Enforcer - Zenith

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε γι αυτούς που δεν δέχονται ότι μια μπάντα δεν μπορεί να παίζει το ίδιο στυλ για 5 δίσκους.

2 Likes

Αυτό ακριβώς ήταν και το δικό μου point…

Κι ακριβώς εδώ είναι η ζημιά που έχουν κάνει συγκεκριμένα περιοδικά και η σνομπαρία προς τα πιο χαλαρά ακούσματα. Λες και δεν έχουν όλες οι μεγάλες και παλιές μπάντες γράψει μπαλάντες ή πιο ροκ κομμάτια. Εδώ παίζει οτι κι ο μέσος μετσολιάς τα λεεί όλα ΑΟΡ/ΠΟΖΕΡ, ενω λχ οι ΤΟΤΟ με τους RATT λχ, απέχουν αρκετά.Οι Motley ειναι metal ή όχι ? κτλ κτλ. Ψευτο διλήμματα, να χαμε να λέγαμε και να χαμε να πούμε, κυριε αυγολέμονε.

Στην τελική τι είναι το μέταλ αν όχι hard rock (περίπου) απλα με το volume τσίτα και κάποιες φορες περισσότερα γκάζια. Είναι συγγενικά είδη.

1 Like

για πες. δεν έχω ιδέα για κάτι τέτοιο και προσωπικά θα με ενδιέφερε αν είναι φασιστάκος.

χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν και ειδικά τον ακέφαλο καβαλάρη, εκεί κάπου δεν άντεξα να διαβάζω, ok, καταλαβαίνω και σέβομαι απόλυτα την πώρωση του εκάστοτε φαν, αλλά είπαμε, κάπου να κοιτάμε και τον εαυτό μας στον καθρέφτη με ειλικρίνεια. ο δίσκος μπορεί να αρέσει πολύ, λίγο, ή καθόλου, αλλά είναι 100% τυρί π.ο.π., μάλιστα ασύγκριτα περισσότερο από τις προηγούμενες κυκλοφορίες τους (τις οποίες για να είμαι ξεκάθαρος, και εγώ τις άκουγα με πλήρη επίγνωση της τυρίλας και της χατζημεταλλίασης).
ασχέτως των παραπάνω, προσωπικά βρίσκω το δίσκο τουλάχιστον μέτριο. στο λαιβ ωστόσο θα πάω εννοείται, εκτός φυσικά αν μάθω εν τω μεταξύ πως οι τύποι είναι φασίστες, κάτι που σίγουρα θα με επηρέαζε.

1 Like

Φέτα φετιχ όχι απλά π.ο.π :stuck_out_tongue:

Σουηδός και αριστερός πάντως δεν παίζει να είναι. Παίζει μη λέω και μαλακιες συνέχεια,
αλλά τι πιθανότητες να δώσω :grin:

Αν προκύψει κάτι τέτοιο από παλιές δηλώσεις που λένε οι από πάνω και δεν έχουν πει ακόμα τίποτα, ετοιμάσου να διαβάσεις ότι πρέπει να ξεχωρίζεις τον καλλιτέχνη από το δημιούργημά του κλπ

Εδώ ο άλλος έγραψε ότι το μέταλ είναι χαρντ ροκ με τσίτα τα γκάζια, οκ παιδιά, ο καθένας μπορεί να γουστάρει Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ, δεν είναι ανάγκη να απολογηθείτε σε κανέναν

Προφανώς άλλο πράγμα είναι το έργο και η μουσική του καλλιτέχνη και άλλο οι προσωπικές του απόψεις/δηλώσεις/πεποιθήσεις.

Εάν σου αρέσουν οι Enforcer εννοείται θα πάρεις τον δίσκο και θα τον ακούσεις και θα πας και στο λάιβ.

Σιγά μην αρχίσουμε να ζητάμε και πιστοποιητικά πολιτικών φρονημάτων από τις μπάντες και τους καλλιτέχνες.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, αυτό είπα κι εγώ, σιγά τώρα μην κάτσουμε να ψάξουμε αν αυτός που θα στηρίξουμε οικονομικά αγοράζοντας τον δίσκο και πηγαίνοντας στο λάιβ του είναι κανένα σκουπίδι, ποιος νοιάστηκε, ο καθένας τη δουλειά του

2 Likes

Ε ναι, στη χώρα που στα τελευταία 100 χρόνια τα 75 κυβερνούν σοσιαλδημοκράτες, το να είναι αριστερός θα είναι έκπληξη :joy: :sunglasses:

Καπως ετσι ξεκινανε οι φημες και οι σοβαρες συζητησεις στο φορουμ. Πριν αποκαλεσουμε καποιον φασιστα ή αναρχικο ας μαθουμε τι ειπε, αν ειπε κατι. Και ολη αυτη η κουβεντα επειδη ακομα τα εισιτηρια εχουν 17 ευρω.

2 Likes

εγώ θέλω να μάθω πόσα χρόνια πρέπει να πουλήσεις την ψυχή σου στο διάβολο για να γράψεις τέτοιο έπος…https://youtu.be/_Bxv-KnuI-8 (ode to death ειναι, απλά είμαι από κινητό και δεν ξέρω πως να το βάλω να φαίνεται)

1 Like

Καλα ντε :zipper_mouth_face:

2 Likes

To θέμα είναι ότι ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια για το ποιους θεωρεί σκουπίδια.

Εκεί έξω υπάρχουν αρκετοί που γουστάρουν τον Άδωνι και θεωρούν τον Πολάκη σκουπίδι και από την άλλη μεριά υπάρχουν αρκετοί που γουστάρουν τον Πολάκη και θεωρούν σκουπίδι τον Άδωνι.

Εγώ αν αυτοί οι δύο (Πολάκης και Άδωνις) ήταν παράλληλα και τραγουδιστές δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάω στο λάιβ τους. Δεν με ενδιαφέρουν οι πολιτικές τους απόψεις εφόσον είναι καλοί στο τραγούδι.

Μόνο αν κάποιος ήταν καταδικασμένος εγκληματίας (φονιάς ή οτιδήποτε) θα είχα πρόβλημα να πάω να τον ακούσω. Αλλιώς, ξαναλέω, φτάνουμε στο επικίνδυνο σημείο να ζητάμε από τους καλλιτέχνες πιστοποιητικά πολιτικών φρονημάτων.

Οι καταδικασμενοι εγκληματιες δεν μπορει να ειναι αδικα καταδικασμενοι; Ή ακομα και δικαια να ειναι, τι σχεση εχει το εγκλημα τους με τη μουσικη, σιγα μην ζητησουμε απο καλλιτεχνες και ποινικο μητρωο πριν ακουσουμε τον δισκο. Τι, οχι;

1 Like

Ωραία εσύ μην πηγαίνεις να ακούσεις κάποιον αν διαφωνείς πολιτικά μαζί του. Δημοκρατία έχουμε άλλωστε, ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέγει ποιον θα πάει να ακούσει και ποιον όχι.

αν δε δούμε τι έχει πει και πως το έχει πει, συζητάμε χωρίς λόγο

ο καθένας έχει τα όρια του και τα κριτήρια του , την κοσμοθεωρία του . Το έχουμε συζητήσει αμέτρητες φορές

1 Like

Διαβαζα την συνεντευξη απο περιεργεια γτ σαν μπαντα δεν μου λενε τιποτα. Δεν ειναι οτι λεει κατι πολυ ακραιο. Απλα μιλαει σαν μαλακισμενο.

As many musicians have remarked upon before, there’s been an increasing politicisation of metal in recent years – something Olof believes has grown to outrageous proportions in Sweden.

– The fact alone that we have a heavily bewildered movement of brainwashed hipsters trying to polarise the Swedish metal scene by introducing trendy political agendas gives me urges of shooting myself in the head. ‘If it’s too hot for your weak and humanistic brains – stay the hell away from the fire!’

http://www.bardomethodology.com/articles/2017/08/24/enforcer-interview/

P.S: Σε αυτο το σαιτ ειχε δωσει μια πολυ ενδιαφερουσα συνεντευξη και ο ιθυνων νους των Atlantean Kodex στην οποια λεει πολλα ωραια μιας και ειναι και κ επιστημονας και αποσαφηνιζει και διαφορες μπουρδες γυρω απο την ιδεολογια τους.
http://www.bardomethodology.com/articles/2017/01/04/atlantean-kodex-interview/

Άσε τα φούμαρα τώρα… σε τα μας αυτά; Σε ξέρω καλά. Πες την αλήθεια, ντόμπρα. Μόλις κλείνει η πόρτα από την έξοδο της φαμίλιας, κρυφοκοιτάς από την κουρτίνα περιμένοντας να απομακρυνθεί το αμάξι σε ακτίνα μισού χιλιομέτρου, πατάς το play στο “Regrets” και έχεις ήδη έτοιμη χορογραφία μπροστά από τον καθρέφτη. Και μετά μου το παίζεις Lord Vicar κι έτσι… άσε τώρα δικέ μου… :stuck_out_tongue:

5 Likes

Αχαχαχαχα κοντά είσαι,το χω κάνει με Ghost :laughing:
Eπιμένω ότι το regrets είναι μπουρδίτσα και το χορευτικό θα το κάνω με το One Thousand Years of Darkness
Εν τω μεταξύ είναι ο πρώτος δίσκος χωρίς instrumental κομμάτι

2 Likes

Μεγάλο κομμάτι του one thousand years of darkness . Ίσως αυτό που μου αρέσει περισσότερο αλλά είμαι και σε συνεχείς ακροάσεις