Epic Metal/symphonic Metal

Εσυ δεν χανεις ευκαιρια να μου την πεις! :frowning: :blink:
:lol: :lol: :lol:
Σκαω γιατι θα φαω κι αλλες ταπες…

[SIZE=“1”]Επιμενω παντως για Therion και Vintersorg :slight_smile: [/SIZE]

Primordial (τα πάντα) και Moonsorrow (ειδικά τα 2 τελευταία) είναι απο τα πιο αγαπημένα μου συγκροτήματα με επική θεματολογία και ότι πιο κοντά στο ύφος των Bathory. Και οι 2 έχουν εικόνισμα τον Quorthon.

Δεν πιστεύω να το εννοείς αυτό… :frowning:

Καλά κάνεις και επιμένεις!
Δεν σου είπα τίποτα για τα συμφωνικά, ούτε για τα viking, στα “δήθεν” επικά έκανα κάποιες μικρές … διορθώσεις! :roll: :lol: :slight_smile:

Σωστός, αν και οι Primordial μου φαίνονται πολυ copy/paste Quorthon.

Επίσης,γιια να μην ξεφεύγουμε, Amon Amarth απο επικο death και φυσικα Bolt Thrower

LOL! κανεις δε τη λεει σε κανεναν ρε. αλλοιμονο αν δε διορθωσουμε 5 πραματα. η διόρθωση δεν ειναι ποτε 'ταπωμα’8)

επισης,

+10000 για amon amarth, bolt thrower, primordial. οπως εχω ξαναπει στο φορουμ, epic metal δεν υπαρχει. epic feeling ομως ναι.:wink:

οι Primordial ειναι οι αξιοι διαδοχοι των bathory. ισως να ειμαι βλασφημος, αλλα το Gathering Wilderness συναγωνιζεται με μεγαλη ικανοτητα τα Bathory. το ωραιο ειναι οτι περιοδικα οπως το hammer το βαλαν δισκο του μηνα, αλλα οταν ηρθε η ωρα για τα καλυτερα της χρονιας, μην ειδατε τον παναη. ισως να ακουγομαι γραφικος, αλλα απο τους System Of A Down που βαλαν εκεινη τη χρονια, οι Primordial βγαλαν εναν δισκο που πληρει τα προσοντα διαχρονικοτητας.

μου αρεσουν οι System, αλλα ντακσ, βαζω στοιχημα οτι εχω και δεν εχω οτι οσοι προτιμουν το mesmemize, ειτε δεν ακουνε και δε τους αρεσουν τα bathory-κα, ειτε δεν εχουν ακουσει το gathering wilderness. σε οσους το χω πει δε με εχει διαψευσει κανεις.

για μενα…

Primordial’s Gathering Wilderness = Album Of The Year 2005

10 στα 10 ανετα… :metal:

δεν ειναι τυχαιο οτι στο σαιτ που εγραφα τοτε, οι μισοι συντακτες (τουλαχιστον) το θεωρουσαμε δισκο της χρονιας…

Ρε παιδια πλακα εκανα,φυσικα δεν παρεξηγηθηκα.
Γι αυτο εβαλα και τα χαζοχαρουμενα smilies :-s
:wink:

Δεν κατάλαβα πώς ακριβώς σε κάποιον που του άρεσε το Mezmerize/Hypnotize, θα έπρεπε να του αρέσουν και οι Primordial. Ο ένας δίσκος έχει σύντομα χαβαλετζίδικα κομματάκια για Headbanging με γρήγορους ρυθμούς και το άλλο έχει 9λεπτα death metal κομμάτια με αργούς ρυθμούς (τουλάχιστον σε σχέση με τους SOAD). Και οι θεματολογίες είναι τελείως διαφορετικές (αλλά αυτό είναι μικρής σημασίας κατ’ έμέ).

Εγώ θα παραξενευόμουν αν κάποιος που ψήφισε τους SOAD για το καλύτερο δίσκο του 2005, άκουγε το “Gathering Wilderness” και του άρεσε περισσότερο… Άσε που οι SOAD έκαναν επιτυχία και στο μη μέταλ κοινό που δύσκολα θα άκουγε Primordial…

Κυρίως εκεί έκαναν επιτυχία! :yes:

:lol3: :lol3: :lol3: :lol3:

ΔΙΣΚΑΡΑ!!!

Μπορει να μην γουσταρω γενικα τους Manowar αλλα τα πρωτα χρονια βγαζαν φοβερους δισκους!!!

Αυτα ειναι χαζομαρες… Γιατι οποιος γουσταρει SOAD να μην γουσταρει και Bathory? Εδω οι ιδιοι οι SOAD εχουν δηλωσει επανειλημμενα οτι ακουνε death και black. Μην κατηγοριοποιειτε ουτε την μουσικη ουτε τους οπαδους. Οσο για τα “χαβαλετζιδικα κομματακια” αστο καλυτερα… Δεν περναει πια το επιχειρημα…

Είσαι εκτός θέματος, άλλο πράγμα συζητώ με Angmar. :slight_smile:

χμ. πρωτον καμια επαφη με death metal. δευτερον, γουσταρω και τις δυο μπαντες. γιατι εγω, και οχι και οι υπολοιποι;

σιγουρα μητσο δε θα χε και παλι το gathering wilderness την καταξιωση που του αξιζει, ακομα και αν ειχε γινει διαφημιση. αλλα θα σου πω αυτα τα ακολουθα και θαλω απαντησεις.

α. ποσοι σημερα ψαχνονται και ακουνε metal; κακα τα ψεματα, ειδικα στην ελλαδα η πλειοψηφια εχει ξεμεινει σε αυτα που εψαχναν μεχρι τα 20 τους και μετα παιρνουν οτι τους πασαρει ο τυπος.

β. σε σχεση με παλιοτερα, το μη μεταλ κοινο ειναι συγκριτικα με παλιοτερα μεγαλυτερο του μεταλ. ειναι γεγονος.

γ. οι περισσοτεροι που ακουνε αυτην τη μουσικη το κανουν για να το παιξουν ‘καπως’. αρα δε ψαχνονται και δε τους ενδιαφερει.

και θα σου πω κατι αλλο. μου ειχατε πει για ενα καλο γκρουπ. τους Unexpect. τους ξερει κανεις; σοβαρα τωρα.

πιο πολυ πλεον ειναι θεμα μαρκετινγκ παρα ποιοτητας για να γινει γνωστο το γκρουπ…δε λεω πως οι primordial ειναι καλυτεροι, αλλα σιγουρα δεν αξιζε στο τελος να αγνοηθουν ετσι…

Tους ακουσες και δε σου αρεσαν???

Δεν έχω ιδέα από τις ταμπέλες του μέταλ, οπότε αν είναι Death/Black/Heavy ή οτιδήποτε άλλο είδος μέταλ, το έχω πει και στο παρελθόν, το λέω και τώρα, δεν είμαι ικανός να το κρίνω μόνος μου. Θυμόμουν ότι ο δίσκος θύμιζε death και το είπα, αν δεν είναι, καλώς…:slight_smile:

Δε νομίζω όμως ότι αγνοήθηκαν. Πήραν την αναγνώριση που τους άξιζε και θα σου το εξηγήσω με ένα παράδειγμα.

Αυτό είναι ένα πάρα πολύ γνωστό έργο του Τζάκσον Πόλοκ. Συγκεκριμένα λέγεται “8” και αποτελεί κομμάτι της εξέλιξης των διάφορων ρευμάτων τέχνης του 20ου αιώνα, τα οποία με τη σειρά τους ήταν και αυτά κομμάτια της εξελικτικής πορείας της εικαστικής τέχνης. Το έργο αυτό θεωρείται αριστούργημα και κοστίζει ένα κάρο λεφτά. Οι κριτικοί τέχνης και οι εικαστικοί, που έχουν μελετήσει όλη την πορεία της εικαστικής τέχνης, συμφωνούν ότι ο Πόλοκ με αυτά του τα έργα πραγματοποίησε τομή στα εικαστικά και άνοιξε νέους δρόμους δημιουργίας.

Μεταξύ μας όμως. Πόσες Ελληνίδες πιστεύεις ότι θα έβαζαν στο σαλόνι τους αυτό τον πίνακα και θα έλεγαν “Παναγία μου!!! Τι τρομερός πίνακας είναι αυτος!!!”? Αν δεν έχεις αφιερώσει χρόνο σε κάτι τόσο εξειδικευμένο και στο τρόπο που δημιουργήθηκε, δύσκολα θα το εκτιμήσεις και ακόμα πιο δύσκολα θα ανακαλύψεις αν ταιριάζει στο προσωπικό σου γούστο.

Έτσι ήταν και οι Primordial και έτσι είναι και οι Unexpect. Ειδικά τους δεύτερους τους λάτρεψα, αλλά αν τους έβαζα σε φίλους μου, που οι επαφή τους με το μέταλ είναι αν όχι ανύπαρκτη, τουλάχιστον επιδερμική, οι Unexpect στα αυτιά τους θα είναι μία παντελώς ανούσια βαβούρα και οι Primordial ένα κακόηχο συνονθύλευμα “αργών” ήχων με άσχημα φωνητικά.

Από την άλλη οι SOAD άρεσαν σε πάρα πολύ κόσμο, μέταλ και μη (υποθέτω ότι οι συντάκτες του rocking και το κοινό του Metal Hammer που τους έβγαλαν στις πρώτες θέσεις του 2005, μέταλ θεωρούνται-και εγώ δίσκο της χρονιάς τον θεωρώ ακόμα, αλλά δε θεωρώ εμένα μεταλά!!!:stuck_out_tongue: ) και αυτό γιατί δεν είχαν κάτι το τόσο επιτηδευμένο με αποτέλεσμα να έχουν και μεγαλύτερο αγοραστικό κοινό και οπαδούς. Έβγαζαν μία πρωτόγονη αίσθηση χαράς και headbanging με το Mezmerize που άγγιζε πολύ παραπάνω κόσμο από το “εξειδικευμένο” ήχο των υπόλοιπων συγκροτημάτων. Δεν αποκλείω αν οι Primordial είχαν τα στούντιο της ΣΟΝΥ να έβγαζαν κάτι πιο προσιτό στο ευρύ κοινό, αλλά ο δίσκος που κυκλοφόρησε δεν ήταν εύκολος για αυτιά απροπόνητα στους βαρείς ήχους. Έτσι κέρδισε την εκτίμηση μόνο όσων είχαν το υπόβαθρο να τους εκτιμήσουν.

Για τα σημεία που παρέθεσες, συμφωνώ με (γ), δε θεωρώ κάτι κακό το (α) και το (β) το θεωρώ λογικό-φυσιολογικό να είναι έτσι…

Εγω γιατι νομιζω οτι γινεται το αντιθετο?
Το gahtering wilderness εμενα μ’αρεσε αλλα μπορω να πω οτι το storm before calm μ’αρεσε πιο πολυ και οταν ακουσα το πρωτο το βρηκα απλα ενα οκ αλμπουμ. Ισως αν ηταν το πρωτο που ακουγα απο primordial να μου κανε μεγαλυτερη εντυπωση.

Ασχετο Karvou την ταινια για τον Πολοκ την εχεις δει?

Την έχω στα υπόψιν κάθε φορά, αλλά δεν την έχω δει ακόμα. Τι λέει? Η βιογραφία του είναι?

Ναι. Εμενα μ’αρεσε αλλα δεν ξερω κατα ποσο ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Εχει παρει και οσκαρ β’ γυναικειου ρολου. Γενικα παντως σαν ταινια αξιζει να την δεις.

akousa Ensiferum kai mou aresan para poli … pistevw pos ine mesa se aftes tis katigories an kai pane kai ligo pros melodic…