Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

Μια ερωτηση για οσους εχουν στειλει αιτησεις για μεταπτυχιακα εξωτερικο,και πιο συγκεκριμενα στην Ολλανδια :

Οι Ολλανδοι ζητανε τα ελληνικα αντιτυπα της Αναλυτικη,του πτυχιου κτλ κτλ να ειναι επικυρωμενα με τη σφραγιδα της Χαγης ή οχι?Απο 1-2 γνωστους μου εχω ακουσει οτι δεν το ζητανε,αντιθετα με τους Ελβετους που το θελουν οπωσδηποτε.Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει,θενκγιου.

ειτε απο το πανεπιστημιο σου ειτε απο συμβολαιογραφο αν ειναι επικυρωμενα εισαι ΟΚ. Για Ολλανδια αυτο, για Ελβετια δε γνωριζω.

εχω επικυρωσει τις μεταφρασεις σε δικηγορο και τα ελληνικα σε ΚΕΠ,απλα ειναι ελληνικες οι σφραγιδες,γι αυτο ρωταω.Αλλα γενικα απο οσους ρωταω για Ολλανδια μου λενε οτι δεν ζητανε σφραγιδα Χαγης,οποτε ΟΚ

Και εμένα έτσι μου είχαν πει από το Υπεξ, αλλά δεν το έκανα και δεν υπήρξε θέμα. Απλά με την επικυρωμένη μετάφραση από το Βρετανικό Συμβούλιο και τη δική τους σφραγίδα.

τις μεταφρασεις τις εκανα μονος και τις επικυρωσαν δικηγορος και ο δικηγορικος συλλογος,μου ειπαν οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να γινει μεσω Βρετανικου Συμβουλιου

ναι ρε παιδι μου ντακς, στο οτι δεν χρειάστηκε η σφραγίδα της χάγης ήθελα να εστιάσω όχι στο πού τα μετέφρασα εγώ. Δεν σου ζήτησαν επικύρωση και από το πανεπιστήμιο?

Οκ το πιασα :stuck_out_tongue:
Στις μεταφρασεις οχι,μονο να στειλω και τα ελληνικα αντιτυπα μαζι.

Εντωμεταξυ η σφραγιδα της Χαγης μπαινει μονο σε πρωτοτυπο απ οτι μου ειπανε,οχι σε αντιγραφο επικυρωμενο απο ΚΕΠ,τζαμπα με βαζουν να τρεχω αυριο πρωι να βγαζω αντιγραφο απολυτηριου απο τη δευτεροβαθμια και αντιγραφο πτυχιου απο το πανεπιστημιο…

Καλωσήρθες στην παράνοια.

'Οταν πήγα τα μετεφρασμένα (που είχα χρυσοπληρώσει) αντίγραφα αναλυτικής κ πτυχίου στην γραμματεία της σχολής για μια γαμωσφραγίδα δεν μου τα επικύρωσαν, γιατί για εξωτερικό εκδίδουν ‘συγκεκριμένα αντίγραφα για μετάφραση’, με το αντίστοιχο παράβολο φυσικά και +2 εβδομάδες αναμονής ενώ οι προθεσμίες έτρεχαν. 'Εστειλα αυτά που είχα και δεν είχα πρόβλημα ούτε από ολλανδία ούτε από ΗΒ.

Κουράγιο με τη γραφειοκρατία, σε λίγους μήνες θα έχουν όλα τελειώσει.

α αυτο που λες το προλαβα ευτυχως,οταν ζητησα αναλυτικη ανεφερα οτι ειναι για εξωτερικο(η μονη της διαφορα ειναι οτι λεει καπου στο τελος με μικρα γραμματακια οτι ειναι για εξωτερικο),αλλα με βαλαν να πληρωσω και 6 ευρω \m/

Νταξει τα χω μαζεψει τα εγγραφα,συστατικες εχω εξασφαλισει,το μονο που μενει ειναι οι τελικες σφραγιδες,να πληρωσω τα application fees τους και να στειλω τα γραμματα.

Και μετα να περιμενω.

ο θεός μαζί σου.

που θελεις να πας; (σχεδον παντου ειναι ευκολο να σε δεχθουν επισης, πλεον)

πρωτη επιλογη Ζυριχη στο ETH,που δεν παιρνουν τοσο ευκολα κοσμο απ οσο ξερω,μετα Leiden ή Delft στην Ολλανδια,εκει πιστευω μπαινω.

Therion τι είναι αυτό με τη σφραγιδα της Χαγης; Δεν την έχω καν ακουστά και ετοιμάζω κ γω τα χαρτιά μου για Ζυρίχη.

Θα πρεπει να σφραγισεις τα ελληνικα αντιτυπα πτυχιου,απολυτηριου,αναλυτικης κτλ που θα στειλεις με τη σφραγιδα της Χαγης.Στην Περιφερεια το κανεις,αλλα οχι στο παλιο κτιριο της Νομαρχιας οπου πηγε τωρα.Το γραφειο που το κανει ειναι στην Τακη Οικονομιδη,διπλα στο κτιριο του ΙΚΑ,απο τη Νομαρχια πας προς παραλια,περνας την Αδριανουπολεως και συνεχιζεις ευθεια(Πλουτωνος πρεπει να λεγεται),οταν δεις να κανει μια διχαλα ο δρομος,πας αριστερα(η οδος Τ.Οικονομιδη ειναι αυτη) και βλεπεις το κτιριο του ΙΚΑ,ε διπλα ειναι η υπηρεσια που θες.

Αλλα για να μην την πατησεις οπως εγω,εχε το πρωτοτυπο της αναλυτικης μαζι σου και ζητα απο τη γραμματεια σου αντιγραφο πτυχιου για εξωτερικο,μην πας με αντιγραφα σφραγισμενα απο ΚΕΠ.Δεν τα δεχονται αυτα.

----αν εισαι απο Θεσσαλονικη ολα αυτα ε :stuck_out_tongue:

Ρε συ νόμιζα ότι με μια επικύρωση των μεταφράσεων από δικηγόρο ήμουν καλυμμένος, τι την θέλουν τόση γραφειοκρατεία; Άντε καλή μας επιτυχία 8)

εδιτ: Όταν λες ελληνικα αντιτυπα εννοείς επίσημα έγγραφα από τη γραμματεία ή μια φωτοτυπία είναι αρκετή;
εδιτ 2ο: Είδα ότι σε προηγούμενο ποστ απάντησες ήδη οπότε ντοντ μπάδερ

κι εγω ετσι νομιζα αλλα εστειλε φιλος προσφατα αιτησεις (στο αλλο πανεπιστημιο της Ζυριχης βεβαια,για οικονομικη σχολη,αλλα δε νομιζω να εχει διαφορα) και του ζητησαν να ειναι σφραγισμενα ετσι.

για ποιο μαστερ θα κανεις αιτηση?

Για φυσικό και αν επιτρέπεται να κάνω αίτηση για περισσότερα θα κάνω κ στο Neural Systems and Computation, έτσι για το γαμώτο. Πολύ το’χω αφήσει και θα την πατήσω στο τέλος με προθεσμίες. Και για leiden το ψηνα, αλλά θέλουν 100Ε ρε οι απίθανοι,+ 85 η Ζυρίχη+δικηγόροι δε συμφέρει γμτ. Εσύ για που είσαι; Α και η δευτεροβάθμια που είναι;

Για Computer Science παω,ε αυτα τα application fees εχουν γινει παραδοση πια,δεν τα γλιτωνεις.
15 Απριλιου ληγουν οι αιτησεις τους ρε,εχεις καιρο ακομα νταξει.

Η δευτεροβαθμια ειναι στη Σαπφους,απεναντι απο τα Δικαστηρια,αλλα δεν ξερω ακριβως που,αυριο θα παω μαλλον

Απ’την καλαμαριά στα δικαστήρια, σιχτήρ για πόλη. Καλά ξεμπερδέματα ξέρωγω, βαριέμαι κ μόνο που τα σκέφτομαι. Θενξ για τα info

Να κανεις αιτηση για master of puppets(MP).Α καλο ε?

Σιγα μην πας στη Σαπφους για δουλεια,μπουρδελοτσαρκα θα πας.