Μetallica

Πάντως νομίζω ότι την πιο ορθολογική λίστα την έχει κάνει ο Παντελής. Συμφωνώ στα περισσότερα.

Πιο μετά θα κάνω και τη δικιά μου.

Το Unforgiven III στα χειρότερα?

2 Likes

Μαλλον την πιο προβλεπε εννοεις, αλλα ουδολως με απασχολησε να ειμαι προβλεπε, αυτα ειναι τα λιγοτερο αγαπημενα μου. Στα Load, DM, HTSD ειχα και κανα-δυο υποψηφια ακομα, στο Reload δυο-τρια, στο SA πεντε-εξι. Απο το TBA, το AJFA και το RTL διαλεξα σχετικα ευκολα, απο το KEA λιγο πιο δυσκολα, ενω το MOP ηταν το πιο δυσκολο.

Για μενα ε :stuck_out_tongue:.

Ναι.

2 Likes

Αυτό ήταν η μοναδική παραφωνία στη λίστα. Το Unforgiven III για μένα είναι το καλύτερο τραγούδι του δίσκου.

Φανταστική εισαγωγή και γενικά όλη η σύνθεση είναι εξαιρετική, φοβεροί στίχοι… γενικά το τραγούδι είναι έπος!

1 Like

Γεια σας, με λενε Carpe Diem Baby και ειμαι στα καλυτερα τραγουδια των Metallica γενικως (!)

2 Likes

Είναι στο Reload (ο κορυφαίος τους δίσκος) οπότε ξεκάθαρα είναι στα καλύτερα κομμάτια των Metallica!

Το είχα ποστάρει πριν κάποιους μήνες και εδώ

1 Like

Καλές οι δικές μας απόψεις , ας ακούσουμε και τη γνώμη του james όμως για το carpe diem (που είναι πάρα πολύ καλό, αλλά ούτε με σφαίρες στο τοπ 20 για μένα)

00:42-00:55 :smiley:

3 Likes

Εντάξει έκανες κίνηση ΜΑΤ !!!

Έχει γούστο ο James !!!

Εννοειται το θυμαμαι το αποσπασμα απο τοτε, μου ειχε κανει εντυπωση που ειχε διαλεξει τα Fixxxer, Carpe Diem Baby, Unforgivens αλλα απο την αλλη βγαζει και πολυ νοημα αφου το Reload ηταν ο πιο προσφατος δισκος τους και αρα αυτο που τους εξεφραζε μουσικα περισσοτερο εκεινη την εποχη. Αν τον ρωτησεις τωρα πολυ πιθανον να σου πει το Halo On Fire, το Moth Into Flame και το Dream No More ξερω γω…

1 Like

Ναι, αλλά διάλεξε αυτά τα δύο από το δίσκο όχι κάποια άλλα. To halo τι κομματαρα ρε φίλε, και τι γαμάτος στίχος

3 διαλεξε :sunglasses:

Και ναι, προσωπικα εκπλησσομαι απο το να βαζει καποιος το Carpe Diem στα χειροτερα του δισκου, αλλα συμβαινει. Και το Slither που το εβαλαν κανα 2 εγω το θεωρω τραγουδαρα. Απλα το Carpe Diem Baby ειχε και εχει γενικοτερα υψηλη αποδοχη.

1 Like

Λέει thingy, fixxxer, carpe diem baby, unforgiven (σκέτο , όχι 2 :wink: )

Edit: unforgivens λέει ο σατανας, το s στο τέλος δεν το προσεξα την πρώτη φορά. Δεν το λέγε unforgivenZZZZzzzZZZ (matterzzz) να καταλάβουμε τι λέει. Και έγραψες και unforgivenS και εσύ στο προηγούμενο ποστ και επισης δεν το πρόσεξα. Μάλλον πρέπει να πάω για ύπνο :smiley:

1 Like

κι εγώ το ίδιο , μιας και μοιραζόμαστε απόψεις

1 Like

Εγω πάλι το Slither το βρίσκω φοβερό… νανούρισμα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Πάμε για τα “χειρότερα” (σε πολλά εισαγωγικά φυσικά, αδικίες πάλι) ανά δίσκο:

ΚΕΑ: Phantom Lord, No Remorse
RTL: Trapped Under Ice, Escape
MOP: Lepper Messiah, The Thing That Should Not Be (…in this list…)
AJFA: The Shortest Straw, The Frayed Ends Of Sanity
TBA: Holier Than Thou, The Struggle Within, Wherever I May Roam (δεν ήθελα να βάλω Don’t Tread On Me ή Through The Never, αλλά είναι και πάλι άδικο για τέτοια κομματάρα…)
Load: Poor Twisting Me, Ronnie, Hero Of The Day (το τελευταίο σε δίλλημα με Cure)
Reload: Attitude, Bad Seed, Low Man’s Lyric
St. Anger: Purify, Dirty Window, Shoot Me Again
DM: Broken Beat & Scarred, Cyanide
HTSD: Murder One, Am I Savage?, Atlas Rise!

ΥΓ: Slither και Carpe Diem εννοείται κομματάρες!!!
ΥΓ2: The Unforgiven III στο τοπ20 χαλαρά!!!

3 Likes

Fuck it, i’ll do this

KEA : Pahntom Lord , Metal Militia
RTL : Trapped Under Ice , Escape
MoP : The Thing That Should Not Be , Leper Messiah
AJFA : The Frayed Ends Of Sanity , Eye Of The Beholder
Metallica : The Struggle Within , Don’t Tread on Me , Nothing Else Matters
Load : Cure , Hero Of The Day , Thorn Within
Reload : Better Than You , Low Man’s Lyric , Attitude
St. Anger : Shoot Me Again , Purify , Invisible Kid
DM : Cyanide , The Judas Kiss
HTSD : Here Comes Revenge , Murder One , Am I Savage?

3 Likes

Εν τω μεταξύ με τα χειρότερα τραγούδια που γράφετε φτιάχνεις 2-3 δίσκους που αν τα είχαν γράψει άλλες μπάντες θα ήταν στις τοπ 5 όλων των εποχών

1 Like

KEA : Metal Militia, Anesthesia
RTL : Trapped Under Ice , Escape
MoP : The Thing That Should Not Be , Disposable Heroes
AJFA : Dyers Eve, Eye of the beholder
Metallica : My Friend of Misery, Don’t Tread on Me , The God That Failed
Load : Mama said, 2x4 , Thorn Within
Reload : Better Than You , Prince Charming , Attitude
St. Anger : Purify, Dirty Window Invisible Kid,
DM : Cyanide , The Judas Kiss
HTSD : Here Comes Revenge , Murder One , ManUNkind

1 Like

Έφτιαξα ένα compilation με επιλογές από τα παραπάνω

Cd 1: Metal Militia, Disposable Heroes, Eye of the beholder, trapped Under Ice , The Thing That Should Not Be ,My Friend of Misery, The God That Failed, Dyers Eve

Πολύ αυστηρά 8αρι, ίσως και παραπάνω

Cd 2
Don’t Tread on Me , 2x4, Better Than You, Attitude, Prince Charming, mama said, Here Comes Revenge, Thorn Within

7-8αρακι τίμιο

2 Likes

Νικητής το RUST αν και είναι κάπως άδικο σαν σύγκριση (καλύτερο με διαφορά megadeth με πιθανότατα 3ο ’ tallica) . Δικαιολογείται βεβαια διότι κυκλοφόρησαν την ίδια χρονιά. Προσωπικά προτιμώ justice αν είναι “αντικειμενικά” το rust δεν κάνει κοιλιά σε κανένα σημείο
1 Like