Μetallica

Εδώ και καιρό ήθελα να γράψω κάτι αλλά δεν το έκανα. Ευτυχώς που το έγραψες εσύ. Δηλαδή σχεδόν οι μισοί εδώ μέσα κάνουν tour στην Ευρώπη για να δουν τα αγαπημένα τους συγκροτήματα και το ωραίο είναι που μετά γίνονται συζητήσεις για το αν είναι ακριβά τα 69 ευρώ εισιτήριο για τους Artic Monkeys.

Δεν ξέρω από που προκύπτει ότι οι διοργανωτές παλιά στην Ελλάδα έβγαζαν από 20 συναυλίες ενώ τώρα από 2-3. Προσωπικά εγώ βλέπω ότι όχι μόνο τα μεγάλα live πάνε περίφημα αλλά και οι μικρότερες συναυλίες ξεπουλάνε επίσης (Iced Earth, Kreator κτλ). Δεν έχω στοιχεία (όποιος έχει στοιχεία να μας δώσει link) αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι είναι πάρα πολλές και οι μικρότερες συναυλίες. Σε βαθμό που κάποιοι να διαμαρτύρονται ότι βάζουν 2 αγαπημένα τους συγκροτήματα σε 1 μέρα και δεν είναι δυνατόν να δουν και τα δύο και θα πρέπει να διαλέξουν.

Συμπέρασμα κανείς δεν χάνει συναυλία όταν παίζει αγαπημένη του μπάντα. Το πολύ-πολύ να μην πάει να ξαναδεί μπάντες που τις έχει ήδη δει 4-5 φορές στο παρελθόν (πχ. Iced Earth).

1 Like

Εντάξει, για να πω την αλήθεια, δεν είναι τόσο το χρηματικό, αλλά ο ελεύθερος χρόνος έτσι ώστε να προγραμματίσω κάτι τέτοιο. Σας φθονώ.

2 Likes

Έρχεσαι στα λόγια μου λοιπόν. Λεφτά για συναυλίες υπάρχουν.

Άμα δεν έχεις οικογένεια, ο ελεύθερος χρόνος βρίσκεται. Αν έχεις, είναι πιο δύσκολο, ΟΚ. Και εννοείται ότι αν κανονίσεις κάτι νωρίς, το κανονίζεις πολύ φτηνά. Εγώ ας πούμε που είδα τους Metallica τον Σεπτέμβριο, πήγα και ήρθα στη Φρανκφούρτη με 60 ευρώ αεροπορικά συνολικά. Ε, δε μου έλειψαν. Φαντάζομαι και τα παιδιά που πήγαν Μπολόνια, ανάλογα κόστη πληρώσανε.

3 Likes

Α-Υ-Τ-Ο ΡΕ ΑΡΓΟΣΧΟΛΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΤΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ

σας ζηλεύω και επειδή έχω γνωρίσει drenie & παντέλο σας χαίρομαι κιόλας

2 Likes

Σε νιώθω πραγματικά βλέπω όλους που γράφουν ότι τους βλέπουν και πραγματικά ζηλεύω :joy:. Αλλά έχω πει ότι κάποια στιγμή θα κόψω το κωλο μου να τους δω έξω γιατί δεν τους βλέπω να έρχονται σύντομα

1 Like

Εύχομαι να έρθουν αλλά και να μπορέσετε να τους δείτε έξω. Εντάξει κι εγώ έφτασα 36 για να πάω έξω να τους δω. Και να φανταστείτε σήμερα στο γραφείο μου κραταγανε και μούτρα που θα πάρω άδεια ενώ τους έχω ενημερώσει 6 μήνες πριν .

4 Likes

Ωραίος :sunglasses::sunglasses:. Εύχομαι να μην φτάσω τα 36 όμως γιατί τότε οι Metallica θα είναι κωλογεροι :stuck_out_tongue::stuck_out_tongue:

2 Likes

Ορίστε και ο ηθοποιός Jaymz

5 Likes

Ποιος σου είπε πως αυτοί που τους βλέπουν στην Ευρώπη γκρινιάζουν για τις τιμές εισιτηρίων;
Ένα αυτό.

Δεύτερον, όταν έμενα στην Ελλάδα, για να πάω στο Rockwave πχ -που κάποιοι γκρινιάζετε που είναι στη Μαλακάσα και κάνετε 20 λεπτά να ξεπαρκάρετε- μου έφευγε ένα κατοστάρικο μέσα στο νερό για βενζίνες και διαμονή -αν δεν ήθελα να κάνω 5 ώρες ταξίδι στο καπάκι. Για να τους δω στην Ιταλία πριν 4 χρόνια μου βγήκε …25 ευρώ το πάνε έλα και δε χρειάστηκε και διαμονή. Έφτασα το μεσημέρι πριν τη συναυλία και πέταξα τα ξημερώματα μετά.
Άλλες χρονιές το συνδύαζα με διακοπές. Δε θέλει ούτε χρόνο, ούτε λεφτά αν κάνεις τα κουμάντα σου. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι δεν πήγαινα στο Χ νησί διακοπές, πήγαινα στο Μιλάνο λ.χ.

Όταν ένα συγκρότημα ανακοινώνει 50 ημερομηνίες σε καμία 20αριά χώρες και έχεις το περιθώριο να επιλέξεις να πας εκεί που έχει φθηνές πτήσεις, διαμονή κοκ και 5-6 μήνες μπροστά σου, άνετα μπορείς να κλείσεις και να σου βγει και σχετικά οικονομικά.

3 Likes

και μόνο που μπορείτε να κάνετε προγραμματισμό μετά από 6 μήνες , είστε τυχεροί πάντως

Δε ζω στην Ελλάδα πλέον…
Αλλά και παλιότερα, όταν έκλεινα άδεια Ιούνιο όταν όλοι στη δουλειά θέλανε 1-15/8, γιατί να μην μπορείς;
Θυσιάζεις άλλα πράγματα και κάνεις.

2 Likes

πάντως εγώ για Μεταλλικα Ελλάδα είμαι αισιόδοξος για 2019. Χωρίς να ξέρω τίποτα

αφού μπορούν να φέρουν Μεηντεν , AM κλπ και εφόσον ικανοποιηθούν ( αυτό δεν το ξέρουμε φυσικά ) θα φέρουν κι αυτούς

Κάτι με κάνει να πιστεύω ότι επειδή είναι τεράστιο όνομα οι Μεηντεν αλλά φτηνότεροι, θα είναι και κρας τεστ

3 Likes

Αμα εχεις μια κανονικη δουλεια οπως εγω, μπορεις να το κανονιζεις, δεν ειναι τοσο δυσκολο. Ειδικα αν ειναι σε “νεκρες” περιοδους που κανεις δε θελει αδεια.

EDIT: και εννοειται οτι εχω παει πολλες φορες κομμαντιλικι, χωρις καν διανυκτερευση :stuck_out_tongue:.

1 Like

Προσωπικά, λόγω της φύσης της δουλειάς μου, μόνο κομμαντιλίκι μπορώ να το κάνω… όπως και το έκανα μια φορά.

2 Likes

Ο τύπος είναι τεράστιος.
Πραγματικά έχει κάνει τα πάντα όλα.
οοοοοτι μα ότι γουστάρει - γουσταρουν το κάνουν και 1000 μπράβο τους
Το ενα τοις χιλιοις να μπορούσαν να κάνουν οι haters από αυτά που έχουν κάνει οι Metallica

Λιγοτερο μπατσος απο καποιους εδω μεσα

1 Like

ω τι ΕΠΟΣ!

Παιδιά χωρίς να ξέρω κάτι με σιγουριά υπάρχει φήμη για Metallica καλοκαίρι του 19 με προυπόθεησ οτι θα πάει καλα το φετινο rockwave (που θα παει μαλλον). Από μας καλώς ή κακώς εξαρτάται. Αμα δυσκολευτουμε να μαστε πάνω απο 10.000 στους Maiden με τέτοιο εισιτήριο, εξωτερικό μόνο. Φυσικά εννοείται ότ θα τους δουμε σε πλαίσια festival (ο θεος να το κάνει) οπότε μην περιμένετε την παραγωγή του τρέχοντος tour με σκηνή στη μέση σε αρένα, drones, τηλεοράσεις να κρέμονται κτλπ, αλλά και πάλι.

1 Like