Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

πόσα περίπου του έρχονται το μήνα…ξέρεις?
φαντάζομαι σίγουρα αξίζει περισσότερο απ το ελληνικο…σαν επιπεδο σπουδων!

u give me hope :wink:

Σωστά στα είπε ο freedom, απλά ανεβαίνουν κι εκεί σιγά σιγά και φυσικά εξαρτάται από το μεταπτυχιακό αν θα πληρώνεις ή όχι. Το Παρίσι είναι πανέμορφο, αλλά και λίγο απλησίαστο στις τιμές, δηλαδή αν κάνεις φοιτητική ζωή, θα είναι ΠΟΛΥ φοιτητική ζωή. Αν καταφέρεις να πάρεις κάποια υποτροφία (κυρίως από το γαλλικό κράτος, γιατί αν περιμένεις από το ελληνικό, καλύτερα να το ανοίξεις το τσοντάδικο, θα έχεις και πελατεία από δω αρκετή…)
Χίλια ευρουλάκια για να μην πεινάσεις νομίζω τα χρειάζεσαι. Ακόμα κι αν μένεις σε εστία.

Γλωσσολογία λες ε;… Στο Paris VII είναι από πέρσι ομότιμος καθηγητής ο τρισμέγιστος Jean-Claude Milner, αν μπορούσες με κάποιον τρόπο να πας εκεί και να συνεργαστείς μαζί του ή να είσαι στον ευρύτερο κύκλο αυτής της κατεύθυνσης Γάλλων γλωσσολόγων, νομίζω είναι ό,τι το καλύτερο μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη. Γενικά το επίπεδο σπουδών στη γλωσσολογία στο Παρίσι είναι υψηλότατο, κάτι μαθητές του Lacan, του Blanchot και άλλων τυχαίων συγγραφέων διδάσκουν εκεί…

Αλλά εξαρτάται από το τι ζητάς από τη γλωσσολογία φυσικά. Τι θέλουτε ακριβώς;

Τι θέλουμε…κοίτα, είναι περίεργη φάση! Η γλωσσολογία είναι ο μόνος κλάδος που μ αρέσει από το φιλολογικο…οπότε σκέφτομαι να το γυρίσω ή σε ψυχογλωσσολογία ή κατι σχετικο με γλωσσολογια+σινεμά ή γλωσσολογία+λογοτεχνία…
Βασικά είμαι σ ένα τεράστιο κενο! Δν ξερω καν αν θέλω γλωσσολογία…φλερτάρω και λίγο με το ιστορικο…! Αλλα κοβω εδώ γιατι βγαίνω οφ τόπικ :stuck_out_tongue:

Έχω ήδη αποφασίσει να δουλέψω κανα διχρονο εδω, να μαζεψω κανα φραγκο κ επειτα να φυγω…αλλα αν εννοεις ενα χιλιάρικο το μήνα, μμμ, ειναι λίγο ζόρι!

Πάντως ευχαριστω!! U give me hope too!

ισχύει αυτό που λένε πως για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό μετρά και ο βαθμός του απολυτηρίου στο λύκειο;

οτι στο ζητανε καποια πανεπιστημια στο ζητανε.Αλλα νταξει παπαρια,δε νομιζω να του δινουν ιδιαιτερη σημασια

ψάχνω και γω για μεταπτυχιακό και κοιτάω και εκτός αγγλίας αγγλόφωνα μεταπτυχιακά, ωάσπου άρχισα να ψάχνω και σκανδιναβικές χώρες και βρήκα και το αντικείμενο που θέλω στο πανεπιστήμιο orebro university http://www.oru.se/English/ στην Σουηδία…ένα από αυτά που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι πολίτες ευρωπαϊκης ένωσης δεν πληρώνουν δίδακτρα και το παρατήρησα και στο πανεπιστήμιο του Trodheim στην Νορβηγία…ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω για σπουδές σε εκείνες τις χώρες??

Εκτός του ότι θα 'ναι παράδεισος; 8)

Το 'χω ψάξει αρκετά το θέμα, η Σκανδιναβία έχει φουλ αγγλικά προγράμματα, χωρίς δίδακτρα εννοείται - απλά δίνεις ένα ποσό της τάξης των 300-400 ευρώ για εγγραφή ας πούμε. Όπως τα 'χω υπολογίσει, για ένα πρόγραμμα 2 ετών βγαίνει κοντά στα 18000 - 20000 ευρώ και για τα 2 χρόνια.

Best place to live λέμε!

freedom έτσι μου είπαν και μένα…γενικά εντάξει το βιοτικό επίπεδο της σκανδιναβίας είναι αρκετά υψηλό και συν της άλλοις δίνουν πολύ μεγάλη βάση στην εκπαίδευση και έρευνα…απλά αυτό με την διαμονή και την ζωή δεν ξέρω πόσο πήγαινε… 18.000-20.000 ε?το θέμα είναι ότι ότι θα έχεις και προσφορά εργασίας…άσε που θα δω και τίποτα in flames!!!

Το ποσό είναι πλασματικό εννοείται, εξαρτάται και από τη ζωή που κάνει ο καθένας. Το υπολόγισα με βάση νούμερα που έδιναν οι πρεσβείες και μερικά πανεπιστήμια ως μέσο κόστος ζωής. Άμα χτυπήσεις και καμιά υποτροφία θα 'σαι ωραίος!

Ξέρει κανείς αν για μάστερ στο εξωτερικό παίρνει παράταση η αναβολή;

απ’οσο ξερω μπορει να γινει,μιλα με το πανεπιστημιο και ζητα να μπεις το επομενο εξαμηνο ή τον επομενο χρονο

Πω ρε γαμωτο αυτη η αναμονη ειναι οτι χειροτερο.
Καθε πρωι μπαινω στο mail και μολις δω εισερχομενο κολλαω πριν καν το διαβασω.

ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.Δηλαδη μια φορα ηταν,αλλα απο την τριτη επιλογη μου.

ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΓΑΜΩΤΟ ΣΑΣ.

Today, 26/07/2011, we are writing to inform you that you have been accepted to study at our university for the following courses

ΝΑΙ ΡΕ!
ΝΑΙ!:yahoo::yahoo::yahoo::bounce::bounce:

Valencia για 6 μήνες!!

χαχαχαχα μια χαρά
ότι καλύτερο να σπουδάζεις κάπου στο εξωτερικό και να γνωρίζεις νέα πράγματα

Amarath καλές σπουδές και καλά να περάσεις!

Σίγουρα!Ειδικά αν πας και με παρέα!

Neniel ευχαριστώ!:smiley:

Κανα site για ξενοδοχεία στη Valencia υπάρχει?:stuck_out_tongue:

και αμα μπορεις κατσε παραπανω :slight_smile:

Λοιπόν, μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Φέτος δίνω πανελλήνιες για μουσικών σπουδών Ιονίου. Έχει πολύ χαμηλή βάση που πιάνω άνετα. Από την άλλη υπάρχει μια πολύ καλή μουσική σχολή μοντέρνα μάλιστα, στην Ολλανδία (ΚΑΙ αγγλόφωνη οπότε δεν υπάρχει θέμα γλώσσας). Επίσης, είναι μόνο 1000 ευρώ το χρόνο, που τόσα δίνουμε πλέον σε μαθήματα φροντιστηρίων, ωδείων και ιδιαίτερων. Υπάρχουν οι εξής εκδoχες:

[B]1. [/B]Να δώσω πανελλήνιες και να πάω Κέρκυρα και μετά μεταπτυχιακό στην Ολλανδία.
[B]2.[/B] Να δώσω πανελλήνιες και να πάω στο μουσικό Αθήνας και να κάνω τα μαθήματα μουσικών οργάνων κλπ στο ωδείο κι αντί να πληρώνουν οι δικοί μου για ενοίκια στην Κέρκυρα να δίνουν στο ωδείο και μεταπτυχιακό στην Ολλανδία.
[B]3.[/B] Να μη δώσω πανελλήνιες και να κάτσω 1-2 χρόνια εδώ να κάνω καλύτερη προετοιμασία για τις εισαγωγικές εξετάσεις του πανεπιστημίου στην Ολλανδία.
[B]4.[/B] Να δώσω πανελλήνιες, σε όποιο μουσικό περάσω, να κάνω ταυτόχρονα την προετοιμασία για τη σχολή στην Ολλανδία, στο ενδιάμεσο να δώσω τις εξετάσεις του ξένου πανεπιστημίου κι αν περάσω να φύγω για εκεί. Δηλαδή να δώσω πανηλίθιες για καλό και για κακό ώστε να έχω καβάτζα σε περίπτωση που δεν περάσω στην Ολλανδία.

Τι λέτε παιδιά;;;;

Καλο ταξιδι φιλε μου, καλη αρχη, καλα να περνας κτλ. Δεν υπαρχει δίλημμα.

ε, το 4. δωσε πανελληνιες σε χαλαρο τεμπο χωρις να ξεσκιστεις (αφου πιανεις ανετα τη βαση οπως λες) και το ξεσκισμα ριχτο στο να στανταρεψεις οτι θα σε παρουν ολλανδια.