Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

πορνογερε

Α πολυ ωραια,σημερα ελαβα απαντηση στο mail απο ΕΤΗ που ρωτουσα σε ποια ακριβως εγγραφα θελουν τη σφραγιδα της Χαγης.

Η απαντηση ηταν “Η σφραγιδα της Χαγης δεν ειναι απαραιτητη”.

Αμα τον πιασω στα χερια τον παλιομαλακα τον φιλο μου.

Ευτυχώς, καλά ξηγούνται οι Ελβετοί

Έχει πάει κανείς από εδώ Valencia?'Εχω δώσει τα χαρτιά μου και περιμένω απάντηση για το Μάρτη του 2012 και έχω κάποιες ερωτήσεις που ο υπεύθυνος του Erasmus στη σχολή μου δεν ξέρει να απαντήσει.

Μηπως λεω μηπως ειναι κανεις [B]Πορτογαλια[/B];

Ego exo kanei aithsh gia MsC sport science sthn Agglia se Leeds Met, Loughborough, Bath & Exeter. Kai perimeno…

Έχω λίγο καιρό ακόμα μπροστά μου αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω το erasmus.
Από τις επιλογές εστιάζω σε Λονδίνο,Παρίσι,Βιέννη και Φρανκφούρτη.Γνωρίζετε κάτι σχετικά με αυτές τις πόλεις;

Λονδίνο άμα θες συναυλίες, γνωριμίες με πολλές εθνικότητες αλλά γενικά ακριβή ζωή και σπίτια (αν και λογικά θα μένεις σε εστία). Πολλά μέρη να βγείς και συνεχώς θα έχει πράγματα να ανακαλύψεις.

Πάρισι γιατί αγαπάμε Γαλλίδες και αυτό αρκεί (μάκραν οι πιο ωραίες/κομψές γυναίκες!)

Βιέννη όμορφη πόλη την θυμάμαι αλλά δεν το συγκρίνω με τα δύο απάνω! Και Φρανκφούρτη δυστηχώς δεν έχω πάει.

Δεν νομίζω να βοήθησα και πολύ ίσως άμα γίνεις πιο συγκεκριμένος, πάντως αν η μουσική είναι προτεραιότητα για σένα τότε λογικά Λονδίνο.

Λονδίνο,ναι είναι αυτό με την μουσική και γενικά εγώ σαν σωστός ροκάς θα έχω πολλά πράγματα να δω εκεί!Αλλά ακριβή ζωή και σπίτια δεν θέλω:p.Πάντως έναν φίλο που έχω εκεί,που από όσο ξέρω δεν έχει ο πατήρ του καράβια,ίσα ίσα,την παλεύει μια χαρά.Πρωτεύουσα σημασία έχει για εμένα το θέμα “σπουδές” και δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να πάω για 6 μήνες Λονδίνο στο αντικείμενό μου.Παρόλα αυτά έχει όνομα (LSE είναι αυτό,κοτζάμ γιος Καντάφι να 'ουμ) και σίγουρα πολύ πιο βατή προς εμένα γλώσσα,αγγλικά γαρ.

Παρίσι δεν πολύ θέλω,αλλά είναι καλή επιλογή και σίγουρα παραμένει στο μυαλό μου.Κουλτούρα και έτσι βέβαια.

Φρανκφούρτη δεν έχω ιδέα.Πέρα από τους ουρανοξύστες και τα λουκάνικα δεν γνωρίζω τίποτα.Άμα ξέρει κανείς ας πει.Αλλά εδώ το θέμα είναι ότι πρέπει να παρέχει φοβερές σπουδές,έτσι νομίζω τουλάχιστον.Μεγάλο μείον είναι το θέμα της γλώσσας που ενώ στο Λονδίνο είναι οκ,ενώ Παρίσι παλεύεται,εδώ δεν ξέρω τίποτα.Ο Enick παρακαλώ πολύ να εισέλθει στην κουβέντα και να τοποθετηθεί.

Αυστρία εκεί δεν έχω ιδέα ειλικρινά,καμία όμως.Ξέρω ότι έχει και εκεί καλό Πανεπιστήμιο και μπορεί να σχετίζεται πολύ περισσότερο με τον τομέα που θέλω να ασχοληθώ και εγώ.Αλλά εκεί δεν ξέρω τι παίζει και με την γλώσσα.Αν κάποιος σπουδάζει κατά 'κει ας μπει.

Εν ολίγοις,σχετικά με τις σπουδές μου έχω την εντύπωση ότι σε πρώτη μοίρα πρέπει να μπαίνουν Αυστρία,Φρανκφούρτη,Παρίσι,Λονδίνο αλλά δεν ξέρω και πάλι αν τα σκέφτομαι σωστά.Θα μου πεις νωρίς είναι ακόμα αλλά όποιος ξέρει ας πει,έτσι για να παίρνω καμιά ιδέα.
Λονδίνο είναι το όνομα και σίγουρα οι εμπειρίες που προσφέρει μία πόλη σαν αυτήν,καλά και σπουδές θα γαμάει λογικά.
Παρίσι είναι λίγο η κουλτούρα λίγο το ένα,λίγο το άλλο αλλά δεν με πείθει γενικώς.Όπως και τα γαλλάκια.
Τα άλλα δύο είναι άλλη φάση από ότι νομίζω

Μονο Βερολινο για Erasmus.

Γουστάρουν πολύ “κρέας” οι κοπέλες εκεί;

Λουκάνικα

Αφού είσαι τόσο ευγενικός…

Γενικά το Erasmus εννοείται ότι είναι εμπειρία που πρέπει να τη ζήσουν όλοι, βοηθάει εκτός από ακαδημαϊκά και προσωπικά σε πολλά επίπεδα.
Εφόσον λες ότι θες να το κάνεις κυρίως για να βελτιώσεις τις σπουδές σου και όχι για να περάσεις απλά καλά (που θα συμβεί έτσι κι αλλιώς), τότε κοίτα ποιο πανεπιστήμιο είναι καλύτερο και σου ταιριάζει περισσότερο για να το επισκεφθείς. Από εκεί και πέρα η γλώσσα όπως είπες παίζει ρόλο, η ποιότητα ζωής, οι καιρικές συνθήκες και διάφοροι άλλοι αντικειμενικοί και προσωπικοί παράγοντες που θα τους βάλεις κάτω και θα αποφασίσεις.
Για να σου πω κάτι πιο συγκεκριμένο όσον αφορά τις σπουδές πρέπει να μας πεις σε ποιο τμήμα είσαι και τι σε ενδιαφέρει να κάνεις.
Επίσης, κάτι το οποίο δεν το γνωρίζουν πολλοί είναι ότι Erasmus μπορείς να κάνεις σε όλες τις βαθμίδες σπουδών και αν το ψάξεις καλά μπορείς να πας και σε Πανεπιστήμιο που δεν αναφέρεται στη λίστα με τα προσφερόμενα.
Προσωπικά πήγα Erasmus μόλις τον τρίτο χρόνο του διδακτορικού μου σε ένα Πανεπιστήμιο του Βερολίνου, το οποίο δεν συνεργαζόταν με τη σχολή μου. Απλά βρήκα έναν καθηγητή που δέχτηκε να συνεργαστεί, έβαλα και τον δικό μου να συνεννοηθεί από την Ελλάδα, ήταν και οι κοπέλες στο γραφείο Erasmus πρόθυμες, οπότε ξεκίνησε η συνεργασία από την αρχή και από την οποία φυσικά επωφελούνται φοιτητές και τις επόμενες χρονιές.
Απλά θέλει να το οργανώσεις κάπως σχεδόν ένα χρόνο νωρίτερα για να γίνουν τα απαραίτητα γραφειοκρατικά. Αλλά επειδή είναι Ευρωπαϊκό πρόγραμμα επιδοτούμενο, κανονικά το κάθε Πανεπιστήμιο θα έπρεπε να επιδιώκει όσες περισσότερες συνεργασίες μπορεί και δεν θα σου φέρει αντίρρηση, αρκεί να είναι συνεννοήσιμο και το Πανεπιστήμιο υποδοχής.
Το σύνηθες είναι για κάποιον να πάει Erasmus στο 2ο ή 3ο έτος του προπτυχιακού, να περάσει καλά, να μην ασχολείται με το Πανεπιστήμιο και να χάσει ένα εξαμηνάκι κάνοντας τη ζωάρα του. Τα πλεονεκτήματα όταν το κάνεις στο Διδακτορικό είναι ότι συνήθως έχεις δύο εξάμηνα (δηλαδή λεφτάκια, ασφάλεια, πάσο για όλο το χρόνο) και δεν έχεις υποχρεώσεις παρακολούθησης ή μαθημάτων (δηλαδή είσαι τουρίστας χρηματοδοτούμενος).
Για μένα το Βερολίνο ήταν επιλογή ζωής και ήξερα ότι θα μείνω παραπάνω εκεί μετά τη λήξη του Erasmus όπως και έγινε. Δεν ξέρω τι συμπάθειες έχεις στους Γερμαναράδες, αλλά όπως είπε και ο Therion που γνωρίζει καλά, σαν το Βερολίνο δεν είναι πουθενά.
Φρανκφούρτη είναι άλλη ιστορία.

Πες μας τι θέλεις να κάνεις όμως και συγκεκριμένα τι εναλλακτικές έχεις για να σου πούμε και για κανένα Πανεπιστήμιο και πόλη πιο συγκεκριμένα αν ξέρουμε. Το LSE πχ. που ανέφερες έχει τόσες σχολές, δεν είναι όλες ισάξιες. Γενικά είναι σοβαρότατο Πανεπιστήμιο με εκπληκτική βιβλιοθήκη στις πολιτικές επιστήμες, αλλά θέλει εξειδικευμένη συζήτηση το θέμα μόλις επανέλθεις με τις λεπτομέρειες. Είναι κάτι που αξίζει να το σχεδιάσεις καλά και να αποκομίσεις όσα περισσότερα μπορείς.

Εχω γνωστες που ειναι αυτη τη στιγμη ερασμους στη Βαλενθια και καλοπερνανε.Εγω δυστηχως δεν την εχω επισκεφτει και ουτε προκειται μαλλον:(

Πορτογαλια πηγα πριν μερικες βδομαδες Πορτο και ηταν αααααλλη φαση.Πολυ ιδιαιτερη πολη-και η Πορτογαλια απο οσο ειδα πανεμορφη.Οι ανθρωποι δεν μου αρεσαν και τοσο αλλα ιτς οκ.

Αυτό με τα bold,εξήγα το λίγο ρε δάσκαλε.
Τώρα εντάξει,αναφέρεις κάτι για διδακτορικό,φάση της ζωής μου που φαντάζει ακόμα πολύ πολύ μακριά(και άμα),άρα όπως καταλαβαίνεις προσανατολίζομαι για erasmus σε προπτυχιακό επίπεδο.Νομίζω εδώ κάτω σε εμάς είναι στο 3ο έτος.
Να 'ναι καλά ο Παντοδύναμος,εδώ στην Κρήτη είμαστε αρκετά εξωστρεφείς και έχουμε αρκετές επιλογές για erasmus.Ιταλίες,Αγγλίες,Γαλλίες,Γερμανίες,Πάνω Χώρες,Κάτω Χώρες,Υπόγειες Χώρες και Υπόγεια Ρεύματα κτλ.
Εγώ σπουδάζω Πολιτική Επιστήμη και λογικά η κατεύθυνση που θα πάρω σε 1 και κάτι χρόνο,λογικά θα είναι αυτή των Διεθνών Σχέσεων(aka Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών).
Είχα αναφέρει 4 επιλογές που είχα στο μυαλό μου,νομίζω,πιο πίσω.
Το LSE και γενικά το Λονδίνο που αναφέρεις,είναι φοβερό Πανεπιστήμιο μόνο που από ότι νομίζω δεν με αφορά και τόοοοοοσο πολύ.Αν πάρω καμία Δημόσια Διοίκηση θα πρέπει να είναι πρώτη επιλογή.Γενικά επειδή έχουμε σχέσεις με αυτούς εκεί πάνω στην Κρήτη,έχω καταλάβει ότι εκεί η φάση εκεί είναι λίγο "διοίκηση,μεταρρυθμίσεις κτλ κτλ(λαμογιές δηλαδή χοχοχοχο).Και λογικό είναι,τι περιμένεις από Πανεπιστήμιο που ιδρύθηκε για να διοικεί τις Αγγλικές αποικίες…:roll:
Γαλλία,δεν έχω και τόσο ιδέα,δεν με πολύ αφορά κιόλας.
Φρανκφούρτη ακούω τα καλύτερα για το Πανεπιστήμιο.
Πάντως νομίζω πως αν τελικά το κάνω,θα κινηθώ για Βιέννη,κοτζάμ Δρούτσας βγήκε από εκεί!#-o
Αλλά έχω ακούσει ότι είναι ακριβή πόλη και πρέπει να μαθαίνω και γερμανικά…:-s
Δώστε πληροφορίες για Βιέννη παρακαλώ πολύ!

Νομίζω ότι το εξηγούν οι επόμενες δύο παράγραφοι που έγραψα.
Να σου δώσω ένα παράδειγμα, κι εγώ Πολιτική Επιστήμη τελείωσα, αλλά ήθελα να πάω σε συγκεκριμένη πόλη και πανεπιστήμιο σε τμήμα φιλοσοφίας, απλά βρήκα τον εκεί καθηγητή, δέχτηκε να γίνει ο υπεύθυνος της συνεργασίας και από εκεί και πέρα συνεννοούνται τα πανεπιστήμια για τα γραφειοκρατικά. Δηλαδή δημιούργησα συνεργασία εκ του μηδενός, δεν υπήρχε στη λίστα αυτό το πανεπιστήμιο. Απλά πρέπει να το οργανώσεις μήνες πριν. Γενικά καλό θα ήταν να επισκεφτείς πανεπιστήμια στο εξωτερικό ή να επικοινωνήσεις με κάποιον καθηγητή που θα ήθελες να συνεργαστείς μαζί του.

Εσύ που θα πας στο τρίτο έτος όπως λες κι επειδή σε νοιάζει η ουσία των σπουδών και όχι μόνο να καλοπεράσεις καλό θα ήταν να πας σε μια χώρα που ξέρεις τη γλώσσα για να καταλαβαίνεις τα μαθήματα, θα πρέπει να περάσεις και μερικά άλλωστε.

Το LSE το ανέφερα επειδή το έχεις στις επιλογές σου. Δημόσια διοίκηση είναι όπως τα λες, διεθνείς σπουδές είναι ακόμα χειρότερα… Είσαι σίγουρος;
Κανένα μάθημα από άλλα τμήματα παίρνεις να δεις τι γίνεται; Το έχετε αυτό το δικαίωμα, στο τμήμα φιλοσοφίας και κοινωνιολογίας υπάρχουν αξιόλογοι καθηγητές, μπορώ να σου προτείνω συγκεκριμένα πράγματα.

Γενικά πάντως κάνε ένα εράσμους, συνδυασέ το με γνώση, γλώσσες, μουσική, μεθύσια και βορειοευρωπαϊκό φιλελευθερισμό στις ανθρώπινες σχέσεις… :wink:

Όλοι εράσμους ΡΕ!

Όχι ρε,και εγώ αυτό λέω,δεν πρόκειται να πάω εκεί βάσει του τομέα που θέλω να ασχοληθώ μέχρι στιγμής.Αν θέλω τίποτα Δημόσια Διοίκηση και λοιπές λαμογιές,είναι δυνατό χαρτί

Βασικά,ναι,παίρνω κάποια μαθήματα και από άλλα τμήματα,αλλά θέλει να το ψάξω ρε 'συ.
Όπως και να έχει,όποιος ξέρει ας δώσει πληροφορίες για Αυστρία(έχω αρκετούς γνωστούς Ελβετία βασικά,είναι παρόμοια τα πράγματα για να ρωτήσω ή μπα;)

Δεν ξέρω για Εrasmus.
Eπίσης, το LSE θεωρείται τοπ λιστ κι έτσι, αλλά σε κάθε περίπτωση τσέκαρε πρόγραμμα σπουδών, σε τι μαθήματα θα πέσεις, ακόμη καλύτερα - αφού ψάχνεσαι - βρες σε ποιο Πανεπιστήμιο διδάσκει καθηγητής που να σε ενδιαφέρει. Αυτό είναι ίσως το βασικότερο κριτήριο. Ένα 6μηνο μάθημα ενός φωτισμένου καθηγητή, κατά τη γνώμη μου, έχει αποσβέσει όλα τα έξοδα και τη γραφειοκρατεία.
Είχα φίλους στο LSE και δεν τους άρεσε καθόλου η αυστηρότητα με την οποία παρεχόταν η γνώση, είναι πολύ σημαντικό το πού θα πέσεις και το τι είδους φοιτητής είσαι. Το LSE είναι κάπως “μυστήριο”, με την έννοια ότι δεν επιτρέπει πολλές πολλές παρεκκλίσεις και πρωτοβουλίες. Κάποιοι αισθάνονται άνεση σε τέτοιο πλαίσιο, άλλοι πάλι αισθάνονται περιορισμένοι. Βέβαια, 6 μήνες, για έρασμο, ίσως να μη σε νοιάζει τόσο αυτό…

Περιττό να σου πω πάντως, για σπουδές Διεθνών Σχέσεων, αλλού ίσως έχει περισσότερο ζουμί, Βέλγιο, ας πούμε, ή (το μεγαλύτερο απωθημένο μου αλλά εκεί δεν ξέρω αν σε παίρνουν έτσι εύκολα με έρασμο) Γενεύη
http://www.bachelorsportal.eu/students/browse/programme/14013/bachelor-of-arts-in-international-relations.html

Ρε σεις παίδες, ξέρει κανείς τι παίζει με τα πανεπιστήμια γαλλία? είναι τσάμπα τελικά η πληρώνεις δίδακτρα?
κι από επίπεδο τι λένε?
δε μιλάω για τα grandes ecoles, αυτά είναι απλησιαστα…κλαψ

το έψηνα για εράσμους και πιο πολύ για μεταπτυχιακό εκεί…αλλά έχω ελάχιστα finances, οπότε ψάχνομαι γενικα…κάτι σε γλωσσολογία μάλλον

Δημόσια. Φίλος σπουδάζει αρχιτεκτονική στο Παρίσι, δίνει ένα μικρό ποσό κάθε χρόνο (ή έδωσε στην αρχή της χρονιάς για όλα τα έτη - δε θυμάμαι), παίρνει και μερικά χρήματα ως επίδομα απ’ το γαλλικό κράτος, άνετος είναι.