Μetallica

Κάτσε να δούμε αν θα αντέξει και στον χρόνο, εδώ άλλα κι άλλα δεν έχουν αντέξει!

1 Like

Έχεις κανένα συγκεκριμένο παράδειγμα; Κανένα λινκ από τέτοιο webzine; Γιατί προσωπικά δεν έπεσα πάνω σε κανένα και ειδικά περιμένοντας την κυκλοφορία διάβασα πάρα πολλά review, όλα μηδενός εξαιρουμένου το ξεχώριζαν.

Το να μιλάμε για “ξεβράκωμα” στο One ή το Master (τη χρυσή τους εποχή δηλαδή) ή το Spit (το τραγούδι με τη μεγαλύτερη αποδοχή -δε λέω το καλύτερο, για εμένα και το All Nightmare Long ήταν τραγουδάρα και το Halo είναι, και το Fixxxer και το Bleeding Me είναι ίδιου επιπέδου- από το 1991 και έπειτα), σίγουρα δεν είναι “ολόσωστη χρήση”.

Πιο ταιριαστό θα ήταν να γράψει ξεβράκωμα ο matia πχ στο “Ι Understand, I was blind but now I see” για το ότι τους έλεγαν “αφήστε το Sandman και πιάστε το Puppets”.

υγ: και ναι, ΔΕΝ είναι και Master. Και για τους ίδιους, το Master παραμένει το Magnus Opus. Το είπαν κατά λέξη και στην εκπομπή του Λαρς άλλωστε. Δε χρειάζεται να το πει ο 11χρονος clairvoyant ή ο φίλος σου από την Πεύκη. Στα κλασσικά του όμως χωρούσε, και στα κλασσικά τους δεν υπάρχουν μέτρια κομμάτια.

αν δεν ειναι free thinkers ολοι αυτοι δε μας ενδιαφερουν οι αποψεις τους και απορριπτονται

Απορώ αν ανοίγει ανώνυμη περιήγηση ή αν απλά κάνει όλη την ώρα log in σε διαφορετικό λογαριασμό.

3 Likes

Εισαι γατος

Ωραία το έθεσες, αν και δεν θα το χρησιμοποιούσα για επιχείρημα απέναντι στον drenie πχ, ξέρουν όλοι πλέον τι εννοώ, άσχετα αν δεν συμφωνούν. Αλλά αυτό το “ξεβράκωμα” δεν κολλάει εδώ ούτε και στο προηγούμενο video, ήταν way too overused, if u know what i mean. Όπως και να χει οι τυπάδες είναι απολαυστικοί.

2 Likes

Ξεχασα να αναφερω οτι αυτοι που γραφουν σχολια που δεν αρεσουν στο μεταλικα φαμιλυ ειναι ενας με πολλα accounts και τελος οτι δεν φοραω σωβρακο γιατι καποιοι στο youtube ειπανε οτι ο ηχος του spit out the bone ειναι κρισπ.

3 Likes

Για χαβαλέ το έβαλε ρε στοκε, οι ίδιοι έχουν πει ότι είναι δεν έχουν καμία σχέση με Rock/metal ακούνε hip hop και απλά κάνουν την καυλα τους.

καθυστερημένος

Και το “στοκος” ταιριαζει παντως.

Το ξεβρακωμα εγκειται στο οτι τα παλικαρια στο βιντεο δηλωνουν ακριβως το αντιθετο απο αυτο που γραφεις στο υστερογραφο σου. Οτι δηλαδη το Spit ειναι ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ μαζι με το Master και το One. Και λενε και αρκετα ακομα, τα οποια αντιβαινουν στις παπαριες που εγραψα στο προηγουμενο μου ποστ, που εχουμε δει γραμμενες ουκ ολιγον σε ολο το ιντερνετ για το Spit Out The Bone εδω και εναμιση χρονο. Αληθεια τωρα θελεις να σου παρουσιασω αποδεικτικα στοιχεια για την πληθωρα κοσμου που εγραφαν πως ειναι “3 λεπτα μεγαλυτερο απο οσο επρεπε”, πως ειναι “πιο πολυπλοκο απο οτι θα επρεπε”, πως “δεν ειναι και classic Metallica σαν τα παλια” και αλλα τετοια?

Επισης, που ακριβως βρισκεται το ξεβρακωμα που λες εσυ οταν επιασαν το Puppets οπως λες, οταν στο βιντεο για το οποιο συζηταμε (του Spit) λενε ξεκαθαρα πως “I am trying to find a Metallica song I don’t like” και λιγο μετα λενε πως “Enter Sandman and Sad But True are up with the others, we don’t understand why people talk shit about them”. Δηλαδη εσυ εξελαβες το οτι ειπαν μεσα στον ενθουσιασμο τους πως ενω ηταν τυφλοι ειδαν το αληθινο φως ακουγοντας το Master Of Puppets, ως καποια ενδειξη οτι αυτο σημαινει πως το βαζουν πανω απο ολα τα αλλα? Ή μηπως εξηγησαν τοτε στο δικο τους βιντεο πως καταλαβαν γιατι ειναι πωρωμενοι τοσοι ανθρωποι με Metallica και καταλαβαν γιατι το Master Of Puppets εχει τοση μεγαλη σημασια για τον χωρο του μεταλ?

Οταν λενε στο βιντεο για το Spit πως “ολοι οι αλλοι, Megadeth, Slayer κτλ πρεπει να προσκυνησαν απο σεβασμο τους Metallica οταν το 2016 εβγαλαν τετοιο τραγουδι μετα απο τοσα χρονια” αυτο δεν ειναι ξεβρακωμα?

Γενικα ρε παιδι μου, γιατι τετοια αλλεργικη αντιδραση αν ο οποιοσδηποτε κανει την παραμικρη νυξη πως ΚΑΤΙ απο οσα εβγαλαν απο το 1991 και μετα ειναι ΙΣΑΞΙΑ καλο με κατι που εβγαλαν πριν απο το 1991? Τι σε ενοχλει ρε γαμωτο να μπορει ο κοσμος να δει και περα απο το 1990 και να εκτιμησει κι αλλα πραγματα το ιδιο? Γιατι πρεπει να υπαρχει αυτη η νοοτροπια “ενταξει παιδια καλο το Α, και το Β, και το Γ, και το Ζ και το Ξ, αλλα ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΤΕΡ Ή ΡΑΗΝΤ Ή ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΖΑΣΤΙΣ”? Τι κολλημα ειναι αυτο πια δεν το καταλαβαινω?

Παρτε τωρα κι ενα που δεν ειναι ΜΑΣΤΕΡ αλλα υπεργαμαει και προτιμω να το δω λαηβ χιλιες φορες απο οτι το ΜΑΣΤΕΡ μιας και το ΜΑΣΤΕΡ το εχω δει αρκετες φορες.

1 Like

:rofl:

Θα μπορουσα να κοψω αρκετα σημεια απο το μηνυμα και να σχολιασω. Δεν το κανω γιατι ολοκληρο ειναι ενα αριστουργημα και δειχνει γιατι αγαπαμε το μεταλικα φαμιλυ.Οι απεγνωσμενες προσπαθειες ενος μελους της οικογενειας να πεισει οτι το hwtsd ειναι σαν τα παλια. Προσπαθεια που εκτος απο απογνωση βγαζει και μια θλιψη. Η επιστρατευση επιχειρηματων τυπου το ειπαν δυο ασημαντοι youtubers αρα ετσι ειναι ειναι γραφικα ομορφη. Με πονο ψυχης - τα γιατι ρε γαμωτο με γονατηςαν - παρακαλας το κοινο να δει και να πιςτεψει την δικη σου αληθεια. Αληθεια που μονο ενα αυθεντικο μελος της οικογενειας βλεπει. Φιλε εισαι απλα αστειος.

1 Like

Κοίταξε, γενικά σε αγνοώ γιατί είσαι γνήσια και αυθεντικά ηλίθιος, οποτε δεν έχουμε και κάτι να πούμε. Μπορείς να το φανταστείς σαν να προσπαθήσεις να μιλήσεις εσύ με μια χελώνα ας πούμε, αν αυτό βοηθάει να κατανοήσεις πως νιώθω που σου απαντάω.

Αλλά έτσι για να σου κανω το γούστο… Ας απαντήσω ας πούμε σχετικά σοβαρά. Το που φτάνει η αντίληψη σου φαίνεται από το ότι πιστεύεις πως με νοιάζει έστω και στο παραμικρό η “αλήθεια μου” να ακουστεί κι από άλλους. Και που είδες και απόγνωση μάλιστα. Γελοίο πραγματικά, δείχνει τον τρόπο με τον οποίον σκέφτεσαι. Ευτυχώς δεν έχω τέτοιες ανασφάλειες, αφού αν τις είχα δε θα έμπαινα στη διαδικασία διαλόγου. Από κει και πέρα δε νομίζω ότι θα χρειαστεί να σου εξηγήσω εσένα συγκεκριμένα το γιατί έχω απορία από έναν συμφορουμιτη. Και το μόνο σίγουρο είναι ότι στα παπαρια μου το HTSD. Δε μιλούσαμε καν για δίσκο ολόκληρο, αλλά για τραγούδια.

2 Likes

ωραία που μαλώνετε λιγάκι , εγω τώρα που διαβαζω τα ποστ εβαλα κ ακουω το leper messiah ! μετα απο τοσα χρόνια ξερω κ τα ταμπουρα του lars που βαράνε σε κάθε στροφή !

3 Likes

ελπιζω στη στουντιο εκδοση και οχι σε τιποτα Live και ακουσεις τις κουλαμαρες του .

για να τελειωνουμε - το οτι καθεσαι και αναλυεις το video απο 2 αμερικανακια youtubers ασχετων με το metal και καθεσαι και μιλασ για ξεβρακωματα και οτι το spit ειναι ισαξιο με το master ειναι γελοιο. εισαι αστειοσ

αμα ησουν γκομενα θα σε επερνα αγκαλια να αγκουμπησεισ στον ωμο μου και να δακρυσεισ. εισαι αστειοσ

τι εισαι?

1 Like

Εγώ πάντως δεν συμφωνώ και τόσο με την λέξη “ξεβράκωμα” , κακά τα ψέματα δεν θα λάβω και τόσο σοβαρά την άποψη κάποιου άσχετου που έχει ακούσει λίγα πράγματα πάνω στο μεταλ, θα ακούσω την γνώμη του, θα την σεβαστώ αλλά δεν θα έχει την ίδια βαρύτητα με κάποιου πιο σχετικού. Και γενικά έχω δηλώσει ότι δεν είμαι καθόλου φαν όλων αυτών των βιντεο με τα reaction, τα βρίσκω περιττά.
Από την άλλη αν κάποιος θεωρεί το Spit ισάξιο με τα κλασικά, ε συγνώμη αλλά δεν θα διαφωνήσω διότι πρόκειται για κομματάρα, όπως και το Halo και το Moth που μια χαρά στέκονται δίπλα στα κλασικά τους και το είδαμε και live και… στάξαμε.

7 Likes

Τρομερη αναλυση στο βιντεο, ξοδεψα και 20 λεπτα απο τη ζωη μου. Τι φρουτα εχετε μαζευτει εδω μεσα τωρα τελευταια? Α και που σαι, το μεταλ το εχω γραμμενο στα παπαρια μου οσο δε μπορεις να φανταστεις. Πιο πολυ σεβομαι την αποψη δυο ραππερ με μυαλο, παρα ενος τυχαιου μεταλλα που βασει πιθανοτητων εχει μηδαμινο μυαλο. Υπαρχουν και καποιοι με μυαλο βεβαια, αλλα σπανιζουν, ειδικα τωρα τελευταια, και σιγουρα ακομα περισσοτερο εδω μεσα.

Εδω ακομα δεν εχεις καταλαβει πως το θεμα μας δεν ειναι καν το αν ειναι ισαξιο το Σπιτ με το Μαστερ, καθως αυτο ειναι καθαρα υποκειμενο, αλλα η αλλεργια που πιανει μερικους αν τυχει καποιος να κανει καποια τετοια δηλωση.