Enforcer - Zenith

Θα συμφωνήσω με τον ακέφαλο, σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, ποιος είναι αυτός που ρίχνει μια τέτοια ιδέα και το marketing team συνηγορεί ότι αυτό είναι μια καλή/ενδιαφέρουσα/εμπορική/έξυπνη κίνηση? ΓΤΠ.

1 Like

Λοιπόν, αντίστοιχη κίνηση είχε γίνει και για τους σπουδαίους Γάλλους Sortilège.
Συγκεκριμένα, τα δύο LPs τους είχαν κυκλοφορήσει εκτός από την γαλλική έκδοση και σε αγγλικό στίχο! Το “Métamorphose” είχε βγει και σαν “Metamorphosis”, ενώ το “Larmes des Heros” της επόμενης χρονιάς εμφανίστηκε και ως “Hero’s Tears”!

Άλλες εποχές βέβαια τότε (μέσα 80’s) και άλλη η λογική της μεταφοράς από μια ασυνήθιστη, στην κυρίαρχη γλώσσα του rock ‘n’roll. Εξυπακούεται ότι οι γαλλικές εκδόσεις είναι σαφώς ανώτερες δικαιώνοντας το συγκρότημα για την επιλογή τους να επιμείνουν στο γαλλικό στίχο, χαρίζοντας έτσι στα τραγούδια τους τη φινέτσα της μητρικής τους γλώσσας, χωρίς τους περιορισμούς που αναδεικνύονται όταν ένας μη αγγλόφωνος εκφράζεται στα αγγλικά.

5 Likes

Ωραιότατο!

πολύ καλό

Τι κομματαρα γράψανε;

Για όσους περιμένουν την κυκλοφορία του άλμπουμ, εδώ μια (αρκετά ενδιαφέρουσα θεωρώ) συζήτηση που είχα με τον Olof.

Δευτερολογώντας στην παρουσίαση από το site μας, εγώ θεωρώ ότι είναι μια από τις πιο ολοκληρωμένες και ωραίες δουλειές που έχει παρουσιάσει η μπάντα. Πολύ μελωδία, εστίαση σε πιασάρικες φωνητικές γραμμές, χωρίς να στερείται σε δύναμη. Και κυρίως πολύ ωραία ποικιλία: έχει και hard rock, και speed metal και epic στιγμές και όλες ακούγονται καλά φτιαγμένες και τοποθετημένες.

4 Likes

Μας άνοιξες την όρεξη. :grinning:

2 Likes

Ωραία τα λέει σε γενικές γραμμές, άντε να το ακούσουμε κι εμείς και τον άλλο μήνα τα λέμε στο Κύτταρο

Βρίσκεται εκεί έξω! :smiley:

2 Likes

επιτέλους

1 Like

Δεν ξέρω τι να πρωτο(ει)πω

Νομίζω θα τα πούμε όλα όσο γίνεται μακελειό εδώ από αυτούς που το λάτρεψαν και αυτούς που ίσως ξενερώσουν

Ηχάρα , παραγωγάρα , 80ιλα που δεν ακούγαμε ούτε στα 80’ς*** … AOR , speed , epic , neoclassical , hard rock . Δεν ξέρω αν υπάρχει λατρεμένο είδος του σκληρού ήχου που δεν εκπροσωπείται

Εκτός απ το εντονότατο Scorpions στοιχείο , νιώθω και μια ΓΑΜΑΤΗ Helloweenιλα ρε πούστη μου . Ρησπεκτ

Πάμε για φάση HEAT στο λαηβ τους . Όλα τα κομμάτια 3 level πάνω σε ζωντανή απόδοση δλδ

Πιασάρικο και τέρμα κολλητικό . Είναι και αυτή η κωλοφωνή που σκοτώνει :metal::metal:

Πιο ψύχραιμα βέβαια , δεν τους βγήκαν και όλα τα στοιχήματα . 2 από τα 10 … δεν ( Sail On , Regrets —> δεν κορύφωσε )

tldr ΓΑΜΑΕΙ

*** αυτό κολλάει στο παλιό σχόλιο μου ότι έτσι όπως έχει προοδεύσει η τεχνολογία, αν θες να προσεγγίσεις τον 80’ς ήχο, μπορεί να
ακούγεται ακόμα και καλύτερα από τότε

1 Like

Ρεφρενάρα το Regrets ρε(θα μπορούσε να είναι και Ghost)… και είμαι στην πρώτη ακρόαση, καλά τι έπος το Zenith of the Black Sun;;;

Edit: Sail On πιπούλα

Edit στο Edit: Thunder and Hell speed metal τούμπανο και τελείωμα με ακουστική κιθάρα a la Heaven and Hell

1 Like

είναι πολύ καλό . Ήθελα όμως να μην ήταν καθ όλη τη διάρκεια τόσο φλατ, ήθελα να κορυφώσει στο τέλος

όσο ακούω τον δίσκο τόσο γουστάρω , έχει πολλά διαμάντια

1 Like

Λοιπόν δισκάρα ε, 3 φορές σε μια μέρα και θέλω κι άλλο! 45 λεπτά, όσο πρέπει να κρατάει ένας σοβαρός μεταλ δίσκος, χωρίς κοιλιές, με ποικιλία καθώς το ένα κομμάτι είναι διαφορετικό από το άλλο, φοβερά ρεφρεν, φοβερά φωνητικά, κιθάρες όνειρο, τι να λέμε τώρα. Μπράβο τους!

Τα παληκάρια το ζούνε. Τίμιοι.

Mου έχει κολλήσει από χθες και να που σήμερα το έβγαλαν και σε βίντεο

1 Like

Μ’ αρέσει που εκμεταλεύονται την αγάπη τους για τους Europe, όπως άλλωστε το έκαναν και στο “Speak the Tongue of Heathen Gods”. Επηρεάζονται, συνθέτουν, περνάνε καλά και βγαίνει προς τα έξω.

2 Likes

Με μία λέξη ΑΛΜΠΟΥΜΑΡΑ! Ήδη από το προηγούμενο άλμπουμ αναρωτιομουν σε πόσους ακόμα δίσκους θα παίζουν στις ίδιες ταχύτητες και με την ίδια έμπνευση… Εε λοιπόν αυτό το άλμπουμ, εκτός από το ότι το θεωρώ το κορυφαίο τους μέχρι τώρα, πιστεύω θα είναι σε κάθε λίστα καλύτερων άλμπουμ στο τέλος της χρονιάς… Τι να πει κανείς για τα: “Zenith of black sun”, “ode to death”, “we worship the dark”; Ο δίσκος με έκανε να πάρω εισιτήριο για το λάιβ μόνο και μόνο για να ακούσω το νέο υλικό λάιβ μιας και τους έχω δει 2 φορές…

1 Like

Η προπωληση πρεπει να πηγαινει χαλια. Ακομα 17 ευρω που θα ειχαν τα 100 πρωτα μονο. Για τον δισκο και για συγκροτημα γενικα - ταξιδι στο χρονο, ειμαι παλι 17. Επος.

1 Like