Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

έχω κολλητη στο delft

στειλε πμ με ολες τις ερωτησεις να της τις προωθησω

thanx a lot:)
8α τις μαζεψω και 8α στις στειλω

@freedomofrock

http://www.tudelft.nl/live/pagina.jsp?id=7386ff26-1b05-420b-8fcb-664bb28285ea&lang=en

"TU Delft’s general admission requirements
In addition to the programme-specific requirements you need to meet TU Delft?s [B]general admission requirements for admission to a Master?s programme.[/B]

  1. A BSc Cumulative Grade Point Average (CGPA) of at least [B]75%[/B] of the scale maximum.

Γαμώ τη κωλοσχολή μου γαμώ.

Άλλο ένα πρόγραμμα απορρίπτεται ;ρ

ποια σχολη ?
τι βαθμο εχεις?
ρωταω γιατι 3 μερες τωρα δεν εχω σηκωσει κεφαλι και ψαχνω φουλ οποτε κατι μπορει να εχω δει που να σ’ ενδιαφερει

γεωλογία και γεωπεριβάλλον, δεν έχω τελειώσει ακόμα - σεπτέμβρη υπολογίζω, βαθμό πτυχίου γύρω στο 6,8 με βλέπω να βγάζω, ενδιαφέρομαι για τεχνική γεωλογία/γεωτεχνικές κατασκευές και τα συναφή και πετρέλαια σαν εναλλακτική επιλογή (γεωλόγος πετρελαίων, μηχανικός πετρελαίων)

εχει στο πανεπιστημιο της ουτρεχτης νομιζω(εχω δει τοσα πολλα αυτες τις μερες που εχω ζαλιστει:?)

τσεκαρε το για σιγουρα αλλα εκει οποιο προγραμμα κοιταξα δεν η8ελε συγκεκριμενο βα8μο πτυχιου8)

Thanks a lot missy!

Μην φρικάρετε τόσο με τους βαθμούς πτυχίου, κάντε τις αιτήσεις σας και δεν χάνετε τίποτα. Εμένα με 6,5 με πήραν σε όλες μου τις επιλογές εκτός από UCL, αλλά και εκεί δεν ξέρω αν έφταιξε αυτό ή ο μλκ καθηγητής που αποφάσισε να μου δώσει τη συστατική 2 μέρες πριν την προθεσμία και δεν ξέρω καν αν η αίτηση πήγε στην ώρα της. Μην τολμήσετε να μην κάνετε αίτηση λόγω αυτού ε, θα σας κυνηγήσω.

Kαι εγώ με τέτοιο βαθμό πτυχίου περίπου θα κάνω φέτος αίτηση στο Delft … το είδα και εγώ το 7.5 αλλά δεν πτοούμαι … :stuck_out_tongue: Και άμα κάτσει … Θα κάνω και σε πολλά άλλα φυσικά …

Ολλανδία απ ότι ξέρω , τρία πολυτεχνεία έχει … Delft , Eidhoven και Τwente … Τα υπόλοιπα πανεπιστήμια , δεν έχουν σχολές για μηχανικούς , αλλά αν ενδιαφέρεσαι για κάτι που έχει σχέση με τη σχολή σου , αλλά δεν είναι “engineering” μπορείς να βρείς και εκεί … 8)

Τα πιο διάσημα πανεπιστήμια νομίζω είναι Utrecht και Leiden … και Delft για μηχανικούς …

Μια ερώτηση : Aπ ότι ξέρω στην Αγγλία ακολουθούν την τακτική " οποιος πρόλαβε την θέση πήρε " … δηλαδή αν κάνω αίτηση εγώ απο τώρα … με πτυχίο 7 και τους κάνω , θα με πάρουν … αν ένας με 9 , αργήσει πολύ να κάνει αίτηση και δεν υπάρχουν θέσεις , θα κοπεί … Σε χώρες όπως Ολλανδία , Βέλγιο , Δανία , Σουηδία ξέρουμε τι ισχύει ?

Εγω θελω Erasmus Νορβηγια να παω του χρονου(ειμαι 1ο εξαμηνο ακομα και νομιζω γινεται να πας απο 3ο εξαμηνο και μετα), εχει παει κανεις;
Πληροφορικη στο ΑΤΕΙΘ ειμαι, και ειδα οτι εχει συνεργασια με του Trodheim, το οποιο πανεπιστημιο πρεπει να βιαζει απο οτι εχω τσεκαρει

edit: Τωρα ειδα ποιο ειναι πραγματικα το πανεπιστημιο στο Trondheim που συνεργαζεται… τελειως διαφορετικο απο αυτο που νομιζα οτι ελεγε, δηλαδη το NTNU

Εγώ νόμιζα ότι εράσμους πας για ένα εξάμηνο, περνάς κανά μάθημα για να δικαιολογήσεις το χρόνο σου εκεί και απλά κάνεις διακοπές… Νορβηγία λοιπόν, και ειδικά χειμερινό εξάμηνο, θα μαυρίσει η ψυχή σου… Εκτός κι αν τα χόμπυ σου είναι κάψιμο εκκλησιών, βάψιμο με corpsepaint, πέρασμα καρφιών σε δέρμα κλπ :stuck_out_tongue:

οπου και να πας θα περασεις τελεια.
μονο κ μονο η εμπειρια να ζησεις στο εξωτερικο ειναι πολυ μεγαλη

νταξ δεν ξερω σε πoιο 8ρεντ να το βαλω αλλα νομιζω οτι πρεπει να μπει εδω μηπως μου δωσει κανεις καμια ιδεα:roll:

[B][SIZE=“2”]2000-3000 [/SIZE][/B]λεξεις το motivation letter?

[B][SIZE=“2”]ΕΛΕΟΣ ΟΜΩΣ [/SIZE][/B]

οκ, 8ελω πολυ να παω και ξερω και για ποιους λογους 8ελω αλλα…
2000 λεξεις???

οποτε εκτος απο το google που εχω ξε@νιασει, οποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη

:anyone:

Τη Κυριακη φευγω για Ισπανια μεχρι το καλοκαιριιιιιιιι:D

Αυτά είναι. Εεεεε ώρα για γούστα ε;;;; :smiley: :smiley:

Ψ*λοκρυο ομως:!:

To Upper second-class Honour (2:1) του αγγλοσαξονικου συστηματος καταταξης στην τριτοβαθμια εκπαιδευση, σε ποιο ευρος βαθμων αντιστοιχει στην Ελλαδα?? Ξερει κανεις?

νομιζω το 7 ελληνικο μ.ο. και παραπανω…

mercy…

πάντως και τους βαθμούς να μην έχεις δεν χάνεις τίποτα να κάνεις αίτηση καμία φορά σου κάνουν offer και να μην τηρείς απόλυτα τα κριτήρια ή αν είσαι στα όρια αυτών. Γενικώς επειδή πρόσφατα κοίταζα όλα τα master σε καλά uni ζητάνε οπωσδήποτε 2:1 χλωμό να βρεις κάτι λιγότερο.