Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

Εγώ στο βρετανικό είχα πάει πάντως για επικύρωση.

Therie, γενικά υποτίθεται πως ισχύει αυτό που λες.Αλλα εγώ αυτό που κατάλαβα είναι πως δεν έχουν συγκεκριμένα κριτήρια αν δεν έχουν συμπληρώσει τις θέσεις που θέλουν,παίρνουν κόσμο αβέρτα,να βγάλουν το ποσό που θέλουν…Sad but true…

οντως,για το Proficiency ετσι ειναι. Αν εχει περασει η διορια των 2 χρονων σε βαζουν να δωσεις εξετασεις για τα αγγλικα στο πανεπιστημιο. Αυτο δεν πρεπει να το φοβαται καποιος που εχει παρει το proficiency…

Αναλογα τα πανεπιστημια,αλλα ζητανε C1,αλλα C2,αλλα τα περισσοτερα,σε ολες τις χωρες θελουν C2. Εκει που εχεις βρει εσυ δεν διευκρινιζουν τι επιπεδο ζητανε; Αν θελου C1,εισαι καλυμμενος. Αν θελουν C2 και εσυ δεν το εχεις,πρεπει να παρακολουθησεις μαθημετα το αντιστοιχου επιπεδου,που διοργανωνει το πανεπιστημιο για τους ξενογλωσσους φοιτητες. Ενημερωσου,για να ξερεις…

Φευγουμε για Τσεχια Brno το Σεπτεμβρη!!! 8)8)

Wx wx wx.Etoimasou gia tis kaliteres meres ths zwhs sou

Wx wx wx.Etoimasou gia tis kaliteres meres ths zwhs sou

I belive that shit!!! :p:p:p

Το τμημα μου εχει καλη συνεργασια με το πανεπιστημιο εκει και στελνει καθε εξαμηνο καμια 20-30αρια φοιτητες!!!

Ολοι μου εχουν πει τα απιστευτα!!! 8)8)

http://www.mu-varna.bg/bg ΕΚΕΙ ΚΑΝΩ ΕΡΑΣΜΟΥΣ!!!
Στην Βάρνα βέβαια εξεταστική θα δώσω Σεπτέμβρη και μετά την κάνω για Ελλάδα τον Οκτώμβριο αφού λήγει το εξάμηνο!!!

καμιά Σιβηρία δεν είχε;

Το εράσμους ειναι μόνο εντός Ε.Ε και η Βουλγαρία εντός Ευρώπης ειναι ένας φίλος είχε πάει μέχρι τον Ταλίν πριν δύο χρόνια να κάνει εκεί ιατρική!!!
Μου είχε πεί ότι είχε ένα μεγάλο μεταλάδικο που έπαιζε death και black συνέχεια

εχει γεμίσει το πληκτρολόγιο δάκρυα :smiley:

επικνες.

12345
ατακες τωρα

Ο… Ταλίν (βάλε και ένα σίγμα μπροστά :p) είναι στη Βουλγαρία; Τι μαθαίνει κανείς #-o

Άλλο είπε…

Πάντως, ο διάλογος τα σπάει!!! :slight_smile:

Tο Ταλιν(χωρις “σ” μπροστα:p) ειναι η πρωτευουσα της ΕΣΘΟΝΙΑΣ!!!8O

Έχετε μπλέξει τα μπούτια σας, χαχαχα.

Εμείς ή ο άλλος; :stuck_out_tongue:

(ναι ξέρουμε ότι ΤΟ Τάλιν είναι πρωτεύουσα Εσθονίας… ο άλλος το ήξερε; :roll: )

ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΜΕ ΤΡΟΛΑΡΕΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ:D

TOEFL ή IELTS? Τι συνίσταται; Απ’ όσο γνωρίζω δεν έχουν καμιά σημαντική διαφορά, σωστά;

Η βασικη τους διαφορα ειναι οτι το TOEFL το δινεις σε υπολογιστη (ολα,ακομα και το Speaking,απαντας στον υπολογιστη και τα ηχογραφει) και το IELTS με τον παραδοσιακο τροπο.Και ο τροπος βαθμολογησης ειναι διαφορετικος,αν δεν κανω λαθος στο IELTS πρεπει να παρεις πανω απο τη βαση που ζηταει το πανεπιστημιο που θες να πας σε ολα τα parts,ενω στο ΤΟΕFL απλα τα προσθετει και παιρνεις ενα τελικο σκορ (αριστα το 120).

Εγω TOEFL ειχα δωσει,πολυ πιο απλο,υπαρχουν παρα πολλα τζαμπα κουιζ στο ιντερνετ για εξασκηση,και προτιμω τον υπολογιστη απο το χαρτι.