Μetallica

Ο Lars μπορεί να μην έχει το ταλέντο του Λομπάρντο, αλλά είναι μακράν καλύτερος στο να προσφέρει στην παραγωγή ενός δίσκου και γενικότερα στη σύνθεση των κομματιών έχοντας γνώμη και εμπνεύσεις όχι μόνο για τα drums αλλά για όλα.
Το έχει πει άλλωστε και ο ίδιος ότι δεν ήταν, ούτε είναι, ούτε θα γίνει ποτέ ένας από τους καλύτερους drummers αλλά ξέρει να ακολουθεί τα ριφς του Hetfield καλύτερα απ όλους.
Όλοι αυτοί που ξεφτιλιζουν τον Lars σε ταλέντο θα παρακαλούσαν να είχαν συμμετοχή στη σύνθεση ενός δίσκου όπως το and justice for all

Χαχαχαχαχα ειμαι πρωτοτυπος, ας κραξω τον Lars.

Κουραση ομως.

όταν οι κανονικοί drummer βγάλουν κάτι τόσο επιδραστικό (μιλώντας μόνο για τα drums και τον ήχο τους) όσο το Justice, τότε ας κρίνουν τον κοντό.

Ε χρόνια τα λέω και εγω . Το justice = drums
. Κρίνουν τον λαρς που ακόμα και το γύρισμα ,πριν το σολαρισμα του dyers eve δημιούργησε σχολή .

Εδω έφτιαξε σχολή ολόκληρη με τον τροπο που παίζει ντραμς (αλλα και τον απίστευτο ήχο !) στο black album !

Ναι οκ βαριέται τα τελευταία χρόνια … Ε και ;
Εχει φτιάξει την μεγαλύτερη μπάντα στο σκληρό ήχο και εχει επιρρεασει όλη την μουσική σκηνή.
Στα παπαρια μας αν κανει λαθη.
Μεχρι και μεταξύ τους κάνουν πλάκα για αυτο το θέμα.

Ειμαστε ξεπερασμένοι που ακούμε ακόμη μεταλικα, και οι περίεργοι που ακούνε κατι σλατζ, Στόουνερ, πόστ Νιού γουειβ και τα σχετικά είναι ωραίοι και ψαγμένοι .
Παντα είχα την απορία οταν τους ρωτάω , πες μου 10 τραγούδια στη σειρά απο την τάδε " γαματη μπαντα" κάθονται και με βλέπουν σαν χαζουληδες!

Ναι αλλά είναι τρεντυ :stuck_out_tongue:

Μην το αναλύσουμε. Όλοι θα άκουγαν μπουζούκια αν δεν ηταν οι Metallica και οι σύγχρονες Χαρντ ροκ μπάντες θα έψαχναν πως παίζουν τις κιθάρες με πανω απο 3 χορδές.

Σε περίπτωση που δεν έγινα κατανοητός, δεν τον κράζω… Το αντίθετο μάλιστα

απο το 2009 και μετα,ενα τραγουδι εχουν βγαλει καινουργιο.
Δεν υπαρχει μετρο συγκρισης salon για το αν εγινε μετα απο τη δηλωση.
Ειναι απο τους καλυτερους ντραμερ εδω και χρονια.
Δεν χρειαζεται να αποδειξει σε κανεναν τιποτα.

Δεν πηγαινε σε εσενα προφανως :stuck_out_tongue:

Λάθη δεν κάνει τόσο συχνά πλέον (στις 3 τελευταίες περιοδίες που τους βλέπω ανελειπώς τουλάχιστον, τελευταία φορά που θυμάμαι λάθος ήταν στο show της Αθήνας στο Broken, Beat & Scarred).
Έχει απλοποιήσει αρκετά το παίξιμο του όμως.

Από την άλλη, δεν πάει σε ασφαλείς επιλογές για να ικανοποιήσει το εγώ του, κοιτάει να ικανοποιεί το κοινό.
Δίνει Live των 2.20 ωρών, αλλάζει το 40% του set list από βράδυ σε βράδυ κ.ο.κ.
Άνετα και χωρίς εξάσκηση θα έβγαζε ένα ποιοτικό σετ διάρκειας 1.30-1.40 με 14 ίδια -κλασσικά- τραγούδια κάθε βράδυ.

Γι’αυτό όμως έγιναν -και παραμένουν- τέτοιου μεγέθους μπάντα στην τελική.

Καπου σε πολυ πρόσφατη τα κανει σκατούλες στην δικαση στο one αλλα δεν εχει σημασία. Δεν ειναι οι dream theater.
Μονο οι pearl jam ειναι αντίστοιχοι σε διάρκεια και αλλαγη setlist σχεδόν καθε βραδι.
Πραγματικα ομως ποιος αλλος frontman περα απο τον Hetfield που παίζει και κιθάρα ( ή μπασο ) ειναι τοσο δυναμικός στην σκηνή και σε τέτοιο μέγεθος μπάντας ;
Οι Metallica παρα το οτι έχουν φτασει τα 50 τους και ενω οι σκληροπυρηνικοί οπαδοί έχουν απογοητευτεί ( εδω γελάμε ) κατα περιόδους , ακομα περιμένει ο κόσμος ενα break through δίσκο απο αυτούς.
Δεν ειναι σε φαση οπως οι acdc ή οι maiden ( χωρις καμια έννοια προσβολής προς αυτές τις Μπανταρες ) ή δεν ξερω και εγω ποια άλλη ανάλογη μπάντα που απλα περιμένεις να βγάλουν εναν αξιοπρεπή δίσκο.

Πέρα από την πλάκα, κι εγω περιμένω μια δισκάρα από Metallica χωρίς να έχω πολλές πιθανότητες όμως κυρίως γιατί δεν τους βλέπω να έχουν όρεξη να μπουν στο στουντιο. Θέλουν ένα κίνητρο. Τα έχουν πετύχει όλα πια όμως.

Ουτοπικός ο συλλογισμός σου για δισκαρα . Και με τον Ρούμπιν στο μαγκνετικ δεν είχαμε κορυφές . Δεν περιμένω να ταρακουνησουν την γη . Οταν έπρεπε το έκαναν και με το παραπάνω .
Σκεφτόμουν την διασκευή σε dio , γιατι να μην έχουν τετοια παραγωγή και σε δικό τους δίσκο ;

Προσωπικα απο αυτες τις μπαντες μεγαθηρια δεν εχω καμια απαιτηση να βγαλουν δισκαρες, να τους βλεπω λαηβ θελω, τωρα αν αυτο μπορει να συνδυαστει με εναν αξιοπρεπεστατο δισκο (οπως ηταν το DM) ακομα καλυτερα.

…δεν τους εμοδίζει κανείς να κάνουν έναν αντίστοιχα καλό δίσκο…όταν τον κάνουν:D :slight_smile: :!:

Βασικά και με ένα DM ακόμα μια χαρά θα ήμουν κι εγώ…αλλά πότε θα βγει είναι το θέμα.

http://www.rockoverdose.gr/news_details.php?id=33412

στα αρχιδια μας