Epic Metal/symphonic Metal

Fwtiste mas eseis pou gnwrizete kati gia group aftis tis katigorias :roll: :roll: …

Δυο μεγαλα ονοματα της κατηγοριας Syphonic Metal ειναι οι Therion και οι Nightwish, αν δεν εχεις ακουσει τιποτα απο αυτους ακουσε τους δισκους Theli και Once αντιστοιχα.

Από πότε είναι μία κατηγορία αυτά τα δύο? Δεν αποτελούν καν κατηγορίες… για παράδειγμα.
Epic είναι και οι Blind Guardian και οι Bolt Thrower και οι Bathrory και οι Enslaved, αλλά μουσικά καμία σχέση μεταξύ τους.
Το ίδιο ισχύει και για το συμφωνικό μέταλ πάνω κάτω (αλλά γι αυτό ας απαντήσει ο tolkki καλύτερα, εγώ δεν είμαι φαν).
Αν γίνεις λίγο πιο σαφής θα μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο.

koita epidi ton telefeo kairo psaxnw aftin tin katigoria mousikis exw dei polles fores na anagrafode san mia katigoria kai se arketa periodika…den kserw na sou po tin alithia pados i apopsi sou mou fenete poli logiki…

Μην δίνει πολύ βάση στο τι λένε τα περιοδικά, τόσα ξέρουν τόσα λένε. Αν θες πες τι group έχεις ακούσει και σ ενδιαφέρει να σε βοηθήσουμε. Για epic και κατά προτίμηση ακραίο μπορώ να βοηθήσω εγώ. Για συμφωνικό tolkki is your man.

apo osa mou ipe o tollky exw cd apo haggard/within temptation/epica kai idika gia haggard trelenome…tora apo epic kati san rhapsody…

Οι Khlapsody κατ’εμε δεν ειναι epic (Symphonic epic hollywood metal κατα τα λεγομενα των ιδιων :lol3: :lol3: :lol3: :lol3: .Epic ειναι οι Bathory οι Warlord οι Summoning (γκρουπαρα) , οπως επισης σχεδον ολα τα Viking metal bands που ειναι υποκατηγορια του Epic metal

Πες τα ρε άρχοντα! Και αν θες ένα πραγματικά καλό epic group με μελωδία και χορωδίες, που όμως δεν καταντά γλυκανάλατο και gay άκου Falkenbach. Πραγματικά ότι καλύτερο έχω ακούσει στο χώρο του epic τα τελευταία χρόνια.

Για Συμφωνικο Μεταλ,απο αυτα που ξερω,θα σου προτεινα τους Therion,αλλα απο το Symphony Masses:Ηο Drakon Ho Megas και μετα.Tα Beyond Sanctorum και Of Darkness… ειναι Death Metal,ισως να μην σου αρεσουν.Τα κορυφαια τους ειναι Theli,Lepaca Kliffoth(οχι τοσο συμφωνικο βεβαια,αλλα πολυ καλο) και Lemuria.Πολυ καλα ειναι και τα Vovin και Deggial.
Πολυ καλο μελωδικο αλμπουμ(αν και με νορβηγικα lyrics) ειναι το Till Fjalls των Vintersorg.Ακουσε το,ισως να σου αρεσει.
Για τα υπολοιπα ακου τον tolkki,κατι θα ξερει για να μιλαει(ειδικα για τους Haggard εχω ακουσει πολυ καλα λογια).

Για Epic Blind Guardian,Rhapsody(αν και απο ενα σημειο και μετα επαναλαμβανονται),Angra,Avantasia,Savage Circus(η συνεχεια των παλιων καλων Blind Guardian ουσιαστικα),Kamelot και Warlord.
Και το αλμπουμ Fate Is Calling των Dawnrider(project ειναι) ειναι αρκετα καλο epic.

Για τα πιο ακραια ακου τον φιλο μας τον nihilist,κατι παραπανω θα ξερει…:slight_smile:

Χμ! :-k
Από τα παραπάνω μόνο οι Warlord παίζουν (παίζανε) epic…
Όλοι οι άλλοι καμία σχέση! #-o :slight_smile:

Θα επανέλθω αύριο με περισσότερες εξηγήσεις (και αναλύσεις)…

Σωστότατα…

Στο Epic παιζει σημαντικο ρολο και η θεματολογια ρε σεις.
Και οσα ανεφερα εχουν epic θεματα στους στιχους τους,ειδικα οι Guardian,οι Rhapsody και οι Warlord.
Nταξει κυριως power θα τα ελεγε κανεις,αλλα δεν ειναι και ασχετα με epic…

@coralina:

Συμφωνώ απολύτως με τον nihilist!
Τα περιοδικά δεν ξέρουν τί τους γίνεται! :evil:
Όταν βλέπεις τον όρο “Epic Metal / Symphonic Metal” (σε κάποιο περιοδικό), μάλλον θα εννοούν ότι παίζει συμφωνικό / ατμοσφαιρικό metal με πομπώδη ενορχήστρωση! Καμία σχέση με epic metal δηλάδή! [-X

Για symphonic metal επειδή (λόγω ηλικίας ίσως) έχω “παράξενα” γούστα για τους περισσότερους (π.χ. από Nightwish μου αρέσει μόνο το πρώτο τους κ.τ.λ.), ο “ειδικός” για να προτείνει είναι ο tolkki! (το έχει κάνει ήδη)

Για epic metal που προέρχεται από death / black μπάντες οπως π.χ. Bathory, Enslaved, Summoning κ.τ.λ. ο “υπεύθυνος” είναι ο nihilist!

Εγώ θα μιλήσω για groups που προέρχονται από τον κλασικό heavy metal χώρο! Το επικό heavy metal με άλλα λόγια!
Προειδοποίηση 1η: Tα περισσότερα από αυτά έχουν μεγαλουργήσει στα '80s, ο ήχος, το στυλ και το image τους στιγμάτισαν αυτήν την δεκαετία, αλλά σήμερα μπορεί να θεωρούνται γραφικά και ξεπερασμένα…
Ευτυχώς, όχι από όλους! :twisted:
Όποιος όμως δεν είναι εξοικιωμένος με αυτό τον ήχο, μπορεί να του φανεί τουλάχιστον … παλιομοδίτικος!
Προειδοποίηση 2η: Πολλά από τα παρακάτω υπάρχουν μόνο σε βινύλια τα οποία είναι, εννοείται, αρκετά δυσεύρετα.
Αλλά ευτυχώς (:wink: στην εποχή μας υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να βρείς ένα δίσκο… :wink:

Οι Manowar δεν νομίζω ότι χρειάζονται συστάσεις!
Οι Heavy Load ήταν μια αδικοχαμένη group-άρα από τη Σουηδία, που διδάξανε τί σημαίνει epic metal!
Οι Manilla Road με χύμα ήχο και παίξιμο, υπήρξαν σημαντικότατη μπάντα του είδους
Οι Warlord, με μια δόση λυρισμού, απίστευτους ύμνους και μόλις ένα E.P. και ένα live δίσκο έμειναν στην ιστορία, σαν η μπάντα που με λιγότερα από 15 τραγούδια λατρεύτηκε όσες λίγες…
Το 2002 επέστρεψαν, κυκλοφόρησαν ένα δίσκο που δίχασε, πραγματοποίησαν μια και μοναδική εμφάνιση στην Γερμανία (ήμουν και σε αυτή και στην πρόβα της!!! :yahoo: :metal: ) και διαλύθηκαν…
Οι Virgin Steele, άλλοτε επικοί, άλλοτε συμφωνικοί, αλλά πάντα μελωδικοί κράτησαν πάντα ψηλά τη σημαία…
Οι ιταλοί Domine, με πολλά power στοιχεία, μας έχουν χαρίσει πολλούς ύμνους του είδους!
Οι γερμανοί Attack, με πολλές Maiden επιρροές και πολλά speed περάσματα είχαν πάντα πολύ επικό συναίσθημα στα τραγούδια τους.
Οι Omen παίζουν επίσης maiden-ικό επικό heavy metal και πρέπει να αναφερθούν.
Οι Medieval Steel με τον ομώνυμο δίσκο τους θα μνημονεύονται αιωνίως για τον, επίσης, ομώνυμο ύμνο τους!
Οι Zadok με ένα και μόνο δίσκο είχαν προκαλέσει το 1995 πολύ θετικά σχόλια, αλλά δυστυχώς χάθηκαν τα ίχνη τους από τότε.
Οι ελβετοί Emerald είναι από τα νέα groups που έχουν δείξει άριστα δείγματα γραφής!
Οι Candlemass των 2 πρώτων δίσκων παίρνουν credits, γιατί τα doom metal στοιχεία συνυπάρχουν με τα epic!
To ίδιο και οι Solitude Aeturnus (ειδικά τα 2 πρώτα albums)

Θα μπορούσαν να αναφερθούν αρκετά ακόμα, αλλά για αρχή νομίζω τα παραπάνω αρκούν!

P.S. Για να απαντήσω στον φίλο μου τον Therion!
Oι Blind Guardian παίζανε μέχρι το 1998 τευτονικό power / speed! Τα πολυφωνικά refrains δεν το κάνουν epic. Από εκεί και μετά παίζουν το … :stuck_out_tongue: SIZE=“1”[/SIZE]!
Οι Angra epic;
Ξεκίνησαν σαν μια replica των Heloween (όπως άπειροι άλλοι) και εξελίχθηκαν σε κάτι πρωτότυπο στη συνέχεια! Power μπορείς να τους πείς (αν και είναι περιοριστικός όρος και δεν τους ταιριάζει) , epic ούτε για πλάκα!
Οι Αvantasia ήταν μια πιο συμφωνική και μελωδική προσέγγιση των Edguy (που παίζανε γερμανικό power εκείνη την εποχή)! Epic; Με τίποτα!
Savage Circus: Τα ίδια με Blind Guardian.
Rhapsody: Είναι η κύρια αιτία που κατηγορείται το power (για στρουμφισμό κ.τ.λ.)!
Όχι μόνο δεν είναι epic, αλλά ούτε καν καθαρό power! Συμφωνικό, υπερφορτωμένο, βαρετό και ανέμπνευστο metal με ορχήστρες είναι… :thumbdown:
Kamelot: Maiden-ικό λυρικό metal αρχικά, συμφωνικό power στην συνέχεια! Epic ούτε κατά διάνοια!

Και οι βρετανοί Excalibur και πάρα πολύ άλλοι έχουν επική θεματολογία, αλλά παίζουν μελωδικό hard rock!
Θα τους “βαφτίσουμε” epic metal, λόγω στίχων; [-X
Η μουσική και η ατμόσφαιρα πού δημιουργείται μέσω αυτής δίνουν στο “epic” υπόσταση! :yes:

Ade mpas kai doume mia aspri mera giati psaxnodas apo periodika adi na matheneis se kanoun xeirotero kai se mperdevoun kai xalas kai tsaba lefta gia na dokimaseis kai kala aksiologa group…

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Πάντως, οτιδήποτε σε ενδιαφέρει από τα παραπάνω, άκουσε το πρώτα και μετά αγόρασέ το!
…κανένας μας δεν έχει λεφτά για πέταμα! :slight_smile:

Οτι πιο επικό…

Για symphonic metal επειδή (λόγω ηλικίας ίσως) έχω “παράξενα” γούστα για τους περισσότερους (π.χ. από Nightwish μου αρέσει μόνο το πρώτο τους κ.τ.λ.)

Ελα ρε! Κι εμενα το ιδιο και σε οσους το λεω με κοιτανε σαν εξωγηινο!

Τελος παντων… Για μενα το επικο βρισκεται σε πολλα παρακλαδια και πολυ σωστα αναφερθηκαν οι Bolt Thrower, Enslaved κτλ. Π.χ. στο black επισης ειναι το Nemesis Divina των Satyricon.

Αλλα οπως αναφερεται και στο παραπανω post το Νο. 1 epic metal album ειναι το Hammerheart των Bathory!!!

Παρτο με κλειστα ματια κι αν σ αρεσει (που θα σ αρεσει) ακου και Doomsword…

Οπως μια μεγαλη εταιρεια προγραμματων λανσαρει το εξης μηνυμα :TRY BEFORE BUY8)

Με 2 λόγια αγοράστε το Ιnto Glory Ride να μάθετε τι εστί επικό μέταλλο…