Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

I see. Προετοιμασία δε θέλει ιδιαίτερη εκτός απο τεστάκια και πρακτις μόνος σου; Επιπέδου advanced μου 'χουν πει ότι είναι.

Το θεωρω ανουσιο να κανεις ιδιαιτερα ή να πας φροντιστηριο,ειναι τζαμπα λεφτα (και το φροντιστηριο θα σου βγει στανταρ 600-700 ευρω).Εγω το εδωσα μονο κανοντας ασκησεις και τεστ στο ιντερνετ.Υπαρχει και βιβλιο με CD που εχει 3-4 φουλ τεστ μεσα,στην περιπτωση που θες κατι πιο χειροπιαστο.

Το επιπεδο ναι,κατι αναμεσα σε advanced και proficiency ειναι.Μονο το reading θελει περισσοτερη προσοχη,γιατι τα κειμενα ειναι ακαδημαϊκα/επιστημονικα συνηθως,και εχεις καπου 80 λεπτα για 4-5 κειμενα και 28 ερωτησεις συνολικα.

Καλά δεν εννοούσα φουλ μαθήματα, 1-2 ιδιαίτερα ίσως. Επαφή με τα Αγλλικά έχω, οπότε υποθέτω δε θα 'χω θέμα. Φίλος έδωσε το IELTS και χωρις επαφή με αγγλικά και δεν είχε κανένα θέμα…

Ευχαριστώ Χρήστο

Kαι γω IELTS πριν κανένα χρόνο … Στο τέλος στην πιστοποίηση σου βγάζει γενικό βαθμό , οπότε δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που είπε ο Therion …Eπίπεδο, ούτε για πλάκα με Proficiency … Πολύ πιο εύκολο… Για μένα, δεν αξίζει να δώσεις ούτε ευρώ παραπάνω,πέρα απ’τα εξέταστρα (πόσο μάλλον στους αστείους της Ελληνοβρετανικής) … Τεστάκια, θα βρεις πάρα πολλά στο internet… Listening και Έκθεση είναι στάνταρ οι μορφές που έχουν… Πάντως για πανεπιστημια όξω νομίζω είναι πρέπει να 'ναι μέχρι 2 ετών πρόσφατο , οπότε μην το πάρεις και πολύ νωρίς…

Τα λέφτα που έδωσα κάποτε για κάποια προετοιμασία πριν το TOEFL, παίζει να είναι τα λεφτά που έχω κλάψει περισσότερο στη ζωή μου. Πολύ χαμηλό το επίπεδο, όταν είχα δώσει δεν είχε καν προφορικά, και στον τομέα που με ενδιέφερε δεν ζητούσαν και κάναν φοβερό βαθμό αλλά το φοβήθηκα γιατί είχα χάσει επαφή με τα αγγλικά 7-8 χρόνια. Ένα βιβλίο γραμματικής παίζει να είναι ολοκαίνουριο κάπου στη βιβλιοθήκη μου.

Εγώ πάντως θα δώσω το city and guilds. Σχετικά εύκολο, δεν έχει λεξιλόγιο-γραμματική (που τα μισώ!)… Το michigan(τότε, πριν χρόνιαααα) είναι ό,τι πιο εκνευριστικό, ειδικά οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής!!!

Πες τα! Και νόμιζα ότι εμένα μου την έσπαγαν οι ατελείωτες στήλες με a, b, c, d. Και μου δημιουργούσε και ανασφάλεια γιατί μερικές ερωτήσεις τις άλλαζα συνέχεια. Ειδικά στο advanced τα κείμενα που βάζουν είναι κάπως παράξενα (μου είχε τύχει για τον Ψυχρό Πόλεμο :?).

Σε σχέση με Proficiency/ Michigan είναι όντως χαμηλότερο το επίπεδο. Αν έχεις ένα από τα δύο το μόνο που χρειάζεσαι είναι να ξέρεις με τι μοιάζουν τα τεστ.
Εγώ έδωσα εντελώς απροετοίμαστη TOEFL, γιατί δεν χωνεύω τα έντυπα τεστ και το συγχρωτισμό. Με εξαίρεση το speaking και την άβολη κατάσταση του να πρέπει να αναπτύξω θέμα σε… τηλεφωνητή, κατά τ’άλλα χαλαρά.

Θυμάμαι ένα από τα κείμενα που μου είχαν πέσει ήταν για την εξαγωγή τσαγιού από την Κίνα :stuck_out_tongue:

Ναι,αυτο με τα δυο χρονια ισχυει,τουλαχιστον για το proficiency. Για αλλα πτυχια,οπως TOELF,IELTS κτλ δεν ξερω. Παντως καλυτερα ειναι να δωσει καποιος το profieciency για να ειναι καλυμενος παντα και παντου αφου το επιπεδο του ειναι σαφως υψηλοτερο…Ειδικα του Cambridge…

Το Proficiency δεν σε καλύπτει αναγκαστικά αν έχει περάσει καιρός από όταν το πήρες.Για κάποια Πανεπιστήμια στην Αγγλία τουλάχιστον.

Ναι,στην Αγγλια εχεις ενα θεματακι αν εχει περασει πανω απο 2 χρονια απο τοτε που το πηρες. Αλλα,σιγα,απο ο,τι ξερω σε βαζουν να γραψεις ενα τεστ,το οποιο δεν ειχει λογο να το φοβαται κανεις αν εχει το proficiency.

Το advanced δε σε καλύπτει σε θέματα σπουδών κλπ, σε ξένη χώρα;

^ Κάθε σχολή, ανάλογα με το περιεχόμενό της, έχει και διαφορετικές απαιτήσεις σε διαφορετικά sections.
Οι θεωρητικές σπουδές έχουν (υποτίθεται) ψηλές απαιτήσεις σε κατανόηση και σύνταξη κειμένου. Θα χρειαστείς σίγουρα και κάτι ακόμη εκτός από το advanced.
Δεν ξέρω τι παίζει αν πας σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο/ post-graduate εκτός αγγλίας.

Στα περισσοτερα παν/μια,και σε αυτα εκτος αγγλιας,ζητανε C2,αν και καποια ζητανε και C1,αλλα ειναι λιγα. Και,ναι στις θεωρητικεσ σχολες πρεπει να εχεις υψηλες ικανοτητες κατανοησης της γλωσσας…

κραπ.

Όταν λες τέλος; Εννοείς οριστικό; Όχι γαμώ την κοινωνία μου, όχι γαμώ την καταδίκη!!

Γουατδαφακ?! Τώρα που αποφάσισα να πάω?? :s Σίγουρο ειναυτό?

Μα , είδες γκαντεμιά;; Μακάρι να μην κοπεί, είναι κρίμα… Και είναι και μία καλή ευκαιρία για όλους εμάς που το έχουμε ανάγκη :wink: να ξεφύγουμε για λίγο από το κωλοχανείο!!

Ιδεα δεν εχω τι θα παιχτει τελικα,ο,τι λεει το λινκ ξερω κι εγω.