Enforcer - Zenith

χαχα τι τραγικο τυπακι

προσπαθω να βρω τα screen shot,το ζουμι ειναι παντως οτι σε μια σελιδα του fb heavy metal against communism εγραφε για ανωτερες φυλες κλπ.αν καποιος αλλος θυμαται κατι…Κακως ξεκινησα αυτη την κουβεντα χωρις να βρω τα screenshot

Επειδη δεν ντρεπομαι να κανω κωλοτουμπα αναδιατυπωνω μετα απο μερικες ακροασεις.

Η προπωληση πρεπει να πηγαινει χαλια. Ακομα 17 ευρω που θα ειχαν τα 100 πρωτα μονο. Για τον δισκο και για συγκροτημα γενικα - ταξιδι στο χρονο, ειμαι παλι 17. Ο δισκος ομως μετριος.

Υπάρχει μια περιρέουσα ατμόσφαιρα ότι ο Olaf και κατ’επέκταση οι Enforcer έχουν φάει μαύρο από μερικούς έως αρκετούς οπαδούς λόγω heavy metal against communism κλπ (προπαραπάνω ποστ).

Κατά την γνώμη μου ουσιαστικά το θέμα είναι minor, μιας και μιλάμε για μια δήλωση κάπου κάπως κάποτε ή μια μεμονομένη μπούρδα. Δεν νομίζω ότι γενικότερα υπάρχει τέτοια ευαισθησία στο true/underground Metal, στην προκειμένη είναι μάλλον επιλεκτική. Imo πρόκειται για αφορμή - ίσως είναι και καλά true να απορρίπτεται ένα συγκρότημα αν αποκλίνει από το κοινό 100 ατόμων.

Στα του δίσκου και γενικότερα του στυλ, οι Enforcer, εκτός από το ότι κατάφεραν εξαρχής μια ιδανική μιξη heavy και speed (αναρωτιέμαι αν υπάρχει άλλη μπάντα να ισορροπεί τόσο καλά ώστε να μην πρέπει να σαι θρασάς για να γουστάρεις), είχαν την ικανότητα από το παρελθόν να γράφουν πιασάρικα τραγούδια (και την έχουν ακόμη).

Το μεγάλο ερώτημα ήταν αν μαλάκωναν ποτέ με την καλή έννοια, υπό την άποψη ότι ένας δύο τρεις δίσκοι τέρμα γκάζια είναι υπεραρκετοί, συν το ότι με καθαρά μουσικό κριτήριο πάντα άξιζε να προσεγγίσουν μεγαλύτερο ακροατήριο.

Το προηγούμενο ήταν κάπως πιο σκοτεινό και τηρουμένων των αναλογιών παρά-άλλαξαν στο zentith, παίρνοντας πολύ κλειστά την στροφή που θα πρεπε να έχουν πάρει πολύ πιο ανοιχτά εδώ και πολλά χρόνια. Δεν το έχω ακούσει πολλές φορές για να πω πόσο δίσκάρα είναι, σίγουρα όμως είναι ποιοτικό.

Όσον αφορά την προπώληση, είναι συγκεκριμένος ο vintage τρόπος που προσεγγίζει την διαφήμιση η διοργάνωση και ίσως κάπου ξεχάστηκε. Με αφορμή την κυκλοφορία του δίσκου υπάρχει ένας ολόκληρος μήνας για θέρμανση ενδιαφέροντος. Συνυπολογίζοντας ότι έχουν να έρθουν από τέλος '15 όταν ερχόντουσαν πολύ συχνά και ότι θα παίξοθν και Θεσσαλονικη this time, ελπίζω ότι εν τέλει θα βγει μια χαρά.

(Πολύ πάρλα, αλλά επρεπε να τα βγάλω!)

1 Like

Ας πω κι εγώ την μπούρδα μου. Ο δίσκος είναι καλός, αλλά δεν είναι καταπληκτικός στα δικά μου αυτιά. Live είναι πάντα εγγύηση και τσίμπησα σήμερα τικέτια, ακόμα στα 17 ευρώ και αρίθμηση 22,23. Δλδ να έχουν φύγει καμμιά 100-150αριά από παντού ή εκεί γύρω. Δε λέω, 20 ημέρες ακόμα, αλλά και πάλι…
Τώρα, αν ο Olof είναι φασιστάκος, απλά ντροπή του. Επειδή προσωπικά με ενδιαφέρει και το υπόβαθρο του καλλιτέχνη, αν αποδειχθεί κάτι τέτοιο, είναι η τελευταία φορά που θα δει χρήματα και υποστήριξη από εμένα, όσο και να μου αρέσει η μουσική τους. Καλώς ή κακώς, ως καλλιτέχνης που απευθύνεσαι σε κάποιο κοινό, προσέχεις τι λαλακίες πετάς. Αν είσαι whitepowerας και το κρατάς για πάρτυ σου, στα παπάκια μου, γιατί δε θα το μάθω και ποτέ. Αν το διαλαλείς με παρρησεία, επειδή επηρεάζεις και κόσμο, με νοιάζει και μάλιστα πολύ. Γιατί δεν είναι απλώς θέμα είμαι δεξιός, κεντρώος, αριστερός ή ακόμα και Trumpικός, αλλά είναι πια θέμα υποστήριξης μιας ιδεολογίας απάνθρωπης που όσο ανεβαίνει παντού και σφυρίζουμε αδιάφορα, τόσο πιο πιθανό είναι να τη φάμε κάποια μέρα στον πάτο και να αναρωτιόμαστε τι έφταιξε. Sorry, μπορεί να ακούγεται τραβηγμένο, αλλά σε αυτά τα θέματα η άποψή μου είναι ότι δε χωράει ανοχή.

7 Likes

Πάντως ρε παιδιά στην εποχή μας αν υπήρχε κάτι το μεμπτό δεν θα το είχαμε βρει; Έψαξα κι εγώ και δεν βρήκα κάτι πέρα από τα παραπάνω τα οποία δεν λένε και τίποτα φοβερό.

Στα του δίσκου, όντως δεν φτάνει επίπεδα Diamonds ή From Beyond που με είχαν αρπάξει με τη μια αλλά είναι μια χαρά ευχάριστος

εδώ το Regrets από τη μπάντα του μπασίστα τους

1 Like

Το φορουμ ειναι χειροτερο και απο το κομμωτηριο της μαρικας. Βγηκε φασιστας ενας επειδη καποιος ακουσε κατι καπου καποτε χωρις καμια αποδειξη.
Σε περιπτωση που ειναι βεβαια καμια ανοχη, οπως στον μαλακα τον ανσελμο.
Ο δισκος ειναι μετριος οχι γιατι ειναι αορ ή ποζερια οπως γραφτηκε παραπανω αλλα επειδη τα μισα τραγουδια ειναι αδιαφορα.

1 Like

Μου κανει εντυπωση που το θυμάμαι μονο εγω παντως γιατι ειχε γινει σουσουρο πριν κανα 3αρι χρονια

κοιτά επειδη καμποσοί έχουν φάει και κομουνισμό αλα στάλιν με γκουλάγκ και με κωλοχαρτά με δελτίο, δε σημαίνει οτι όποιος δεν γουστάρει αυτό, είναι αυτόματα και φασίστας. Όπως το να είσαι πατριωτής, δεν σε κάνει αυτόματα φασίστα. Τώρα τα άτομα που τη βρίσκουν λχ με Γερμανικό Εθνοσοσιαλισμό, ε είναι λιγουλάκι φασιστρόνια και οχι μονό αυτό αλλα ντροπιάζουν και την πατρίδα τους. Δλδ είναι ασύμβατο να θεωρείς εαυτόν Ελληνά πατριώτη και να υποστηρίζεις αυτόν που υποδούλωσε τη χώρα σου. Είναι σαν να πείς είναι εθνικιστής αλλα γουστάρω τους Τουρκούς. Ανεδαφικό.

Αμφιβάλλω οτι ο olof είναι φασίστας ή οτι έχει ιδιαίτερη πολιτική σκοπιά. Μαλλον δημοσιογραφικές παπαρίτσες. Στα του δίσκου. Χαριτωμένος, αν και το παρακάνουν λίγο με καλλιτεχνικά κομμάτια που δεν τους βγαίνουν πάντα. Σε ένα δύο μάλιστα απλά δεν μπορεί να τα τραγουδήσει, εκεί που τα παίζουν και ζορίζεται και το ακούς. Αλλά έχει 3-4 γαμάτα και 2-3 speedιές, οπότε είναι αρκετά ευχάριστος.Καλύτερα κιόλα που ξεκολλάνε και απο του σουπερ χατζημέταλ στύλ. Γιατί πολλοί έχουν βαλτώσει έκει και δεν μπορούν ν’ακούσουν μουσική.

6 Likes

Πάντως δεν έχει και τόσο νόημα ν’ αρχίσει μία συζήτηση για το αν είναι λίγο ή πολύ φασιστάκι ο οποιοσδήποτε Olof ή το αν ο κομμουνισμός έχει κάποια σχέση με το Στάλιν και τα γκούλαγκ (ή, τουλάχιστον, δεν έχει νόημα στο topic των Enforcer θεωρώ!). Θέλω να πω, το ερώτημα που προέκυψε δεν είναι αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με τις πολιτικές πεποιθήσεις του Olof, αλλά για το αν έχει νόημα ν’ ασχολούμαστε με τις δημόσιες δηλώσεις ενός τραγουδιστή, δηλαδή αν, τελικά, το ζήτημα της μουσικής εξαντλείται στις νότες (ή άντε, και στους στίχους) ή επεκτείνεται μέχρι τη δημόσια στάση που επιλέγει ένα συγκρότημα (τι λέει στις συνεντεύξεις του, που παίζει και που δεν παίζει κλπ.).

Κι όπως πολύ σωστά έγραψε και ο vulture παραπάνω, αν ο Olof περιοριζόταν στο να ρίχνει το ψηφουλάκι του στο Κ.Κ.Ε. ή τη Χρυσή Αυγή της Σουηδίας, μάλλον κανείς δε θα ασχολιότανε, και γιατί ν’ ασχοληθείς; Από τη στιγμή, όμως, που είσαι δημόσιο πρόσωπο και επιλέγεις να προμοτάρεις white pride, ή animal liberation ή οποιαδήποτε ιδεολογία, παίρνεις μία θέση σ’ αυτόν το κόσμο, κι από αυτήν τη θέση κρίνεσαι, ανεξάρτητα αν στους στίχους σου μιλάς γι΄αγάπες και λουλούδια.

Φυσικά ο καθένας από εκεί και πέρα κάνει τις επιλογές του. Άλλοι θα ξενερώσουν αν ο αγαπημένος τους τραγουδιστής γουστάρει λίγο ναζισμό, κάποιοι άλλοι θα εκτιμήσουν αν ένα αγαπημένο τους συγκρότημα παίξει σε αντιρατσιστικό φεστιβάλ. Αλλά ας σταματήσουμε να πιπιλάμε την καραμέλα για το ανεξάρτητο δημιούργημα και το δημιουργό. Αυτά ισχύουν μόνο για όσους/όσες καταφέρνουν (για οποιοδήποτε λόγο: αδιαφορία; Φόβος για έκθεση; Οτιδήποτε άλλο;) να είναι εντελώς ουδέτεροι στα στιχουργικά τους μηνύματα και στις σχετικές ερωτήσεις σε συνεντεύξεις (του στυλ “δεν ξέρω/δεν απαντώ” ή “εμείς μουσική κάνουμε, είμαστε άσχετοι με πολιτική” που, βέβαια, μετά πας σε μία άλλη ενδιαφέρουσα συζήτηση, αλλά ας το σταματήσω εδώ).

5 Likes

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να έχουμε την απαίτηση οι διάφοροι καλλιτέχνες μουσικοί να συμμερίζονται τα δικά μας πιστεύω.

Έτι πλέον δεν κατανοώ γιατί θα έπρεπε να επαφιόμαστε στους μουσικούς μας “ήρωες” για πολιτική καθοδήγηση, τη στιγμή μάλιστα που είναι ολοφάνερο διά γυμνού οφθαλμού πως “όλοι τους” είναι παράγωγα των συγκεκριμένων κοινωνιών και της εποχής όπου μεγάλωσαν.

Το ότι αριστεύουν στον μουσικό τομέα δεν σημαίνει ότι μπορούν να έχουν βαρύνουσα άποψη επί παντός επιστητού. Για να μην θέσουμε επί τάπητος ότι μεγαλώνοντας – και είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό, το αντίθετο είναι που ξενίζει – αλλάζει και η κοσμοθεωρία των ανθρώπων. Αρκεί να συγκρίνουμε τον Dylan των 60’s με τον πρόσφατο εαυτό του. Καμία σχέση, αν εξαιρέσουμε ότι πρόκειται για τον ίδιο άνθρωπο!

Μιλώντας για τον εαυτό μου, αν έβαζα και το “φίλτρο” των πολιτικών πεποιθήσεων στα μουσικά μου γούστα, ελάχιστους θα άκουγα (μάλλον κανέναν)!

4 Likes

Υπαρχει κι αλλος ενας λεπτος διαχωρισμος. Αλλο να τον ακους, αλλο να του δινεις λεφτα. Το δευτερο δεν ειναι απαραιτητο αν κανεις το πρωτο.

1 Like

Ως προς το πρώτο σχόλιο σου, το τόνισα πρώτο-πρώτο ότι ούτε εγώ έχω την απαίτηση οι πολιτικές πεποιθήσεις του δημιουργού να ταυτίζονται με τις δικές μου (αν ήταν έτσι η δισκοθήκη μου μάλλον δε θα ξεπερνούσε τα 10-20 album). Άλλο εξετάζουμε: εάν έχει νόημα να τις θέτουμε υπό κριτική όταν αυτός επιλέγει να τις εκθέτει δημόσια.

Ως προς το δεύτερο σχόλιο σου, φυσικά κανείς δε θέλει να καθοδηγείται, ούτε από τους μουσικούς του ήρωες, ούτε από κανέναν “ήρωα” (δημοσιογράφο, συγγραφέα ή πολιτικό). Αλλά θα λέγαμε ψέμματα, υποθέτω, εάν ισχυριζόμασταν ότι ο καθένας μας δε νιώθει ένα επιπλέον δέσιμο με το δημιουργό και το έργο του όταν βλέπει σ’ αυτό να αντανακλώνται δικές του σκέψεις, δικές του ηθικές αξίες. Εκτός κι αν θεωρούμε ότι η folk rock των 60’s που ανέφερες κι εσύ, οι hippies του '68, το punk ή η αιχμηρότητα του thrash metal, επηρέασαν ό,τι επηρέασαν λόγω μουσικής και μόνο. Όχι, έκαναν ό,τι έκαναν ΚΑΙ λόγω μίας ξεκάθαρης ροπής προς την κριτική συγκεκριμένων κοινωνικών φαινομένων -τα ίδια ήταν αποτέλεσμα, ούτως ή άλλως, συγκεκριμένων κοινωνικών φαινομένων, όπως λες κι εσύ.

6 Likes

Δεν είναι αυτό το θέμα αλλά είναι κρισιμο αν κάποιος μουσικός είναι δηλωμένα φασίστας, white pride , nazi κλπ. συμμετέχει και προβάλλει αντίστοιχα δίκτυα και ιδέες. Δεν μπορεί τετοιες λογικές να τσουβαλιαζονται ως “ατομικές απόψεις” και να διαχωρίζουν το δημιούργημα από το δημιουργό.
Προσωπική άποψη πάντα.
Δεν πιστεύω και ούτε θέλω ήρωες ούτε ψάχνω καθοδήγηση από μουσικούς. Κάποιος καλός στη δουλειά του δεν έχει απαραίτητα σωστή κρίση και άποψη για όλα.
Για Enforcer πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι πιστεύει ο τραγουδιστής τους. Απλά χαζούλης φαίνεται που πήγε να πει κάτι βαρυγδουπο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

4 Likes

Hm. Απο επικάδες οι πιο πολλοί είναι Ρεμπουμπλικάνοι. Κανενά πρόβλημα μαυτό. 3-4 είναι και λιγό ρατσιστρόνια (μεχρί του σημείου να είναι οι Μεξικάνοι στο Μεξικό) μετά έχεις τον medieval steel ο οποίος είναι δηλωμένος ναζιστής. Απροκάλυπτα. Η τον αγαπητό Ζοντερ που λίγο πολύ έγραφε οντάς μέλος σε “χριστιανικές” μπάντες, οτι εύχεται να πεθάνουν οι ανεπρόκοποι “φτωχοί” γιατι επιβαρύνουν τις ασφαλιστικές του εισφορές (obamacare κ ετς). Δεν έχω πρόβλημα μ αυτόν που έχει μεχρί μια βαριά εθνικιστική θέση, όσο δεν ξεφεύγει.Ο franklin είχε ξεφύγει, μιλαγέ για φούρνους κτλ. Ας μπεί ο ίδιος σε κανέναν μαζί με τους υπερεκτιμημένους δίσκους του. Επίσης ο Zonder εκτός του οτι ευτελίζει το ταλέντο του, για προσοδό, τον βρίσκω το λιγότερο, εμμετικό σαν άτομo. Δεν σημαίνει οτι δεν μπορώ ν ακούσω παλιά Fates ή Warlord, αλλά θα χαρώ να μην ξαναγοράσω δίσκο που να παίζει μέσα. Και ο Jarzombek μια χαρά τον αντικαθιστά.
Ατομα σαν τον Vikernes… μιλάμε για ένα νερντ που έσφαξε ένα άλλο νερντ. Που μουσικά (μιλώντας σαν επίδοση - παίξιμο) είναι ανύπαρκτος και που απλά είναι ποζέρι που πουλάει “μαγκιά”, με τις αμετ-ανόητες δηλώσεις του. Τις ίδιες εθνοσοσιαλιστικές παπαριές ευαγγελίζεται και προσπαθεί να προωθήσει και τώρα οπως και τότε.

Για να είμαστε ειλικρινείς, καθένας μας επιλέγει να ακολουθήσει ότι πλησιάζει στα δικά του αισθητικά κριτίρια. Επιπλέον σαν περεταίρω φίλτρο μπορεί να έχουμε και την γενικότερη πολιτική/κοινωνική στάση. Αν και συνήθως δύσκολα θα εκτιμήσουμε κατι διαφορετικό, γιατι α) πιθανά θα είναι στρατευμένο και β) θα αποφύγουμε να το ακούσουμε. Πχ έχω δεί ακρο-δεξιούς να εκμηδενίζουν τον Θεοδωράκη και μάλιστά να λένε οτι φίλε αστό, Χατζηδάκης - ποιότητα, λές και δεν τους ενοχλεί το ποιόν του δευτέρου στον προσωπικό του βίο. Αν με συγκινεί το καλλιτέχνημά και με αγγίζει το μύνημα… που στις περίπτωση των Enforcer είναι φαμφαρώδες fantasy (die for the devil και παπαριές … οπότε προφανώς είναι η μουσική που μιλάει) τότε μου αρέσει κάτι και πιθανά ακολουθώ. Αν ένα απο τα δύο - η ακόμα και οι κοινωνική θεώρηση δεν συμβαδίζουν με τις δικές μου θέσεις, αυτό μπορεί να αποτελεί τροχοπέδη στην απόλαυση του εκάστοτε καλλιτέχνη. Αυτά.

1 Like

Καλησπέρα και από εμένα, με ένα σύντομο (edit: μπορεί και όχι, προχωράμε) προσωπικό σχόλιο για τον δίσκο. Ύστερα από 2-3 ακροάσεις κατέληξα στα εξής:

O δίσκος αρχικά είναι διαφορετικός με την καλή έννοια. Προσωπικά πάντα όμως, τον θεωρώ άνισο. Η έναρξη με το “Die For The Devil” με άφησε αδιάφορο αν και δέχομαι πως δεν είναι κακό, στην συνέχεια όμως η ποιότητα ανεβαίνει απότομα με τα άλλα 2. Έκτοτε, και εκεί είναι το μεγαλύτερο μου πρόβλημα, κάνει άσχημη κοιλιά ο δίσκος για τα γούστα μου, ρίχνω απανωτά skip σε 2-3 κομμάτια. Βέβαια, όλα αυτά είναι η αρχική μου ολοκληρωμένη γνώμη.

Τα 4 τελευταία τραγούδια είναι όντως πολύ δυνατά και τα επιμέρους στοιχήματα κερδίζονται.

Εξακολουθώ να θεωρώ πως το 1000 yrs of darkness αν και διασκεδαστικό, θα μπορούσε να είναι intro σε κάποιο anime, και αυτή η σκέψη δεν φεύγει ποτέ από το μυαλό μου όσες φορές και να το ακούσω, αν και είναι ωραίο τυράκι.

Τέλος, το Ode To Death, ναι είναι επικό, ναι έχει εξαιρετικό χτίσιμο, θα μπορούσε να είναι όμως πολύ μεγαλύτερη τραγουδάρα αν η χροιά του Olof δεν είναι αυτή που είναι. Κάπως δεν μου κολλάει αν και προφανώς δεν με χαλάει. Είναι αυτές οι μικρές παραξενιές που με κάνουν να θεωρώ τον δίσκο ευχάριστο αλλά μέχρι εκεί. Τον περίμενα χειρότερο, στο τέλος είχα παραπάνω απαιτήσεις όμως.

Βέβαια, είμαι τύπος που θεωρεί το Take Me Out Of This Nightmare το καλύτερο τραγούδι τους μαζί με το Katana, οπότε δεν με ξένισε τόσο η στροφή τους αυτή.

Τώρα, για την τροπή που πήρε το thread με τις δηλώσεις του Olof, έχω καλυφθεί από προηγούμενους. Περίπλοκο το αν υπάρχει διαχωρισμός και αν είναι ευδιάκριτος, νομίζω πρέπει να δουλεύει κατά περίπτωση. Τώρα, αν κάποιος με τα λεφτά που βγάζει από δίσκους άσχετους θεματολογικά με τα πιστεύω του, πάνω στην ενίσχυση των πιστεύω του, εκεί μπλέκει το πράγμα.

Όπως και να έχει ήθελα να πω την αποψάρα μου για τον δίσκο!

1 Like

Που δεν υπάρχουν παρεμπιπτόντως να τις δούμε για να βγάλουμε συμπεράσματα… Αερολογουμε

2 Likes

Χαχαχα έχεις δίκιο αλλά δεν είναι για κακο, πολύ καλό κομμάτι. Ακόμα απορώ γιατί έβαλαν το Sail on στον δίσκο

Εϊναι αρκετά καλό ισχύει, απλά cannot be unheard. Goku καβαλάει το συννεφάκι του και ξεκινάμε.

Τώρα νομίζω πως θέλανε να πάνε all in στο πόσα σοκαριστικά διαφορετικά πράγματα μπορούσαν να δοκιμάσουν.

δηλαδη ξερω γω να μην παω slayer τελικα επειδη ειναι ναζακια;