημενη μηλοπιτα εξαλλου τον βοηθησε να γινει καλυτερος ανθρωπος.

Υγ. Θελουμε τους ΕΝΦΟΡΣΕΡ, τα δικα μας παιδια συντομα πισω στα πατρια εδαφη.
Και καποια στιγμη ας δουμε επιτελους και τους [SIZE=5][B]CAULDRON[/B][/SIZE]!

Πες τα ρε robo γαμώ την πουτάνα τη ζωή!!!

Οι Enforcer ειναι ολοι και γαμω τα παιδια, τους ειχα γνωρισει και ειχαμε μιλησει και τις 2 τελευταιες φορες στην Αθηνα και μιλαμε για πολυ προσγειωμενα ατομα χωρις ιχνος βεντετισμου. Ο Olof ισως να ειναι ο πιο ντροπαλος εκτος σκηνης και σιγουρα ο πιο ομιλητικος ειναι ο Tobias, μεγαλη μορφη, χαβαλες και πολυ ευχαριστος τυπος.

Καλά δώστους από 2 μπύρες και όλοι μια χαρά ομιλητικοί και χαβαλέδες είναι… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: