Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

+12345

+1 :stuck_out_tongue:

Αγγλία εγώ μάλλον την απορρίπτω κατά 90%, θα μου βγει αρκετά ακριβά, + ότι θα 'θελα ένα πρόγραμμα 24μηνο αντί για 12μηνο.

Εδιμβουργο ασαλιωτα ομως…

τι εννοω με το αποπανω?Οτι σε χωνουν 8 βδομαδες μαθηματα φουλ, σου αφηνουν 1 βδομαδα επαναληψη-οπου πρεπει και τοτε να παρακολουθεις καποια επαναληπτικα- και μετα σε χωνουν εξετασεις την δεκατη βδομαδα, που ειναι γαμησι γιατι ειναι πραγματικα παρα πολυ δυσκολο να τα προλαβεις ολα…+του οτι μπορει να σε γαμανε σε εργασιες κτλ και να μην προλαβαινεις να κλασεις…και καταληγω οτι ετσι ΔΕΝ μαθαινεις-τουλαχιστον κανεις που ηξερα- απλα παπαγαλιζεις και τρελαινεσαι στη πιεση για κατι που διαγραφεται απο τη μνημη σου μολις τελειωσεις τις εξετασεις…+του οτι οτι group projects κανεις, ειναι ολα της πλακας λογου ελλειψης χρονου…και εχεις 3 τριμηνα ετσι ακριβως, ενω στα περισσοτερα πανεπιστημια πχ εχεις 2 φορες το χρονο εξετασεις, εργασιες κτλ νορμαλ, διαβασμα φουλ αλλα ανθρωπινα ε…εδω ξεκινας αγωνα δρομου απο την πρωτη βδομαδα που καταληγει σε παπαγαλιση παλαιοτερων θεματων και σοσ απλα για να περασεις μονο και τιποτα αλλο…+του οτι εχεις 1 ΜΗΝΑ να γραψεις πτυχιακη-που ακουστηκε δλδ, 15000 λεξεις σε ενα μονο μηνα…μονο 1-2 βδομαδες θες να μιλησεις με supervisor, να μαζεψεις πηγες κτλ…γτπ, γενικα ολοι σχεδον οι φοιτητες στο Aston εχουν το ιδιο προβλημα…

Σαν ζωή και γω θα προτιμόυσα Ολλανδία , Ελβετία απο Αγγλία …

Aπ τα λίγα που έχω δει ρε συ σε άλλες χώρες όμως … βλέπω αρκετά γενικά μεταπτυχιακά προγράμματα … δηλαδή προγράμματα , που άμα είσαι Βιολόγος και θες να ασχοληθείς και λίγο με Ιατρική ή Η/υ … oκκκ … σε χώνει στον χώρο … αλλά αν είσαι πχ Μηχανικός η/υ και θες να ασχοληθείς με κάτι εξειδικευμένο στον χώρο σου … ( Τηλεπικοινωνίες , Βιοπληροφορική , Τεχνητή Νοημοσύνη …οτιδήποτε ) … δεν στο πολύπαρέχουν … μόνο σε Βρετανία δλδ το χω βρεί μέχρι τώρα αυτό …

Εγω ετοιμαζομαι για Santiago de Compostela στην Ισπανια…Τρελο αγχος γενικα(πρωτη φορα το κανω αυτο,τα ισπανικα μου ειναι κακα,γραφειοκρατια,πρεπει να βρω δωματιο)…Σκεφτομαι βεβαια οτι θα δω ωκεανο οποτε σβηνουν πολλα απο αυτα…Αιντε να δουμε

Με δεχτηκανε στο Bournemouth με unconditional offer.
Εχει κανενας ινφο για εκει

aha! λοιπόν η πόλη έχει αρκετή νυχτερινή ζωή πολλούς μεθυσμένους και θα δεις αρκετά λαιβ! Στα - ότι η πόλη, αν εξαιρέσεις κάποιες λίγες συνοικίες που είναι πάνω στη θάλασσα και τα σπίτια είναι πανάκριβα, έχει αρκετή εγκληματικότητα και ορισμένα σημεία δεν είναι ότι καλύτερο να ζεις οπότε προσοχή που θα μείνεις. Σαν πανεπιστήμιο εξαρτάται τι θες να κάνεις έχει κάποια καλά departments και κάποια μέτρια. Επίσης να ξέρεις ότι έχει ελάχιστους Έλληνες η περιοχή οπότε αν θες να κάνεις παρέα με Έλληνες όπως πολλοί φοιτητές του εξωτερικού την πάτησες. Γενικά πήγα 5-6 φορές πέρυσι γιατί έμενε ένας φίλος εκεί και αυτά είναι ότι είδα τον καιρό που κάθισα εκεί οπότε δεν είναι και η πιο εμπεριστατωμένη άποψη!

Εχει καλα media studies , στα οποια κ θα ασχοληθω αποτι ξερω. Εγληματικοτητα ? Λονδινο φαση δλδ ?
Καλα το οτι θα πηξω στους μεθυσμενους αγγλους τοχω παρε αποφαση ^^ . Τωρα για διαμονη, εστια .
θανξ για τα ινφο

απλώς να αποφεύγεις τα παρκάκια το βράδυ γενικά μην φανταστείς αν δεν πας γυρεύοντας θα είσαι οκ απλώς μερικά σημεία θέλουν προσοχή. Λονδίνο δεν είναι σίγουρα (μην σε τρομάξω κιόλας ακόμα δεν πήγες :p)Εστία από όσο ξέρω είναι όλες μαζεμένες σε ένα μέρος με πολύ φοιτητόκοσμο, έχει πολλά πάρτι και είναι αρκετά κεντρικά. Το μόνο κακό είναι ότι για να πας Uni τα λεωφορεία ειδικά τα πρωινά είναι ψιλοφίσκα αλλά νομίζω θα το αντέξεις. Γενικά πάντως μια χαρά είναι έχει πολλά λαιβ ειδικά 02 arena και σε ένα άλλο πιο μεγάλο exhibition center οπότε θα καλοπεράσεις:)

με ψήνει ένα μεταπτυχιακό Ιρλανδία οπότε αν ξέρει κανείς θέλω να μάθω για ζωή γενικά και πόσο ακριβή είναι…

Θυμάμαι πάντως καθαρά ότι ένα πακέτο τσιγάρα έκανε 7 ή 9 ευρώ, και είχα σοκαριστεί εγώ που δεν καπνίζω κιόλας.
Έχωψ επισκεφτεί Δουβλίνο, αλλά ως τουρίστας έχεις διαφορετική οπτική του πράγματος, και ως τουρίστας μου είχε φανεί ψιλοακριβό πάντως…

8O shit δε περιμενα να ειναι τοσο ακριβα!!

Ξερει κανεις τι παιζει με erasmus σε ακυρες χωρες που δεν ξερεις την γλωσσα τους αν εχω περασει δηλαδη ολα τα μαθηματα μου στη σχολη και με καλο απολυτηριο μπορω να παω Φιλανδια χωρις να ξερω ντιπ τη γλωσσα?

Ηθελα να παω Φινλανδια πιο παλια ως φοιτητης, και δεν επαιζε προβλημα.
Απλα μιλα με κανεναν απο το πανεπιστημιο να σου πει κιολας, μπορει να κανουν κ μαθηματα εξπρες για τη γλωσσα. Φαντασου οτι το μεγαλυτερο μερος των παιδιων που πανε ερασμους πανε ισπανια, και δε νομιζω να ξερει κανενας ισπανικα :stuck_out_tongue:

ks9
σευχαριστω για τις πληροφοριες. με δεχτηκανε τελευταια στιγμη και πρεπει να παω μεχρι την αλλη δευτερα, και ταχω παιξει λιγο

Σε τετοιου ειδους χωρες(με οχι τοσο ‘‘ισχυρη’’ γλωσσα δηλαδη) τα μαθηματα γινονται στα αγγλικα.Η φινλανδια ειναι μια απο αυτες.

Αυτό που έγραψαν και οι παραπάνω ισχύει. Έχω δύο φίλους που έκαναν Εράσμους Φινλανδία και δεν ήθελαν να γυρίσουν πίσω :stuck_out_tongue: Και οι δύο είχαν μαθήματα αποκλειστικά στα αγγλικά, λογικά αυτός είναι ο κανόνας.

Το απολυτήριο δε θα σου χρειαστεί πουθενά. Την επιλογή για τους ερασμίτες την κάνουν εδώ (κατά βάση ο καθηγητής που είναι υπεύθυνος για τις μετακινήσεις στην κάθε σχολή) χωρίς να ρωτάνε το πανεπιστήμιο του εξωτερικού αν θα σε δεχτεί, φτάνει φυσικά να πληροίς ένα-δυο βασικά κριτήρια (περασμένα μαθήματα κυρίως). Λογικά δε θα χεις πρόβλημα να σε δεχτούν, εκτός αν παίζουν τίποτα περίεργα σκηνικά στη σχολή σου και φυσικά βοηθά αν κάποιος καθηγητής σου συνεργάζεται με πανεπιστήμιο στη Φινλανδία και στέλνει φοιτητές εκεί.

Εχει δωσει κανει το GRE?
Πειτε μια τι παιζει,ποσο πουτσα ειναι με κλιμακα τα 20 εκατοστα κτλ.

[B][SIZE=“2”]SOS[/SIZE] [/B]

εδω και αρκετο καιρο ψαχνω για μεταπτυχιακο στην ολλανδια και εκτος απο το delft δεν βρισκω σε κανενα αλλο πανεπιστημιο κατι για μηχανικους(πχ construction management η΄κατι σχετικο) η΄αν βρω κατι ειναι μονο στα ολλανδικα κλπ κλπ κλπ
ξερει κανεις τπτ?
(στο delft δεν μπορω να παω γιατι ζητανε βα8μο πτυχιου πανω απο 7,5 και εγω εχω 7,2#-o
ερωτηση :αν στειλω το 7,2 και συστατικες επιστολες απο δουλεια κλπ που λενε οτι εχω κανει επιβλεψη δημοσιων εργων 8α μετρησει η’ τζαμπα η χαρτουρα?)
οποιος ξερει τπτ ας πει, εχω αρχισει και απογοητευομαι:?

Delft κι εγώ κοιτάω, ελπίζω αυτό το 7,2 να μην ισχύει για όλα τα προγράμματα :stuck_out_tongue: