Μetallica

ναι δικε μου δυο ατομακια που βγαζουν λεφτα απο το yοutube ειναι τεραστιο + για το μεταλικα φαμιλυ.
ζηλευω θελω και εγω να μπω στο φαμιλυ για να νοιωθω τετοια ικανοποιηση και να καυλωνω με φωτο απο κιθαρεσ.
Πως μπορω να μπω?

1 Like

Οταν περασεις τα 13.

7 Likes

Είναι ηδη στο φαμιλυ, απλά είναι η θειτσα που δεν της αρέσει τίποτα, αλλά για κάποιο λόγο ξέρει τα πάντα.

Συμφωνώ με κάθε τι που λένε, αλλά όχι και ξεβρακωμα ρε συ, μιλάμε για το κομμάτι με τη μεγαλύτερη αποδοχή από το κοινό τους τα τελευταία 25 χρόνια (από τότε που κυκλοφορησε).

Θα είχε ενδιαφέρον να κάνουν ένα reaction στα Loads που εκ των πραγμάτων δεν έχουν τον “crisp” ήχο για τον οποίο μιλάνε σε κάθε βίντεο η τις συνεχείς εναλλαγές ρυθμού κοκ, στοιχεία που τους αρέσουν.

1 Like

Αντε παλι με το “μεγαλυτερη” αποδοχη . Πφ! βαριεμαι να εξηγησω τι και πως.
Τα λενε οι ιδιοι (για τις γκρινιες για τον Lars , για το groove , για τα solo , για την διαφορα που εχουν με ΟΛΟΥΣ τους αλλους , εστω και αν μιλαμε για αυτα που εχουν “μεγαλυτερη αποδοχη” 35 ολοκληρα χρονια μετα κτλ ).

ελα μην τρελαθουμε τωρα . ξεκιναει το βιντεο και σχολιαζουν ηδη τις “γκρινιες” που διαβαζουν για αυτους.

Ναι αυτο με τα Loads θα ειχε ενδιαφερον οντως (εχουν το Groove ομως σε εκεινους τους δισκους).

1 Like

Οι γκρίνιες για τον Λαρς δεν αφορούν το στουντιο κατά βάση.
Επίσης, το σόλο στο Spit είναι μάλλον το καλύτερο στο δίσκο, γενικά φυσικά και υπήρχε θέμα, το παραδέχτηκε έμμεσα και ο Κερκ λέγοντας πως μόνο σε 1-2 κομμάτια δούλεψε τα σόλο όπως ήθελε, ο Λαρς τον ήθελε να αυτοσχεδιασει, κάτι που φαίνεται άλλωστε στα βίντεο που είχαν ανεβάσει.

Οι ίδιοι διαβάζουν σχόλια που αναμενόμενα θα έχουν και διαφωνίες ανάμεσα. Ότι λάβανε τόσα πολλά request για το συγκεκριμένο τραγούδι δείχνει την αποδοχή που εχει.
Το να λέει το 99% ότι το Spit είναι ύμνος και το 1% να λέει το αντίθετο δεν το κάνει αμφιλεγομενο. Εδώ το MoP έχει 0% βαθμολογίες (πληθυντικό) στο Archives. Η αντίθετα για το St. Anger. Αμφιλεγομενο είναι να λένε οι μισοί έτσι και οι άλλοι μισοί αλλιώς

2 Likes

δεν ξερω τι θες να επισημανεις με αυτα που γραφεις. Θα πω οτι συμφωνω (πανω κατω) μαζι σου.

Οπως και να εχει , μια χαρα ειναι το βιντεο , το κομματι σκοτωνει , μπραβο τους.
Πολυ Metallica love απο μενα [το να ξεχωριζουμε βεβαια τοσο πολυ το spit απο τον υπολοιπο δισκο μου κανει εντυπωση . εχει (τουλαχιστον) αλλα 2 τεραστια κομματια].
Οι ανθρωποι λενε οτι ειναι επιπεδου Master - One το κομματι … εεεεεεε χμμμμμμμ , ΟΚ πες για μενα οτι ισχυει και οτι ισχυει και για αρκετο κοσμο . Δεν ειναι και γενικης αποδοχης οπως τα αλλα 2 που αναφερουν (συν τα sandman - sad but true).

Για τον Lars ,οχι οτι δεν εχουμε διαβασει ακομα και κριτικες για το βαρετο του παιξιμο και μπλα μπλα.
Ελα βρε Αλεξανδρε . Μην με βγαζεις τρελο τωρα (και μην ξανακανουμε την κουβεντα για μαζεματα κτλ).
Love you man.

1 Like

Σημαντικές οι απόψεις κάποιων που έχουν ακούσει συνολικά 4 τραγούδια των Μετάλλικα και μέχρι 2 από οποιαδήποτε άλλη μπάντα.

2 Likes

Η βασική μου ένσταση είναι το “ξεβράκωμα” για διάφορους λόγους.
Δύο ενδεικτικοί είναι το ότι αν σε κάποιον δεν αρέσει το Spit ή το One για …legit λόγους, δε θα του αλλάξουν γνώμη οι “free thinkers”. Αφετέρου, αν κάποιος έχει κόλλημα που το Spit βγήκε το 2016 και το φτύνει (see what I’ve done there?!) ενώ αν έβγαινε το 1988 θα το προσκυνούσε, δε βλέπω το λόγο να ασχολείται κάποιος μαζί του.

Γενικά όμως, δεν έχω ακούσει κανένα να κράζει το Λαρς για το Spit ή το HTSD (τις στούντιο version τουλάχιστον). Αν έχει γίνει διεκπεραιωτικός σε μεγάλο βαθμό, αυτό συμβαίνει σε άλλα κομμάτια ή -κυρίως εκεί- στα live. Σε αυτά να κουβεντιάσουμε αν είναι βαρετό το παίξιμο του ή όχι. Αν είπε κάποιος πως στο Spit συγκεκριμένα παίζει βαρετά όπως λες, εγώ προσωπικά δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο. Ας μην γενικεύουμε. Το ίδιο ισχύει και για τον Kirk.

Το Spit από όπου και να το πιάσεις είναι εξαιρετικό. Το ίδιο και το Halo. Το γράφουν άπαντες από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του δίσκου. Γενικότερα το HTSD είναι δίσκος με τεράστια αποδοχή. Μιλάμε για τους Metallica που έχουν την ιστορία που έχουν και βάση αυτής, ακούν και πιο σκληρές κριτικές, ακριβώς γιατί οι απαιτήσεις είναι τεράστιες. Από μόνο του αυτό είναι κάτι που δε μπορεί να προσπεράσει κάποιος εύκολα.

2 Likes

εχω να μπω απο το σεπτεμβρη ρε αλανια ! ολα καλα ?

5 Likes

φιλε μιλαμε για το μεταλικα φαμιλυ. Τα ατομα που ηδονιζονται βλεποντασ´ φωτο απο ξυλινες κιθαρες και αναλυουν ολες τις φωτο, τα κομματια που παιζονται live , το ηχο που πρεπει να εχουν τα αλμπουμ και κατα διαβολικη συμπτωση γαμανε ολα. Μιλαμε για την οικογενεια με ομερτα οχι αστεια -μην θιξεις κατι εισαι τρολ. Το νου σου.

1 Like

Τα ιδια δικε μου. Δεκαδες χιλιαδες φωτο απο live, ξανα η συζητηση για τον αν επρεπε να εχει αλλο ηχο το ajfa, τρολ χαλανε τον ερεθισμο του μεταλικα φαμιλυ λεγοντας διαφορετικες αποψεις, επιθεση σε καθε ποστ για τους maiden . Τα γνωστα μωρε ξερεις εσυ

2 Likes

Νταβατζηδες για το τι θα συζηταμε και τι οχι εδω μεσα δεν θελουμε…
Γενικα, οχι μονο σ αυτο το τοπικ…

Ρε σεις αγνοηστε τους, ignore δεν εχει το φορουμ? Απλο ειναι. Οσο του δινεις σημασια και τσαντιζεσαι τοσο γουσταρει και αυτος και ο μπουγατσαμετρολ. Ιγνκορ και καθαρισατε.

1 Like

Δεν υπάρχει ιγκνόρ. Οπότε, θα χορέψουνε μαζί μας :sunglasses:.

1 Like

.

Παιδια εχει ξεφυγει λιγο ο ελεγχος. Παρακαλω σεβασμο. Η οικογενεια πρεπει να ειναι αγαπημενη και ενωμενη.

Come dance.

Oti kai na les, o filos mou o Maidenas apo tin Pefki, o tyxaios 11xronos Clairvoyant, o tyxaios metallas dimosiografos se ksexasmeno apo ton xrono metal website/fanzine kai o mesos typos pou kapote sti zoi tou akouge Metallica, vriskoun vareto to HTSD, kai gia to Spit Out The Bone lene oti oraio tragoydaki genika se sxesi me tis malakies pou bgazoun 25 xronia tora, alla:

  1. E DEN EINAI KAI MASTER
  2. Einai 3 lepta megalutero apo oti eprepe
  3. Den exei sunoxi
  4. Sta klasika tous albums tha itan ena apo ta metria kommatia.

Opote akribos opos to eipe o drenie, milame gia akoma ena KSEVRAKOMA. Kai goustaro pou ginesai triggered me ti leksi, alla einai olososti i xrisi tis en prokeimeno.

2 Likes

Ξέχασες το “α” στο τέλος.

1 Like