Μetallica

Πάμε άλλη μια, γιατί βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα…

Ξεβράκωμα σε τραγούδια σαν το One η το Spit, τραγούδια γενικής (για να μην πω καθολικής) αποδοχής δεν υφίσταται. Αν θες εσύ να λύσεις το πρόβλημα του Internet με το μόνιμο flaming από τον 16χρόνο στο Oregon που έπιασε 3 φορες μπακετες στη ζωή του και βγάζει άχρηστο τον Lars, be my guest. Δεν αφορά μονο τους Metallica, δεν αφορά μονο τη μουσική.
Από auto και την απόλυτη μειοψηφία που λέει κάτι αρνητικό για το Spit, υπάρχει μεγάλη απόσταση. Μιλάμε για το κομμάτι που όλα τα review αποθέωναν πριν κυκλοφορήσει το album, το κομμάτι για το οποιο υπήρχε τεραστια αναμονή, auto το οποιο διέρρευσε σε κακή ποιότητα και αποθέωναν όλοι, με εκατομμύρια views, με απίστευτο σπάσιμο @@ στους ιδιους για το ποτε θα το παίξουν live, το κομμάτι που βλέπαμε σε poll διπλα στο Dyers Eve για το πιο είναι καλύτερο. Έπαιζαν το Battery και το Blackened live και υπήρχε απογοήτευση που δεν παίζουν το Spit.

Φυσικά και υπάρχει τεράστιος σεβασμός για το επίτευγμα των Metallica να βγάλουν τέτοια κομματάρα από σχεδόν όλους. Μιλάμε για την κορυφαία μπάντα που μοιραία -ξαναλέω- θα έχει πιο εύκολη την αρνητική κριτική. Και παρόλα αυτά στο HTSD δεν την είδαμε. Το αντίθετο. Ότι υπάρχουν άνθρωποι που πάντα θα τους κατακρίνουν, υπάρχουν. Έτσι είναι με όλες τις μεγάλες μπάντες. Το MoP στο Metallum έχει μ.o. από βαθμολογίες χρηστών 75%. Υπάρχει κόσμος που του έβαλε 0%. Είναι σα να λέμε ξεβρακώθηκαν όλοι αυτοί επειδή βγαίνει σταθερά σε κάθε poll το καλύτερο metal album όλων των εποχών. Υπάρχει λόγος να ασχολείται κανεις με την απόλυτη μειοψηφία, όση φασαρία κι αν κάνουν??
Από την άλλη, δεν έχουν ακούσει οι τύποι τι έχουν βγάλει οι Megadeth λ.x. Γιατί αντίστοιχα και το Dystopia (το κομμάτι) θα μπορούσε να βρίσκεται στο RIP. Αλλα το album είναι άνισο -για μένα. Το κατόρθωμα των Metallica είναι ο δίσκος στην ολότητα του. Είναι το ότι πέρα από το Spit, υπάρχει και ένα Halo, Moth κοκ…

Επίσης, για το MoP το “now I understand” πήγαινε στο γεγονός ότι όλοι τους έλεγαν “αν θέλετε να ακούσετε real metallica, raw Metallica όπως λένε οι ίδιοι, βάλτε το MoP”. Και προφανώς δε μιλάμε για κανένα ξεβράκωμα ούτε στο One που λανθασμένα κατάλαβαν ότι τους λένε πως το κομμάτι δεν είναι Metal.

Πάμε και επί του προσωπικού, εκεί όπου σταθερά βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Καμια αλλεργία για το αν το post-1991 είναι ισάξιο η ανώτερο ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ. Δε μπορώ να αυθυποβάλλω τον εαυτό μου να μου αρέσει το Spit πιο πολύ από το MoP, Fade, One ντε και καλά, για να αμφισβητήσω τα ιερά και όσια των Metallica. Μου αρέσει πιο πολύ από το Escape, το Trapped Under Ice (αγαπημένη κομματάρα), το Hollier, Beholder κοκ όμως. Δε μου αρέσει περισσότερο από το Dyers Eve. Δε με νοιάζει αν κυκλοφόρησε το 1988 η το 2016.
Αποδέξου ότι κάποιοι δεν το θεωρούν ισάξιο, ακριβώς επειδή δεν τους αρέσει το ίδιο. Αντίστοιχα, το Fixxxer μου αρέσει πιο πολύ από κομμάτια που βρίσκονται στα 5 πρώτα, το God that Failed από κομμάτια που βρίσκονται στα 4 πρώτα, το All Nightmare Long το ίδιο κοκ

3 Likes

Δεν ξερω για το Spit αλλα το Halo ειναι ''ξεβρακωμα ‘’ ,δεν νομιζω να εχουν βγαλει ισαξιο κομματι οι Megadeth η οι Slayer. Απλα το ακους και καταλαβαινεις την διαφορα των Metallica με τους αλλους

Ναι με Slayer δεν υπάρχει σύγκριση γιατί δεν βγάζουν τέτοια κομμάτια, με Megadeth θα μπορούσε ένας τρελός Megadeth-ας να σου πει “το Poisonοus Shadows είναι καλύτερο” ή ένας Priest-ας “άκου ρε το Rising From Ruins να δεις πως το κάνουν τα γερόντια σωστά”. Εντάξει γνώμες είναι αυτές, έχω ακούσει πάντως γνωστό μου να λέει ότι δεν τον έπιασε το Spit, κι εκεί κολλάει αυτό που λέει ο @QuintomScenario, αν το είχαν βγάλει το 1988 είμαι σίγουρος ότι ο ίδιος θα το αποθέωνε, τώρα όμως δεν το κάνει, και δεν το κάνει γιατί έχει βάλει στον εαυτό του ένα όριο που λέει ότι “μετά το 1996 οι Metallica πεθάνανε, δεν είναι μεταλ, δεν μπορούν”

2 Likes

Δεν μου φαινεται παραξενο αυτο που λες για το γνωστο σου .Οταν ειχα ακουσει την πρωτη φορα το spit ειχα μεινει σε αντιθεση με το κολλητο μου που δεν του αρεσει το κομματι καθολου γιατι ειναι thrash και δεν μπορει να το ακουσει ενω τα παλια κομματια των metallica απο kill μεχρι Justice τα ακουει μια χαρα ,το θεμα ειναι οτι μετα το ΒA επειδη αλλαξαν τον ηχο τους αλλαξαν και τα γουστα πολλων οπαδων μεχρι το 96 που οι Mettalica για πολλους δεν ειναι μεταλ .

Το θέμα είναι ότι αυτός ο γνωστός μου ακούει thrash, αποθεώνει την κάθε μετριάτζα που βγάζουν οι Testament για παράδειγμα αλλά το Spit “δεν τον πιάνει, δεν ξέρω ρε φίλε, κάτι δεν μου κάθεται καλά”. Άντε βγάλε άκρη

Για τις τρεις πρωτες παραγραφους δεν εχω να πω πολλα, αφου μαλλον δεν καταλαβες πως εννοει το ξεβρακωμα ο @drenie. Εσυ μπορει να νοιαζεσαι για το metallum, εγω απο την αλλη δεν το εχω ανοιξει ποτε και ουτε ποτε θα. Δε με ενδιαφερει να κατσω να αποδειξω στον κοσμο γενικα ΤΙΠΟΤΑ. Τωρα τι να κατσουμε να γραψουμε για 100η φορα? Οτι δυο τυχαιοι ραππερς με πολυ μικρη εμπειρια στον χωρο της ροκ και της μεταλ καθονται και αντιλαμβανονται την ΟΥΣΙΑ με τη μια, την ωρα που παμπολλοι αλλοι ακουνε μουσικη πρωτα με βαση τα κολληματα τους και μετα με τα αυτια τους, την καρδια τους και το μυαλο τους? Ανουσιο. Αμα δε θελεις να καταλαβεις αυτο που εννοουμε εγω κι ο @drenie, με το ζορι δε γινεται. Καθε φορα που καποιος δηλαδη εκφραζει κατι αντιθετο απο τα στερεοτυπα, πρεπει να πιασουμε τα rankings, τις λιστες, τις κριτικες, και την “γενικη αποδοχη”. Ε δε γινεται διαλογος ετσι. Για το Spit διαφωνω, αυτα που λες παρουσιαζονται μονο σε φανς Metallica και μαλιστα σε αυτους που τους ακολουθουσαν απο αρκετα κοντα ωστε να περιμενουν να δουν και το τραγουδι σε live εκτελεση καποια στιγμη. Αυτοι ειναι μια τραγικη μειοψηφια του κοσμου που εκφραζει αποψεις για τον “νεο δισκο των Metallica” αφου ως γνωστον ασχολουνται μεχρι κι οι πετρες οταν γινεται κατι τετοιο. Δες στο παρον τοπικ απο Νοεμβριο του 2016 μεχρι σημερα ποσοι εχουν νιωσει την αναγκη να εκφραστουν επι του θεματος HTSD και με ποσα ποστς το εχουν κανει (και με τι τυπου ποστς).

Οσον αφορα αυτο, και θα το ξαναγραφω ακομα μια φορα, ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ρε ανθρωπε τι τραγουδια γουσταρει ο καθενας και τι δεν γουσταρει. Το απαγορευτικο ειναι που μου τη δινει. Τα μανταλακια που εχουν μπει στον εγκεφαλο και απαγορευουν απο τον αλλον να εκφρασει συγκεκριμενα πραγματα. Μπραβο σου που γουσταρεις το Fixxxer παραπανω απο τραγουδια που βρισκονται στα 5 πρωτα (το αντιθετο θα το εβρισκα απιστευτα σουρεαλιστικο προσωπικα αφου το Fixxxer το θεωρω ενα απο τα καλυτερα τους τραγουδια) και που σου αρεσει το Spit περισσοτερο απο διαφορα αλλα κλασικα 80ς τραγουδια…

Αλλα και το αντιθετο να συνεβαινε, παλι μπραβο θα σου ελεγα. Μπορει και να σου αρεσει το Escape περισσοτερο απο καθε αλλο τους τραγουδι ξερω γω, τι με νοιαζει εμενα? Το θεμα ειναι να μπορει να πει κανεις οτι το Spit του αρεσει το ιδιο ή περισσοτερο απο το Master, και να μην εχουμε εγκεφαλικα και αλλεργικες αντιδρασεις. Και ΑΥΤΟ σου ειπε ο ντρενι εμμεσως πλην σαφως, οταν σου εγραψε για τον Λαρς, για το σολο, για τα παντα. Και γυρισες και του ειπες οτι ακομα κι ο Κερκ παραδεχθηκε οτι τα σολο ειχαν θεμα, το οποιο ομως δεν εφαπτεται στο συγκεκριμενο τραγουδι. Γενικα ρε παιδι μου, αφησε τα ΟΧΙ ΚΑΙ ΜΑΣΤΕΡ και πιαστε τα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΤΕΡ Η ΟΧΙ :stuck_out_tongue:

4 Likes

Γράφει “Metallica” ο δίσκος πάνω γι’αυτό. Ο θρασάς ο τίμιος, ο αρσενικός που όταν περπατάει αφήνει 2 γραμμές πίσω του επειδή του κρέμονται μέχρι κάτω ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ακούει θρας από εκατομμυριούχους και γενικότερα από μπάντες που έχει ορκιστεί να μην ακούσει ξανά. Πως να το κάνουμε … φαίνεσαι γνώστης όταν κράζεις metallica

Η αλήθεια είναι ότι μία ενόχληση στη σουφρίτσα του θα την αισθάνεται που ένα τραγούδι των ακατανόμαστων έχει ριφ και έμπνευση περισσότερη από ολόκληρους δίσκους

7 Likes

Είναι λογικό, γιατί οι Metallica είναι μεγαλύτερη μπάντα, από τους Metallica υπάρχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις. Αν οι Testament έβγαζαν ένα DM θα αποθεώνονταν.

Οι Testament από την άλλη είναι μια μπάντα με πολύ συνεπείς κυκλοφορίες. Απλά πιο εύκολα θα συγχωρέσει κανεις στους Testament 2-3 filler ενώ στους Metallica όχι. Ο λόγος -προσωπικά- είναι ότι έγραψα στην πρώτη παράγραφο.

Κατάλαβα, αλλα διαφωνώ. Το έγραψα από την πρώτη στιγμή ότι το βρίσκω ανούσιο να ασχολείται κανεις με μια φωνακλάδικη μειοψηφία. Που στη συγκεκριμένη περίπτωση τι μεγενθύνουμε κιόλας γιατί το Spit είναι από τα ελάχιστα τραγούδια που κυκλοφόρησαν οι Metallica από το 1991 και έπειτα που έχει μηδαμινές αρνητικές αντιδράσεις και κατά βάση αποθεωτικές κριτικές.

Το Metallum,το Sputnik κοκ είναι παραδείγματα για να υποστηρίξω το παραπάνω. Φυσικά και δε με νοιάζει, auto είναι όλη η ουσία του αρχικού μου post, ότι κανένα δε θα έπρεπε να νοιάζει αν κάποιος βάζει 0% στο MoP επειδή τραβαει ζόρι με τους Metallica. Και εκεί ακριβώς όμως είναι η διαφωνία μου με τον drenie. Ότι κάθεται και ασχολείται με ξεβρακώματα, κάνοντας επίκληση στην αυθεντία του X, Y. Σου κάνει ρε παιδί μου? Τι ασχολείσαι αν κάποιος το κράζει? Έτσι κι αλλιώς γραφικός φαντάζει. Αν κάποιος κράζει το Spit η το κάθε τραγούδι για συγκεκριμένους λόγους που έχουν μια βάση μπορείς να κανεις κουβέντα, αν το κράζει γιατί βγήκε το 2016 η επειδή γραφει Metallica αντί για Megadeth, ποιος ο λόγος να ασχολείσαι?

3 Likes

Δυστυχως πασχουμε απο ανοιχτομυαλους στην Ελλαδα σε πολλα πραγματα…

Αυτα να τα πεις με τον drenie, εγω προσωπικα δεν ασχολουμαι με αυτα και συμφωνω 100% με αυτα που γραφεις! Απο κει και περα, εμενα η απορια μου ειναι γιατι εσενα σε νοιαζει τοσο πολυ το οτι εγραψε ο drenie για ξεβρακωμα? Το οποιο στο ξαναλεω γιατι το ξερω, ΔΕΝ το εγραψε επειδη ο κοσμος κραζει το Spit… αλλα για αυτο που σου ειπα προηγουμενως, οτι δηλαδη δυο τυχαιοι ραππερς μπορουν και πιανουν την ουσια πολυ πιο ευκολα απο ολους τους γραφικους που αναφερεις. Δεν ειναι αποκλειστικα το Spit το θεμα του drenie… αλλα το πως μιλανε οι Lost In Vegas για τους Metallica και τη μουσικη τους.

Οσον αφορα τα υπολοιπα, αυτο εδω το ποστ ειναι μια τελεια απαντηση-περιληψη στις σελιδες που γραφουμε τοσες ωρες (ο shadowking γιατι επιασε δηλαδη την ουσια, δηλαδη αυτο το απαγορευτικο στον εγκεφαλο που βαζουν καποιοι, με τη μια?):

3 Likes

Ναι ότι να ναι είναι αλλά εγώ δεν μπορώ να το κατάλαβω πως γίνεται να γουστάρεις κομμάτι όπως το Master of Puppets η το Blackened και να μην μπορείς να ακούσεις το Spit. Οι Metallica παίζουν άλλη μπάλα εδώ και χρόνια αλλιώς θα ήταν ακόμα μια μπάντα της σειράς βλ. Testament

1 Like

Γιατί, το έγραψα κιόλας, όπως και με το One, δεν αποδεικνύεται τίποτα* από την άποψη των Lost In Vegas, γιατί αυτή είναι η νόρμα. Μιλάμε για κομματαρες, το περίεργο θα ήταν να μην τους άρεσε (όπως πχ δεν τους ενθουσίασε το Hallowed Be Thy Name η το Raining Blood).

Δε μιλάμε για αμφιλεγόμενα τραγούδια. Μιλάμε για κατά γενική ομολογία ύμνους. Αυτό μου φάνηκε περίεργο. Γι αυτό και είπα πως θα είχε ενδιαφέρον να κάνουν ένα Reaction στο Μαμά Said λ.x. που είναι full αμφιλεγόμενο. Όχι σε κάτι από το St. Anger (που επίσης υπάρχει μια πεποίθηση πως είναι κακό album, αν και το Sweet Amber πχ θα ήταν ενδιαφέρουσα επιλογή για Reaction από κάποιον που έχει ακούσει μονο 5 ύμνους), ούτε σε κάτι από το RTL που ολιό το θεωρούν αριστούργημα.

*πέρα από το ότι ένα καλο κομμάτι, δεν έχει ταμπέλες.

1 Like

κομματάρα είναι, άστους να λένε

5 Likes

Ε δεν ειναι και Μαστερ…

2 Likes

Indeed :rofl:

Πωωωωω οκ για περιπου 5η φορα :stuck_out_tongue: :

Για σενα το ξεβρακωμα ειναι να ακουσουν ενα αμφιλεγομενο τραγουδι οι Lost In Vegas και να αρχισουν τα διθυραμβικα σχολια (εγω αυτο προσωπικα θα το ονομαζα ολοκληρωτικο ξεφτιλισμα :sunglasses:)

Για τον drenie (και για μενα) ειναι το να ακουσουν ενα τραγουδι του 2016 και να κανουν διθυραμβικα σχολια για τον Λαρς, το σολο, τη δομη του τραγουδιου, το γεγονος οτι μονο οι Metallica παιζουν ετσι ακομα και 35 χρονια, και να βαλουν αυτο το τραγουδι στο ιδιο επιπεδο με το Master και το One. Δεν ξερω γιατι σου φαινεται περιεργο κατι τετοιο. Εκτος κι αν το εχεις για λιγο.

2 Likes

Ρε σεις οι Lost in vegas δεν έχουν απαιτήσεις ούτε είναι biased όπως οι περισσότεροι κριτικοί των μετάλλικα, γιαυτό και βγάζουν το καθαρό συναίσθημα/αντίδραση χωρίς περιτύλιγμα. Ο drenie καλά κάνει από την μία που νιώθει ότι δικαιώνεται αλλά από την άλλη αν είχαν ακούσει οι lost in vegas όλα τα άλμπουμ και για πάνω από 30 χρόνια όπως εμείς δεν θα είχαν αυτή καθαυτή την αντίδραση γιατί θα ήταν biased θέλουν δε θέλουν. Το συμπέρασμα είναι ότι αν είσαι first listener απολαμβάνεις όπως και ναχει!!!
Τώρα αν είσαι free thinker γενικότερα απολαμβάνεις περισσότερο τη μουσική σε σχέση με έναν που είναι προκατειλλημένος αρνητικά, το ίδιο όπως την απολαμβάνει και ένας που είναι προκατειλλημένος θετικά, απλά εγώ όπως και οι περισσότεροι, την γνώμη του προκατειλλημένου θετικά ΔΕΝ θα την λάβω και τόσο υπόψην.

4 Likes

Εγω ουτε και του αρνητικα.

1 Like

Αν εχεις ακουσει ολα τα αλμπουμς για 20 χρονια και τα εχεις ακουσει αρκετα ωστε να μην εισαι biased θετικα απεναντι στα “παλια και κλασικα” τοτε μια χαρα μπορεις να εισαι free thinker.

1 Like

Μια λεξη χρησιμοποιησα για δευτερη φορα και γινεται τοση κουβεντα ;

Καλο ειναι να διαφωνουμε , ο @QuintomScenario και ο @shadowking69 με καλυψαν.

Δεν θελω να προσβαλλω κανεναν απο εδω μεσα , αν καποιος νομιζει οτι το ειπα για τον ιδιο , εδω ειμαι να το κουβεντιασουμε.
Μπορουμε ομως να ξεκολλησουμε απο το “γενικη αποδοχη” , αυτο ειναι που αρεσει σε ολο τον κοσμο , αυτο ειναι στη κορυφη κτλ ;
Μονο μια παρατηρηση. Δεν με νοιαζει τι αρεσει στους LIV , απλα μου κανει εντυπωση που αυτοι οι 2 “ασχετοι” , εχουν ηδη διαβασει και για τα “καλα” και για τα “κακα” των Metallica και απο αυτα τα λιγα που εχουν ακουσει δεν βλεπουν κατι διαφορετικο . Βλεπουν τους Metallica Και την μουσικη τους ως ενα πραγμα. Ενιαιο.
Δεν εχουν κατσει να υπεραναλυσουν και να νιωθουν οτι κατι ειναι πιο σημαντικο επειδη το εμαθαν σε μικρη ηλικια.
Και φυσικα δεν μπορει να γινει συγκριση αναμεσα στους Metallica Και σε ολους τους υπολοιπους . Τα κορυφαια των Metallica ειναι απιαστα . Αυτο λενε. Τωρα για τις πιο μετριες - κακες στιγμες τους γιατι πρεπει να γινεται τετοια κουβεντα , εγω ποτε δεν το καταλαβα. Οχι γιατι δεν “πρεπει” . Αλλα αν πουμε ποσο εντυπωσιακες ειναι οι μεγαλες στιγμες τους ,συχνα -πυκνα θα ακουσεις “they don’t make them like that anymore” ή οι Metallica επεστρεψαν! Γιατι ποτε εφυγαν ;

Και επειδη εχουμε ανταλλαξει και προσβολες και καμια διαθεση δεν εχω και ο @matia μια χαρα ποσταρει την αποψη του , να πω οτι εγω μπορω να τον καταλαβω. Δηλαδη ναι ετσι το βλεπει και πολυ καλα κανει. Αυτο το Biased ειναι οτι πιο τρου εχει γραψει . Επειδη ομως μου αρεσουν (πολυ) οι Metallica Και μετα το 1988 δεν σημαινει οτι ειμαι Biased θετικα. απλα πολλες φορες δεν θα μεινω στα αρνητικα. Ναι δεν απολαμβανω καποια κομματια οσο αλλα, δεν λεει κατι αυτο ομως. Το βλεπω σαν συνολο . Το τελικο προσημο ειναι θετικο.
Και οχι δεν δεχομαι οτι τα μετα 1990 ειναι υποδεεστερα σαν γενικοτερη - καθολικη αποψη.
Και μου κανει εντυπωση που και καλα καποιος δεν κανει να απολαμβανει τις λιγοτερο καλες στιγμες γιατι απο τους Metallica θελουμε μονο 10ρια και αυτα ειναι μεχρι το Justice!
Απειρες γκρινιες , τις περισσοτερες φορες ανουσιες . Κανουμε την τριχα - τριχια.
Ακομα και στο HTSD θα πρεπει ΟΛΟΙ να εχουμε την ιδια αποψη ; Για μενα αγγιζει το 9 (αν και σιχαινομαι τις βαθμολογιες) , αλλα αυτη την στιγμη το απολαμβανω περισσοτερο απο το Master , το Ride, το Black Album (απο το Killem δεν το συζητω , ασχετα που για χρονια το ειχα λιωσει) που εχουν Πιο “καθολικη” αποδοχη.

4 Likes