Μetallica

Live πρεμιερα για το Inamorata σημερα στο Μοναχο. Αν και δεν το θεωρω κανενα φαντασμαγορικο τραγουδι και το βαζω σιγουρα κατω απο την μεση στο ranking της δισκογραφιας τους, σιγουρα το θεωρω προτιμοτερο απο το να παιξουν κανα Screaming Suicide. Ηταν ευκολη προβλεψη το οτι θα το κανουν πρεμιερα σημερα, αφου το ειχαν κανει soundcheck την Παρασκευη… κι ηθελα να το γραψω.

Κατα τα αλλα Metallica εισαι, παιζεις στην Ισπανια 12 και 14 Ιουλιου και μπορεις να παιξεις το μοναδικο τραγουδι που εχεις στην δισκογραφια σου σε γλωσσα αλλη των αγγλικων στην χωρα αυτης της γλωσσας για πρωτη φορα, και σταρχιδια σου, απλα το παιζεις στην Γερμανια :smiling_face_with_tear:

Ντεμπουτο και των Hit The Lights ( :yawning_face: :yawning_face: :yawning_face: ) και Breadfan ( :100: :100: :100: ) στην περιοδεια.

3 Likes

Γκουχου-γκουχου
Το Como estais amigos είναι αλλωνώνε :stuck_out_tongue:

Sanitarium Inamorata Ktulu Clover πωπωπωπωπω μισάωρο φωτιά
Και fight fire πιο μετά :metal::fire:

3 Likes

ευτυχως

1 Like

Hype levels >100000000000000000000000, 2 μέρες έμειναν γμτσπτκμ.

Απ’ ότι βλέπω παίζουν 16 τραγούδια και στα festivals, δε με νοιάζει τι θα παίξουν έχουν περάσει 14 χρόνια, αλλά θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω No Leaf Clover

4 Likes

Το είδα live το 2021 και ήταν από τις καλύτερες στιγμές του live. Φανταστικό τραγούδι.

Μακάρι πραγματικά να κάνω λάθος, και στο εύχομαι να το παίξουν, αλλά στα φεστιβάλ λογικά παίζουν ένα “best of” των 2 βραδιών που έχουν στις κανονικές συναυλίες της περιοδείας, και άρα αποκλείεται να λείψουν Master, One, Sandman κτλ. Αν είσαι τυχερός θα θυσιάσουν κάτι άλλες πιο deep cut επιλογές κι όχι το No Leaf.

Αν είσαι ακόμα πιο τυχερός θα ρίξει χαλάζι και θα κάνει την συναυλία για πάντα αλησμόνητη και ξεχωριστή

2 Likes

Το έχω ζήσει ήδη αυτό καψερέ

2 Likes

Καμία και σήμερα :sunglasses: :sunglasses:

Metallica ρε μλκς!!!

9 Likes

Να, εδω, περιμενουμε να σκασει η υπερ-riffara των αδελφων Young…

Τα λεμε μαγκες μου :smiling_face_with_three_hearts:

22 Likes

Σπάστε τα όλα λέμε!!! Hit the fuckin’ lights!!! :metal: :metal: :metal:

1 Like

Την επομενη φορα με καλυτερο setlist παρακαλω :smiling_face_with_three_hearts:

21 Likes

ίδια θέση όμως ε!

2 Likes

Αν είχατε φάει βροχή στη μάπα θα σου είχε φανεί άψογο! Οκ σκάω :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Παντελή εκεί που κάθεσαι εμποδίζεις το χετφιλντ να βλέπει τους απο πίσω σου

10 Likes

Καλομάθαμε με τις 2πλες συναυλίες και τα 30+ τραγούδια και τα φεστιβάλ μας φαίνονται πασέ :joy:

1 Like

Λοιπόν, δεύτερη φορά που τους βλέπω μετά τη συναυλία που έμεινε στην ιστορία και θα μνημονεύεται για πάντα ακόμη κι από αυτούς που δεν ήταν εκεί, ως η καλύτερη όλων των εποχών από κάθε μπάντα, αποκλειστικά και μόνο λόγω της βροχής.

Είναι λογικό ότι όταν είσαι 16-17 χρονών και βλέπεις την (τότε) αγαπημένη σου μπάντα και αυτή είναι οι Metallica, και μάλιστα σε τόσο καλή συναυλία, είναι δύσκολο να ξεπεράσει το συναίσθημα, πόσο μάλλον όταν έχουν περάσει 14 χρόνια, ε, και η νοσταλγία βοηθάει πολύ.

Λέγοντας αυτά, βγαίνω στο ζυγί κάπου στο μέτριο για σχεδόν καθαρά προσωπικούς λόγους και έναν των Metallica (μάλλον).

Προσωπικοί λόγοι είναι αυτό που είπα παραπάνω, και συμπηρωματικά, μάλλον μεγάλωσα. Είχα πάει αρκετά μπροστά στο χαμό, και το μετάνιωσα και βγήκα πιο έξω. Νομίζω ότι αν στους Metallica, μετά από 14 χρόνια δε μου βγαίνει να χτυπηθώ, δε θα μου βγει και πουθενά. Προτιμώ να είμαι πίσω, να πίνω τις μπύρες μου και να καπνίζω χαλαρός και να απολαμβάνω, και αυτό είναι κάτι που συνειδητοποίησα χθες. Αυτό ενισχύει το “μέτριο” γιατί πίστευα πως θα νιώσω και θα κάνω ο,τι έκανα και τότε, αλλά δε μου βγήκε. Μεγαλύτερο συναίσθημα ένιωσα στο Ecstasy που ήταν η αναμονή και η έξαψη παρά να χτυπηθώ στο Creeping Death 1 λεπτό μετά.

Άρα έχασε από αυτό που περίμενα λόγω μιας ανούσιας σύγκρισης. Πήγα πιο πίσω, χαλάρωσα και το απόλαυσα. Ίσως το αγαπημένο μου, το Nothing Else Matters ήταν απλά ωραία να ακούς ένα πανέμορφο τραγούδι και με έπιασε.

Το πρόβλημα των Metallica, ήταν ότι σχεδόν δεν άκουγα τον Kirk, εκεί που καθόμουν. Οκ, πάντα είναι πιο ψηλά ο James, αλλά τώρα ούτε καν στα σόλο. Με τα παιδιά που μίλησα , μου είπαν πως μια χαρά τον άκουγαν, άρα ήταν το σημείο. Σημείο που δεν ήθελα να φύγω γιατί δεν ήξερα αν είχε πρόβλημα ο ήχος συνολικά, άρα λέω δε γαμιεται. Στεναχωρήθηκα πολύ που δεν άκουσα το τελικό σόλο του Orion όπως θα ήθελα (σχεδόν καθόλου), ενώ έπιασα λίγο το τέλος του Sanitarium από τον Kirk.

Στα υπόλοιπα, τα 3 του 72 Seasons θέρισαν (το Lux Aeterna όχι τόσο), και σίγουρα ακούγονταν καλύτερα από το άλμπουμ, και εννοείται καυλωνε ο James να τα παίζει γιατί είναι καινούρια τραγούδια του.

James, δεν μπορείς να πεις πολλά, φυσιογνωμία από τις λίγες, δεν τον βλέπει κανένας και μου φάνηκε πολύ υγιής. Οι υπόλοιποι στα γνωστά καλά τους στάνταρ, ενώ πρέπει να γίνει κατανοητό πως ό,τι λάθος κι αν κάνει ο Λαρς, δε σε νοιάζει, δεν το καταλαβαίνεις, δεν έχει σημασία εκείνη την ώρα.

Αν ήμουν πιο φασαίος και είχα αυτή την εμπειρία, μάλλον θα ήμουν ξενερωμένος τώρα, αλλά ας μη λέμε ψέματα, αν ήμουν φασαίος θα πέρναγα τέλεια μόνο και μόνο από τις φουσκωτές μπάλες στο Seek, το ρεφραίν του Sandman, το NEM και τα πυροτεχνήματα στο τέλος.

Δε νομίζω να παίξαν στο 100%, μου φάνηκαν ένα τσικ πιο κάτω, αλλά δεν έχει καμία απολύτως σημασία, όταν βγαίνει αυτή η μπάντα στο σανίδι είναι 3-0 από τα αποδυτήρια

12 Likes

Όσο δε βάζουν The House Jack Built σε setlist, το setlist πάντα θα μπορούσε να είναι καλύτερο.

7 Likes

Πες τα χρυσόστομε!
Το ακουγα παλι σήμερα.

2 Likes

Εεεμ το κοινό ειναι αμπαλο και οταν ειχε την ευκαιρία, παλι σαντμαν, φορ χουμ, ματτερς, μπατερυ και σικ ηθελε.

Χειρότερα σετλιστ Έβερ.

1 Like

Παρτε το τωρα με την βροχουλα και τους κεραυνους απο Γερμανια. Ρε σατανα Λαρς, επιτηδες το κανεις. Λες και βλεπουμε τον Eddie Munson να το παιζει στο upside down ειναι.

“Thank you for my first shower of the month” λεει ο μλκς 24 Μαιου :")

3 Likes